جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4076

 تريبون اقتصادي 

 براي بررسي وضعيت بازار سکه و ارز :

نشست مشترک دولت و مجلس لغوشد

نشست مشترك دولت و مجلس كه قرار بود روز گذشته براي بررسي وضعيت بازار سکه و ارز برگزار شود، لغو شد. به گزارش ايسنا، نشست مشترک لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي با حسيني وزير اقتصاد، بهمني رييس‌کل بانک مرکزي به نمايندگي از دولت و رؤساي برخي کميسيون‌هاي تخصصي مجلس براي بررسي وضعيت بازار سکه و ارز برگزار ‌نشد و گفته مي‌شود در روزهاي آينده برگزار خواهد شد. در اين نشست، لاريجاني، باهنر، كاتوزيان، فولادگر، مصباحي‌مقدم، نادران، توكلي و هاشمي حضور داشتند، اما نمايندگان دولت در اين جلسه حضور نيافتند و نشست لغو شد.

در راستاي تعيين حداقل دستمزد سال 91 كارگران:

سبد هزينه معيشتي خانوار در هر استان در حال بررسي است

در راستاي تعيين حداقل دستمزد سال 91 كارگران، كانون‌ هماهنگي شوراهاي اسلامي كار استان‌ها سبد هزينه معيشتي خانوار در هر استان را مورد ارزيابي و تحليل قرار داده‌اند و در اسفند ماه جمع‌بندي شده‌ آن را در اختيار شوراي عالي كار و شركاي اجتماعي خود قرار مي‌دهند. اوليا علي‌بيگي رييس كانون عالي شوراي اسلامي كار سراسر كشور در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تعيين حداقل دستمزد سال 91 و اقداماتي كه تاكنون در رابطه با آن صورت گرفته است، بيان كرد: ما هرساله كميته‌هاي مزد استاني را فعال مي‌كنيم و به كانون‌هاي هماهنگي شوراي اسلامي كار استان‌ها اعلام مي‌كنيم تا برنامه‌ريزي‌هاي لازم را در اين خصوص انجام دهند. وي ادامه داد: روند كار اين كانون‌هاي هماهنگي به اين صورت است كه با تهيه يكسري آمارها و تحليل‌ها، دستمزد كارگران در هر استان را به صورت تفكيك شده مورد ارزيابي و بررسي قرار مي‌دهند.

ساماندهي200 هزار نيروي شركتي

كليه نيروهاي انساني كه به صورت شركتي و در قالب شركتهاي خصوصي فعاليت مي كنند از اين پس در قالب تشكل‌هاي تعاوني ساماندهي مي شوند. غلامحسين حسيني‌نيا معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اين مطلب به ايسنا‌، گفت: ساماندهي نيروهاي انساني متولي حوزه‌هاي تصديگري در خدمات كشوري يكي از برنامه‌هاي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي است كه در راستاي اجراي ماده 22 قانون مديريت خدمات كشوري در حال انجام است و بناست تا در قالب تعاوني‌ها، نيروهاي انساني كه تا پيش از اين به صورت شركتي و در قالب شركتهاي خصوصي كارشان دنبال مي شد را ساماندهي كنيم. وي با بيان اينكه ساماندهي نيروهاي انساني در قالب تشكل‌هاي تعاوني زمينه افزايش بهره‌وري و كارايي را ايجاد مي كند، افزود: با افزايش انگيزه‌ در بين پرسنل، زمينه انجام خدمات بهتر فراهم مي شود و در اين تعاوني‌ها نتيجه زحمت و دسترنج افراد به خودشان برمي گردد.

آغاز گشت تعزيراتي براي برخورد با گرانفروشان

وزير صنعت، معدن و تجارت از آغاز گشت مشترک سازمان حمايت و تعزيرات براي مقابله با گرانفروشي و جلوگيري از ادامه روند صعودي قيمت‌ها خبر داد. به گزارش فارس، مهدي غضنفري اظهار داشت: ما افزايش قيمت را در بازار قبول نداريم و به همين دليل گشت مشترک سازمان حمايت و تعزيرات براي مقابله با گرانفروشان از امروز آغاز شده است.وي با بيان اينکه هيچگونه افزايش قيمتي به دليل نوسان نرخ ارز مورد پذيرش دولت نيست، گفت: در پي جلساتي که با توليدکنندگان و توزيع‌کنندگان کالا داشتيم قرار شد به اين دو دسته زمان داده شود تا قيمت‌ها در بازار مديريت شوند. وي ادامه داد:‌هم توليدکنندگان و هم تشکل‌هاي توزيع کننده قبول دارند که با توجه به تعيين قيمت مرجع ارز نبايد افزايش قيمتي در بازار اتفاق بيفتد.غضنفري تصريح کرد: اگر تخلفي در بازار مشاهده شود بشدت برخورد خواهد شد.وي با اشاره به ارائه برخي گزارشها در مورد افزايش قيمت کالاها توسط گروه اندکي در بازار اظهار داشت: بسياري از توليد کنندگان براي بازگرداندن قيمت محصولات به نرخ‌هاي پيش از نوسان قيمت ارز اعلام آمادگي کردند.وي ادامه داد: گشت‌هاي بازرسي با متخلفين و گرانفروشان برخورد خواهند کرد و طي هفته جاري مشکل چند قيمتي در بازار برطرف خواهد شد.

بازار اجاره در فصل جابه‌جايي كنترل مي‌شود

معاون وزير راه و شهرسازي از آرامش در بازار مسكن خبر داد و اعلام كرد بازار اجاره در فصل جابه‌جايي كنترل مي‌شود. مهندس ابوالفضل صومعلو در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تاثير نوسانات بازار ارز و سكه اظهار كرد: به رغم اين كه شوكي در قيمت ارز و سكه ايجاد و سپس نيز مديريت شد اما با برنامه‌ وزارت راه و شهرسازي، قيمت‌ها كنترل و بازار آرام نگه داشته‌ شد. وي با اشاره به اينكه از ابتداي سال تاكنون رشد قيمت‌ها منطقي و كمتر از نرخ تورم بوده است، تصريح كرد: ميزان افزايش قيمت مسكن از مرداد ماه تا پايان آذر ماه كمتر از چهار درصد بوده ‌است. معاون امور مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اين‌كه مسكن به تعداد زياد توليد شده و نوسان نرخ ارز تاثيري بر قيمت آن‌ها نداشته‌ است، خاطرنشان كرد: سياست ما اين بود كه مسكن را به سمت و سوي مصرف سوق بدهيم و اگر كسي به دنبال سوداگري در اين بخش است، بداند ما مي‌توانيم بازار را كنترل كنيم. صومعلو ادامه داد: طي دوره‌هاي گذشته هميشه افزايش قيمت مسكن در مقاطع مختلف رخ داده و سپس آرامش بر بازار حاكم شده ‌است اما در دولت دهم تورم در بخش مسكن، متناسب بوده زيرا دولت برنامه توليد و عرضه بيشتر را مدنظر قرار داده است.

روغن‌هاي وارداتي براي انسان مضر است!

نمايندگان فعالان بخش خصوصي با اعلام خبر برگزاري همايش زيتون طي هفته جاري، چندين توصيه نيز در مورد مصرف اين محصول بيان كردند. به گزارش ايسنا، محمدمهدي راسخ، دبير كل اتاق بازرگاني تهران با اشاره به پايين بودن مصرف سرانه زيتون در كشور خبر داد كه در دهم بهمن ماه امسال همايش ملي زيتون با حضور مقامات دولتي و بخش خصوصي برگزار خواهد شد. وي ادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي اين همايش پشتوانه علمي آن است كه قرار است بيش از 90 مقاله‌ علمي پس از اين همايش منتشر شود. راسخ همچنين در مورد زيتون عنوان كرد: بخش عمده روغن‌هاي كشور در حالي وارداتي هستند كه عمده‌ آن‌ها براي انسان ضرر دارند. ما مي‌توانيم دراين بخش خودكفا شويم كه براي سلامت و اقتصاد كشور مفيد خواهد بود. شاهرخ ظهيري، رييس كميسيون كشاورزي اتاق تهران هم در اين مورد با ابراز سخناني كوتاه، به عضويت ايران در كميته‌ زيتون سازمان ملل اشاره كرد و گفت: مصرف سرانه زيتون در حالي در ايران160 گرم است كه اين ميزان در كشور يونان 24 كيلوگرم، سوريه 27 كيلوگرم، اسپانيا 14 كيلوگرم و ايتاليا 12 كيلوگرم است. وي تاكيد كرد: ايران بايد مصرف سالانه خود را حداقل به 900 گرم برساند. بلندنظر، نايب رييس شوراي ملي زيتون هم در اين مورد ابتدا به آمارهاي وزارت بهداشت اشاره و عنوان كرد: طبق اين آمارها هزينه سالانه براي درمان هر ايراني يك ميليارد تومان است و ميانگين سن سكته در ايران به 32 سال رسيده، در حالي كه با مصرف روغن زيتون اين آمارها مي‌توانند بهبود پيدا كنند. اگر هر كسي طي 60 سال تنها 50 گرم روزانه روغن زيتون مصرف كند كه هزينه آن بيش از هفت ميليون و 200 هزار تومان ‌شود از امراض قلب، عروق و قند مصون خواهد ماند. 

مدير بازاريابي و فروش سايپا:

اولويت در طرح دهه فجر با افرادي است که زودتر ثبت نام کنند

مدير بازاريابي و فروش گروه خودروسازي سايپا از آغاز طرح فروش ويژه محصولات اين گروه با تسهيلات استثنايي همزمان با فرارسيدن دهه مبارک فجر خبر داد.به گزارش موج، فرامرز طاهري، با بيان اين مطلب گفت: با توجه به استقبال گسترده متقاضيان و همچنين محدوديت تعداد خودروهاي عرضه شده در طرح فوق، اولويت با کساني است که زودتر ثبت نام کنند.وي اظهار داشت: از آنجايي که ثبت نام در سراسر کشور از طريق سيستم فروش يکپارچه در نمايندگي هاي مجاز سايپا انجام مي شود، اولويت ثبت نام در تحويل محصولات تعيين کننده خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي