جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4088

 در استان 

 کوچک شدن بافت تاريخي يزد

ثبت بافت تاريخي قانوني نيست

يزد - خبرگزاري مهر: بافت تاريخي يزد که از آن به عنوان بزرگترين بافت تاريخي دنيا و نخستين شهر خشتي جهان ياد مي‌شود با تصويب شوراي شهر يزد و تفکيک بافتهاي فرسوده از بافت تاريخي، کوچک مي‌شود. بافت تاريخي يزد گرچه يکي از بي‌نظيرترين بافتهاي تاريخي دنيا به شمار مي‌رود اما ساماندهي آن طي سالهاي اخير به معضلي براي ساکنان آن و مسئولان امر تبديل شده است. قرار گرفتن بافت تاريخي و بافت فرسوده در بطن يکديگر از يک‌سو سبب ازبين‌رفتن منظر تاريخي اين بافت و ازسوي ديگر، دشواري ساماندهي بافت تاريخي شده است.اين روزها بافت تاريخي يزد درحالي گامي بزرگ به سمت ثبت جهاني برداشته است که مشکلات ريز و درشت همچنان اين بافت را تهديد مي‌کند. بافت تاريخي يزد تاکنون از آن جهت حائز اهميت بوده است که به‌رغم قدمت بالا همچنان به‌واسطه جريان داشتن زندگي در آن، پويا و بانشاط بود اما اکنون کمبود امکانات رفاهي، عدم رغبت به بازسازي و مرمت، کمبود امکانات شهري و ... سکونت در اين بافت را دچار مشکل کرده و ساکنان به‌تدريج اين منطقه را ترک مي‌کنند.

519 هکتار از 2600 هکتار بافت فرسوده يزد، تاريخي است

يزد اکنون دو هزار و 600 هکتار بافت فرسوده دارد که از اين ميزان حدود 519 هکتار آن تاريخي با بناهاي با ارزش است و ساماندهي، حفظ و نگهداري 519 هکتار بافت تاريخي خود کاري بس دشوار و نيازمند مديريتي قوي است.

رئيس شوراي شهر يزد در اين زمينه اظهار داشت: زنده بودن بافت تاريخي و قديمي شهر يزد به خاطر مردم و شهروندان ساکن در آن است به همين دليل لازم است مسئولان نگاهي ويژه به بافت تاريخي داشته باشند تا اين بافت هميشه زنده و پويا باقي بماند. يکي از رويکردهاي حفظ بافت تاريخي، نگهداري بافت به شکل موزه است اما از آنجا که خالي از سکنه بودن بافت تاريخي، ويراني آن را به دنبال خواهد داشت، رويکرد موزه‌اي کاملاً رد شده و حفظ حيات و سکونت مردم در اين بافت بهترين راهکار براي پويايي بافت تاريخي است.

لزوم جلوگيري از ساخت‌وسازهاي غيرمجاز در بافت تاريخي

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر نيز بر جلوگيري از هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز در بافت تاريخي به‌ويژه در کاربري‌هاي غيرمرتبط و عدم ارائه مجوز براي افزايش تراکم در طبقات تاکيد کرد. زهرا حيدري همچنين خواستار ساخت‌وساز ساختمانهاي مخروبه با معماري سنتي براي رونق بخشيدن به بافت قديم شهر و ايجاد انگيزه براي سکونت مردم در اين بافت شد.

کوچک‌زاده، عضو کميسيون عمران شوراي شهر يزد

محمدرضا کوچک‌زاده گفت: براي حفظ و نگهداري بافت تاريخي لازم است مجموعه‌هاي مربوط به قرون و اعصار مختلف نظير سلجوقي، زنديه، صفويه و ... شناسايي شود و حفظ و نگهداري اين مجموعه ها با مساحت بسيار کمتر به صورت کاملا ميراثي صورت گيرد. رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر نيز با تاکيد بر اينکه همه اعضاي شوراي شهر معتقد به حفظ بافت تاريخي هستند افزود: اعضا با تخريب ميراث گذشتگان مخالفند اما بايد توجه داشت که تخريب ميراث فرهنگي و بافت تاريخي به چند صورت انجام مي‌شود.

کاهش 80 درصدي بافت تاريخي يزد؛ مصوبه شوراي شهر

در همين راستا کوچک شدن بافت تاريخي يزد و کاهش 80 درصدي آن مصوبه چهارصد و نود و سومين جلسه شوراي شهر يزد بود. يکي از مشکلاتي که همواره بر سر راه ميراث فرهنگي است، وجود چند متولي است بنابراين لازم است ميراث فرهنگي، شهرداري، شوراي شهر و ... با تعامل بيشتر به نتيجه نهايي براي ساماندهي بافت تاريخي برسند و اين ميراث کهن و ارزشمند تاريخي را حفظ کنند. براي تحقق اين مهم، نگاه خاص و ويژه به بافت تاريخي با توجه به نيازهاي ساکنان منطقه و حفظ کرامت آنها ضروري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي