جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4125

 ميز خبر 

 محسني اژه اي در واکنش به ادعاي اخير احمد شهيد:

تعليق مرتضوي نشانه قاطعيت دستگاه قضايي است

دادستان کل کشور در واکنش به ادعاي اخير احمد شهيد درباره عدم عزم دستگاه قضايي ايران براي رسيدگي به اتهامات سعيد مرتضوي دادستان سابق تهران، گفت که تعليق قضايي مرتضوي و تشکيل پرونده براي وي نشان از عزم قوه قضائيه در رسيدگي به اتهامات وي دارد.به گزارش سايت قانون، حجت‌الاسلام غلامحسين محسني اژه‌اي در خصوص بخشي از گزارش احمد شهيد گزارشگر سازمان ملل درباره وضعيت حقوق بشر در ايران و برخي از رسانه‌هاي خارجي مبني بر اينکه دستگاه قضايي ايران عزم و اراده‌اي براي رسيدگي به اتهامات سعيد مرتضوي دادستان سابق تهران ندارد،‌ گفت: اگر دستگاه قضايي دوست نداشت وارد رسيدگي به اتهامات اين شخص شود پس چرا وي را از سمت قضايي تعليق و براي او تشکيل پرونده داد و حتي با وجود اينکه دادسرا قرار منع تعقيب صادر کرد، ‌دادگاه اين قرار را لغو و پرونده را براي رسيدگي مجدد به دادسرا اعاده کرده است.دادستان کل کشور اقدامات صورت گرفته درباره پرونده دادستان سابق تهران را نشان از اين دانست که دستگاه قضايي براي رسيدگي به اين پرونده هيچ مشکلي ندارد.

سوريه براي ترکيه شرط گذاشت

يک منبع مطلع اعلام کرد که سوريه در پاسخ به مقامات آنکارا براي آزادي افسران اطلاعاتي بازداشت شده در سوريه، آزادي رئيس حزب کارگران کردستان ترکيه را شرط قرار داده است.به گزارش فارس، يک مقام آگاه اعلام کرد که مذاکرات مستقيم و غيرمستقيم آنکارا با دمشق براي آزادي افسران اطلاعاتي ترکيه که در سوريه بازداشت شده‌اند ادامه دارد.اين منبع مطلع تاکيد کرد که طرف ترکيه‌اي تاکنون پيشنهادهاي متعددي به دولت سوريه داده است و از جمله اين پيشنهادها، تسليم کردن برخي افسران فراري ارتش سوريه به اين کشور بوده است.اين منبع به عربي‌پرس گفت: اما پاسخ سوريه اين بوده است:

«افسران فراري تروريست را نزد خود نگاه داريد چرا که در ماموريت‌هاي کثيف آينده به درد شما مي‌خورند. اما افسران شما را ما حاضريم تسليم شما کنيم اما بدين شرط که مبارز کرد، عبدالله اوجالان را آزاد کنيد».عربي‌پرس به نقل از اين منبع آگاه تصريح کرد: اين شرط عقل را از کله تصميم‌سازان حاکم در ترکيه پرانده است.اوجالان رئيس و بنيانگدار حزب کارگران کردستان، گروه چپگراي مسلح در ترکيه است. اين حزب در برابر سرکوب کردهاي ترکيه توسط دولت ترکيه تاسيس شد.

اوجالان 26 اسفند 1377 دستگير شد. خبري دستگيري وي را بلند اجويت نخست وزير وقت ترکيه اعلام کرد. وي گفت که جزئيات دستگيري وي هيچگاه افشا نخواهد شد اما شايعه همکاري اطلاعاتي سيا و موساد در اين پروژه پس از دستگيري وي مطرح شد و منجر به حمله گسترده کردها به سفارتخانه‌هاي اسرائيل در اروپا شد.اما يک دهه بعد گوردون توماس، از عناصر اطلاعاتي سيا که رابطه نزديکي با موساد دارد در کتاب خود اعلام کرد که اساسا دستگيري اوجالان نه توسط نيروهاي امنيتي آمريکا و ترکيه، بلکه مستقلا توسط سازمان موساد اجرا شد و آنان پس ار ربودن وي او را به ترکيه تحويل دادند. اسرائيل پيش از آن نيز چند مورد عمليات ربودن افراد را اجرا کرده بود.عبدالله اوجالان نيز در سال 1387 اعلام کرد که وي در عمليات مشترک سازمانهاي اطلاعاتي آمريکا، اسرائيل و ترکيه ربوده و به زندان ايمرالي منتقل شد.

مشارکت 200 جنگنده آمريکايي و عربي در بزرگترين مانور خليج فارس

روزنامه کويتي الوطن در گزارشي به جزئيات مانور نظامي هوايي بزرگ در بحرين و اهدف آن پرداخت.به گزارش عصر ايران، 200 جنگنده از آمريکا و 4 کشور جنوب خليج فارس در اين مانور حضور دارند. اين بزرگترين مانور هوايي است که تاکنون در خليج فارس برگزار شده است.در اين مانور که از روز 8 آوريل (20 فروردين) آغاز شده و تا 15 آوريل (27 فروردين) ادامه دارد، عمليات فرضي بازگشايي تنگه هرمز انجام مي‌شود.حدود 100 هواپيماي جنگي از دو ناو هواپيمابر آمريکايي "يو بي اس اينترپرايز" و "يو اس اس ابراهام لينکون" و 100 جنگنده نيز از کشورهاي عربستان سعودي، امارات، کويت و بحرين دراين مانور حضور دارند. پايگاه هوايي شيخ عيسي در بحرين با توافق کشورهاي جنوب خليج فارس و آمريکا به عنوان ميزبان اين مانور بزرگ انتخاب شده است.ايران بارها تهديد کرده است در صورت تحريم نفتش، تنگه هرمز را مي بندد. تنگه هرمز شاهراه اصلي عبور نفت خام توليدي کشورهاي حاشيه خليج فارس به سمت بازارهاي جهاني است.

پيش از اين خبرگزاري رسمي بحرين نوشته بود که کشورهاي پاکستان وترکيه هم در اين مانور هوايي مشارکت دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي