جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4127

 تکليف انصراف دهندگان يارانه بزودي مشخص مي‌شود  

ستاد هدفمندي يارانه‌ها با برگزاري جلسه‌اي فوق العاده وضعيت افرادي که مايل به انصراف از دريافت يارانه‌ها نيستند را بررسي مي‌کند. يک مقام آگاه در ستاد هدفمندي يارانه‌ها در گفت‌و‌گو با ايلنا با بيان اين مطلب اظهار داشت: در پي ارسال پيامک براي برخي از افراد مبني بر انصراف از دريافت يارانه نقدي، ستاد هدفمندي يارانه‌ها به رياست فرزين، دبير اين ستاد و معاون اقتصادي وزارت اقتصاد براي بررسي آخرين وضعيت تعداد دريافت کنندگان يارانه نقدي تشکيل جلسه خواهد داد. وي در ادامه افزود: افرادي نيز که به اشتباه گزينه انصراف از دريافت يارانه نقدي در سايت رفاهي را کليک زده‌اند بايد تا اطلاع رساني بعدي صبر کرده تا وضعيت آن‌ها در اين جلسه مشخص شود.

در همين رابطه ،رئيس کميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس با بيان اينکه دولت شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه ها برداشت کرده است گفت:دولت در چند مدت اخير 9 هزار ميليارد تومان استقراض از بانک مرکزي براي پرداخت يارانه نقدي داشته است که معناي آن ايجاد تورم شديد است. به گزارش مهر، غلامرضا مصباحي مقدم ، با اشاره به فشار دولت بر بانک مرکزي گفت: در مدت اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها فشار زيادي بر بانک مرکزي و بانک‌هاي ديگر آمد و معناي آن اين بود که بانک مرکزي از منابع خود يا بانک‌هاي ديگر براي يارانه‌ها صرف کند. وي ادامه داد: اين کار در دنيا بي‌نظير است که بانک مرکزي شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه‌ها برداشت کند.مصباحي مقدم گفت:‌ در چند مدت اخير 9 هزار ميليارد تومان استقراض از بانک مرکزي انجام شد که معناي آن ايجاد تورم شديد است و اگر اين استقراض انجام نمي‌شد شاهد اين تورم زياد نبوديم.وي با اشاره به وجود يک نامه در اين زمينه گفت: ‌نامه‌اي هم اکنون در دستان ما است که در تاريخ 24/12/90 دولت مصوب کرده است که معادل ريالي‌ 53 ميليارد دلار به قيمت ارز در بازار آزاد فورا به حساب خزانه واريز شود.رئيس کميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس افزود: اين 53 ميليارد دلار متعلق به کل سال 90 بوده است، بايد پرسيد اصلاً‌ به اين ميزان دلار داريم؟ معناي اين که بانک مرکزي چنين مبلغي را به حساب خزانه واريز کند چيزي جز خلق پول و اسکناس نيست. معتقدم با ايجاد پول پرقدرت هيچ مشکلي حل نمي‌شود بلکه بر مشکلات افزوده مي‌شود.

وي ادامه داد: ما انتظار داريم دولت اگر در خصوص طرح هدفمندي يارانه‌ها مشکلي دارد با مجلس شوراي اسلامي مطرح کند و نمايندگان هم آمادگي هرگونه حل مشکل را دارند.مصباحي مقدم با بيان اينکه تصميمات اقتصادي معمولاً طي مدت کوتاهي اثر نمي‌کند، گفت: اگر دولت امروز تصميمي مي‌گيرد شش ماه بعد اثرش پيدا مي‌شود. اگر در حال حاضر هم اين گونه اتفاقات رخ دهد نتيجه‌اش در شش ماه دوم 91 قابل مشاهده است که گراني بيشتري هويدا مي شود.وي با بيان اينکه در چنين شرايطي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها با پرداخت پول نقدي درست نيست، گفت: دولت ابتدا بايد سهم توليد را پرداخت کند چرا که توليد ايجاد اشتغال مي کند.مصباحي مقدم با اشاره به لزوم تعامل ميان دولت و مجلس گفت: نمايندگان مجلس حتي براي حل مشکل مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها به رئيس جمهور پيغام فرستادند که براي رفع آثار زيانبار مرحله دوم هدفمندي با دولت گفتگو کنند.وي با اشاره به اينکه طرح هدفمندي يارانه‌ها در ابتدا سه هدف را دنبال مي کرد، گفت: مديريت مصرف انرژي، اصلاح ساختارهاي توليدي و توزيع عادلانه يارانه‌ها از اهداف اوليه اين طرح بود که مهار مصرف بي‌رويه انرژي در اجراي فاز اول تا حدود زيادي تحقق پيدا کرد.نماينده مردم تهران در مجلس با تاکيد بر اين که اتفاقاتي در عرصه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها افتاد که مطابق با قانون نبود، گفت:‌ قانون سقف پرداخت از درآمد حاصل از يارانه‌ها 50 درصد بود که دولت اجازه داشت 10 درصد به آن اضافه کند اما برداشت بيشتري صورت گرفت.رئيس کميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس گفت:‌ قرار بود در فاز اول اجراي هدفمندي يارانه‌ها 30 درصد منابع به بخش توليد تخصيص بايد اما اين اقدام انجام نشد و توليدکنندگان مجبور به تعديل نيرو کاهش توليد شدند. دولت ابتدا پيشنهاد داد که 15 درصد به توليد تعلق بگيرد اما مجلس بر 30 درصد تاکيد داشت تا توليد دچار آسيب نشود اما متاسفانه مبلغ آن تامين نشد چرا که همه درآمدهاي حاصل از هدفمندي يارانه‌ها صرف پرداخت به خانواده‌ها شد و چيزي به توليد نمي‌رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي