جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4127

 خبر 

 مديركل پشتيباني آموزش عالي خبرداد؛

ايجاد دوره دكتراي پيوسته در دانشگاههاي مادر

گروه آزمون و سنجش: مدير كل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي از برنامه تدوين آيين‌نامه دوره دكتراي پيوسته از مقطع كارشناسي خبر داد. دكتر سعيد قديمي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: آيين‌نامه دكتراي پيوسته از مقطع كارشناسي در كميته تخصصي مربوطه به تصويب رسيده است و براي مراحل بعدي در دستور كار قرار گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: آيين‌نامه دكتراي پيوسته مربوط به برگزيدگان علمي است و در دانشگاه‌هاي مادر و در تعدادي رشته‌هاي خاص اجرايي خواهد شد. وي در ادامه گفت: طول دوره دكتراي پيوسته حدود پنج سال است و در واقع از دوره كارشناسي ارشد و دكترا طول دوره مقداري كمتر خواهد بود.

وزير علوم:

هيچ محدوديتي براي جذب هيأت علمي نداريم

گروه آزمون و سنجش: وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه هيچگونه محدوديتي در زمينه جذب هيأت علمي نداريم، گفت: دانشگاهها به هر ميزان هيأت علمي که نياز دارند مي توانند اعلام کنند. به گزارش مهر، دکتر کامران دانشجو گفت: بودجه آموزش عالي در همه بخش هاي بودجه اي در حدود سه برابر افزايش يافته که اين امر نشان دهنده توجه ويژه دولت به مقوله آموزش عالي است.وزير علوم با بيان اينکه در جذب اعضاي هيات علمي در دانشگاه ها و مراکز پژوهشي هيچ محدوديتي وجود ندارد، گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشي هر چقدر نياز به جذب هيات علمي داشته باشند مي توانند درخواست کنند و همچنين ادامه تحصيل مربيان دانشگاه ها نيز براي ما به عنوان يک اصل مطرح است که اين مهم در 2 سال اخير 5 برابر افزايش يافته است و حتي در خصوص مربيان دانشگاه آزاد اسلامي نيز وزارت علوم 50 درصد هزينه ادامه تحصيل آنان را پرداخت مي کند.

وي در ادامه افزود: زماني که مساله افزايش پذيرش دانشجوي دکترا مطرح شد، عده اي اين امر را غير قابل انجام مي دانستند در حالي که اگر اساتيد بالاتر از مرتبه استادياري ما که حدود 25 هزار نفر هستند ، هر کدام يک دانشجوي دکترا تربيت کنند ، ما مي توانيم 25 هزار دانشجوي دکترا جذب کنيم.دکتر دانشجو در خصوص عملکرد شوراي تحول علوم انساني گفت: ما انتظار داريم که اين شورا سريع تر از اين عمل کند و موارد عيني نتايج جلسات و فعاليت هاي متعدد خود را به دانشگاه ها ارائه کند زيرا ما تکليف داريم اين امر را سريع تر به پيش ببريم .وي ادامه داد : ما بايد در مهر ماه امسال بتوانيم منابعي را در بخش هاي مختلف علوم انساني به دانشجويان ارائه کنيم و در اين مقوله نبايد انتظار داشت هيچ اشتباهي صورت نگيرد زيرا اين کار جديدي محسوب مي شود و به تدريج و مرور زمان به تکامل مي رسد.وي افزود: از آنجاييکه علوم انساني پايه هاي اعتقادي دانشجويان ما را مي‌سازد، غربي ها از طريق علوم انساني تفکرات مادي را به دانشجويان القا مي‌کنند.دکتر دانشجو با بيان اينکه مباني علوم انساني غربي، مادي است و اخلاق را در جامعه از بين مي برد، گفت: علوم انساني غربي پس از انهدام اخلاق در جامعه، هنجارها را ناهنجار جلوه مي دهد و مساله مهم اين است که علوم انساني جهت دهنده است و هدف را مشخص مي کند ولي بقيه علوم ابزار رسيدن به هدف هستند و براي همين منظور ما بايد در اسلامي کردن مباني و متون علوم انساني با دقت بيشتري عمل کنيم.

با اعلام مهلت ثبت نام؛

پذيرش طلاب در 12 رشته تخصصي تفسير مرکز تحقيقات جوادالائمه

گروه آزمون و سنجش: مرکز تحقيقات جواد‌الائمه(ع) پذيرش چهارمين دوره تخصصي تفسير را با رويکرد علوم انساني در 12 رشته آغاز کرد و از ميان برادران طلبه دانش‌پژوه مي‌پذيرد. به گزارش مهر، اعطاي مدرک رسمي حوزه علميه و امکان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر،‌ پرورش مدرس، محقق، مبلغ و معرفي به مراکز علمي، آموزشي و تبليغي و حضور اساتيد با سابقه و مجرب حوزه علميه قم، از ويژگي‌هاي شرکت در اين دوره است.اعتقاد و التزام به ارکان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به ويژه ولايت فقيه، اتمام و يا اشتغال به تحصيل در پايه ششم حوزه و موفقيت در آزمون کتبي و مصاحبه از شرايط پذيرش در اين دوره اعلام شده است.طلاب واجد شرايط بايد تا تاريخ 17 ارديبهشت ماه 91 با مراجعه به سايت اينترنتي اين مرکز يا مراجعه حضوري به آن نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

رييس سازمان نظام پزشكي:

افزايش دانشكده‌هاي دندانپزشكي باعث بيكاري دندانپزشكان مي‌شود

گروه آزمون و سنجش: رييس سازمان نظام پزشكي گفت: در سال 57، شش دانشكده دندانپزشكي به تربيت دندانپزشك مشغول بودند اما در حال حاضر تعداد اين مراكز آموزشي به 40 دانشكده افزايش يافته است. ادامه اين روند باعث اوج گرفتن بيكاري در ميان دندانپزشكان مي‌شود البته درحال حاضر دندانپزشكان بيكار كم هستند. به گزارش ايسنا، دكتر شهاب الدين صدر در مراسم بزرگداشت روز دندانپزشكي كه در هتل المپيك برگزار شد، افزود: پس از پيروزي انقلاب اسلامي تعداد دندانپزشكان بسيار بيش از گذشته شده و به 10 برابر افزايش يافته است. اما توزيع آنان در سطح كشور دچار اختلال است و همين امر باعث ايجاد اشكال در بحث عدالت در سلامت مي‌شود. نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه گفت: در حال حاضر 25 هزار دندانپزشك در كشور خدمات گسترده‌اي را ارائه مي‌دهند و بر اساس آمارهاي موجود به ازاي هر سه هزار نفر در كشور يك دندانپزشك فعاليت مي‌كند كه اين آمار در برخي مناطق به 10 هزار نفر و در 2، 3 منطقه به 100 هزار نفر به ازاي هر يك نفر مي‌رسد. وي با بيان اينكه در كشورهاي پيشرفته بر اساس شاخص‌هاي موجود به ازاي هر هزار نفر يك دندانپزشك وجود دارد، اظهار كرد: در صورت درست طراحي شدن شبكه سلامت در كشور و توجه به دندانپزشك سلامت‌نگر و جامعه نگر شاهد بيكاري دندانپزشكان نخواهيم بود. صدر در پايان اظهار كرد: اميدواريم در كيفيت دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي بازنگري شود چرا كه بخش عمده‌اي از خدمات دندانپزشكي را دندانپزشكان عمومي ارائه مي‌دهند. 

رئيس مرکز جذب هيأت علمي وزارت علوم:

پذيرش نهايي متقاضيان فراخوان نخست هيأت علمي مهرماه صورت مي گيرد

گروه آزمون و سنجش: رئيس مرکز جذب هيأت علمي وزارت علوم درباره آخرين وضعيت پرونده متقاضيان جذب هيأت علمي اعلام کرد که پرونده اين داوطلبان هنوز در جريان است و آغاز به کار آنان در مهرماه خواهد بود. محمدرضا مرداني در گفتگو با مهر، گفت: پرونده متقاضيان فراخوان نخست جذب هيأت علمي دانشگاهها هنوز در جريان و در حال نهايي شدن است.

وي ادامه داد: بخشي از جذب اين افراد به علت انجام امور اداري در سال جديد صورت مي‌گيرد، هم اکنون کارهاي اوليه جذب انجام شده، اما نهايي شدن پذيرش آنان در سال جاري خواهد بود.به گفته رئيس مرکز هيأت علمي وزارت علوم، پذيرش نهايي اين دسته از متقاضيان جذب در مهرماه سال جاري خواهد بود

معاون آموزشي دانشگاه تهران خبر داد؛

طولاني شدن ترم‌هاي تحصيلي دانشگاه تهران

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي دانشگاه تهران، با اشاره به تقويم آموزشي اين دانشگاه در سال تحصيلي جديد، تاکيد کرد که در صورت عملي شدن تمهيدات لازم، تقويم آموزشي اين دانشگاه در سال جديد تغيير خواهد کرد. سيد مهدي قمصري در گفتگو با مهر، ضمن اشاره به تغيير در تقويم آموزشي دانشگاه‌ها، گفت: زودتر شروع شدن نيمسال اول تحصيلي دانشگاه‌ها در شهريورماه، براي تکميل کاستي نيمسال دوم تحصيلي است، البته با اين توجيه که کلاس‌هاي درس تا پايان خردادماه به اتمام برسد.وي ادامه داد: در صورتيکه بتوان سال تحصيلي را به جاي اول مهرماه، نيمه يا دهه سوم شهريورماه آغاز کرد باعث مي‌شود ترم دوم که معمولاً بعد از دهه فجر شروع مي‌شود، پيش از اين دهه آغاز شود.

وي افزود: چنين آغازي براي ترم دوم تحصيلي باعث مي‌ شود بهره بهتري از کلاس‌ها تا پيش از پايان سال برد و از سوي ديگر کلاس‌ها تا نيمه اول تيرماه به پايان برسد.به گفته معاون آموزشي دانشگاه تهران، برخي دانشگاه‌هاي کوچکتر ترم تحصيلي را از هفته سوم شهريورماه آغاز کردند و اين موضوع محل بحث در دانشگاه تهران هم است.قمصري در اين باره، گفت: تغييرات در دانشگاه تهران نمي‌تواند زياد شديد باشد و اگر اين موضوع نهايي شود شايد در سال تحصيلي جديد بتوان يک هفته از شهريور را براي شروع کلاس‌ها استفاده کرد.وي افزود: در صورتيکه تمام تمهيدات انديشيده شود اين بنا را داريم که کلاس‌هاي درس دانشگاه تهران از سال تحصيلي جديد در هفته آخر شهريورماه شروع شود تا دو ترم تحصيلي به منظور عملي کردن برنامه‌ريزي‌ها طولاني‌تر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي