جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 با اعلام جزئياتي از پرونده فساد جديد مالي؛
 پورمحمدي خبر داد: نقش خاوري در فساد 100 ميليون يورويي 

رييس سازمان بازرسي كل كشور به تشريح جزئياتي از پرونده فساد جديد مالي موسوم به فساد 100 ميليون يورويي پرداخت.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در نشستي خبري در استان هرمزگان درباره پرونده فساد جديد مالي تصريح كرد: از 100 ميليون يورو 71 ميليون يورو با پيگيري‌هاي به‌هنگام در حال بازگردانده شدن به بانك است. همچنين هفت ميليون يورويي كه به ريال تبديل شده است، وثيقه مورد نياز را دارد.وي با بيان اينكه «اين پرونده زواياي پيچيده و سنگيني دارد»، ادامه داد: رييس فراري بانك ملي نيز در اين پرونده نقش دارد و اين وام به دستور و موافقت او تعلق گرفته است ولي اينكه آيا در اين مسير پولي جابه‌جا شده يا خير بايد در مراحل رسيدگي مشخص شود.رييس سازمان بازرسي كل كشور درباره احتمال رد پاي سياسيون استان هرمزگان در اين پرونده نيز اظهار كرد: چيز خاصي نديديم. اين پرونده در سطح ملي مطرح بود. درست است كه پول در استان هرمزگان پرداخت شده است ولي ربطي به استان ندارد. تمام اسناد در تهران انجام شده ولي به بانك استان حواله شده است تا اين وام را در اين استان دريافت كنند.

پورمحمدي درباره متهمان اين پرونده نيز خاطرنشان كرد: اين پرونده چهارده متهم دارد كه احضار شده‌اند و وثايق لازم اخذ شده و با قرار آزاد هستند اما اينكه پرونده چطور بررسي شود بر عهده دادسراست.وي در پاسخ به اين سوال كه آيا افرادي در ارتباط با اين پرونده ممنوع‌الخروج شده‌اند يا خير؟ گفت: تعدادي ممنوع‌الخروج شده‌اند.رييس سازمان بازرسي كل كشور همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا شركت درگير در اين پرونده در استان هرمزگان فعال بوده است يا خير؟ تصريح كرد: اين شركت در استان هرمزگان و خارج از كشور فعال بوده است.

پورمحمدي در پاسخ به اظهارات خبرنگاري كه مي‌گفت «به نظر مي‌رسد فساد اقتصادي در كشور در حال نهادينه شدن است»، اظهار كرد: ما تلاش داريم نهادينه نشود. برخي مسيرها كه طي شده اين نگراني را به وجود آورده كه نهادينه شود. بايد تمام همت خود را معطوف كنيم كه نهادينه نشود. اينكه چطور بايد با اين فساد مبارزه كرد، مقام معظم رهبري فرمودند كه بايد همه نظام، قوا، اركان نظام و دستگاه‌هاي مختلف دور هم جمع شده، هم‌انگيزه و همراه و هم‌فكر شوند تا به نتيجه برسد. اگر اين حركت آنچنان كه بايد اتفاق نيفتد ما بخشي از اين مبارزه هستيم و چندان توفيق نخواهيم داشت. اگر صد درصد هم تلاش كنيم وقتي ساير بخش‌ها همراه نباشند موثر نخواهد بود. بايد مبارزه با فساد همه‌جانبه و فراگير باشد. دست‌اندركاران بايد در روال خود بر رعايت انضباط قانوني تاكيد كنند. اگر اين اتفاق بيفتد فساد ريشه‌كن خواهد شد.

وي در بخش ابتدايي اين نشست با بيان اينكه براي افزايش توليد و حمايت از كار و سرمايه ايراني بايد موانع را رفع كرد، يادآور شد: رفع موانع دو كاركرد دارد. وقتي كسي بخواهد سرمايه‌گذاري كند و توليدي داشته باشد اگر با موانع روبرو شود دست از سرمايه گذاري بر مي‌دارد. بنابراين بايد موانع توليد و اشتغال رفع شود. دوم اين‌كه موانع توليد، ايجاد فساد مي‌كند. يعني علاوه بر اين‌كه راه هموار نيست راهزن هم زياد مي‌شود و ديگر انگيزه‌اي براي توليد باقي نمي‌ماند.

رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اين‌كه فساد راهزن راه توليد و سرمايه‌گذاري است، گفت: بايد جلوي راه اين راهزن‌ها گرفته شود و اگر در اين جهت تلاش نشود طبعا با مشكلات زيادي بر مي‌خوريم چرا كه فساد عاملي چند وجهي است يعني از طرفي فساد توليد و سرمايه‌گذاري را به مخاطره مي‌اندازد و دوم اين‌كه سبب تشديد اختلافات و آسيب‌هاي اجتماعي خواهد شد. اخلاق اجتماعي و پايه‌هاي ثبات اجتماعي توسط فساد از بين مي‌رود. فساد مناسبات سالم و رفتار جمعي را به خطر مي‌اندازد. فساد آثار مخرب دارد كه اولين اثر آن مختل شدن توليد و سرمايه‌گذاري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي