جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 موج كوتاه 

روزنامه ملت ما در سرمقاله خود باعنوان«سخني با اين 290 نفر» چنين آورده بود:

نخستين و مهم ترين انتظاري كه از راه يافتگان به‌صحن مجلس وجود دارد اين است كه به دور از حواشي بي فايده و جدل هاي آشكار و رقابت هاي نهان، خود را وقف قانونگذاري صحيح تر و كم عيب تر كنند. البته گفتن ندارد كه عضويت در اين جناح يا آن گروه نه تنها مذموم نيست بلكه از الزامات توسعه سياسي هم به شمار مي رود اما آنچه زيبنده نمايندگان منتخب ملت در نظام جمهوري اسلامي به نظر مي رسد، اين است كه علقه و علاقه جناحي سبب پوشاندن حق و حقيقت نشود.. پس مراقب باشيد كه هر لحظه از حضورتان در صحن مجلس، توسط مردم و نگاه تيزبين شان رصد مي شود.

روزنامه کيهان در سرمقاله خود باعنوان «نگاه به انتخابات از سه زاويه»

چنين آورده بود:

اگرچه هنوز نتيجه انتخابات مجلس به طور كامل روشن نشده ولي تا همين جاي كار سرجمع وزن اجتماعي اصولگرايان با ميزان حمايت اجتماعي از دو جريان فتنه و انحراف، به هيچ وجه قابل مقايسه نبوده است. به عبارت ديگر، نتيجه واضح انتخابات مجلس نهم اين است كه اگر اصولگرايان ائتلافي عمل كنند، در ميان مدت رقيب سياسي جدي نخواهند داشت. در مقابل، جريان فتنه هم ظرفيت راي و هم ظرفيت آشوب خود را از دست داده است. انتخابات مجلس نهم يكي از كم مسئله ترين انتخابات پس از انقلاب به لحاظ امنيتي بود و اين علتي نداشت جز اينكه فتنه 88 بسياري از ظرفيت هاي ضد امنيتي فتنه، ضد انقلاب و حتي طرف خارجي را بر باد داده است.

«روزهاي سرنوشت براي مصر»عنوان سرمقاله روزنامه‌ جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

توجه به آنچه اكنون در صحنه سياسي مصر جريان دارد، ترديدي نيست كه بازنده اصلي انتخابات رياست جمهوري مردم اين كشور خواهند بود مگر آنكه در مدت دو هفته باقيمانده تا انتخابات، رهبران مسلمان تدبيري بيانديشند و از تحقق توطئه بزرگي كه عليه انقلاب و ملت مصر در حال اجراست جلوگيري كنند. آنها مي‌توانند با همراهي مردم، شوراي نظامي و كميسيون انتخابات را وادار به حذف عمروموسي و احمد شفيق از فهرست نامزدهاي رياست جمهوري كنند، افسران سازمان جاسوسي "ام آي6" انگليس را بازداشت و اخراج نمايند، اختلافات موجود ميان احزاب اسلامي را پايان دهند و سلفي‌ها را از ادامه راه انحرافي كه در پيش گرفته‌اند بازدارند.

«تبعات ابرشوك درماني»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

درآمد 135 هزار ميليارد توماني براي سال 91 در حالي‌كه هنوز بودجه تصويب نشده است به معناي آن است كه شروع درآمد‌سازي جديد يارانه‌اي در خوشبينانه‌ترين حالت از اول خرداد ماه ‌يا تير ماه خواهد بود. واضح است وقتي از اول خرداد يا تير ماه يارانه 28 هزار توماني هم قابل برداشت باشد ديگر به اين راحتي قابل حذف نيست ليكن رسيدن به درآمد 135 هزار ميليارد توماني بسيار دور از دسترس و تقريبا غير ممكن است. رسيدن به درآمد 135 هزار ميليارد توماني- دو و نيم برابر درآمد سال 90 - لازمه‌اش ابر شوكي به اقتصاد كشور است كه بدون شك پيامدهاي سنگين اقتصادي واجتماعي را به‌دنبال خواهد داشت.

«نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب؛ آقايان لطفاً چاره‌اي!»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد:

در اينکه، کلان‌شهر تهران مي‌بايست گران باشد و گران بماند شکي نيست که سياست گران کردن شهر، خود يک راهکار در جلوگيري از مهاجرت به حساب مي‌آيد ولي روند اقتصادي کشور به اندازه کافي به خصوص در حوزه مسکن تورم‌زا است. تشديد اين روند با طرح‌هاي اين‌چنيني و ايجاد حالت انفجاري در قيمت‌ها، تبعات اجتماعي جبران‌ناپذيري به دنبال خواهد داشت.با تجربه‌اي که در موارد مشابه وجود دارد، مي‌توان پيش‌بيني کرد پس از آنکه طرح تأثير منفي خود را بر بازار قيمت‌ها گذاشت و نرخ ساخت و ساز کاهش محسوس پيدا کرد آنگاه مسئولين مربوطه باز در يک اقدام ديرهنگام و با يک تبصره، طرح را کنار مي‌گذارند و دستاوردهاي حداقلي‌اش را هم ناديده خواهند گرفت.

«کهکشان سياست و منظومه اخلاق»عنوان سرمقاله روزنامه فرهيختگان بود که در آن مي خوانيد:

موضوع اينجاست ما يک جامعه عادي نداريم. ما مي‌باليم که جامعه ما مکتبي است. دست‌کم مي‌خواستيم اينطور باشد. سعي کرده‌ايم و هنوز هم مي‌کوشيم که اينطور شود. در اين جامعه، هر اتفاقي با نمونه مشابه خودش در دنيا متفاوت است و روش‌ها و نتايج و توابع متفاوتي دارد. مثلا جنگ را در نظر بگيريد. در خيلي از نقاط دنيا جنگ شده. جنگ جهاني دوم را که يادتان هست؟ در فرانسه، غير از ارتش که به نبرد رفت، لژيون‌هايي از افراد مزدور تشکيل شد. سربازاني با مليت‌هاي جهاني. پول مي‌گرفتند که بجنگند. جنگ هم که کار آساني نيست. لاجرم، واحدي براي اين سربازان ايجاد کردند که برايشان تفريحات سالم!! فراهم مي‌کرد! بعد از جنگ هم جرياني ايجاد شد که در ادبيات و سينما به هنر ضدجنگ معروف است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي