جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 ميز خبر 

 رييس ‌مجلس، قانون نظارت بر نمايندگان را ابلاغ کرد

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي قانون "نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان" را براي اجرا به محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري کشورمان ابلاغ کرد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي قانون "نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان" را براي اجرا به محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري کشورمان ابلاغ کرد.طبق ماده يک قانون مدني، مصوبات مجلس شوراي اسلامي و نتيجه همه‌پرسي پس از طي مراحل قانوني به رئيس‌جمهور ابلاغ مي‌شود.رئيس‌جمهور بايد ظرف مدت پنج روز اين قوانين را امضا و به مجريان ابلاغ کند و دستور انتشار آن را صادر کند و روزنامه رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت پس از ابلاغ، منتشر نمايد.بر اساس تبصره اين ماده، در صورت استنکاف رئيس‌جمهور از امضا يا ابلاغ در مدت مذکور در اين ماده، به دستور رئيس مجلس شوراي اسلامي روزنامه‌ رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت مصوبه را چاپ و منتشر کند.

ايهود باراک: انتخابات اسرائيل برنامه ما را درباره ايران تغيير نمي دهد

وزير دفاع اسرائيل گفت که احتمال برگزاري انتخابات پارلماني زودهنگام در اين رژيم، تغييري در برنامه هاي اسرائيل در برابر تهران و از جمله حمله پيش دستانه عليه تاسيسات هسته اي ايران نخواهد داشت.به گزارش عصر ايران ، رويترز مي نويسد: اختلافات در ائتلاف محافظه کار حاکم بر اسرائيل به رهبري بنيامين نتانياهو در زمينه خدمت سربازي افراط گرايان يهودي و کاهش بودجه احزاب باعث شده تا به احتمال زياد اسرائيل شاهد برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني باشد. انتخابات پارلماني زودهنگام اسرائيل احتمالا در سپتامبر آينده يعني يک سال زودتر از موعد معين برگزار خواهد شد.اين حوادث باعث شده تا سئوالاتي درباره تعليق برنامه هاي احتمالي اسرائيل براي حمله نظامي به ايران به وجود بيايد.ايهود باراک وزير دفاع اسرائيل در صفحه فيس بوک خود نوشت: انتخابات زودهنگام اسرائيل، بر رايزني ها و مشورت ها در هر زمينه مرتبط با ايران تاثيري نخواهد داشت. اسرائيل همچنين معتقد است که اقدام نظامي از جمله گزينه مطرح روي ميز در ارتباط با برنامه هسته اي ايران است.

اسرائيل که خود تنها دارنده بمب اتمي در منطقه خاورميانه است بارها سخن از حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران به ميان آورده است . تهران نيز ضمن تکذيب تلاش براي کسب بمب اتمي بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي اش تاکيد مي کند.در همين حال "ياکوف اميدرور" مشاور امنيت ملي نخست وزير اسرائيل در حال سفر به پايتخت هاي اروپايي و ملاقات با مقامات اين کشورها در زمينه گفت وگوهاي هسته اي غرب با ايران است.يک ديپلمات غربي در اين باره گفت: به فرستاده اسرائيل مي گوييم که ما نيازمند زمان بيشتري هستيم. هدف، پايبندي ايران به چيزي است که بتواند آن را در زمينه تضمين منع گسترش سلاح هاي هسته اي ،محقق کند.در روزهاي اخير نتانياهو و باراک موضع سختگيرانه اي را در برابر برنامه هسته اي ايران اتخاذ کردند اين در حالي است که به نظر مي رسد دستگاه هاي امنيتي اطلاعاتي اين رژيم خواهان جنگ نيستند.

رئيس جمهور لبنان: تحريم ها مانع رسيدن کمک هاي ايران هستند

رئيس جمهور لبنان گفت تحريم ها عليه ايران، مانعي در برابر کمک هاي اين کشور به لبنان است.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، ميشل سليمان اضافه کرد: تحريم هاي بين المللي عليه ايران مانع از بررسي پيشنهادات تهران در زمينه اعطاي سلاح و برق به لبنان مي شود.سليمان در گفتگو با خبرنگاران در محل کاخ رياست جمهوري لبنان در پاسخ به سئوالي درباره اينکه آيا تحريم ها عليه ايران ، لبنان را از پذيرش پيشنهادات ايران در زمينه صادرات برق يا سلاح منع مي کند يا خير گفت: ما در زمينه توافقنامه هاي همکاري ميان دو کشور مذاکره کرديم اما قطعنامه ها و احکام (تحريم) و چگونگي مبادلات پولي و بانکي مانعي در برابر اين کمک هاي ايران هستند. بخشي از قدرت لبنان، بانک هاي اين کشور هستند و در همين ارتباط محدوديت ها و ممنوعيت هايي عليه بانک هاي لبنان وجود دارد که نمي توان از آنها عبور کرد.

رئيس جمهور لبنان افزود: توافقنامه هايي ميان تهران و بيروت امضا شده اند. منتظر شرايطي هستيم تا امضاي توافقنامه هاي همکاري ديگري ميان دو کشور تسهيل شود. ما هميشه براي بررسي چگونگي تامين مالي اين همکاري ها با جامعه جهاني و بانک ها در حال مذاکره هستيم.سليمان ادامه داد: ما خواهان اجراي توافقنامه هاي همکاري ميان دو کشور هستيم اما هميشه بايد به شرايط انجام اين توافقنامه ها توجه کرد. معتقدم انجام برخي اقدامات با برخي شيوه ها امکان پذير است.محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور ايران در سفر اخير خود به بيروت، مذاکراتي را با مقامات لبناني برگزار کرد و آمادگي تهران را براي صادرات برق به اين کشور و ساخت تاسيسات توليد برق در لبنان اعلام کرد. مقامات ايراني پيش از اين هم به دولت لبنان پيشنهاد صادرات سلاح داده بودند.

پوتين توسعه روابط روسيه با آمريكا را مشروط كرد

'ولاديمير پوتين رييس جمهوري منتخب روسيه در ديدار با 'توماس دونيلون' مشاور امنيت ملي رييس جمهوري آمريكا براي توسعه روابط مسكو و واشنگتن شرط تعيين كرد. به گزارش ايرنا، پوتين روز شنبه در ديدار با دونيلون گفت: روسيه به شرطي براي توسعه مناسبات فيمابين با آمريكا آمادگي دارد كه واشنگتن اصول مشاركت برابر و توام با احترام متقابل را رعايت كند.رييس جمهوري منتخب روسيه همچنين بر ضرورت توجه آمريكا به منافع و مواضع روسيه در رفتارهاي خود تاكيد كرد.

پوتين و دونيلون در اين ديدار در باره موضوعات مختلف روابط و زمينه هاي مختلف همكاري هاي روسيه و آمريكا گفت و گو كردند.دو طرف در اين ديدار همچنين در خصوص مسايل مهم بين المللي مانند سامانه پدافند موشكي اروپا، برنامه هاي هسته اي ايران و مساله كره شمالي و اوضاع افغانستان و سوريه و منطقه خاورميانه و شمال آفريقا بطور مشروح رايزني كردند.طرف هاي روس و آمريكايي در اين ديدار بر علاقمندي متقابل براي توسعه همكاري ها در عرصه هاي مختلف بر اساس اصل احترام متقابل و توجه به منافع يكديگر تاكيد كردند.پوتين و دونيلون ضرورت توسعه همكاري هاي اقتصادي روسيه و آمريكا كه به گفته آنها پايين تر از ظرفيت هاي روابط دو كشور مي باشد، مورد تاكيد قرار دادند. مشاور امنيت ملي آمريكا خاطرنشان كرد كه در شرايط كنوني بين المللي با توجه به سير حوادث، نياز به همكاري بيشتر روسيه و آمريكا وجود دارد.دونيلون در اين ديدار پيام اوباما را به پوتين تسليم كرد.ديدار مشاور امنيت ملي آمريكا با رييس جمهوري منتخب روسيه در حالي انجام گرفت كه روابط كرملين و كاخ سفيد در روزهاي اخير به دنبال هشدار 'نيكلاي ماكاروف' رييس ستاد كل نيروهاي مسلح روسيه به آمريكا مبني بر امكان هدف قرار دادن زيرساخت هاي سامانه موشكي اين كشور در اروپا متشنج شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي