جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 محسن رضايي : در زمينه‌ زندگي و جامعه، شكاف‌هاي عميقي را شاهديم 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه‌اي در جمع دانشگاهيان دانشگاه تهران در تالار ابن سيناي اين دانشگاه درباره نظام علمي نوآوري سخنراني كرد.به گزارش ايسنا محسن رضايي در اين جلسه گفت: نظام جمهوري اسلامي بخشي از دستاوردهاي ملت ايران در 100 سال اخير است. جامعه ايران پس از دو قرن سير نزولي بيدار شد و از دوره تلاش‌هاي اميركبير و مشروطه تا امروز تلاش مي‌كند عقب‌ماندگي‌هاي خود را جبران كند و تشكيل نظام جمهوري اسلامي در اين مسير يك نقطه عطف است.

وي اضافه كرد: نظام جمهوري اسلامي بسترهاي مناسب براي جهش در كشور را ايجاد كرده است اما با توجه به ميزان عقب‌ماندگي‌هايي كه با آن مواجهيم، اين تلاش‌ها در زمينه‌هايي موفق و در برخي زمينه‌ها ناموفق بوده است.دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه "در نهاد حكومت ما پيشرفت‌هاي فوق‌العاده‌اي را شاهد بوده‌ايم"، افزود: در حوزه‌هاي دفاعي و نظامي زماني بود كه نياز به 50 هزار مستشار نظامي در ايران وجود داشت اما امروز نه تنها داراي استقلال دفاعي هستيم بلكه قدرت بازدارندگي خود را به حوزه مديترانه نيز كشانده‌ايم. اين قدرت بازدارندگي ماست كه موجب شده اسراييل به ايران حمله نكند وگرنه بارها به ما حمله كرده بود. اما در زمينه‌هايي مانند زندگي و جامعه، عقب‌ماندگي ما خيلي زياد است.

رضايي با تاكيد بر اينكه "در زمينه‌ زندگي و جامعه، شكاف‌هاي عميقي را شاهديم"، اظهار كرد: شكاف بين سياست و زندگي يا دولت و جامعه بسيار عميق است و اتفاقا دشمن روي همين شكاف‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كند و قصد دارد آنها را عميق‌تر كند و ما بايد براي از بين بردن اين شكاف‌ها و كم كردن فاصله‌ها تلاش كنيم.

وي با اشاره به اينكه "زندگي محصول تلاش جمعي و سازمان‌يافته همه ماست"، گفت: علم و فناوري و عقلانيت نقش بسيار مهمي در بهبود زندگي ما دارد. به همين دليل است كه معتقدم در دنياي امروز ما ديگر نبايد به دنبال روش‌هاي سنتي توليد علم باشيم و مانند جزاير مستقل از هم عمل كنيم. بين دانشگاه و زندگي در جامعه ما فاصله وجود دارد؛ البته در بعضي زمينه‌ها مثل علوم پزشكي وضع بهتر است. ما بايد فكر كنيم كه چگونه علم را به عرصه اجتماع و زندگي بياوريم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه اظهار كرد: نوآوري اساس توليد دانايي است كه يا تبديل به دانش مي‌شود يا تبديل به فناوري و علوم كاربردي. نوآوري را مي‌توان به كالايي براي فروش تبديل كرد اما در كشور ما توليد علم در مراكز علمي و پژوهشي با جامعه فاصله زيادي دارد. اگر ما قائل به اين هستيم كه علم تنها براي آموزش نيست، بايد آن را كاربردي كنيم و در عرصه‌هاي صنعت، كشاورزي، اقتصاد، اخلاق و روابط اجتماعي از آن استفاده كنيم و تمام اين حوزه‌ها از علم تاثير بگيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي