جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 خبر 

 وزير علوم:

مشارکت دانشجويان دختر و پسر براي پيشرفت علمي کشور لازم است

به گزارش ايسنا،دکتر دانشجو با بيان اينکه مشارکت دانشجويان دختر و پسر براي پيشرفت علمي کشور لازم است، اختلاط به سبک مناسبات غربي را امري مردود دانست، مناسباتي که در آن پاکدامني و پاکي در نگاه و کردار و رفتار وجود ندارد. وي تفاوت علوم انساني و غربي را ريشه‌اي و اساسي دانست که از لحاظ هستي شناسي، روش شناسي و انسان شناسي با يکديگر تفاوت دارند.دکتر دانشجو گفت: در نگاه توحيدي در همه ارکان علوم اسلامي، مبدا و معاد و هدف دار بودن آفرينش يک اصل است در حاليکه در علوم غربي خلقت برابر با طبيعت است و هدفي وجود ندارد.

وزير علوم در ادامه سخنان خود، شان انسان را ناشي از عبوديت و پرستش خالق جهان دانست و افزود : آزادي مطلق ارزش نيست بلکه آزادي يک مسئوليت است که در قبال حق انتخاب بر عهده انسان گذاشته شده است و انسان عالم بايد از اين حق و آزادي براي تعالي بشريت استفاده کند. وزير علوم با گراميداشت ياد و خاطره شهيد استاد مطهري و شهداي جهاد علمي بويژه شهيد حسن تهراني مقدم گفت: شهادت به اين خاطر در نگاه ما امري قدسي و ارزشمند است که از فرهنگ عاشورا ريشه گرفته و در مسير نهضت انبياء و جاري کردن احکام الهي است.وي تاکيد کرد: شهادت انتخابي آگاهانه در راه تحقق آرمانهاي الهي است که از يک شناخت عميق نشات مي گيرد، از مسير عقل و منطق مي گذرد و از ضمير قلب و دل بر مي‌خيزد. شهيدان با گذشتن از جان خود نقش مهمي در بيدار کردن انسانهاي خفته و تشنگان قدرت براي بازگشت به مسير الهي دارند.گفتني است در اين مراسم عنوان پژوهشگر با رتبه استاد ممتازي به سردار شهيد تهراني مقدم اعطا شد كه به خانواده اين شهيد تقديم گرديد. همچنين از جمعي از اساتيد نمونه دانشگاه جامع امام حسين(ع) در رشته‌هاي مختلف تقدير بعمل آمد.

فرصت هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي در سايت کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد

کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد با هدف معرفي فرصتهاي شغلي مناسب فارغ التحصيلان دانشگاهي نسبت به انتشارفهرستي جامع از مهمترين وکارآمدترين فرصتهاي شغلي واستخدامي درسايت کانون اقدام نمود. معاون اجرايي کانون فارغ التحصيلان با اعلام اين خبر گفت: فارغ التحصيلان دانشگاه آزاداسلامي که به دنبال شغل مورد نظر در گرايش تحصيلي خود هستند مي تواننداز طريق مراجعه به سايت www.aiau.ir نسبت به شناسايي فرصتهاي شغلي واستخدامي وپيمانکاري ومناقصه متناسب باظرفيت وتوانمندي فارغ التحصيلان دانشگاهي دريکشنبه‌هاي هر هفته اقدام نمايند.رئيس مرکز ارتباط بادانش آموختگان در ادامه افزود: اين اطلاعات براساس بررسي هاي صورت گرفته در رسانه ها ، مراکز جذب نيرو، سامانه هاي مرتبط با بازارکار ودرخواست کارفرمايان تنظيم شده وکانون سعي نموده است استخدام هاي معتبر ومطمئن را هرهفته شناسايي وانتخاب نمايد. شايان ذکراست بصورت جداگانه در همين بخش فرصتهاي پيمانکاري ومناقصه که متناسب با ظرفيت فارغ التحصيلان جوان دانشگاهي بودونياز به منابع گسترده مالي وتدارکاتي ندارد نيز شناسايي ودرج گرديده است.وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين خدمات ويژه دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي وسراسري است گفت : الويت با فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد وليکن تمام دانش آموختگان مقاطع دانشگاهي مي توانند ازاين اطلاعات بهره مند شوند و دسترسي خاصي براي آن تعريف نشده است . در پايان ياد آور مي شود کانون فارغ التحصيلان يک مجموعه غيرانتفاعي بوده وباهدف ارايه خدمات صنفي ، شغلي ، آموزشي ، رفاهي رايگان وياارزان قيمت به دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد.

درخشش نشريات واحد کرج در جشنواره نشريات دانشگاهي منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي

كرج – انسيه معماريان

در اولين جشنواره نشريات دانشگاهي منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي، نشريات واحد کرج موفق به کسب رتبه هاي متعدد اول تا سوم در رشته هاي گوناگون شدند. از جمله اين رتبه ها مي توان به کسب رتبه اول نشريات فرهنگي – اجتماعي و سياسي توسط نشريه ققنوس و در همين بخش کسب رتب سوم توسط نشريه رتل واحد کرج اشاره کرد. در بخش نشريات خبري و اطلاع رساني نيز نشريات بصيرت، قاصدک و خبرنامه فرهنگي از واحد کرج به ترتيب مقام هاي اول، دوم و سوم جشنواره را به خود اختصاص دادند.در بخش نشريات نماز، قرآن و عترت نيز نشريه ثقلين از واحد کرج رتبه دوم را از آن خود کرد و نشريه روزنه در گروه نشريات علمي، تخصصي – دانشجويي و نشريه تريبون آزاد در بخش نشريات بسيج دانشجويي نيز از ديگر نشريات واحد کرج بودند که مقام سوم جشنواره را به دست آوردند.

کمک مالي اساتيد به دانشجويان بي بضاعت دانشگاه شيراز

معاون دانشجويي دانشگاه شيراز با بيان اينکه اساتيد اين دانشگاه ماهيانه مبلغي را براي کمک به دانشجويان بي بضاعت دانشگاه اختصاص مي دهند، گفت: اعضاي هيات علمي دانشگاه همچنين در طرح کمک فکري و مشاوره‌اي به دانشجويان شرکت مي کنند.غلامرضا رخشنده ‌رو معاون دانشجويي دانشگاه شيراز در گفتگو با مهر گفت: يکي از برنامه‌هاي دانشگاه شيراز در سال جاري، استفاده از کمک فکري و مشاوره اي اساتيد دانشگاه در جمع هاي دانشجويي و خوابگاه‌ها است.وي افزود: دانشگاه شيراز داراي 600 عضوهيات علمي است که بيشتر آنها داراي مرتبه‌هاي دانشياري و استادياري بوده و تجربه بالايي دارند البته تمام اين اساتيد تخصص مشاوره ندارند ولي به نظر مي‌رسد حضورشان بين دانشجويان مي تواند موثر باشد.معاون دانشجويي دانشگاه شيراز يادآور شد: معمولا دانشجويان خوابگاهي بيش از دانشجويان ديگر به حضور اين اساتيد نياز دارند اين دانشجويان به دليل دوري از خانواده، احتياج بيشتري به کمک‌هاي فکري مشاوره‌اي دارند که اعضاي هيات علمي مي توانند با حضور در خوابگاه به اين دانشجويان کمک کنند. وي خاطر نشان کرد: اعضاي هيات علمي دانشگاه شيراز روي هم رفته هر ماه 2ميليون تومان به دانشجويان بي بضاعت دانشگاه کمک مي‌کنند که اميدواريم در اين زمينه هم ما را با حضور در جمع‌هاي دانشجويي و خوابگاهي ياري کنند.

جزئيات بخشنامه ارتقاي کيفيت تحصيل و تخفيف تا 20 درصد شهريه دانشگاه آزاد

جزئيات بخشنامه ارتقاي کيفيت تحصيل و تخفيف تا بيست درصد در شهريه ثابت و متغير دوره‌هاي کارداني و شهريه ثابت کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اعلام شد.به گزارش فارس، جزئيات بخشنامه ارتقاي کيفيت تحصيل و تخفيف تا 20 درصد در شهريه ثابت و متغير دوره‌هاي کارداني و شهريه ثابت کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اعلام شد.

متن اين بخشنامه به شرح ذيل است:

با سلام و درود به روان پاک شهداي اسلام و روح پرفتوح حضرت امام خميني (ره) و با آرزوي توفيق، سلامت و سعادت براي مقام عظماي ولايت، براساس مصوبه هيئت رئيسه دانشگاه مورخ 2 ارديبهشت سال 91 و به منظور تشويق دانشجويان به تلاشهاي بيشتر براي يادگيري بهتر و در نتيجه کمک به ارتقاي کيفيت آموزش و پژوهش در دوره‌هاي کارداني و کارشناسي ناپيوسته و همچنين براي کمک مالي به ايشان و خانواده‌هاي محترمشان، ميزان تخفيف تا بيست درصد براي دانشجويان دوره‌هاي کارداني و کارشناسي ناپيوسته به شرح ذيل اعلام مي‌شود.بديهي است اعمال تخفيف شهريه يکي از مشوق‌ها است و دانشگاه براي ارتقاي شاخص‌هاي ديگر کيفيت آموزشي و پژوهشي و فرهنگي اين دوره‌ها نيز بايد برنامه‌ريزي کند.

1) دانشجويان دوره‌هاي کارداني:

دانشجويان دوره‌هاي کارداني در ترم اول (ترم آغاز به تحصيل) از 20 درصد تخفيف در مجموع شهريه ثابت و متغير و در ترم‌هاي بعدي مشروط به اين که معدل ترم قبلي انها از 15 بيشتر باشد.مي‌توانند به روش ذيل تا20 درصد از تخفيف در مجموع شهريه‌هاي دثابت و متغير در هر ترم برخوردار شوند.اين تخفيف براي تمامي دانشجويان از ترم مهر 1391 قابل اعمال است و مشمول ترم‌ها و سال‌هاي قبل از مهر 1391 نمي‌شود و براي هر ترم بايد براساس معدل ترم قبل آن محاسبه شود.رابطه در صد تخفيف به صورت زير محاسبه مي‌شود:درصد تخفيف شهريه ثابت و متغير در هر ترم دوره‌هاي کارداني = 20 درصد { 5/(15 - معدل ترم قبل)}

2)دانشجويان دوره‌هاي کارشناسي ناپيوسته:

دانشجويان دوره‌هاي کارشناسي ناپيوسته در ترم اول(ترم آغاز به تحصيل) از 20 درصد تخفيف شهريه ثابت و در ترم‌هاي بعدي مشروط به اينکه معدل ترم قبلي آنها از 15 بيشتر باشد. مي‌توانند به روش ذيل تا 20 درصد تخفيف در شهريه ثابت ترم برخوردار شوند. اين تخفيف براي تمامي دانشجويان از ترم مهر 1391 قابل اعمال است و مشمول ترم‌ها و سال‌هاي قبل از مهر 1391 نمي‌شود و براي هر ترم بايد براساس معدل ترم قبل آن محاسبه شود. رابطه در صد تخفيف به صورت زير محاسبه مي‌شود:درصد تخفيف شهريه ثابت = 20 درصد { 5/(15 - معدل ترم قبل)}

تأکيد دانشگاه فني‌حرفه‌اي بر استخدام مدرسان حق التدريس اين دانشگاه

استخدام حق‌التدريسيهاي دانشگاه فني و حرفه‌اي با 2 راي مخالف توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، به گفته سرپرست اين دانشگاه امکانپذير نشد. سهراب رضايي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت استخدام حق التدريسهاي اين دانشگاه، گفت: پيش از اين دانشگاه فني و حرفه اي به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد کرده بود که حق التدريسهاي اين دانشگاه در قالب 60 هزار حق التدريس آموزش و پرورش جذب شوند که اين موضوع هم در کميسيون آموزش مجلس تصويب شد.وي اضافه کرد: با اين حال، استخدام حق التدريسهاي فني و حرفه اي در صحن علني مجلس تنها با اختلاف 2 راي به تصويب نرسيد.به گفته سرپرست دانشگاه فني و حرفه اي، اين دانشگاه تاکيد دارد که حق التدريسهايش حتماً در سال جاري به علت نيازي که دانشگاه به آنان دارد، استخدام شوند.رضايي با بيان اينکه دانشگاه فني و حرفه اي 2 پيشنهاد ديگر در زمينه جذب اين عده به دولت، وزارت علوم و مجلس شوراي اسلامي ارائه کرده است، اظهار داشت: يکي از پيشنهادها اين بود که اين 2700 نفر حق التدريس را که بيشتر در بخشهاي اداري و کارگاهي اين دانشگاه فعال هستند، توسط دانشگاه فني و حرفه اي جذب شوند و اگر اجازه اين اقدام را نمي دهند بار ديگر پيشنهاد جذب آنان همراه با حق التدريسهاي آموزش و پرورش به مجلس ارائه مي شود. سرپرست دانشگاه فني و حرفه اي تاکيد کرد که همان دو راي مخالف سبب شد همترازان حق التدريسهاي فني و حرفه اي استخدام شوند اما حق التدريسهاي دانشگاه فني و حرفه اي همچنان بلاتکليف بمانند.

تجليل از مقام معلم در واحد دماوند

رودهن :خبرنگار آفرينش –ايرج صادقعلي

اساتيد واحد دماوند به مناسبت روز معلم مورد تجليل و تقدير قرار گرفتند. اين مراسم در نمازخانه مجتمع دانشگاهي واحد دماوند با حضور اساتيد، دانشجويان و هيات رئيسه دانشگاه برگزار شد و در آن دکتر محمود صفري رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند درباره اهميت و جايگاه علم و پژوهش سخن راند. وي گفت: در جاي جاي فرهنگ ديني و ملي ما، تاکيد فراواني بر علم و دانش شده است.رئيس واحد دماوند عنوان کرد: البته تعليم همواره در قرآن و اسلام همراه تزکيه آمده است و داشتن اخلاق در کنار تحصيلات اهميت بسياري دارد.وي گفت: اين روز روز معلم، استاد و دانشجو است، چراکه اين روز را بايد به هر کسي که در راه جويندگي دانش است، تبريک گفت. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند ضمن اشاره به آثار و زندگينامه شهيد مطهري ،اين متفکر برجسته علمي و اخلاقي معاصر را الگويي مناسب براي نسل جوان کشور دانست و اظهار داشت:با مطالعه و دقت در آثار به جا مانده از اين شهيد والامقام مي توان از گردنه هاي سخت عبور کرد و گرفتار نفاق نشد.همچنين در اين روز آذين بندي در تمامي قسمت هاي دانشگاه در زمينه بزرگداشت مقام استاد و معلم انجام شده بود.در اين روزهمزمان با برنامه هاي ذکر شده،دکتر صفري رئيس واحد،دکترقاسمي معاون آموزشي وحجت الاسلام والمسلمين احمدي رئيس دفتر فرهنگ اسلامي به همراه جمعي از دانشجويان عضو هيات دانشجويي رهروان عشق سر کلاسهاي دانشگاه حاضر شدند و از اساتيد دانشگاه، با اهداء گل وبسته هاي فرهنگي تقدير نمودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي