جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 خبرها از عالم علم 

 سرطان‌هاي مقعد و روده بزرگ

اگر شما هم براي مصرف مکمل‌هاي امگا 3 دنبال بهانه هستيد خوب بشنويد: محققان در کنفرانس پيشگيري از سرطان در هوستون اعلام کردند دوبررسي جديد نشان داده مکمل‌هايي که داراي سلنيوم و امگا 3 هستند مي‌توانند جلوي پيشرفت سرطان‌هاي روده بزرگ و مقعد را گرفته و از عود اين بيماري جلوگيري کنند. به گزارش روزنامه اطلاعات، در بررسي اول محققان موسسه ملي علوم سلامت محيط متوجه شدند رژيم‌هاي غني از اسيد چرب امگا3 خطر ابتلا و پيشرفت سرطان مقعد و روده بزرگ را تا 40 درصد کم مي‌کند. در بررسي ديگر محققان ايتاليايي متوجه شدند مکمل‌هاي حاوي سلنيوم شانس عود پوليپ روده را تا همين مقدار کم مي‌کنند. بد نيست بدانيد ترکيبات مکمل به شکل 200 ميکروگرم سلنيو متيونين، 30 ميليگرم روي،600 واحد بين‌المللي ويتامين آ و 180 ميليگرم ويتامين ث و 30 ميليگرم ويتامين ‌اي بوده است.

محققان تخمين زده‌اند حتي بعد از 15 سال، 48 درصد کساني که اين مکمل‌ها را مصرف مي‌کنند از شر پوليپ روده در امان مي‌مانند. بد نيست بدانيد سلنيوم در خاک وجود دارد و با خوردن گياهان، ماهي و گوشت حيوانات گياهخوار مي‌توانيد به اين ماده غذايي دست پيدا کنيد. امگا 3 هم در ماهي بخصوص روغن ماهي آزاد، ماهي خال مخالي، شاه ماهي، ساردين و ماهي تن و در گياهاني مانند کتان و روغن بذر کتان، کلم بروکسل، لوبياي سويا و روغن سويا، روغن کانولا، اسفناج، گردو و کيوي وجود دارد.بر اساس آمار انجمن تحقيقات سرطان آمريکا يک چهارم افراد که اغلبشان بالاي 60 ساله اند، دست کم يک پوليپ يا آدنوم دارند. پوليپ يا آدنوما نوعي تومور خوش خيم در روده بزرگ است که اگر چه احتمال تبديل آن به سرطان کم است اما آمار نشان داده که 70 تا 80 درصد سرطان‌هاي اين ناحيه قبلاً پوليپ بوده‌اند.

ورزش بر ضد سرطان پروستات

باور نمي‌کنيد اگر بگوييم که مي‌توانيد به سادگي جلوي سرطان پروستات را بگيريد. محققان مدرسه سلامت عمومي‌ هاروارد در بوستون معتقدند حتي 15 دقيقه ورزش در روز مي‌تواند خطر سرطان پروستات را در مردان کم کند. بنابراين اگر وقت ورزش طولاني را نداريد از زير آن شانه خالي نکنيد. اگرچه ورزش‌هاي سخت براي سرطان پروستات مفيد است اما شما در اين 15 دقيقه مي‌توانيد پياده‌روي تند، دويدن، دوچرخه سواري و يا باغباني کنيد.به گزارش روزنامه اطلاعات، همانطور که مي‌دانيد سرطان پروستات از سرطان‌هاي شايع در آقايان بالاي 50 سال است که معمولاً رشد کندي داشته و به همين علت خيلي از اوقات علامت واضحي از خود نشان نمي‌دهد تا اينکه رشد کرده و به مراحل پيشرفته برسد. براي تشخيص زودرس اين بيماري به آقايان توصيه مي‌شود که در سنين بالاي 40 سال آزمايش خون براي اندازه‌گيري آنتي‌ژن مخصوص پروستات را انجام دهند. اما زياد نگران نشويد، مي‌توانيد با ورزش به خودتان کمک کنيد.تحقيقات نشان داده که فعاليت بدني منظم چه سخت و چه متوسط مي‌تواند خطر مرگ در اثر سرطان پروستات و مرگ‌هاي ديگر ازجمله ديابت و بيماري قلبي را کم کند. محققان انجمن تحقيقات سرطان آمريکا متوجه شده‌اند که 5 ساعت فعاليت شديد يا بيشتر در هر هفته تا 56 درصد مرگ در اثر سرطان پروستات را کم مي‌کند. اگرچه پيش از اين هم تاثير ورزش بر پيشرفت سرطان پروستات بررسي شده بود اما اين تحقيق اولين مطالعه وسيعي است که رابطه ورزش و مرگ در اثر اين سرطان را بررسي مي‌کند.

عوامل مهم در نارسايي کليه

رئيس بيمارستان پيوند اعضاء منتصريه مشهد با اشاره به اينکه افزايش بي تحرکي، استفاده از غذاهاي آماده با درصد چربي بالا، استعمال دخانيات و نداشتن زندگي سالم موجب بروز بيماريهاي مزمن از جمله ديابت و فشار خون مي شود، اظهار داشت: ابتلا به بيماري هاي مزمن در دراز مدت مي تواند به کليه ها آسيب و منجر به نارسايي و نياز به پيوند کليه شود.به گزارش برنا، علي اصغر يارمحمدي با اشاره به اينکه در حال حاضر 939 نفر در ليست افراد نيازمند پيوند کليه دانشگاه قرار دارند، خاطر نشان کرد: اين بيماران در هفته سه تا 4 بار مجبور به انجام دياليز و صرف وقت و مشکلاتي زيادي هستند در حالي که با انجام اقدامات پيشگيرانه و جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي مزمن مي توان از بروز بسياري از بيماريهاي کليوي جلوگيري کرد.مدير گروه ارولوژي دانشگاه علوم پزشکي مشهد پيوند عضو از بيماران مرگ مغزي را بهترين روش براي نجات جان و بهبود شرايط زندگي بيماران نيازمند به پيوند عنوان کرد و خاطر نشان کرد: اعضاء و بافتهاي يک بيمار مرگ مغزي شده مي تواند موجب نجات و ادامه حيات 50 بيمار شود.عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه رسانه‌ها در راستاي ايجاد فرهنگ‌سازي براي عمل پيوند عضو نقش بسزايي دارند، افزود: آمار تعداد افراد درخواست‌کننده براي عمل پيوند اعضاء در ايران بسيار زياد بوده و فقط از طريق فرهنگ‌سازي رسانه‌ها مي توان در افزايش رضايت نزديکان افراد مرگ مغزي شده و توجيه اين عمل خداپسندانه موفق عمل کرد.يارمحمدي گفت: تعداد آمار تصادف که منجر به مرگ مغزي مي‌شوند، در ايران بالا ست در حالي که تعداد معدودي از نزديکان اين افراد به اهداء عضو رضايت مي دهند.

عامل شيوع ويروس ايدز

خاوير مارتينز – پيكادو سرپرست اصلي اين مطالعه تشريح كرد كه تيم مطالعاتي وي مولكولي را شناسايي كرده‌اند كه به ويروس ايدز امكان مي‌دهد مانند يك «اسب تروا» يا به عبارت ديگر به شكل مخفيانه در بدن جا به جا شود و به سلولهاي دندريتي حمله كند. سلولهاي دندريتي در واقع مسوول فعال سازي سيستم ايمني بدن هستند.به گزارش ايسنا، مارتينز – پيكادو تاكيد كرد اين يافته دريچه نويني را به روي توليد خانواده جديدي از داروها مي‌گشايد كه اميد مي‌رود بتوانند تكثير ويروس ايدز را در بدن قربانيان تا 50 درصد كاهش دهند. هم چنين مي‌تواند به توليد واكسن موثري براي مقابله با ايدز كمك كند.اين متخصصان اظهار داشتند كه مطالعات فوق هنوز در مراحل ابتدايي است و حدودا 10 تا 15 سال طول مي‌كشد تا پس از آزمايشات مناسب، محصولي كارآمد براي متوقف سازي اين مولكول مهم توليد شود.

فوايد کشمش در عملکرد قلب

'يوسف نقيايي' در گفت و گويي افزود: كشمش جزو گروه ميوه هاي خشك، دسته بندي مي شود و هر دو تا سه قاشق غذاخوري از آن معادل 45 تا 50 گرم، يك واحد ميوه محسوب مي شود.به گزارش ايرنا ؛اين كارشناس تغذيه ادامه داد: مصرف كشمش مي تواند علاوه بر انرژي بالا، قند خون شخص را به سرعت افزايش دهد بنابراين كساني كه در معرض بروز ديابت هستند و يا به اين بيماري مبتلا مي باشند مي بايست در مصرف آن دقت بسياري داشته باشند و از مصرف زياد آن خودداري كنند.نقيايي تصريح كرد كشمش حاوي آهن قابل توجهي است به طوري كه در هر صد گرم از اين ماده غذايي حدود سه و نيم گرم آهن وجود دارد و براي كودكان و نوجوانان به عنوان تنقلات سالم و پيشگيري كننده خوبي براي كمبود آهن است.وي افزود: پتاسيم قابل توجهي در كشمش موجود است و سديم آن نيز بسيار پايين است بنابراين در بين افرادي كه با مشكلات قلبي و عروقي مواجه هستند، مصرف متعادل آن مي تواند به كاركرد صحيح قلب كمك كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي