جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 تريبون اقتصادي 

 کاهش 15 درصدي قيمت محصولات لبني از فردا

مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران گفت: قيمت‌ محصولات لبني از دوشنبه با کاهشي حدود 15 درصد عرضه مي‌شود.نظرعلي حاجي‌پاشا در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: طي جلساتي که در استانداري با حضور توليدکنندگان برگزار شد، قرار بود قيمت‌ها از اصلاح شود اما توليدکنندگان اعلام کرده‌اند که چون تعدادي برچسب افزايش قيمت از قبل توليد شده است،‌ اين کاهش قيمت‌ها از دوشنبه اعمال مي‌شود.وي با بيان اينکه قميت‌ها از روز دوشنبه بايد به قيمت خريد شيرخام در اسفندماه 90 يعني 630 تومان اصلاح شود گفت: از روز دوشنبه قيمت محصولات لبني حدود 15 درصد کاهش خواهد داشت.مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران افزود: همچنين قرار شد به دليل مشکلاتي که دامداران در تهيه نهاده‌ها دارند، بخش امور دام جهاد، آنها را مورد حمايت قرار دهد تا دامداران شير را به قيمت 630 تومان به کارخانه‌داران بفروشند.

شير خام کمياب شد

مديرعامل اتحاديه تعاونيهاي توليدکنندگان فرآوردهاي لبني از کمياب شدن شيرخام خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر قيمت شيرخام 72 درصد افزايش دارد که در صورت تحقق وعده دولت براي نهاده‌هاي دامي قيمت‌ها کاهش مي‌يابد. محمد رضا اسماعيلي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برخي مشکلات پيش آمده براي شير خام، اظهارداشت: در حال حاضر بسياري از کارخانه‌هاي توليد فرآورده‌هاي لبني با مشکل کمبود و گراني شير مواجه هستند.وي ادامه داد: يکي از مشکلات مهم حال حاضر، کمبود شير خام است و دامدار عنوان مي کند توليد شير صرفه اقتصادي ندارد و سودآور نيست.

قيمت ارز و سكه در بازار

سکه طرح قديم در بازار 675 هزار تومان و طرح جديد 665 هزار تومان است، صرافان بازار ارز هم نرخ دلار آزاد را 1690 تومان اعلام کردند. به گزارش مهر، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 675 هزار تومان و طرح جديد 665 هزار تومان است.نرخ نيم سکه بهار آزادي 336 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادي 182 هزار تومان و سکه گرمي 105 هزار تومان اعلام شد. قيمت هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي در روز جاري 67 هزار و 650 تومان و هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1643 دلار است.فعالان بازار ارز هم نرخ فروش هر دلار آزاد را 1690 تومان و هر يورو را 2240 تومان اعلام کردند.

نقدهايي براجراي طرح پيش فروش سکه وارد است

سخنگوي اقتصادي دولت با اعلام اينکه سياست ويژه دولت و بانک مرکزي باعث ايجاد تعادل، از بين رفتن حباب و ثبات قيمت بازار سکه شده است، گفت: سکه کالايي تجاري نيست. سيد شمس الدين حسيني در گفتگو با مهر با اشاره به تلاش‌هاي دولت و بانک مرکزي براي تعادل بخشي در بازار سکه و ارز گفت: پيش فروش سکه سياستي اجرايي و اعمال شده از سوي بانک مرکزي است.وزير امور اقتصادي و دارايي با اعلام اينکه مبادله سکه سياست پولي قابل قبولي نيست، تصريح کرد: با اين وجود مي توان گفت که پيش فروش سکه توانسته است بازار سکه را مديريت کند.

به گفته وي، بانک مرکزي با اجراي سياست پيش فروش سکه تا حدودي در جمع آوري نقدينگي موفق عمل کرده و بازار سکه را از حباب خارج کرده است اما سکه کالايي تجاري نيست.سخنگوي اقتصادي دولت اعلام کرد: به هر حال مسئولان بانک مرکزي با اجراي سياست پيش فروش سکه و تعيين نرخي براي آن به دنبال از بين بردن حباب در بازار سکه بودند.وي مسئول تنظيم بازار سکه را بانک مرکزي دانست و تصريح کرد: با اين وجود دولت و بانک مرکزي هر دو اجراي چنين برنامه ويژه اي را آغاز کردند.

حسيني برنامه اصلي در بازار سکه را ايجاد ثبات، از بين بردن حباب و تعادل بخشي به بازار سکه وقيمت ها دانست و تصريح کرد: با اجراي اين برنامه حباب بازار غير رسمي سکه از بين رفته است.وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان کرد: البته اجراي طرح پيش فروش سکه گرچه در بازار تاثير داشته است اما راهکاري قطعي براي تعادل بخشي در بازار سکه تلقي نمي شود و از اين جهت مي توان نقدهايي را به آن وارد دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي