جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

 خبر 

 رئيس بنياد حفظ آثار و ارزش‏هاي دفاع مقدس شرق تهران خبر داد؛

اجراي برنامه‏هاي فرهنگي در فيروزکوه به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‏هاي دفاع مقدس شرق استان تهران از اجراي برنامه‏هاي فرهنگي در فيروزکوه به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش علي رحماني در جلسه ستاد هماهنگي گراميداشت حماسه آزادي خرمشهر که با حضور مسئولان شهرستاني در فرمانداري فيروزکوه برگزار شد، با گراميداشت روز سوم خرداد، از سفر قريب‏الوقوع محسن رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام به عنوان سخنران ويژه مراسم گراميداشت روز آزادسازي خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه خبر داد.رحماني با بيان اهميت گرامي‏داشت سالروز آزادي خرمشهر، برگزاري صبحگاه مشترک در سپاه فيروزکوه، برگزاري مراسم سالروز آزادسازي خرمشهر در سالن شهيد آويني دانشگاه آزاد واحد فيروزکوه، آذين‏بندي و چراغاني سر در ادارات و معابر و همچنين اجراي برنامه‏هاي فرهنگي در مدارس شهرستان و روستاهاي اطراف را از جمله برنامه‏هاي پيش‏بيني شده از سوي دستگاه‏هاي متولي عنوان کرد.

ضعف صدام و صداميان در مقابل روحيه ايثار و مقاومت

فرماندار فيروزکوه نيز با اشاره به حفظ روحيه ايثار و شهادت در طول تاريخ انقلاب اسلامي از سوي رزمندگان دلير و خداجوي اسلام، حماسه فتح خرمشهر را يک افتخار ملي براي نظام دانست.سعيد افشارنادري با اشاره به فرموده بنيان‏گذار کبير جمهوري اسلامي ايران که "خرمشهر را خدا آزاد کرد"، به ضعف صدام و صداميان در مقابل روحيه ايثار و مقاومت رزمندگان اسلام نيم‏نگاهي داشت.فرماندار شهرستان فيروزکوه بر لزوم استفاده از تمام ظرفيت‏هاي شهرستان فيروزکوه در راستاي گرامي‏داشت اين روز بزرگ از سوي نهادها و دستگاه‏هاي فرهنگي تأکيد کرد.مسئولان دستگاه‏هاي متولي، آمادگي خود را درراستاي برگزاري هر چه باشکوه‏تر مراسم گراميداشت سوم خرداد اعلام کردند.

اجراي طرح شهاب در يزد؛ به منظور شناسايي استعدادهاي دانش‌آموزي

يزد - اکبر خيرخواه

دکتر حبيب زارع، رئيس بنياد نخبگان استان يزد گفت: طرح شهاب در 10 استان كشور اجرا مي‌شود كه استان يزد جزو نخستين استان‌هاي پايلوت به شمار مي‌رود.حبيب زارع در جمع اصحاب رسانه استان يزد افزود: شناسايي و هدايت استعدادهاي برتر دانش‌آموزان در استان به ويژه مناطق محروم از اهداف اين طرح است. وي ادامه داد: طرح شهاب با هماهنگي بنياد نخبگان و آموزش و پرورش به مرحله اجرا درخواهد آمد و در اجراي آن بنياد نخبگان كار نظارت و هدايت و آموزش و پروش كار اجرا را انجام خواهد داد.

رئيس بنياد نخبگان استان يزد گفت: طرح شهاب در 10 استان كشور اجرا مي‌شود كه استان يزد جزو نخستين استان‌هاي پايلوت به شمار مي‌رود. وي اظهار داشت: در استان يزد اين طرح به طور موقت در چند مدرسه اجرا مي‌شود و نقايص طرح شناسايي و رفع خواهد شد و در آينده‌اي نزديك در تمام مدارس استان اين طرح به مرحله اجرا درخواهد آمد.

رئيس بنياد نخبگان استان يزد گفت: ايجاد و راه اندازي رصدخانه فناوري در استان يزد نيز از برنامه هاي اين بنياد در سال جاري است. وي ادامه داد: رصد و پايش پتنت يا ثبت اختراعات در دنيا مرتبط با فناوري هاي مورد نياز يك منطقه و ايجاد سيستم احصاي نيازهاي فناورانه هدف از اجراي اين طرح است .

رئيس بنياد نخبگان استان يزد با اشاره به اينكه در حال حاضر 438 نخبه زيرپوشش بنياد نخبگان استان يزد قرار دارند، افزود: سال گذشته همين تعداد پرونده مورد بررسي قرار گرفت كه نخبگي 120 نفر از آنها احراز شد. زارع در ادامه گفت: 120طرح دانش‌بنيان در مجموعه بنياد نخبگان يزد شناسايي و گردآوري شده و اطلاعات پيرامون آن تدوين شده است.

وي ادامه داد: از اين تعداد 46 طرح در كارگروه‌هاي علمي بنياد مورد ارزيابي قرار گرفته است كه 35 طرح تصويب نهايي را طي كرده‌اند و 25 طرح به بانكهاي استان براي دريافت تسهيلات معرفي شده‌اند كه مراحل دريافت تسهيلات دو طرح پايان يافته و هفت طرح نيز به‌زودي در مرحله دريافت قرار مي‌گيرند.

زارع درباره ميزان اين تسهيلات نيز گفت : حداكثر تسهيلات براي اين‌گونه طرح‌ها در استان، 600ميليون تومان است كه در سطح ملي نيز تسهيلاتي ارائه مي‌شود. اين مقام مسئول اظهار داشت: پيش‌بيني مي‌شود امسال به 200 طرح دانش بنيان تسهيلات داده شود. رئيس بنياد نخبگان استان يزد همچنين از برگزاري همايش شناسايي و جذب فرصتهاي سرمايه‌گذاري در زمينه نوآورانه در استان خبر داد و گفت: تصويب برنامه‌ريزي اين همايش بر عهده استان يزد است. زارع درباره استراتژي‌هاي بنياد نخبگان در سال 91 نيز اظهار داشت: در سال جديد دو استراتژي توسعه فعاليتهاي فناورانه و تجاري‌سازي اين طرحها و شناسايي استعدادهاي برتر دانش‌آموزان به‌ويژه در مناطق روستايي در قالب طرح شهاب را مدنظر داريم. وي از برنامه‌هاي گسترده اين بنياد درراستاي تجاري‌سازي ايده‌ها نيز خبر داد و گفت: ما همچنين در سال جاري تشكيل رصدخانه فناوري را با هدف رصد حق اختراعات ثبت شده در دنيا ونيازسنجي منطقه‌اي تكنولوژي‌ها براي نقاط مختلف كشور، مشاوره به بخشهاي مختلف صنعت براي انتقال تكنولوژي‌هاي مناسب به كشور ارائه داديم. زارع ادامه داد: ايجاد سيستم احصاي نياز فناورانه صنعت نيز از ديگر اهداف ما در اين بخش بوده و اميدواريم در آينده بتوانيم با اجراي اين طرحها ضمن حمايت از نخبگان بخشهاي مختلف، قطب علمي و تكنولوژي موردنياز هر بخش صنعتي را مستقر كنيم و به گونه‌اي علاوه بر صادرات امكانات صنعتي به يك كشورصادركننده تكنولوژي‌هاي علمي و صنعتي تبديل شويم. رئيس بنياد نخبگان استان يزد درباره ديگر برنامه‌هاي مدنظر گفت: جذب نخبگان در دستگاه‌هاي اجرايي، پوشش جامعه نخبگاني به هنرمندان و فرهيختگان را در برنامه داريم.

وي در پايان از بررسي سند راهبردي نخبگان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد و تأكيد كرد: براساس اين سند نخبه به كسي اطلاق مي‌شود كه داراي استعداد و هوش باشد و توليد فردي ارائه نمايد كه اين توليد به مرحله انتشار و اجتماعي شدن برسد. زارع در پايان به نشست‌هاي متعدد با علما و بزرگان استان از جمله آيت‌ا... ناصري، مدرسي و حجت‌الاسلام اعرافي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اشاره كرد و گفت: دركنار اين نشستها سعي كرديم با راه‌اندازي مراكز هم‌انديشي شهرستاني ارتباطات بيشتر با شهرستانها به منظور جذب نخبگان برقرار نماييم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي