اين نسخه 289 - 1387/01/24 -
فروشگاه محصولات فرهنگی :: فروشگاه اینترنتی ارزانتر دات کام:
پرشین بلاگ، سرویس رایگان وبلاگ فارسی
هفته نامه چلچراغ
س
 نبرد دانشگاه آزاد و پيام نور در دولت نهم
 چراغي كه به خانه رواست 
نويسنده : شيما شهرابي

كنكور، دانشگاه، اين كلمات حداقل در برهه‌اي از زمان براي همه جوان‌ها حياتي‌ترين و اصلي‌ترين دغدغه زندگي هستند. همه‌مان از بحث حذف كنكور در سال‌هاي اخير مكرر شنيده‌ايم و گوش تيز كرده‌ايم كه بالاخره تكليفمان براي ورود به دانشگاه چيست؟ كنكور، شرط معدل يا حذف كنكور، هر طور شده مي‌خواهيم اين سد را برداريم و يا بشكنيم و وارد دانشگاه شويم. شايد هم حق داريم. كافي است نگاهي به صفحات نيازمندي روزنامه‌ها بيندازيم تا متوجه شويم حتي براي پايين‌ترين سطح شغلي هم نياز به فردي با مدرك كارداني و يا كارشناسي آگهي مي‌شود. پس دانشگاه بخشي از زندگي همه‌مان است و شايد اساسي‌ترين مكاني است كه همه اتفاقاتش ما را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. در سه سال اخير و با روي كار آمدن دولت نهم البته بحث دانشگاه‌ها هم دچار تغيير و تحولاتي شده‌اند. دانشگاه آزاد كه هميشه بحث‌هاي مالي را در پي داشت، مورد حمايت و هم‌راستا با سياست‌هاي رئيس دولت قرار نگرفت. وقتي رئيس‌جمهور و هيأت دولت نتوانستند رؤساي دانشگاه آزاد را مجاب كنند تا فكري به حال كاهش شهريه‌ها كنند، تصميم ديگري گرفتند. رئيس‌جمهور تصميم به توسعه دانشگاه پيام نور گرفت و آن‌قدر در اين امر مصمم شد كه براي تحقق توسعه اين دانشگاه و مقابله با دانشگاه آزاد از تغيير هم‌سوترين وزير كابينه با سياست‌هايش هم نگذشت. محمود فرشيدي چندي پيش از وزارت آموزش و پرورش استعفا داد و رئيس جمهور، بلافاصله رئيس دانشگاه پيام نور علي احمدي را جايگزين او كرد. از همان وقت زمزمه استفاده از فضا و امكانات آموزش و پرورش براي توسعه دانشگاه پيام نور شنيده شد. تقابل اين دو دانشگاه با حضور رئيس دانشگاه پيام نور در كرسي وزير آموزش و پرورش قوت گرفت. جريان مقابله اين دو دانشگاه را در اين پرونده گردآوري كرده‌ايم. بخشي از اين پرونده وقايع‌نگاري مقابله اين دو دانشگاه است و در بخش ديگر نظرات مخالف و موافق كارشناسان را درباره استفاده از امكانات آموزش و پرورش براي توسعه دانشگاه پيام نور مي‌خوانيم.

1

«اگر دانشگاه آزاد شهريه را كاهش ندهد، تصميم انقلابي خواهيم گرفت و همه ملت خوشحال خواهند شد.» آن وقت كه رئيس دولت در ميان مردم پيشوا (ورامين) اين جملات را بيان مي‌كرد، فرشيدي وزير محبوب كابينه‌اش هرگز تصور نمي‌كرد كه تاوان تصميم انقلابي رئيس را او و وزارتخانه‌اش بايد پس بدهند.

2

*

«قرار شده است كه دكتر جاسبي شهريه‌ها را پايين بياورد كه اگر اين كار را انجام ندهد، جريمه‌اش مي‌كنيم كه سه فرزندش در دانشگاه آزاد درس بخوانند و اگر باز هم شهريه‌ها پايين نيامد، جريمه آقاي جاسبي را سخت‌تر خواهيم كرد، چرا كه امكان برداشتن فشار هزينه‌ها از روي دوش دانشجويان دانشگاه آزاد وجود دارد.»

**

«به مديران دانشگاه آزاد مهلت داده‌ايم كه شهريه دانشجويان را تعديل كنند. در زمينه انتقال دانشجو هم تذكر داده‌ايم و اگر زاهدي و جاسبي كوتاهي كنند، مجازاتشان مي‌كنيم كه كمترين مجازاتشان اين خواهد بود كه به مدت يك ماه هر ظهر در سلف‌سرويس دانشگاه غذا بخورند تا متوجه مشكلات دانشجويان شوند.»

در آغاز سفرهاي استاني رئيس‌جمهور بحث شهريه دانشگاه آزاد آن‌قدر داغ بود كه رئيس دولت نهم با حضور در جمع دانشجويان شهرهاي مختلف مكرر از جريمه‌هايي كه براي مديران دانشگاه آزاد براي عدم كاهش شهريه در نظر مي‌گرفت سخن مي‌گفت.

3

پس از چند ماه انتقاد تند احمدي‌نژاد از افزايش شهريه‌هاي دانشگاه آزاد بالاخره احمدي‌نژاد و جاسبي روبه‌روي هم نشستند و با يكديگر ديدار كردند. همان موقع خبر از كاهش 10 تا 18 درصدي شهريه‌هاي دانشگاه آزاد روي خروجي خبرگزاري‌ها قرار گرفت، اما اين خبر تنها 24 ساعت دوام آورد و فرداي آن روز معاون جاسبي كاهش شهريه را رد كرد و گفت: «به جاي كاهش شهريه‌ها به دانشجويان وام مي‌دهيم.» گرچه حرف‌هاي معاون جاسبي با واكنش وزير علوم به دانشگاه آزاد روبه‌رو شد، اما مسئولان دانشگاه حرفشان را به كرسي نشاندند و انتقاد زاهدي ناديده گرفته شد.

4

مهرماه سال 85 دانشگاه آزاد كلمه علي‌الحساب را به فرهنگ لغاتش اضافه كرد و دانشجويان را با هزينه‌هاي ترم‌هاي پيش و به صورت علي‌الحساب ثبت‌نام كرد. همان وقت از افزايش 10 تا 14 درصدي شهريه‌ها خبر داد و قرار شد مابقي شهريه را در طول ترم از دانشجويان دريافت كند.

5

افزايش شهريه دانشگاه آزاد در شرايطي كه رئيس دولت نهم مكرر درباره كاهش شهريه اين دانشگاه سخن گفته بود، واكنش تند او را در پي داشت.

احمدي‌نژاد در سخنراني‌اش ميان مردم پيشوا (ورامين) شمشير را از رو بست و از تصميمي انقلابي در رابطه با دانشگاه آزاد اسلامي سخن گفت. حرف‌هاي او عليه دانشگاه آزاد بازتاب گسترده‌اي داشت. تا آنجا كه مسئولان اين دانشگاه را كه مهر سكوت بر لب زده بودند، وادار به واكنش كرد و اين‌گونه رئيس دولت نهم مقابل رئيس دانشگاه آزاد اسلامي كه خود داراي سابقه كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري بود قرار گرفت.

6

بعد از سخنراني انقلابي رئيس دولت شايعه عزل عبدالله جاسبي (رئيس دانشگاه آزاد اسلامي) توسط رئيس‌جمهور، استعفا و بازنشستگي او بارها روي خروجي سايت‌هاي خبري نزديك به دولت قرار گرفت. اين شايعه تا آنجا قوت گرفت كه مسئولان اين دانشگاه را وارد به نوشتن جوابيه كرد.

7

بخشي از جوابيه دانشگاه آزاد اسلامي كه در روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها خطاب به اين سايت‌ها منتشر شد: «شجره طيبه دانشگاه آزاد اسلامي كه هم‌اكنون 24 بهار از عمر پربركت خود را پشت سر گذاشته با يك ميليون و 300هزار دانشجو، يك ميليون و 900 هزار دانش‌آموخته، 330 واحد و مركز آموزشي در داخل و خارج از كشور، 25 هزار عضو هيأت علمي، 30 هزار نفر پرسنل، ايجاد بيش از 11 ميليون متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي و 600 مدرسه سما بزرگ‌ترين مجتمع آموزشي جهان محسوب مي‌گردد و افتخار درخشاني براي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران آفريده است. در حالي كه طبق قانون تغيير رياست دانشگاه آزاد اسلامي بر عهده هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي است، جاي تعجب است كه سايت [...] با چه اغراضي، مطالب واهي و بي‌اساس را تحت عنوان شنيده‌ها مبني بر تغيير رياست دانشگاه منعكس مي‌نمايد. از آنجا كه براساس قانون جزاي اسلامي، رسانه‌ها در برابر درج و نشر تمام محتويات و مطالبي كه متضمن افترا به اشخاص اعم از حقيقي و حقوقي باشد، مسئول و به لحاظ قضايي قابل تعقيب هستند، عليهذا دانشگاه آزاد اسلامي حق خود را براي پي‌گيري قضايي و حقوقي موضوع محفوظ مي‌داند.»

8

عبدالله جاسبي، رئيس 62 ساله دانشگاه آزاد اسلامي وقتي با حركت انقلابي احمدي‌نژاد و يارانش روبه‌رو شد، تصميم‌گيري درباره شهريه دانشگاه آزاد را به هيأت امناي خود محول كرد. جلسه‌اي با حضور آقاي هاشمي رفسنجاني، آقاي موسوي اردبيلي، مهندس ميرحسين موسوي و خود شخص عبدالله جاسبي كه اعضاي هيأت مؤسس اين دانشگاه هستند تشكيل شد. در اين جلسه كه رياست آن بر عهده رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بود، چند نفر براي ترميم هيأت مؤسس اين دانشگاه پيشنهاد شدند كه از ميان آنها حاج حسن خميني جايگزين پدرش كه يكي از مؤسسان دانشگاه آزاداسلامي بود شد و دكتر ولايتي، دكتر حبيبي و دكتر قمي هم به اين هيأت اضافه شدند. اين اسامي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شدند و كسب رأي كردند، اما خبري از كاهش شهريه منتشر نشد!

9

همان هفته سخنگوي دولت، غلامحسين الهام در نشست خود با خبرنگاران گفت: «اقدام انقلابي و غيرانقلابي در مورد دانشگاه آزاد متوقف شده و بحث دانشگاه آزاد بنابر دلايل و مصالحي كه احتمالاً مي‌دانيد، از دستور كار رياست جمهوري خارج شده و دولت ديگر در مسائل اين دانشگاه مداخله‌اي ندارد.» او در پاسخ به خبرنگاري كه دلايل و مصالح توقف تصميم انقلابي رئيس دولت را پرسيد، گفت: «اين موضوع آن‌قدر آشكار است كه نياز به توضيح ندارد. مسئول سياست‌هاي اعمال دانشگاه آزاد خود دانشگاه و مسئولان ذي‌ربط آن هستند و اين موضوع از دست دولت خارج شده است.» البته در همان زمان سايت‌هاي خبري نزديك به دولت بارها به قانون‌شكني‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي اشاره كردند و به سياست‌هاي اين دانشگاه و شخص عبدالله جاسبي رئيس اين دانشگاه تاختند.

10

كنفرانس خبري غلامحسين الهام پاياني براي سخنراني‌هاي رئيس دولت هم بود و احمدي‌نژاد در سفرهاي استاني‌اش ديگر حرفي از دانشگاه آزاد، كاهش شهريه، جريمه مسئولان دانشگاه و... نزد. او مدتي را در سكوت گذراند تا اين‌كه راه ديگري براي مقابله با دانشگاه آزاد در نظر گرفت؛ توسعه دانشگاه مهجور مانده پيام نور! اين بار سياست رئيس دولت بيش از هر چيز و هركس دامنگير وزير آموزش و پرورش (محمود فرشيدي) و وزارتخانه‌اش شد.

11

محمود فرشيدي وزيري كه وزارتخانه آموزش و پرورش در ابتداي كار دولت نهم به او سپرده شد، يكي از نزديك‌ترين وزيران به رئيس كابينه محسوب مي‌شد. اين شباهت و نزديكي به احمدي‌نژاد روزبه‌روز با طرح‌ها و ايده‌هايي كه او در آموزش و پرورش اجرا مي‌كرد، بيشتر ديده مي‌شد. فرشيدي با شعار بالا بودن قدرت خريد معلمان، واگذاري مسكن به فرهنگيان و وصول مطالبات آنها وارد وزارتخانه شد، اما هيچ‌كدام از وعده‌هايش عملي نشد.

12

البته او ايده‌هاي ديگري هم داشت. طرح سفيران نور، يعني حضور يك روحاني در هر مدرسه براي راهنمايي دانش‌آموزان در مسائل احكام اسلامي، اختصاص زنگ نماز و اجباري كردن اقامه نماز جماعت در تمام مدارس، بازگرداندن مربي‌هاي ‌تربيتي به مدارس و واگذاري پيش‌دبستاني‌ها به مراكز قرآني مانند جامعه القرآن و دارالقرآن كه بخش زيادي از اين ايده‌ها محقق شد.

13

معلمان كه با سخنراني فرشيدي در آغاز كار براي وصول مطالباتشان دلگرم شده بودند، با عملي شدن طرح‌ها و ايده‌هاي ديگر وزير و تحقق نيافتن وعده‌ها چندماه بعد از وزارتش چندين تجمع صنفي راه انداختند و خواستار استيضاح فرشيدي و عملي شدن وعده‌هايش شدند. استيضاح وزير چندبار از جانب معلمان تقاضا شد، اما عملي شدن اين درخواست براي وزيري كه محبوب رئيس كابينه بود، به اين راحتي امكان‌پذير نبود.

14

كم‌كم تجمع و تقاضاي مطالبات صنفي فرهنگيان جنبه سياسي پيدا كرد. حكم حقوقي چند معلم در روزنامه‌ها به چاپ رسيد و فرهنگيان بر استيضاح وزير بيشتر از گذشته اصرار كردند تا اين‌كه بالاخره نمايندگان مجلس هفتم شوراي اسلامي خواستار استيضاح وزير محبوب كابينه شدند. اما رفاقت و نزديكي نمايندگان مجلس هفتم با رئيس دولت باعث شد دوباره به وزير دردانه كابينه رأي اعتماد بدهند و فرشيدي همچنان بر صندلي وزارت جلوس كند.

15

هنوز چندماه از گرفتن رأي اعتماد دوباره محمود فرشيدي از مجلس هفتم نگذشته بود كه او تقاضاي استعفا كرد و اتفاقاً رئيس كابينه هم بلافاصله استعفاي او را پذيرفت! و علي احمدي رئيس دانشگاه پيام نور را به عنوان سرپرست آموزش و پرورش معرفي كرد تا در فرصت مناسب وزير را به مجلس معرفي كند. اين اقدام احمدي‌نژاد باعث شگفتي بسياري از فرهنگيان و مجلسيان شد. اخبار پشت پرده و به گفته منابع آگاه حكايت از تحت فشار بودن فرشيدي در آخرين روزهاي فعاليت در وزارت آموزش و پرورش براي واگذاري ظرفيت‌هاي خالي به پيام نور داشت و انتخاب علي احمدي از جانب رئيس‌جمهور صحت اين حكايت را تأييد مي‌كرد.

16

هم‌زمان با انتشار اين اخبار، نامه‌اي به دست رؤساي مناطق آموزش و پرورش تهران رسيد. در اين نامه اعلام شده بود رؤساي هر منطقه تا تاريخ 22 آذرماه 1385 (يعني يك ماه بعد از دريافت نامه) فرصت دارند دو مدرسه در منطقه آموزشي‌شان را به عنوان شعبه دانشگاه پيام نور مشخص كنند و به اطلاع وزير برسانند. خبر اين نامه به نقل از يكي از مسئولان وزارت آموزش و پرورش روي خروجي خبرگزاري‌ها قرار گرفت، اما بلافاصله توسط مشاور رئيس دانشگاه پيام نور تكذيب شد. دكتر غلامرضا كاتب، مشاور رئيس دانشگاه پيام نور در اين باره گفت: «اين نوع تبليغات جوسازي‌هايي براي از بين بردن روابط بين دانشگاه پيام نور و وزارت آموزش و پرورش است.»

17

دانشگاه پيام نور براساس تصميمات جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 65 به وجود آمد. اين دانشگاه عملاً با پذيرش اولين گروه دانشجويي خود در پنج رشته تحصيلي و در 28 مركز باقي‌مانده از دانشگاه ابوريحان بيروني و دانشگاه آزاد ايران از مهرماه 1367 فعاليت آموزشي خود را آغاز كرد. در حال حاضر دانشگاه پيام نور در سراسر كشور داراي 130 مركز و 99 واحد در 10 منطقه ساماندهي شده‌ است.

18

اختلافات بر سر توسعه دانشگاه پيام نور با استفاده از فضاهاي آموزش و پرورش هنوز باقي است و اين موضوع هنوز حل نشده است. عده‌اي از كارشناسان و نمايندگان كميسيون آموزش اين موضوع را درست مي‌دانند و با آن موافقت مي‌كنند و عده‌اي ديگر ساز مخالف مي‌زنند. (اين نظرات موافق و مخالف را در صفحات بعدي مي‌خوانيم.)

19

علي احمدي كه از جانب رئيس‌جمهور بعد از استعفاي فرشيدي به سرپرستي آموزش و پرورش منصوب شد، چند ماه بعد يعني در اسفندماه به عنوان وزير به مجلس معرفي شد و رأي اعتماد گرفت. او سرپرستي دانشگاه پيام‌نور را به ابوالحسني معاونش در همان دانشگاه سپرد و خودش سكان‌دار كشتي آموزش و پرورش شد كه قرار است در توسعه دانشگاه‌ پيام‌نور هم دخلي داشته باشد و جلوي دانشگاه آزاد قد علم كند. او هم مثل فرشيدي ايده‌هاي متفاوتي دارد. يكي از آنها طرح تفكيك جنسيتي كتب‌ درسي است. كه در چلچراغ شماره 286 مفصل به آن موضوع پرداختيم.

20

در مراسم معارفه علي احمدي، پرويز داوودي معاون اول رئيس‌جمهور گفت: «آقاي علي احمدي از اين پس به عنوان وزير به اعمال برنامه‌هاي دولت مي‌پردازند و آقاي فرشيدي نيز در كنار ايشان به وزارت آموزش‌ و پرورش كمك خواهد كرد. وزارت آموزش و پروش به دليل وسعت و حجم‌كاري كه دارد، تنها وزارتخانه‌اي است كه با دو وزير كار مي‌كند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان