نسخه شماره 36 - 1385/04/01 -  simple Search

 کارشناسي تيم ملي خانم ها از ترکيب تيم فوتبال 
نويسنده : مهدي مجيدي

مژگان آذرگشت (دروازه بان):
ميرزاپور شوت گير خوبي است
پنج سال حفاظت از دروازه ايران سابقه کوچکي نيست. ميرزاپور زماني وارد ترکيب اصلي شد که استقلال و پرسپوليس هر دو در تيم ملي نماينده داشتند و از اين جهت مي توان گفت خيلي خوب بود که توانست اين کار را انجام دهد. شيرجه هاي بلند دروازه بان اول تيم ملي واقعا تحسين برانگيز است. اين خصوصيت سبب مي شود تا او توانايي بالايي در مهار شوت هاي از راه دور داشته باشد.
البته سابق بر اين در بازي با پا از مشکل بزرگي رنج مي برد، اما با تمرين اين ضعف را رفع کرد. ميرزاپور به آرامش احتياج دارد تا عملکردهاي مناسبي از خود نشان دهد، چون داراي روحيه بالايي نيست و به نظر مي رسد در سانترهاي سرعتي هنوز مشکل دارد.

حميده سلطاني زاده (دفاع چپ):
نصرتيمي توانددرچند پست بازي کند
با اين که سن بالايي ندارد از تجربه زيادي در خط دفاعي برخوردار است و نصرتي قدرت بازي کردن در پست هاي دفاع وسط، دفاع راست و دفاع چپ را دارد که همين مسئله گوياي توانايي هاي فني اوست. خوب بر توپ مسلط مي شود و آن را به حرکت درمي آورد. از قدرت سرزني بالايي برخوردار است و به غير از پستي که در حال حاضر به کار گرفته مي شود در قسمت هاي ديگر خط دفاعي تکل هاي زيبايي هم مي زند.
اما راست پا بودن نصرتي در جناح چپ مشکلات زيادي را برايش درست کرده است. او نمي تواند از کنار خط نفوذ و سانتر کند، پس مجبور مي شود به قلب دفاع حريف حمله کند. همين مسئله باعث مي شود انرژي بيش از حدي را صرف کند و جايش خالي بماند.

سميه بافتانلي (دفاع مياني):
 رضايي عالي تکل مي زند
بازي کردن در سريA  ايتاليا از رضايي يک مدافع عالي ساخته است. از خصوصيات بارز رحمان رضايي تکل هاي بلند و سرزني خوبش است که خط دفاعي ايران را تضمين مي کند. در درگيري هاي نفر به نفر، به دليل قدرت بالاي جسماني معمولا برنده مي شود و نکته مثبت دفاعي او توپ گيري هاي بي نقصش به حساب مي آيد، چراکه اکثرا به جاي دور کردن يا به اوت زدن توپ، آن را صاحب مي شود. رضايي بعضي اوقات در جايگيري هايش اشتباه مي کند، به صورتي که خط آفسايد به هم مي ريزد. او در اين مورد به هماهنگي بيشتري با گل محمدي احتياج دارد. همچنين کمتر در بازي سازي شرکت مي کند که امتياز خوبي براي يک مدافع نيست.

کتايون تفضلي (دفاع مياني):
خونسردي امتياز گل محمديبهحسابمي آيد
باتجربه بازي مي کند و از هوش بسيار بالايي برخوردار است. گل محمدي به خوبي مي داند چگونه حرکت کند که بازيکن حريف در آفسايد بماند. در پوشش دادن پشت مدافعان ديگر نيز عملکردي عالي دارد. خونسردي بزرگ ترين امتياز گل محمدي به حساب مي آيد، چراکه با استفاده از اين خصوصيت توانايي بالايي در بازي سازي پيدا مي کند. اين مدافع تيم ملي هرچند کم  تکل مي زند اما در اين امر هرگاه لازم شود، عملکرد بي نقصي دارد.
عدم برخورداري از سرعت مناسب مسئله اي است که به عنوان ضعف يحيي مطرح مي شود و البته اکثر مدافعان وسط دنيا با چنين مشکلي مواجه هستند. با اين حال تجربه و هوش گل محمدي مي تواند کمک او براي پوشش ضعف سرعتش باشد.
شهرزاد نصيري (دفاع راست):
کعبي بهترين مدافع ايران
سرعت بالا، تکنيک فردي مناسب و جايگيري هاي عالي. بي تعارف کعبي بهترين مدافع ايران است. هرچند در دفاع راست بازي مي کند، اما سرعت زيادش سبب مي شود در مواقع لازم فضاي خالي پشت گل محمدي را هم پوشش دهد. کعبي قدرت حمل توپ بالايي دارد و عالي سانتر مي کند. حضور او در کنار مهدوي کيا جناح راست تيم ملي را بيمه مي کند و به جرات مي شود گفت سمت راست ايران با او بسيار قوي تر از سمت چپ است.
البته قد کعبي کوتاه است و اين مسئله مشکلاتي را در پر کردن فضاي پشت سرش به وجود مي آورد.  سرعت بالاي اين بازيکن هميشه مشکل قدرتش را حل مي کند. اگر کعبي آماده باشد، هيچ مشکلي در آن جناح نخواهيم داشت.

کتايون خسرويار (هافبک مياني):
 نکونام بازيکنان کناري را خوب پيدا مي کند
ديد شماره 6 تيم ملي خيلي خوب است. نکونام که به اصطلاح با سري بالا فوتبال بازي مي کند، توانايي زيادي در پيدا کردن هم تيمي هاي خود و صاحب توپ کردن آنها دارد. قدرت سرزني از خصوصيات ويژه اين هافبک دفاعي است و نقطه قوت او تاثير همزمان در دفاع و حمله به حساب مي آيد. شايد قبلا از ارسال توپ هاي 30 يا 40 متري عاجز بود، اما بر اين ضعف فائق آمده و خود را به عنوان يک هافبک عالي معرفي کرده است. البته نکونام در بازي هاي اخير خود آمادگي هميشه را ندارد. از نقاط ضعفي که در مورد او مطرح است، مي توان به تکل نزدن اشاره کرد که من معتقدم هافبک مياني تا زماني که از صاحب توپ شدن مطمئن نباشد، نبايد اقدام به تکل زدن کند.

معصومه رضازاده (هافبک مياني):
 پاس هاي تک ضرب آندو عالي است
با اين که زمان زيادي در تيم ملي بازي نکرده، خيلي پرتجربه و پخته عمل مي کند. ويژگي مثبت تيموريان پاس تک ضرب و رو به جلوي اوست که به بازي تيم ايران سرعت مي بخشد. البته او در کارهاي دفاعي بسيار موفق تر از کارهاي هجومي است، با اين حال سن کم او مي تواند کمک خوبي براي افزايش کيفيت فني اش باشد. با دوندگي مثال زدني اش قدرت فکر کردن را از هافبک هاي تيم مقابل مي گيرد. توپ گيري خوب و تکل هاي بي نقص از ديگر ويژگي هاي آندوست، با اين حال قد کوتاهش سبب مي شود در زدن ضربات اول موفق نباشد، هرچند که با گذشت زمان و کسب تجربه اين مشکل نيز حل شدني است.

نيلوفر اردلان (هافبک چپ):
کريمي اسطوره فوتبال مي شود
موتور اصلي تيم ايران است و توانايي اسطوره شدن در فوتبال کشور را دارد. کريمي خوب دريبل مي زند، عالي پاس مي دهد و به فراخور جريان بازي را به نفع تيم خود تغيير مي دهد. اين بازيکن باتوجه به قدرت فني در تمام نقاط زمين مثمر ثمر خواهد بود و در اين برهه که بازيکنان چپ پا مصدوم هستند، در سمت چپ خط دفاعي کمک حال سرمربي است. کريمي شايد از کناره خط در جناح چپ نفود نکند، اما با چرخش به داخل محوطه هيجده قدم نظام هر دفاعي را برهم مي ريزد و فرصت گلزني را براي خود و ديگران ايجاد مي کند. بدون شک اميد اول ما در جام جهاني او خواهد بود. سابق بر اين در کارهاي دفاعي کمي ضعف داشت، اما بازي در بايرن مونيخ از کريمي يک سوپراستار همه کاره ساخته است.

طناز آرمان (هافبک راست):
مهدوي کيا سلطان پاس است
پيشرفت فني هافبک راست تيم ملي به امروز وديروز ختم نمي شود. او سال هاست که اوج فوتبال خود را تجربه مي کند. مهدوي کيا با پشتکاري که دارد تمام مشکلات اين فصل هامبورگ را کنار گذاشت تا دوباره به ترکيب اصلي تيم خود بازگردد. از نظر من شماره دو تيم ملي توانايي بازي در دفاع راست، هافبک راست و هافبک مياني را دارد و همين امر نشاندهنده توانايي منحصر به فرد اوست. به مهدوي کيا نمي توان هيچ ايرادي را وارد دانست. او سريع مي دود، توپ گير قهاري است و در بازي سازي شرکت مي کند و مهمتر از همه اين که او سلطان پاس است. تيم ايران براي ضربات شروع مجدد و کرنرها شديدا به تکنيک مهدوي کيا نياز دارد.

نارميلا فتحي (مهاجم):
هاشميان دوباره روحيه اش را پيدا کرده
يک بازيکن باهوش و سرعتي که در بازي سازي هم شرکت دارد. هاشميان از شم گلزني مناسبي بهره مي برد، هرچند که مدت کوتاهي از روحيه لازم براي به ثمر رساندن گل برخوردار نبود، اما به لطف خدا دوباره روحيه اش را پيدا کرده است. اين مهاجم نقاط کور خط دفاعي و دروازه بان را به خوبي مي شناسد و با جايگيري مناسب فرصت گلزني را براي خود فراهم مي کند. هاشميان در آلمان به خاطر پرش هايش معروف به هليکوپتر است، چراکه براي زدن ضربه سر يک يا دو ثانيه روي هوا باقي مي ماند. قدرت بدني بالا از ديگر خصوصيات مثبت او به حساب مي آيد. با اين حال مهاجم هانوفر در هنگام دويدن اگر کمي سر خود را بالاتر بگيرد، مسلما موفق تر خواهد بود.

سهيلا ململي (مهاجم):
دايي بهترين مهاجم ايران
از همه خصوصيات لازم براي يک مهاجم درجه اول برخوردار است. دايي به نوعي شناسنامه فوتبال ايران نيز به حساب مي آيد، چراکه گل  هاي زده بالاي او در قسمتي از فوتبال نام ايران را به سقف جهان نشانده است. جايگيري هاي مناسب دايي در طول هر ديدار باعث شده که بازيکنان ديگر به گل برسند. او در ضربات سر توانايي فوق العاده اي دارد و پاس هاي در عمق بي نظيري نيز مي دهد. دوندگي و پرس بي امان اين مهاجم در اکثر اوقات موجبات خستگي دفاع تيم حريف را فراهم مي آورد. دايي باتوجه به عنوان هاي به دست آورده بهترين مهاجم فوتبال ايران است. هرچند که بابت سن بالايش به او خرده مي گيرند اما هر بازيکن توانايي هاي خود را بهتر مي شناسد و مسلما اگر دايي بازي مي کند، توانايي اش را دارد.

شهرزاد مظفر (سرمربي):
برانکو عالي نتيجه گرفت
عيارسنج سرمربي نتايجي است که به دست مي آورد و برانکو از اين جهت عملکردي عالي داشته است. او قهرماني ايران در بوسان و سومي در جام ملت ها را سبب شد و مهمتر از همه صعود راحت تيم کشورمان را از مسابقات مقدماتي جام جهاني به ارمغان آورد.
تيم ايران در زمان برانکو دفاع چهار نفره را آموخت، چه اين که تمام تيم هاي مطرح دنيا با اين سيستم از دروازه خود دفاع مي کنند. به نظر من شهرت مربي به اندازه عملکردش نيست. ايوانکوويچ تمام تمرينات تيم سوم جهان را طرح ريزي کرده، پس در توانايي هايش شکي وجود ندارد. او تيم هاي حريف ايران در جام جهاني را به خوبي آناليز کرده و اميدواريم موفق باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
در این شماره