نسخه شماره 36 - 1385/04/01 -  simple Search

 موسيقي;هميشه عقب تر از همه! 
 در پي اختلاف مسئولان براي انتخاب سرود ملي

در تمامي مسابقات ورزشي جهان و المپيک قاره اي يا منطقه اي، پرچم کشور برندگان مقام هاي اول تا سوم به اهتزاز درمي آيد و سرود ملي آن کشور نيز در سالن طنين انداز مي شود. مسابقات جام جهاني به اين شکل نيست و کشورهايي که به مقام هاي اول تا سوم دست مي يابند بدين شکل عمل نمي کنند. اين دوره از اين رقابت ها که 32 کشور در آن به رقابت مي پردازند، سرودي را مانند سرود ملي کشور خود و هم وزن آن به کميته برگزاري مسابقات تحويل مي دهند تا در طول برگزاري مسابقات به عنوان شناسنامه فرهنگي آن کشور پخش شود.
ايران که در اين دوره از جام جهاني سومين حضور خود را تجربه مي کند، براي انتخاب موسيقي اش در جام جهاني حرف و حديث هاي بسياري شنيد.
صحبت هاي ضد و نقيض درباره خواننده سرود فوتبال هر روز با نزديک شدن به جام جهاني بيشتر و بيشتر شد. فدراسيون فوتبال امير تاجيک را به عنوان خواننده اعلام کرده بود، در حالي که موسسه فرهنگي - هنري ايران خودرو که حامي تيم ملي فوتبال معرفي شده بود، عليرضا عصار را به عنوان خواننده سرود تيم ملي معرفي کرد.
باتوجه به قرارداد منعقد شده ميان موسسه فرهنگي - ورزشي ايران خودرو به عنوان تنها حامي امور فرهنگي، هنري و تبليغاتي تيم  ملي فوتبال تا سال 2008، عمل فدراسيون فوتبال در اعلام تاجيک به عنوان نماينده ايران در جام جهاني زير پا گذاشتن قرارداد آنها با موسسه فرهنگي - ورزشي ايران خودرو به حساب مي آمد. حميدرضا احمدي، رابط و نماينده فرهنگي فدراسيون فوتبال در گفت وگويي اعلام کرد: "احتمال دارد سرودي با کيفيت و امتيازات بالاتري وجود داشته باشد و آن را براي جام جهاني انتخاب کنيم. به هر حال تمام سرودهايي که در اين زمينه ساخته مي شود، در قالب يک آلبوم موسيقي به بازار مي آيد."
طي اين چند روز حدود 10 خواننده براي جام جهاني کاري را ضبط کردند و هريک زماني را به ضبط کليپي پرداختند تا در صورت امکان در تلويزيون پخش شود تا از اين طريق راهي را براي پرواز به آلمان پيدا کنند.
به هر حال پس از گذشت زمان و عيان تر شدن اهداف و برنامه هاي متوليان امر در توليد سرود فوتبال، فقط نام دو نفر از خوانندگان پاپ محدود شد. براي جلوگيري از اغتشاشات شکل گرفته مسئولان مي توانستند سريع تر با خواننده اي به قرارداد برسند، ولي براي انتخاب خواننده موردنظر براي جام جهاني زيباتر بود متوليان امر کمي نيز با متوليان موسيقي در کشور مشورت کنند!
خوانندگان انتخاب شده به هيچ وجه قدمي عقب ننشستند و مسئولان بالادستي نيز آنها را مقابل يکديگر نشاندند.
در اين مدت بسياري از فعالان عرصه موسيقي اعتراضات خفيفي انجام دادند و با گلايه از مسئولان فوتبال کشور، انتخاب خود را موسيقي سنتي که ريشه ايراني دارد، معرفي کردند.
پس از آغاز جام جهاني کسي نفهميد خواننده آهنگ جام جهاني عصار است يا تاجيک؟ هيچ کدام از اين دو خواننده به آلمان نرفتند و بنا به گفته هاي خبرنگاران اعزامي به آلمان هيچ اثري از ترانه هاي اين دو خواننده ديده نشد و خواننده هاي معروف لس آنجلسي در اين رقابت بر خواننده هاي داخلي چيره شدند. ايراني ها آهنگي را که آرش، خواننده مقيم اروپا خوانده را به رسميت مي شناسند. در فردريش هافن از اکثر ماشين هايي که هواداران ايراني بر آن سوارند، صداي آهنگ آرش به گوش مي رسيد و با اين سياست مسئولان داخل کشور، صداي عصار و تاجيک به جايي نرسيد. اين اتفاق اصلا خوشايند نيست و مسئولان بايد دليل اين امر را ريشه يابي کنند. شناسايي نکردن سليقه ايراني در موسيقي و اختلافات شايد دو دليل از دلايل اين اتفاق باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
در این شماره