نسخه شماره 36 - 1385/04/01 -  simple Search

 وقتي که تب خوانندگي همه را مي گيرد
 ستاره ها همه با هم مي خوانند 
نويسنده : سارا کريمي

همه چيز از يک پيشنهاد شروع شد. فيفا به 32 کشور شرکت کننده در جام جهاني پيشنهاد داد که هرکدام سرود ملي ارائه دهند تا در يک سي دي به عنوان سرود جام جهاني گنجانده شود، اما قبل از اين که اين خبر براي خيلي از ما مهم تلقي شود، دو تا از خوانندگان آن طرف آب شروع مي کنند به تهيه و تنظيم سرود جام جهاني; چيزي که به نظر خيلي ها طبيعي مي آمد. اما فدراسيون فوتبال چندان هم به اين اتفاق بي تفاوت نماند. اولين کارش اين بود که به فيفا اعلام کند سرود ارائه شده از طرف خوانندگان لس آنجلس مورد تاييد ما نيست و ما خودمان يک سرود خواهيم داشت.
و از اينجا شد که داستان روز به روز داغ تر شد. يک دفعه فکر و ذکر همه شد سرود تيم ملي ايران و تب آن از استادان، هنرجويان و منتقدان موسيقي به اسپانسرهاي مختلف رسيد و يکهو دغدغه جامعه فرهنگي و ورزشي شد فوتبال و سرود جام جهاني.
طبيعي بود که متوليان موسيقي کشور اولين نظرات را در اينباره بدهند. آنها ضمن اعتراض به فدراسيون فوتبال که چرا کوچک ترين مشاوره اي با اهالي موسيقي نکرده اند، اعلام کردند سرود ملي بايد زيرنظر ارگان دولتي و رسمي اش تهيه شود و نبايد سليقه فردي يا يک اسپانسر منافع ملي را تحت تاثير قرار دهد. پيشنهاد تشکيل کميسيوني که اين سرود را تهيه کند از مهمترين نظرات متوليان موسيقي بود. اين نظرات حتي به لوريس چکناواريان، آهنگساز و رهبر ارکستر هم سرايت کرد و او گفت از اين که او را دير در جريان ساخت موسيقي ملي گذاشته اند، متاسف است، اما همه گونه حمايت را در اين زمينه مي کند و اميدوار است جايگاه مخصوصي در سطح جهان به ايران اختصاص داده شود. با اين حال همچنان که جامعه موسيقيدانان و مدرسان در حال جر و بحث بودند، خبر رسيد که ايران خودرو به عنوان يک اسپانسر، قراردادي را با شهداد روحاني (رهبر ارکستر معروف ايراني که با ارکستر آکروپليس ياني به شهرت رسيد) و عليرضا عصار و شاهکار بينش پژوه (شاعر) بسته است.
صحت و سقم اين خبر وقتي قطعي شد که عادل فردوسي پور در برنامه جنجال برانگيز "90" با عصار گفت وگوي تلفني کرد و در آنجا امر بر همه مسجل شد که سرود جام جهاني را چه کسي مي خواند. با اين حال هنوز آب ها از آسياب نيفتاده بود که فدراسيون فوتبال اعلام کرد به دليل نبود هماهنگي بخش هاي فرهنگي فدراسيون با موسسه ايران خودرو ما خود خواننده مستقلي را اعلام خواهيم کرد. هرچند بخش فرهنگي فدراسيون اول از همه به سراغ محمدرضا شجريان رفت تا از قله موسيقي ايران به عنوان نماينده ايران در جهان بهره ببرد، اما با رد اين درخواست از سوي استاد آواز ايراني همه نگاه ها به سمت  عليرضا افتخاري رفت.
افتخاري همان موقع اعلام کرد چهارگاه موسيقي ايراني بهترين بستر براي اجراي موسيقي حماسي است. او با پيشنهاد استفاده از ضرب زورخانه اي خودش را ميدان دار اين قضيه عنوان کرد، اما اين حرف در همان زمان ماند و کسي جز حسام الدين سراج در ميان موسيقيدانان سنتي، قطعه اي را براي جام جهاني نساخت; قطعه اي که قرار شد از طرف فدراسيون به همراه سيزده قطعه از خوانندگان ديگر از جمله نيما نکيسا، محمد عيوضي، امير کريمي و ... در يک سي دي منتشر شود.
اما قضيه که قرار نبود به اينجا ختم شود، دامن بقيه خوانندگان را هم گرفت. بنيامين بهادري، خواننده اي که اين روزها حسابي با "دنيا ديگه مثل تو نداره" اش معروف شده، در يک کنفرانس خبري خبر از اجراي قطعه اي براي جام جهاني داد. گروه آريان هم خبر از ساخت کليپ و يک قطعه موسيقي دادند و در اين ميان ونداد مساح زاده، سرپرست گروه موسيقي کوبان که تنها گروهي است که موسيقي نواحي و اقليمي را به جام مي برد، به قصد اعتلا و نمايش موسيقي ملي مان هم حرفي براي گفتن داشت.
و به اين ترتيب قرار شد هرکسي سهم مناسبي از جام جهاني داشته باشد. با اين حال شاخص ترين سرود ملي که قرار شد به فيفا ارائه شود، همان ترانه امير تاجيک بود که از طرف خود فدراسيون پذيرفته شد، ضمن اين که عصار هم به قصد تماشاي بازي ها راهي آلمان شد و قرار شد که روز يکشنبه 21 خرداد با شروع بازي ايران در جام جهاني همه يکصدا سرود "ايران من ايران من روح و تن من/ سبز و سپيد و سرخ تو پيراهن من " را بخوانند.
هرچند عصار معتقد است که قرار نيست در سرود ملي اصطلاحات فوتبال آورده شود و بيشتر بايد به ريشه ها و رگه هاي پهلواني و مروت ايرانيان اشاره شود. به همين دليل است که شاهکار بينش پژوه کليت کارش را به متن شاهنامه بيشتر نزديک کرده، ضمن اين که شهداد روحاني هم در انتخاب سازهاي ايراني و اضافه کردن آن به سازهاي سمفونيک نهايت دقت را کرده است; تار، سه تار، دف، ضرب زورخانه و سازهاي کوبه اي به اين سرود ريتمي کوبنده و هيجان آور بخشيده اند.
با اين حال قطعه اجرا شده توسط امير تاجيک که نماينده ايران در سي دي فيفاست، با ابياتي مانند  "عزم و ايمان فخر و آوازه است آنک / قلب ميدان گوي و دروازه است آنک " قرار است شور و حال تازه اي به ايراني ها در آلمان بدهد.
قرار است شبکهZDF  آلمان هم روزهايي را که تيم ملي فوتبال ايران بازي دارد يک ساعت از برنامه هاي خود را به پخش مستقيم اجراي گروه هاي موسيقي ايران اختصاص دهد. نوزدهم خرداد وقتي تيم ايران عازم آلمان مي شد، خيلي ها آنها را همراهي مي کردند.
محمد اصفهاني، حسام الدين سراج، محمد عيوضي، امير تاجيک، امير کريمي، ونداد مساح زاده و ... به اين اميد که در افتتاحيه بازي هاي ايران در مقابل تيم هاي مختلف روي سن ورزشگاه بروند و قطعاتشان را اجرا کنند، راهي آلمان شدند و ساز و دهل را کوک کردند. ريتم هاي تند و شادشان تماشاگران را خسته نمي کند و تشويق ها و هوراهايشان حتما روحيه خوبي به بازيکنان ايراني خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
در این شماره