Go تاریخ 1385/07/19 - چهارشنبه 19 مهر 1385/ 17 رمضان 1427/ 11 اكتبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 74


در چهارمين نمايشگاه تخصصي صنعت ساختمان در گرگان چه گذشت


حرکت سوال برانگيز دولت عليه بانک خصوصي پارسيان

برگي از تاريخ
اوضاع منطقه گرگان و دشت در آغاز حکومت محمدرضا پهلوي


 در چهارمين نمايشگاه تخصصي صنعت ساختمان در گرگان چه گذشت 

غلامرضا ولي پور

اقتصاد گلستان- «چهارمين نمايشگاه صنعت ساختمان و تاسيسات» و «اولين نمايشگاه تخصصي رنگ و رزين» از سه شنبه 28 شهريور تا جمعه اول مهرماه (به مدت 4 روز) در محل موقت نمايشگاه هاي بين المللي گرگان با حضور مسوولان استاني، دست اندرکاران صنعت ساختمان و ساير علاقمندان  برگزار شد.
به نظر مي رسد اين نمايشگاه که به منظورارائه آخرين دستاوردهاي صنعت ساختمان و رنگ برگزار شد، نسبت به نمايشگاههاي قبلي از کيفيت و تعداد شرکت کنندگان بيشتري برخوردار بود.
فرماندار گرگان در مراسم افتتاح چهارمين نمايشگاه صنعت ساختمان در خصوص برگزاري اين نمايشگاه به خبرنگار ما گفت: برگزاري نمايشگاههاي تخصصي از راههاي معرفي توليدات و استعدادهاي استانهاي مختلف کشور است و باعث تبادل تجربيات آنها مي شود و در واقع يک تجارت نوين محسوب مي شود و نمايشگاه به نظر من از تنوع خوبي برخوردار بود.
ماشا»اله عظيمي گفت: اميد است صنعتگران و توليدکنندگان استان بتوانند در بخش هاي مختلف صنعت ساختمان توسعه کمي و کيفي پيدا کنند و به جاي نمايندگي شرکت هاي خارجي خودشان توليدکننده شوند. وي گفت: گلستان و ايران از منابع اصلي مواد معدني و مواد اوليه توليدات مصالح ساختماني است و بايد تلاش کنيم که بر فراز قله خودکفائي در صنعت ساختمان قرار بگيرد.
فرهاد کفايي پور، مديرعامل شرکت نمايشگاههاي بين المللي گلستان نيز فعاليت اين شرکت را رو به پيشرفت توصيف کرد و از دلائل علت استقبال بيشتر مردم و مسوولان از اين نمايشگاه را کاهش دماي هوا دانست و گفت: در نمايشگاههاي قبلي به علت وجود گرماي شديد استقبال کم بود اما اکنون در جهت فراهم آوردن امکانات برودتي و رفاهي اقداماتي شده، و در اين نمايشگاه اين امکانات فراهم شده و دليل ديگر اينکه صنعت ساختمان مورد استفاده طيف گسترده اي از مردم، دستگاهها و ادارات مي باشد.
شهردار گرگان نيز پس از بازديد از اين نمايشگاه به خبرنگار ما گفت: نمايشگاه بسيارخوبي است و شرکت کنندگان کارهاي جديدي ارائه نموده اند و فکر مي کنم مسوولان بايد از اين کارها پشتيباني کنند.
شهردار در پاسخ خبرنگار ما که از وي در خصوص همکاري شهرداري و شرکت نمايشگاههاي بين المللي استان پرسيده بود، گفت: شهرداري داراي شرح وظائفي است و تابع مقرراتي است که برايش پيش بيني شده است، اما  ما بر اساس قانون با شرکت نمايشگاهها همکاري مي کنيم.
ابراهيم کريمي در خصوص سخنان  مدير نمايشگاههاي استان در خصوص عدم همکاري شهرداري با نمايشگاه، گفت: با توجه به مذاکرات صورت گرفته، شهرداري براي رفع مشکل نمايشگاه اقدام خواهد کرد و از طريق روابط عمومي مناطق يک و دو هماهنگي هاي لازم انجام خواهد گرفت.


 حرکت سوال برانگيز دولت عليه بانک خصوصي پارسيان 

عبدالناصر مهيمني

اقتصاد گلستان- اقدام ناگهاني و عجيب بانک مرکزي جمهوري اسلامي در برکناري عبداله طالبي، مديرعامل بانک خصوصي پارسيان که هفته گذشته اتفاق افتاد، همچنان با انتقادهايي از سوي کارشناسان بازار پول و سرمايه مواجه است و به نظر مي رسد استدلال رييس کل بانک مرکزي هنوز نتوانسته افکار عمومي را نسبت به اين اقدام قانع کند.
به گزارش خبرگزاري ها، اين اقدام که پس از ابطال معامله بزرگ سهام بانک پارسيان و برکناري اعضاي هيات مديره موسسه مالي و اعتباري توسعه از سوي بانک مرکزي صورت گرفته، ترديدهاي تازه اي را براي فعالان اقتصادي نسبت به افزايش خطر فعاليت بخش خصوصي در بازار پول ايران برانگيخته است.
جمعه گذشته ابراهيم شيباني، رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي اعلام کرد: "در خصوص «بانک پارسيان» و «موسسه اعتباري توسعه» از يک سال پيش تخلفاتي صورت گرفته بود که پس از طي مراحل نظارتي و عدم توجه به اخطار و تذکرهايي داده شده، بانک مرکزي اعضاي هيات مديره را مطابق قانون برکنار کرد و خود مديران صاحب صلاحيت را در آن موسسه مستقر کرد." شيباني در خصوص سهام بانک پارسيان نيز افزود: "طبق قانون يک بانک نمي تواند بيش از 20 درصد از کل سرمايه را به يک شخص حقيقي و يا حقوقي اعتبار دهد. بخاطر اينکه اولا خطرپذيري بانک بالا مي رود و ممکن است سرمايه بانک برنگردد و دوم اين که عموم مردم در شکل گسترده آن نمي توانند از بانک وام بگيرند و اين موضوعي است که دولت بر روي آن تاکيد دارد."
آيا معامله بزرگ اشکال داشت؟
اين در حالي بود که شيباني يک روز پيشتر در گفتگو با صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، هدف از اقدام بانک مرکزي در برکناري مديرعامل بانک پارسيان را تلاش براي رفع نگراني محمود احمدي نژاد، رييس جمهور، عنوان کرده بود.
احمدي نژاد چهارشنبه گذشته و در جريان سفر خود به شهرستان هاي استان تهران به انتقاد از آنچه که بروز فساد در سيستم بانکي خواند، هشدار داده و با اشاره غيرمستقيم به بانک پارسيان به مردم مژده داد که دولت او توانسته از بروز يک فساد اقتصادي در اين بانک جلوگيري کند.
رييس جمهور ايران سپس به خريداران سهام کلان بانک پارسيان هشدار داد که اگر تا دو هفته ديگر نسبت به تسويه بدهي خود با سيستم بانکي اقدام نکنند، آنها را افشا» خواهد کرد.
اين اظهارات احمدي نژاد حتي با واکنش منفي نمايندگان اصولگراي مجلس مواجه شد. به طوري که احمد توکلي که از او به عنوان رهبر اقتصادي اصولگرايان در مجلس ياد مي شود، سخنان رييس جمهور را تنها موجب افزايش ناامني در اقتصاد ايران قلمداد کرد.
با اين حال روابط عمومي بانک مرکزي اعلام کرد: "سلب صلاحيت مديرعامل بانک پارسيان ارتباط با مساله بورس و ابطال معامله سهام اين بانک ندارد."
ابطال شک  برانگيز
در حالي که از يکشنبه هفته گذشته، فعالان بازار سهام در انتظار اين بودند که سازمان بورس با انتشار اطلاعيه اي کيفيت انجام معامله و اسامي خريدار بانک پارسيان را منتشر کند، دوشنبه هفته گذشته خبر غيرمنتظره لغو اين معامله بزرگ منتشر شد.
علي صالح آبادي، رييس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: "طبق قوانين و مقررات کارگزار فروشنده و خريدار بايد تا 9 روز کاري نسبت به ارسال مدارک به سازمان بورس اقدام مي کردند که در اين 9 روز کاري، مدارک لازم ارسال نشد."
روابط عمومي بانک مرکزي هم اعلام کرد: "آنچه در اين معامله به بانک مرکزي مربوط است، رعايت گرفتن مجوز از بانک مرکزي است که انجام نشده و توقف معامله سهام بانک پارسيان و سلب صلاحيت مديرعامل اين بانک موجب خلل در فعاليت هاي بانک مذکور نيست."
اما اين اطلاعيه و شايعات مطرح در بازار سهام معامله گران بازار را قانع نکرد، چرا که اگر بانک مرکزي با انجام چنين معامله اي موافق نبود، هيچ گاه مجوز انجام معامله را صادر نمي کرد. به اعتقاد اکثر فعالان بازار سهام قصور دو شرکت ايران خودرو و پارسيان، براي توجيه ابطال معامله 320 ميليون دلاري قانع کننده نيست، زيرا بيش از پنج ماه وقت صرف اين داد و ستد شده بود.
با نزديک شدن روزهاي پاياني هفته گذشته شايعات در مورد اين که لغو معامله پارسيان به دستور بالاترين مقام قوه مجريه صورت گرفته، تشديد شد. اين شايعه با اظهارات چهارشنبه محمود احمدي نژاد جلوه واقعي تري به خود گرفت.
بانکهاي خصوصي; مشکل ساز يا کارساز؟
به اعتقاد تحليلگران مسايل اقتصاد سياسي، يک سال پس از رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، او برخورد با موسسات مالي خصوصي را که از دوران نامزدي  انتخاباتي اش انتقادات تندي عليه آنها ايراد کرده بود، آغاز کرده است.
بر همين اساس در طول هفت ماه گذشته با دخالت دولت و بانک مرکزي نرخ سود تسهيلات بانک هاي خصوصي با بانک هاي دولتي هماهنگ شد و به 17 درصد کاهش يافت.
اين در شرايطي بود که به دليل قيمت تمام شده بالاتر پول در بانک هاي خصوصي نسبت به بانک هاي دولتي، نرخ سود تسهيلات بانک هاي خصوصي بيش از 20 درصد بود.
اين اقدام دولت بانک هاي خصوصي را در آستانه ورشکستگي قرار داد ولي احمدي نژاد خطاب به منتقدان دخالت دولت در امور بانک هاي خصوصي مي گفت: "بانک بنگاهي خدماتي است و بايد کار مردم راه بيندازد و لازم نيست سودآور باشد. در اين راه دولت هم از بانک ها حمايت مالي مي کند."
از سوي ديگر عبداله طالبي که از مديران اقتصادي باسابقه است، چهره اي اصلاح طلب به شمار مي آيد و در طول يک سال گذشته بارها به انتقاد تند عليه سياست هاي اقتصادي و سياسي دولت پرداخته است. همچنين بانک تحت مديريت او در برابر اجراي برخي از دستورالعمل هاي دولت و بانک مرکزي از جمله تغيير ساعت کار بانک ها و کاهش سود تسهيلات مقاومت کرده بود. همچنين با وجود طرح اتهاماتي از سوي بانک مرکزي عليه مديريت بانک پارسيان، کارکنان اين بانک شنبه گذشته با انتشار نامه اي سرگشاده به حمايت قاطع از عبداله طالبي پرداخته و بر سلامت عملکرد اين بانک در پرداخت تسهيلات تاکيد کردند.
موسسه مالي و اعتباري توسعه نيز تا پيش از انتشار اين اطلاعيه تحت مدير عاملي حيدر مستخدمين حسيني، رييس هيات مديره بورس تهران در دوره رياست جمهوري سيدمحمد خاتمي اداره مي شد.
بر پايه اين شواهد کارشناسان مسايل اقتصاد سياسي از بعد ديگري مساله را تحليل مي کنند. به اعتقاد آنها ناامني بخش خصوصي در اقتصاد ايران اين بار گريبان موسسات مالي خصوصي را گرفته است.
هم اکنون تنها 6 بانک خصوصي (پارسيان، اقتصاد نوين، کارآفرين، سامان، سرمايه و ) در بازار پول ايران فعال هستند و بيش از پنج درصد اين بازار و بازار سرمايه را در طول چهار سال فعاليت خود تصاحب کرده اند. در اين ميان بانک پارسيان با سرمايه 500 ميليارد توماني حتي در ميان بانک هاي دولتي هم به لحاظ سرمايه مقام دوم و به لحاظ شاخص هاي کارايي بانک چهارم اقتصاد ايران است. اين بانک داراي 78 هزار و 80 سهامدار حقوقي و حقيقي است.
در طول يک سال گذشته و با افزايش رکود فعاليت هاي سودآور در اقتصاد ايران، روند ورود سپرده هاي مردم به بانک هاي خصوصي که همچنان سود بيشتري نسبت به بانک هاي دولتي پرداخت مي کنند، شتاب فزاينده اي به خود گرفته است.
گذشته از اين، مشتري مداري و اعطاي تسهيلات کلان تر و آسان تر بانک هاي خصوصي موجب افزايش اقبال عمومي به بخش خصوصي بازار پول شده است.
با اين حال برخي از کارشناسان مي گويند دولت با اقدام هاي خود در هفته گذشته سبب افزايش نگراني فعالان بخش خصوصي بازار پول ايران شده، زيرا دولت به طور تلويحي رقيب خود در بازار پول را با افزايش خطر فعاليت و مداخله مواجه ساخته است.


 برگي از تاريخ
 اوضاع منطقه گرگان و دشت در آغاز حکومت محمدرضا پهلوي 

نطق محمد آخوند گرگاني(جرجاني)
نماينده دشت گرگان و يموت
در مجلس شوراي اسلامي در 65 سال پيش

لايحه املاک
در اين موقع لايحه املاک مطرح و بقيه مذاکرات در اطراف ماده 14 شروع گرديد.
محمد آخوند گرگاني:
بنده چون اهل محل هستم و کاملا از وضعيت شمال مطلع مي باشم، خواستم تذکراتي را بدهم.
اکنون چهار ماه بيشتر است که اين لايحه به مجلس آمده و حاليه موقع زراعت است. بايستي بيش از زراعت قنوات را آباد کرد و پاک نمود و بعضي از زمين ها را آب داد تا آن که در تابستان به آب کمتر محتاج گردد. حال نگاه کنيم اين  کارها را که مي کند، صاحبان ملک که دستشان کوتاه، چون که املاکي در دست ندارند و رعيت و زارع هم به فکر اين چيزها نيست و اگر هم در فکر باشد، پول و قوه ندارد و گمان هم ندارم دولت به اين فکر بوده و يا اين کار را کرده باشد.
پس لهذا ت
اخير ماندن اين لايحه براي دولت و ملت و براي صاحبان املاک ضرر و خسارت و صدي پنجاه از عايداتش کم خواهد شد. لذا از آقايان رفقاي خود بعضي مذاکرات مي شنوم که اشتباه است. چون که مسافرتي که آقايان به شمال کردند با اتومبيل و يا ترن (قطار) بوده، فقط اطراف کنار راه ها و ساختمان ها و گل کاري کنار راه ها را ديدند. اگر کليه بلوکات و توابع شمال را مي ديدند اينطور اشتباه نمي فرمودند. آقايان! آبادي، املاک مي خواهد و آباد کردن ملک صاحب و دلسوز لازم دارد. اين املاک را اعليحضرت سابق(1) به دست يک عده اشخاص داده بودند، يکي رئيس املاک و يکي رئيس بخش و ديگري مباشر که آنها حالشان معلوم بود. کارشان چه بود، فقط ظاهرسازي و شلاق زدن به رعيت و از طرف ديگر پر کردن جيب خودشان، آنها که به فکر آبادکردن ملک و پاک نمودن قنوات و ساير امثاله نبودند. ماه به ماه، سال به سال اين املاک خرابتر شده است.
آقاي مهدوي که از رفقاي خودمان مي باشد، ملکي دارد با ما همسايه است. که بنده از ملک ايشان کاملا اطلاع دارم، که يک ماه پيش تحقيق کردم، نسق املاک ايشان صدي 40 کم شده است و غير از اينها هم کاملا اطلاع دارم صد درصد ديده و مي دانم همينطور است هر نسقي صدي 40 کم شده است.
خلاصه عرض بنده اين است، املاک مزرعه خرابتر شده است و اما موضوع آبادي، بسيارخوب راهها درست شده است و کارخانه ها دائر گرديده و قصرها ساخته شده است و بعضي جاها گل کاري شده،  اولا صاحبان املاک به آن قصر و کارخانه ادعا ندارند و اگر به آنها بدهيم نمي گيرند و ثانيا دولت و نمايندگان ملت حقيقت قضاوت نمائيم آن قصرها و کارخانه ها مال ملت و رعيت بيچاره طرف شمال است. چون که به کليه عمله جات اين کارخانه ها و قصرها يک دينار ندادند و به عنوان بيگاري بردند، کار کردند که اين ساختمان ها با خون دل رعيت و ملت شمال ساخته شده است و به علاوه از بعضي اشخاص آبرومند که بيگاري نمي کردند به آنها گفتند: شما که بيگاري نمي کنيد، بايستي پول بدهيد والا به ضرب شلاق مي گيريم. آن بيچاره آبرومند چاره نداشت لاعلاج پول داده و جانش را خلاص مي نمود. ماها همه برادر و هموطن هستيم، بايستي ملاحظه يکديگر را بکنيم. عايدات طرف شمال در جاهاي ديگر کشور خرج شده است. عايدات شمال در ظرف بيست و يا ده سال کجا رفته و در کجا خرج شده است؟ ما بايستي بدانيم.
ولي بنده که مي دانم قصرها و ساختمان هاي متعدد در تهران و جاهاي ديگر ساخته شده است و به علاوه اين 80 ميليون تومان که به دولت داده شده، از عايدات کجاست؟ و اين پول هايي که اعليحضرت پادشاه جوان(2) محبوب ما به موسسات و فقرا و غيره اعطا مي فرمايند، تصديق مي فرمائيد عايدات شمال است. خلاصه عايدات شمال به محل ديگر کشور خرج شده است. باز هم مجددا تمنا دارم از آن که اهالي شمال کشور با اين دلائل مثبته قابل ترحم و توجه هستند.
آقاي وزير دادگستري:
«نظرات آقاي جرجاني مورد توجه دولت بوده و هست و همه از آن اطلاع داريم که بعضي جاها آباد شده و بعضي جاها آباد نشده. دولت و مجلس هم نظرش اينست که هرچه زودتر منظور آقاي جرجاني تامين شود و ....»
  منبع: روزنامه اطلاعات سه شنبه 28 بهمن سال 1320
1- منظور گوينده رضاخان پهلوي است.
2- منظور گوينده محمدرضا پهلوي است.