جستجو
  نسخه شماره 2447 - 1391/08/06 - شنبه 6 آبان ماه ‌1391 - 11 ذيحجه 1433- 27 اکتبر 2012   صفحه اصلي

تيترهاي پنهان


جزئيات ديدار 2 ساعته برخي نمايندگان با احمدي‌نژاد


واکنش‌هاي منفي به طرح اصلاح قانون انتخابات


توصيه باهنر به احمدي نژاد: درگيري غير ضروري نداشته باش!

رايزني براي تعيين نامزدها در دو جناح؛
گزينه‌هاي انتخاباتي روي ميز احزاب


 تيترهاي پنهان 

- رئيس هيأت مديره اتحاديه دامداران كشور: قيمت لبنيات بايد آزاد شود[ از قيد هر تعلقي]
- يک مسئول: خبرنگاران بدون بزرگنمايي مسائل و اخبار را منعکس کنند [ راهش اينه که منعکس نکنيد]
- توصيه باهنر به احمدي نژاد: درگيري غير ضروري نداشته باش! [ ولي اگه ضرورتشو احساس کردي با مشت برو جلو]
- احتمال توقف بررسي طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس [ کلا حال مي‌کنيم اول مطرح کنيم بعد هم محض شوخي و خنده متوقف کنيم، لغو کنيم، پس بگيريم ]
- محمدرضا عارف: اصلاح طلبان از چه چيز بايد توبه کنند؟ [ فعلا توبه کنن تا موضوعش مشخص بشه ]


 جزئيات ديدار 2 ساعته برخي نمايندگان با احمدي‌نژاد 

رئيس کميسيون اصل 90 جزئيات ديدار 2 ساعته اخير خود و رئيس کميسيون شوراهاي مجلس با محمود احمدي‌نژاد را تشريح کرد.
محمدعلي پورمختار در گفت‌وگو با فارس درباره ديدار سه‌شنبه گذشته خود و رئيس کميسيون شوراهاي مجلس با رئيس جمهور، توضيح داد: اين ديدار سومين ملاقاتم با آقاي احمدي‌نژاد طي 2 ماه اخير بود. وي افزود: در اين ديدار عمدتاً درباره مسائل مختلف مربوط به مجلس و دولت بحث شد و قرار بود بر اساس توافق صورت گرفته در جلسه گذشته، برخي نمايندگان هم در اين نشست حضور داشته باشند. رئيس کميسيون اصل 90 مجلس اظهار داشت: يکي از مهم‌ترين مسائلي که در اين ديدار مطرح شد، موضوعات مربوط به وضعيت اقتصادي بود که لازم بود به صورت مستقيم در اين باره گفت وگو کرده و نظرات آقاي احمدي‌نژاد را بشنويم. پورمختار افزود: يکي ديگر از مباحث مهم مطرح‌شده در اين جلسه، موضوع نامه‌نگاري‌هاي اخير رئيس جمهور با رئيس قوه قضائيه بود که آقاي احمدي‌نژاد درباره سابقه و دلايل اين موضوع، توضيح داد. وي اضافه کرد: در اين ديدار بر لزوم تعامل بيشتر قوا و تداوم جلسه مشترک سران قوا تأکيد کرديم که آقاي رئيس جمهور هم از مسأله بسيار استقبال کردند. پورمختار خاطر نشان کرد: انتظار ما اين است که جلسات سران قوا به صورت دائمي و مستمر برگزار شود تا طرفين به صورت شفاف در خصوص بسياري از مباحث که در رسانه‌ها و در سطح جامعه مطرح مي‌شود، رايزني کنند. وي متذکر شد: قرار بود جلسه سران قوا هفته گذشته تشکيل شود که به دليل بروز مشکل براي يکي از آقايان لغو شد ولي آقاي احمدي‌نژاد گفت که حتماً اين موضوع را پيگيري مي‌کند. رئيس کميسيون اصل 90 مجلس گفت: مذاکرات بين رؤساي قوا نبايد در سطح رسانه‌ها صورت گيرد بلکه بايد گفت‌وگوها از نزديک انجام شود و مسائل به صورت روشن و صريح در جلسات خصوصي مطرح شود. پورمختار افزود: الآن متاسفانه اندکي روابط بين سران قوا دورادور شده و قطعاً افرادي از اين خلاء سوء‌استنفاده کرده و اخبار نادرست مي‌برند. وي در همين راستا به ذکر نمونه‌اي پرداخت و توضيح داد: خود من با موردي برخورد کردم که يکي از آقايان در مجلس درباره موضوع مهمي نقل قولي از رئيس جمهور کرده بود که در اين جلسه از آقاي احمدي‌نژاد سؤال کردم و او قوياً آن را تکذيب کرد. رئيس کميسيون اصل 90 مجلس گفت: يکي ديگر از مواردي که در اين ديدار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، موضوع خلاء اطلاعاتي فيمابين قوا بود که باعث مي‌شود هر کسي با ذهنيت و برداشت خود که غالباً هم سياسي است، با مسائل برخورد کند.وي همچنين گفت که در نظر دارد به ديدار رئيس قوه قضائيه برود و مطالب مطرح‌شده از سوي رئيس جمهوري را به اطلاع آيت‌الله آملي لاريجاني برساند. پورمختار اين نکته را نيز متذکر شد که موضوعات مربوط به روابط دولت و مجلس را هم پيگيري مي‌کند تا زمينه تعامل صميمانه و نرديک‌تر بين قوا فراهم شود. وي خاطر نشان کرد: آقاي احمدي‌نژاد در اين ديدار بر تعامل بين قوا تأکيد کردند و گفتند که انتظار دارند دو قوه ديگر هم دولت را در زمينه هدايت مسائل اقتصادي کشور کمک و همفکري کنند تا از اين گردنه عبور کنيم. رئيس کميسيون اصل 90 مجلس گفت: آقاي احمدي‌نژاد به صورت مصداقي از برخي اقدامات قوا گلايه کرد و از مسئولان قوا خواست که به جاي حمله، دولت را در انجام مسئوليت‌هايش ياري دهند. پورمختار با بيان اينکه قوا بايد با همديگر تعامل کرده و از حاشيه‌ها بپرهيزند، افزود: رئيس جمهور گفت که دشمنان مشترکي در جهان داريم و بايد همه ظرفيت و توان‌مان را در جهت مقابله با تحرکات آنان و رفع مشکلات به‌ کار گيريم.


 واکنش‌هاي منفي به طرح اصلاح قانون انتخابات 

گروه سياسي- طرح تغيير و اصلاح قانون انتخابات که هفته گذشته در کمسيون شوراهاي با حضور علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد که تغييرات بنيادي در شيوه برگزاري و همچنين نامزدي افراد براي انتخابات رياست جمهوري ايجاد خواهد کرد، اگرچه در ساعات اوليه مخالفت دولتي‌ها را ( به خصوص درباره تغيير مجري انتخابات از وزارت کشور به يک مرجع جديد) برانگيخت، اما پس از آن برخي ديگر از بندهاي آن مخالفت برخي ديگر از فعالان سياسي به ويژه نمايندگان مجلس را نيز سبب شد. موضوعي که شايد در هنگان طرح موضوع در جلسه علني مجلس خود را بيش از اين نشان دهد. تشديد اختلافات ميان نهاد‌هاي نظارتي و کاهش مشارکت مردمي از جمله مواردي بوده که از سوي منتقدان مطرح شده است.
طرح اصلاح قانون انتخابات اختلاف برانگيز است
عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي‌گويد: طرح اصلاح قانون انتخابات بين علما و دستگاههاي نظارتي اختلاف خواهد انداخت.احمد امير آبادي، نماينده مردم قم در گفت وگو با آريا ضمن مخالفت با طرح اصلاح قانون انتخابات، گفت:اين طرح بين علما و دستگاههاي نظارتي اختلاف خواهد انداخت.وي افزود:طرح جديد در دو قسمت تعيين مصاديق رجال سياسي و مذهبي ايراد دارد در رجال سياسي عنوان کرده اند 150نفر از مسئولين بعد از انقلاب که وزير،استاندار و سفير بوده اند کانديداي رياست جمهوري را تاييد کنند با توجه به اينکه برخي از قطار انقلاب پياده شده اند و حتي برخي از آنها در آمريکا و انگليس حضور دارند و با نظام مشکل دارند سوال اينجاست تاييديه اين افراد چگونه مي‌تواند اعتبار داشته باشد.اين نماينده مجلس ادامه داد:نکته دوم اين که در اين طرح قيد شده 25نفر از خبرگان صلاحيت فرد را تعيين کنند در حالي که برخي از اعضاي مجالس خبرگان در دور اول و دوم انقلاب در حال حاضر مرجع تقليد هستند لذا در صورتي که اين مراجع اين کانديدا را تاييد صلاحيت کنند اما شوراي نگهبان بنابر دلايلي بخواهد آن فرد را رد صلاحيت کند قطعا اين مساله مورد اعتراض آن فرد قرار خواهد گرفت و در جامعه مشکل ايجاد خواهد کرد.سخنگوي مجمع نمايندگان استان قم تاکيد کرد:بر اساس قانون اساسي نظارت بر صلاحيت افراد بر عهده شوراي نگهبان است بنابراين نيازي به جمع آوري امضاء در اين خصوص نيست از اين رو بنده معتقدم اين طرح ايرادات فراواني دارد.نماينده مردم قم گفت:اين طرح در کميسيون داخلي شوراها راي آورده بنابراين با جمع آوري 50امضاء از نمايندگان مي‌توانند اين طرح را با تبديل به فوريت در صحن مجلس مطرح کنند.
با اختيارات شوراي نگهبان در تضاد است
مهرداد بذرپاش نيز در اين رابطه مي‌گويد: تلاش براي کاهش حوزه گزينه‌هاي انتخابي مردم کار صحيحي نيست.عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي در باره اصلاح قانون انتخابات مي‌گويد اين طرح ايرادات فراواني دارد در واقع ما بايد فضا را براي انتخابات مردم گسترده تر کنيم لذا تلاش براي کاهش حوزه گزينه‌هاي انتخابي مردم کار صحيحي نيست.وي افزود: قانون اساسي ما مجموعه‌هاي برگزار کننده قانون انتخابات را مشخص کرده است و انتخابات تا کنون با کمترين مشکلات در چند دوره برگزار شده است.بذرپاش تاکيد کرد: نبايد براي رفع يک اشکال کل معماري را تغيير دهيم و بعد‌ها دچار مشکل شويم اين که فرهنگ جمع آوري امضا براي انتخاب کانديداها باب شود کار خوبي نيست و ما تجربه خوبي از اين کار نداريم.اين نماينده مجلس خاطرنشان کرد: شوراي نگهبان با اين طرح مخالفت خواهد کرد زيرا با بسياري از اختيارات مصرح شوراي نگهبان در تضاد خواهد بود.
مشارکت مردم را کاهش مي‌دهد
بحث جمع آوري امضاء براي تاييد رجل سياسي ميزان مشارکت کانديداها از جمله مواردي بوده که مورد انتقاد برخي نمايندگان واقع شده است به گونه اي که معتقدند مشارکت مردم را کاهش مي‌دهد در واقع اين موضوع مي‌تواند محدويتي براي انتخاب کنندگان ايجاد کند.روح الله عباسپور، نماينده مردم بوئين زهرا و عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو آريا با تاکيد بر اين مطلب که دولت تا کنون انتخابات را به خوبي برگزار کرده است،گفت:براي نشان دادن صداقت انتخاباتي دولت‌ها در سالهاي گذشته اشاره به نکته کفايت مي‌کند زماني که اصولگرايان حاکم هستند آقاي خاتمي به عنوان رئيس دولت راي مي‌آورد و بر عکس زماني که دولت در دست اصلاح طلبان است اصولگرايان راي مي‌آورند بنابراين اين مساله گوياي اين حقيقت است که دولت‌ها نمي‌توانند در آراء مردم دخل و تصرف داشته باشند خصوصا با حضور و نظارت فقهاي شوراي نگهبان تا کنون مشکلي در اين خصوص وجود نداشته است.وي تاکيد کرد:امانتداري خوبي که در سالهاي گذشته وجود داشت مشارکت مردم را از 65 تا 80 درصد افزايش داده است بنابراين بنده معتقدم از آنجايي که دولت متعلق به همه است بايد برگزاري انتخابات را عهده دار باشد.اين نماينده مجلس اظهار داشت:اما بحث جمع آوري امضاء براي تاييد رجل سياسي ميزان مشارکت کانديداها و مردم را کاهش مي‌دهد در واقع اين موضوع مي‌تواند محدويتي براي انتخاب کنندگان ايجاد کند.عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس افزود:البته اين طرح همچنان در کميسيون شوراها مورد بحث قرار گرفته است لذا براي اظهار نظر نهايي بايد اين طرح به صحن علني مجلس آورده شود.عباسپور خاطرنشان کرد:اگر اين طرح در فضاي منطقي و عقلاني حرکت کند بعيد نيست آراء لازم را به دست آورد و تاييد شود.


 توصيه باهنر به احمدي نژاد: درگيري غير ضروري نداشته باش! 

محمدرضا باهنر با بيان اينکه رئيس جمهور به عنوان شخص دوم مملکت طبق قانون اساسي اختياراتي دارد که مي‌تواند از آن استفاده کند، گفت: البته از نظر شوراي نگهبان برداشت‌هاي آقاي احمدي نژاد درباره اينکه مي‌تواند به قواي ديگر اخطار دهد قابل قبول نيست.
به گزارش آريا، وي با بيان اينکه بازديد رئيس جمهور از زندان امري طبيعي است، يادآور شد: اما از آنجا که بعضي از آشنايان رئيس جمهور در اوين هستند اين شائبه ايجاد شد که شايد درخواست رئيس جمهور، سياسي باشد.نماينده تهران تاکيد کرد: طبق قوانين کشور ملاقات با فردي که دوران مجازات خود را تحمل مي‌کند بايد با اجازه قاضي مربوطه انجام شود، يعني از نظر حقوقي در شرايطي که قاضي مربوطه اجازه ملاقات ندهد حتي اگر رئيس قوه قضائيه هم ورود پيدا کند نمي‌تواند نظري اعمال کند.باهنر تصريح کرد: اما از نظر سياسي در شرايطي که رئيس قوه قضائيه پاسخ محرمانه اي به درخواست رئيس جمهور داده بود، رئيس جمهور با علني کردن موضوع، اتهاماتي را مطرح کرد، در اينجا اگر مشکلي هم وجود داشته باشد هيچ ترديدي وجود ندارد که مسئوليت آن به صورت مشترک بر عهده سران قواست.وي، خطاب به رئيس جمهور، تاکيد کرد: با توجه به اينکه 7 الي 8 ماه بيشتر تا پايان کار دولت دهم باقي نمانده، رياست دولت هم با رعايت اصل تعامل، همت خود را بر اتمام کارهاي باقي مانده قوه مجريه بگذارد و از اين درگيري‌هاي غيرضروري که هيچ نفعي براي مملکت ندارد بپرهيزد.


 رايزني براي تعيين نامزدها در دو جناح؛
 گزينه‌هاي انتخاباتي روي ميز احزاب 

گروه سياسي- در حالي که رهبر معظم انقلاب در سخنان اخير خود در جمع مردم خراسان شمالي از زودهنگام بودن فعاليت‌هاي انتخاباتي انتقاد کرده بودند، به نظر مي‌رسد که گروه ها واحزاب سياسي داخل کشور گزينه‌هايي را روي ميزخود چيده و در حال بررسي آن‌ها هستند تا بتوانند با انتخاب نامزد نهايي خود فعاليت‌هاي سياسي چندماه آينده خود تا زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري آينده را مشخص کنند.
ميزهاي خالي اصلاح طلبان
در ميان اصلاح طلبان و اصولگران قضيه متفاوت است. در حالي که گروه‌هاي مختلف اصولگرا در حال بررسي افراد و نامزدهاي مطرح هستند، جناح اصلاح طلب هنوز وضعيت مشخصي ندارد. در اين اردوگاه هنوز جمع بندي مشخصي درباره شرکت در انتخابات – و حتي غيبت در انتخابات – به دست نيامده است و بسياري از گمانه زني‌ها پيرامون حضور برخي افراد منتسب به اين جناح در انتخابات رياست جمهوري يازدهم يا مبتني بر حدسيات ضعيف است و يا شايعات و تبليغات رقيب ( اصولگرايان). اگرچه نام‌هايي در اين ميان شنيده مي‌شود، اما معمولا چندي بعد خود اين افراد به ميدان امده و حضور خود در انتخابات آينده را تکذيب مي‌کنند. سيدمحمدخاتمي، محمدعلي نجفي، محمدرضا عارف، کمال خرازي و...از جمله افرادي بوده اند که تاکنون اعلام کرده اند به عنوان نامزد در انتخابات رياست جمهوري آينده شرکت نخواهند کرد. از سوي ديگر برخي نام‌ها که روزي در اردوگاه مقابل اصلاح طلبان ارزيابي مي‌شدند، اين روزها از سوي برخي افراد و گروه‌ها به عنوان نامزدهاي احتمالي اصلاح طلبان معرفي مي‌شوند. اکبرهاشمي رفسنجاني و علي اکبر ناطق نوري از جمله اين افراد هستند. با همه اين تفاصيل ميز گروه‌هاي سياسي متعلق به جناح اصلاح طلب از اين گزينه‌ها خالي است، چرا که هنوز رويکرد آنان به انتخابات آينده رياست جمهوري روشن نيست.
اصولگرايان پرکارتر از هميشه
اگرچه فضاي سياسي و اجرايي کشور در اختيار جناح اصولگراست، اما گروه‌هاي منتسب به اين اردوگاه شکل و شمايل يک جناح مستقر را ندارند. حملات و انتقادات افراد و گروه‌هاي منتسب به اين جناح نشان مي‌دهد هيجان سياسي اين جناح بسيار بالاست و به همين خاطر است که ترافيکي از نام‌هاي معروف به راه افتاده است. افرادي که اگرچه عنوان مي‌کنند که به طور مستقل در انتخابات شرکت مي‌کنند، اما هم اکنون پرونده‌هاي آنان روي ميز گروه‌هاي مختلف اصولگرا در حال بررسي است.به برخي از اخبار انتخاباتي گروه‌هاي مختلف اين اردوگاه در هفته‌هاي گذشته بنگريد:
ستادهاي انتخاباتي جمعيت وفاداران انقلاب
قائم‌مقام دبيرکل جمعيت وفاداران انقلاب اسلامي در مورد فعاليت‌هاي تشکل متبوعش در عرصه انتخابات گفت: در جلسه شوراي مرکزي اين تشکل تصميم بر اين گرفته شد که فعاليت‌هايمان را با تاخير آغاز کنيم و ستادهاي انتخاباتي ما به صورت نيمه فعال در آمده‌اند.وي در اين ارتباط ادامه داده فعلا فعاليت‌هاي ما در راستاي برنامه‌ريزي و مدون کردن انتظاراتمان از رئيس جمهور آينده خواهد بود؛ اگرچه معتقديم احزاب بايد به روشنگري بپردازند و فرد اصلح را به جامعه معرفي کنند.
بحث در جمعيت رهپويان
در هفته‌اي که پشت سر گذاشتيم اعضاي شوراي مرکزي رهپويان انقلاب اسلامي با تعدادي از مراجع تقليد در قم ديدار کردند.زهره الهيان عضو شوراي مرکزي اين تشکل در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر اظهار کرد: جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي سعي دارد حرکت سياسي خود را با رهنمودهاي مراجع بزرگوار تنظيم کند چراکه منطبق بودن حرکت تشکل‌هاي سياسي با مباني ناب اسلامي را يک ضرورت مي‌داند.گفتني است اين جمعيت که قصد دارد ديدارهاي خود را با مراجع و علما ادامه دهد، با آيت‌الله بوشهري، صافي گلپايگاني و نوري همداني ديدار داشت.الهيان همچنين در مصاحبه ديگري اعلام کرده که تشکل متبوعش به مصداق مشخصي در مورد کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري آينده نرسيده است و در حال بررسي شاخص‌ها و معيارهايي است که يک رئيس جمهور بايد داشته باشد.وي در مورد احتمال معرفي حداد عادل به عنوان کانديداي اين جمعيت در انتخابات آتي نيز گفته اين موضوع قطعي نيست و همچنان در حال بحث و بررسي در مورد مصاديق هستيم.اين عضو جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي همچنين به نشست‌هاي مشترک جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي و جمعيت ايثارگران نيز اشاره کرده و گفته موضوعات مربوط به شاخص‌ها و معيارها در اين جلسات پيگيري مي‌شود.
معرفي کانديداي موتلفه به جامعتين
دبيرکل حزب موتلفه اسلامي نيز در هفته گذشته اعلام کرد که موتلفه در مورد مصاديق انتخابات رياست جمهوري بحث نکرده است و اگر کسي از قول ما نامزد موتلفه در انتخابات رياست جمهوري را معرفي کند، نظر شخصي خود را گفته است؛ چراکه معتقديم مطرح کردن مصاديق در حال حاضر زود است.وي همچنين گفته موتلفه به عنوان يک تشکل حزبي در مورد تمام موضوعات انتخاباتي از دو سه ماه پيش فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را آغاز کرده و ما طبق اقتضاي زمان و درزمان انتخابات يا با اصولگرايان برسر يک نام ائتلاف مي‌کنيم يا نامزد اختصاصي خود را معرفي خواهيم کرد.حبيبي ادامه داد که از هم‌اکنون پيش‌بيني نمي‌کنيم که موتلفه در انتخابات ورود مستقل خواهد داشت، اما اگر نظر اصولگرايان مطلوب نباشد، موتلفه هم بايد نامزد مستقل داشته باشد.از طرف ديگر بادامچيان يکي ديگر از اعضاي شوراي مرکزي حزب موتلفه گفته گزينه نهايي اين حزب در انتخابات رياست جمهوري در نهايت به جامعتين معرفي مي‌شود.وي افزوده است در حال حاضر در حال بررسي کانديداهاي موردنظرمان هستيم و تلاش‌مان اين است که با اصولگرايان به ائتلاف برسيم.
تصويب سياست‌هاي جبهه پيروان خط امام و رهبري
در هفته گذشته کار تنظيم و تصويب سياست‌هاي راهبردي براي انتخابات رياست جمهوري آينده، در جبهه پيروان خط امام و رهبري نيز پس از تنظيم نهايي، در شوراي مرکزي اين جبهه به تصويب رسيد.به گزارش ايسنا رصد کردن کانديداهاي احتمالي و برنامه‌هاي آنها و بررسي وضعيت و سوابقشان از جمله مراحلي است که جبهه پيروان خط امام و رهبري هم‌اکنون در دستور کار خود دارد.طبق آن‌چه اعلام شده است جبهه پيروان خط امام و رهبري هنوز وارد مرحله برسي مصاديق نشده است.


زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
نفت و انرژي
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
براي دستمال، قيصريه را به آتش نمي‌کشند؟ (به قلم محمدعلي وکيلي)