جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي

حاشيه‌هاي جلسه علني ديروز مجلس

در مراسم رونمايي از اولين فضاپيماي سرنشين دار ايراني مطرح شد؛
شفاف سازي هسته اي رئيس

هاشمي رفسنجاني از گسترش منازعات جناحي انتقاد کرد:
توصيه هاي آيت‌الله براي تعامل با جهان

رئيس قوه قضائيه تشريح کرد:
جزئيات فساد بانکي 6500 ميليارد توماني


پيش‌بيني آيت‌الله موحدي کرماني از انتخاب رئيس خبرگان


 حاشيه‌هاي جلسه علني ديروز مجلس 

نشست علني مجلس براي بررسي لايحه بودجه سال 94، ديروز نيز در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد. در شرايطي که روز دوشنبه بنا به گفته حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد جلسه عصر براي برگزاري جلسه کميسيون تلفيق لغو شده بود، اين جلسه نيز برگزار نشد و ديروز هيات رئيسه تصميم گرفت تا پايان بررسي بودجه جلسات هر روز به صورت دو شيفته برگزار شود.
از جمله اين که حميد رسايي كه روز دوشنبه خبر توقيف نشريه او منتشر شد ديروز با عصبانيت زيادي وقت خود را در گعده‌هاي دوستانه با همفكران خود در مجلس صرف كرد. پس از اينكه رسايي با زاكاني، حداد عادل، حسينيان و نبويان دقايقي گفتگو كرد ابوترابي به سمت او رفت و دستش را گرفت و در بخش خلوت‌تري از صحن در كنار يكديگر نشسته و دقايقي گفتگو كردند.در اين جلسه، نادر ‌ور نماينده مردم اروميه كه بر تصويب پيشنهادات خود اصرار زيادي دارد در جريان راي‌گيري براي پيشنهادي كه ارائه كرده بود نمايندگان را در آغوش كشيده و به سمت صندلي‌هايشان هدايت مي‌كرد. زماني كه قاضي‌پور صحبت خود را به عنوان پيشنهاد دهنده آغاز كرد رياست در اختيار حجت‌الاسلام‌ابوترابي بود. اما در اواسط صحبت‌هاي او لاريجاني وارد صحن شد و اداره جلسه را بر عهده گرفت. قاضي‌پور به لاريجاني خوش آمد گفت و عنوان كرد كه اميدوارم با آمدن شما اوضاع بهتر شود.
مشاركت كم نمايندگان در راي‌گيري‌ها هم اعتراض‌هاي متفاوتي را از سوي هيات رئيسه مجلس به دنبال داشت. در جريان راي گيري يكي از مواد مورد بررسي جلسه ديروز، علي لاريجاني در تذكري به حسن كامران نماينده اصفهان با لحني آميخته به شوخي گفت: لطفا اين‌قدر صحبت نكنيد و حواستان به جلسه باشد. شما مدام در حال صحبت كردن با خانمتان هستيد.


 در مراسم رونمايي از اولين فضاپيماي سرنشين دار ايراني مطرح شد؛
 شفاف سازي هسته اي رئيس 

رئيس‌جمهوري با اشاره به تلاش دشمنان در استفاده از حربه‌ بهانه‌گيري تصريح کرد:‌ تلاش دولت يازدهم اين است که حربه بهانه‌گيري را از دست قدرت‌هايي که عليه ملت ايران تلاش مي‌کنند، بگيرد.
حجت‌الاسلام حسن روحاني در مراسم گراميداشت روز فناوري فضايي با اشاره به دستاوردهاي دانشمندان و محققان کشورمان در زمينه فناوري‌هاي فضايي با اشاره به آيات قرآن کريم گفت: قرآن به ما مي‌گويد که شما مي‌توانيد، ما مي‌توانيم از همه‌ي قطر‌هايي که در فضا وجود دارد عبور کنيم، البته اين عبور آسان نيست، بايد در آن نفوذ کنيم.روحاني با بيان اين‌که اين آيه قرآن بدين معناست که در اين مسير با موانع مختلفي مواجه هستيم و بايد از ميان موانع به سمت هدف حرکت کنيم اظهار کرد:‌ براي حرکت به سمت هدف نياز به سلطه است و مسلط بودن و سلطه داشتن نيز چيزي به جز علم و دانش و آشنايي به رموز است.وي با تاکيد بر اين که مسلط بودن هم به دانش و برنامه‌ريزي نيازمند است و هم حرکت، هدف‌يابي و دستيابي به اهداف را مي‌طلبد يادآور شد: هنگامي که در مجموع دانش فضايي همه تحقيقات را کنارهم قرار مي‌دهيم، براي ما روشن است که به دنبال چه اهدافي هستيم.
دانش هوافضا و توسعه اقتدار ملي
روحاني همچنين به بيان ويژگي‌هاي دانش هوا و فضا پرداخت و با اشاره به راهبردي بودن اين دانش تاکيد کرد:‌ دانش هوا و فضا دانشي است که زماني کشوري وارد آن مي‌شود، در واقع ابعادي از اقتدار ملي خود را توسعه داده است.رئيس‌جمهوري با بيان اين‌که امروز ملت ايران وارد اين جهان و دانش هوا فضا شده‌اند، تصريح کرد: ‌امروز ملت ايران توانايي ساخت انواع مختلف ماهواره‌ها را دارد ومي‌تواند ماهواره را پرتاب و کنترل کند. امروز همچنين اين امکان وجود دارد که با ايستگاه‌هاي زميني با ماهواره‌ها ارتباط برقرار کرد و انتقال داده انجام داد.وي همچنين با تبريک به مناسبت پيشرفت‌هاي صورت گرفته در زمينه فناوري‌هاي پيشرفته به مردم اظهار کرد:خوشبختانه در دهه‌هاي اخير به ويژه سال‌هاي گذشته در زمينه‌ي فناوري‌هاي پيشرفته پيشرفت روز افزوني داشته‌ايم و اين مسير هيچ گاه متوقف نشده است.
از اراده ملي مسئولان تا استعداد ملت
رئيس دولت يازدهم در ادامه به بيان علل عدم توقف مسير پيشرفت‌هاي علمي در کشور پرداخت و يادآور شد:‌ نخستين اصلي که موجب پيشرفت روز افزون ما در زمينه‌ فناوري شده است، اراده ملي در اين زمينه است. امروز از بالاترين رده کشور يعني مقام معظم رهبري تا مردم عادي همه مصمم هستند و اين اراده وجود دارد که بايد در زمينه‌ فناروي‌هاي پيشرفته از جمله هوا و فضا، بسترها و زمينه‌هاي لازم براي صاحب نظران و دانشمندان را آماده کنيم.وي با تاکيد بر اين که استعداد ملت ايران يکي ديگر از دلايل عدم توقف پيشرفت‌ها در کشور است به پيشرفت کشور درزمينه‌ فناوري‌هاي مختلف اشاره کرد و گفت: امروز نه تنها فناوري هوا و فضا، بلکه در همه‌ زمينه‌هاي مختلف فناوري از جمله بيوتکنولوژي، نانو، فناوري هسته‌اي، داروسازي و علوم پزشکي، کشور پيشرفته‌اي هستيم و مي‌توانيم خود را در سطح دنيا عرضه کنيم.
پيشرفت‌هاي هسته‌اي دولت يازدهم تحت‌الشعاع مذاکرات
رئيس‌جمهوري با اشاره به پيشرفت‌هاي کشور در زمينه‌ بيوتکنولوژي و علوم پزشکي و همچنين طرح سلامت مردم يادآور شد:‌امروز ما در عرصه‌ علوم پزشکي و بخش سلامت مردم کار بسيار عظيمي انجام داده‌ايم.وي با بيان اين‌که در اين زمينه گام به گام در حال حرکت به سمت جلو هستيم به پيشرفت‌هاي کشور در زمينه‌ ژنتيک و بيوتکنولوژي اشاره کرد و افزود: خوشبختانه امروز بر خلاف برخي کشورها که هنوز موانع بسياري بر سر راه دارند، علما و فقهاي ديني ما در را بر روي بيوتکنولوژي بازکرده‌اند و زمينه براي فعاليت در اين عرصه براي دانشمندان و محققان ما فراهم است.روحاني در ادامه با اشاره به پيشرفت‌هاي کشور در عرصه علوم هسته‌اي اظهار کرد: در دولت يازدهم در زمينه هسته‌اي پيشرفت‌هاي بسيار مهمي انجام گرفته است، اما به دليل پر سر و صدا بودن مذاکرات هسته‌اي اين فعاليت‌ها و پيشرفت‌ها مقداري تحت‌الشعاع قرار گرفتند
براي پيشرفت علم و دانش از کسي اجازه نمي‌گيريم
روحاني همچنين با تاکيد بر اين‌که در دولت يازدهم با شتاب بيشتري در حال تلاش در زمينه‌ علوم هسته‌اي هستيم گفت:‌ نه تنها در دولت يازدهم، بلکه در جمهوري اسلامي ايران براي پيشرفت در علم و دانش از کسي اجازه نمي‌گيريم و نخواهيم گرفت. هيچ کس اين گونه فکر نکند که ما در حال تعامل و مذاکره با دنيا هستيم پس مي‌خواهيم پيشرفت‌هاي علمي را کنار بگذاريم.رئيس دولت تدبير و اميد يادآور شد: بحث مذاکره ما اين نيست که علمي کنار گذاشته مي‌شود، بلکه در کنار تمام پيشرفت‌هاي علمي ما با قدرت پيش خواهيم رفت.رئيس‌جمهوري با بيان اين که کار دولت اين است که بهانه را از دشمن بگيرد ادامه داد: گاهي دشمنان ما مي‌خواهند در يک توطئه‌ علمي بهانه‌گيري کنند و به مردم کشور فشار وارد کنند. برخي از کلمات، جملات و موضع‌گيري‌ها به دشمن در اين بهانه‌گيري‌ها و طرح اتهامات ناروا عليه کشور کمک مي‌کند، در همين راستا تلاش دولت اين است که حربه بهانه‌گيري از دست قدرت‌هايي که عليه ملت ايران تلاش مي‌کنند را بگيرد.روحاني تصريح کرد:‌ما اين کار را آغاز کرده‌ايم و تا روزي که معلوم شود اين حرف‌ها واقعي نيست مسير خود را ادامه مي‌دهيم.
توضيح رئيس‌جمهوري درباره سازمان فضايي کشور
به گزارش ايسنا، رئيس‌جمهوري در ادامه با اشاره به تغييرات صورت گرفته در مديريت علوم فضايي کشور يادآور شد: دولت يازدهم در بررسي‌هايي که انجام داد متوجه شد در مساله علوم فضايي از لحاظ ساختاري وتشکيلاتي يک درهم‌ريختگي وجود دارد.در بررسي‌هاي خود اشاره کرديم که اگرمراکز تحقيقاتي و علمي ما زير نظر مسئول مستقيم خود باشد، پيشرفت سريعتر و بهتر حاصل مي‌شود. به همين دليل نيز سازمان فضايي و همچنين پژوهشگاه مربوطه را مانند قبل در اختيار وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قرار داديم.روحاني همچنين با بيان اين که بايد تقسيم کار دقيقي ميان دانشگاه‌هاي کشور انجام بگيرد اظهار کرد:‌ما در دانشگاه‌هاي کشور بايد چيزي شبيه کنسرسيوم ايجاد کرده و هربخش را به يک دانشگاه واگذار کنيم. تمامي اين بخش‌ها در يک جا در کنار يکديگر تکميل و ترکيب شوند.روحاني در پايان با بيان اين که دولت براي ادامه راه و افزايش سرعت راه در زمينه‌ همه‌ فناوري‌ها از جمله علوم فضايي تصميم قاطعي گرفته است، گفت: دولت از همه توان و امکان خود در اين زمينه بهره‌برداري و استفاده خواهد کرد.


 هاشمي رفسنجاني از گسترش منازعات جناحي انتقاد کرد:
 توصيه هاي آيت‌الله براي تعامل با جهان 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت اظهار کرد: بايد سياست داخلي و خارجي کشور را در جهت حفظ و تقويت نظام، تداوم حضور تأثيرگذار در منطقه و تعامل با جهان تنظيم کرد.
آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار مسئولين صندوق ذخيره فرهنگيان و شرکت سرمايه‌گذاري فرهنگيان، معلمان و مجموعه کارکنان آموزش و پرورش را از سرمايه‌هاي بزرگ هر جامعه‌اي، مخصوصاً در ايران اسلامي دانست و گفت: آسايش معيشتي معلم، آرامش روحي و رواني جامعه و تقويت بنيه آموزشي کشور را به دنبال دارد.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري چرايي، چگونگي و اهداف تأسيس صندوق ذخيره فرهنگيان، يادآور شد: معلمان حقيقتاً کمترين امتيازات را در جامعه ما دارند و مي‌خواستيم در کنار آب باريکه حقوق بازنشستگي، سرمايه‌اي را در اختيار اين انسان‌هاي نجيب قرار دهيم.هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر نقش و حضور الهام‌بخش معلمان در مبارزات قبل از پيروزي، سال‌هاي اول پيروزي انقلاب و بعدها در 8 سال دفاع مقدس و حتي همکاري آنان براي ترويج فرهنگ سازندگي در کشور، اظهار کرد: پاداش معلمان نبود که در پاسخ به صداقت، شجاعت، نجابت و وفاداري آنها به نظام، سرمايه‌ آتيه آنها را، آن هم در برنامه‌اي که درآمدهاي ارزي و ريالي دولت بالا بود، کم شود.وي با اشاره به سوابق آموزش و پرورشي بسياري از مسئولان دولت فعلي و آگاهي آنان از مشکلات معلمان، اظهار اميدواري کرد که مشکلات پولي و درآمدهاي ارزي، آينده آموزشي جوانان و نوجوانان اين مملکت را تحت تأثير قرار ندهد و در برنامه ششم خواست فرهنگيان مدّنظر باشد.هاشمي رفسنجاني در ادامه با ارائه تحليلي از اوضاع منطقه، مخصوصاً شرايط امروز يمن، گفت: بايد با تدبير و دورانديشي، سياست داخلي و خارجي کشور را در جهت حفظ و تقويت نظام، تداوم حضور تأثيرگذار در منطقه و تعامل با جهان تنظيم کرد.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، همدلي داخلي و همکاري منطقه‌اي و جهاني را موجب تقويت جايگاه ايران در نظام بين‌المللي دانست و يادآور شد: تجربيات مثبت و منفي گذشته و اوضاع کنوني که شاهد رشد قارچ‌گونه گروه‌هاي تروريستي در منطقه و بعضي از کشورهاي اسلامي هستيم، ايجاب مي‌نمايد که با عقلاي جهاني براي کم کردن آلام جامعه‌ي انساني تعامل داشته باشيم.وي در پايان دامن زدن به منازعات باندي و جناحي را ناسازگار با مصالح اسلامي و ايراني توصيف کرد و گفت: همه بايد براي سربلندي ايران، تقويت تشيع و جهاني شدن فرهنگ اسلام تلاش کنيم.


 رئيس قوه قضائيه تشريح کرد:
 جزئيات فساد بانکي 6500 ميليارد توماني 

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه پرونده محمدرضا رحيمي از سال 88 مطرح شده، گفت: اينکه گفته شود اين پرونده سياسي بوده سخن نادرستي است.
آيت‌الله صادق آملي لاريجاني طي سخناني در جمع قضات و کارکنان دادگستري استان لرستان گفت: اينکه معاون اول رئيس‌جمهوري محکوم شود و به زندان برود براي کسي قابل تصور نبود و البته ما در اين زمينه هيچ نگاه سياسي نداشتيم.آملي لاريجاني با بيان اينکه پرونده اين شخص در سال 88 از سوي من ارجاع شد، گفت:‌ اينکه گفته شود اين پرونده سياسي است سخن نادرستي است. اگر من بخواهم در اينجا درباره اين پرونده سخن بگويم بايد يک مثنوي هفتاد من بگويم که مصلحت نيست.وي در ادامه تاکيد کرد: محکوميت رحيمي ربطي به يک ميلياردي که گفته شده، ندارد.رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه من هيچ رايي را به دولت تحميل نمي‌کنم افزود: با اينکه عناوين مجرمانه و کيفرخواست اين پرونده بيش از اينها بود و بعد هم در دادگاه کيفري استان مجازات سنگين‌تري تعيين شده بود اما قضات شريف ديوان عالي کشور تشخيص دادند که ميزان مجازات کمتر است و ما هم به نظر قضات شريف ديوان احترام مي‌گذاريم. وي در جلسه شوراي اداري استان لرستان نيز شرکت کرد و با اشاره به ورود قوه قضاييه به بحث معوقات بانکي گفت: در جلسه اخير سران قوا نيز اين بحث مطرح شد. ما الان نمي‌توانيم سراغ همه کساني که معوقات بانکي دارند برويم زيرا بسياري از آن‌ها به واسطه تغيير اوضاع اقتصادي گرفتار شده‌اند. اما در اين بين کساني هم وجود دارند که سوءاستفاده کرده‌اند به طوري که وام‌هاي کلان بانکي گرفته‌اند و معلوم نيست اين مبالغ را چه کار کرده‌اند؟‌رئيس قوه قضائيه از وقوع يک فساد جديد بانکي خبر داد و افزود: اخيرا دو سه پرونده بزرگ بانکي مطرح است که در يکي از آن‌ها شخصي 6500 ميليارد تومان از بانک‌ها وام گرفته است. يک مشکلي وجود دارد و آن اين است که بانک‌ها نبايد اين طور بي حساب و کتاب وام بدهند. متاسفانه اين وام را يکي از بانک‌هاي خصوصي داده است و وثيقه لازم هم دريافت نشده است و گفته مي‌شود اين فرد بخشي از پول را به صورت ارز از کشور خارج کرده است.وي با بيان اين که وانمود مي‌شود کار قوه قضائيه بگير و ببند سرمايه‌داران است، کار اين قوه را کمک به دستگاه‌هاي اجرايي دانست و با تاکيد بر ضرورت تقويت نظارت در دستگاه‌هاي اجرايي اضافه کرد: زماني گفتند ليست 300 نفره داريم و ما ديديم بسياري از اين‌ها را خود قوه قضاييه پيگيري کرده است.


 پيش‌بيني آيت‌الله موحدي کرماني از انتخاب رئيس خبرگان 

دبير کل جامعه روحانيت مبارز معتقد است که احتمالا آيت‌الله هاشمي شاهرودي به رياست مجلس خبرگان خواهد رسيد. آيت‌الله موحدي کرماني در نشست خبري در حاشيه همايش فرزندان بصير امام(ره) اظهار کرد: رئيس جديد خبرگان وقتي اجلاسيه تشکيل شود معلوم خواهد شد. فعلا گمانه‌زني‌هايي در اين زمينه وجود دارد اما به نظر من احتمالا آيت‌الله هاشمي شاهرودي به رياست مجلس خبرگان خواهد رسيد. وي همچنين درباره لغو جلسه مشترکي که قرار بود بين او و آيات مصباح يزدي و محمد يزدي برگزار شود، گفت:‌ متاسفانه مشکلي ايجاد شد و نتوانستيم اين جلسه را تشکيل دهيم. اما نشست با آيت‌الله مصباح يزدي حتما تحقق خواهد يافت. در گذشته انتظاراتي بود ولي توفيق حاصل نشد که جلسه را تشکيل دهيم اما قطعا از نظرات و افکار ايشان استفاده خواهيم کرد. موحدي کرماني درباره زمان برگزاري اين نشست اظهار کرد: فکر مي‌کنم اواخر اسفند مشخص شود. وي در واکنش به اين سوال که آيا جلسه او با ولايتي و قاليباف باعث لغو جلسه سه جانبه شده است، تصريح کرد: ما با آقايان ولايتي و قاليباف جلسه نداشته‌ايم.


زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا