جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي

اخبار

حواشي جشنواره فيلم فجرهمچنان ادامه دارد
واکنش خانه‌سينما به چندوچون برگزاري اختتاميه فيلم فجر


«اشيا از آنچه در آيينه مي‌بينيد...» در جشنواره «زنان» فرانسه

واکنش اداره کل ارشاد اصفهان به حواشي يک کنسرت؛
آنها که با موسيقي شجريان مخالفند، سنت را نمي‌شناسند


 اخبار 

«مرد پرنده» بهترين فيلم «ستلايت» شد
فيلم نامزد اسکار «مرد پرنده» در ادامه روند خود، جايزه بهترين فيلم جوايز سينمايي «ستلايت» آمريکا را دريافت کرد.
نوزدهمين دوره جوايز سالانه سينمايي «ستلايت» با معرفي «مرد پرنده» ساخته «الخاندرو گونزالو ايناريتو» به عنوان فيلم برتر و «ريچارد لينکليتر» (بچگي) به عنوان بهترين کارگردان برگزار شد.جوايز فيلم «ستلايت» که توسط خبرنگاران داخلي و خارجي حوزه سرگرمي برگزار مي‌شود، جايزه دستاورد هنري «مري پيکفورد» اين رويداد سينمايي را به «الن برستين» برنده اسکار سال 1974 براي فيلم «آليس ديگر در اينجا زندگي نمي‌کند» اعطا کردند.جوايز اصلي بخش تلويزيوني جوايز «ستلايت» 2015 را نيز سريال‌هاي «شفاف»،«knick» و«penny dreadful» کسب کردند.همچنين جايزه گروهي ستلايت در بخش سينمايي به فيلم «در جنگل» و در بخش تلويزيوني به سريال «شفاف» رسيد.


آثار بزرگان هنر ايران روي ديوار گالري «مژده»
نمايشگاه سالانه گالري «مژده» با ارائه آثار بزرگان هنر ايران عصر جمعه، اول اسفندماه، آغاز به کار مي‌کند.
مژده طباطبايي - مدير گالري مژده - درباره‌ي اين نمايشگاه، اظهار کرد: در اين نمايشگاه از 40 هنرمند صاحب امضا، اثر روي ديوار خواهد بود که طيفي باشکوه از هنر مدرنيستي ايران را به‌نمايش مي‌گذارند. گالري «مژده» با هدف نمايش آثار فاخر و ارزشمند بزرگان هنر مدرنيست و معاصر ايران تلاش خواهد کرد هر سال نمايشگاه مژده را ارائه دهد.او افزود: آثاري از پرويز تناولي، محمد احصايي، منوچهر نيازي، نصرالله افجه‌اي، ژازه تباتبايي، علي شيرازي، مش اسماعيل، احمد اسفندياري، محمود جوادي‌پور، عين‌الدين صادق‌زاده و... نويد نمايشگاهي با کيفيت قابل توجه و تنوعي چشم‌نواز از سبک‌ها و نگاه‌هاي مختلف هنري را مي‌دهد.نمايشگاه سالانه گالري «مژده» اول اسفندماه افتتاح مي‌شود و تا هفتم اسفند در اين گالري واقع در سعادت‌آباد، علامه شمالي، خيابان 18 شرقي، شماره 27 ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


حبيب الله صادقي مطرح کرد:
توقعي که در ديوارنگاري شهري برآورده نشده است
يکي از داوران دوسالانه ملي ديوارنگاري شهري درباره آثار اين نمايشگاه گفت: آثار اين دوره نسبت به قبل پيشرفته‌تر است اما هنوز از جايگاه آرماني فاصله دارد.
«حبيب الله صادقي» هنرمند پيشکسوت نقاش، استاد دانشگاه و يکي از داوران دوسالانه ديوارنگاري شهري «شاهدان شهر» درباره ارزيابي آثار دوسالانه مطرح کرد: هرچند آثار قابل توجهي به اين دوسالانه رسيده است، اما ميزان توقع و مقام و منزلت نام شهيد، قطعاً در اين کارها برآورده نشده است، اما تصميم به انجام کاري فاخر در اين حوزه، قابل ستايش است. اين اقدام زيباسازي بسيار به موقع و مناسب بود و اميدوارم که دبيرخانه دائمي اين دوسالانه نيز براي رسيدن به اهداف‌مان راه‌اندازي شود.وي ضمن انتقاد از حضور کم‌رنگ پيشکسوتان و اساتيد در اين عرصه، افزود: فکر مي‌کنم بايد نشانه‌شناسي جديدي در خصوص نقاشي ديواري ارزشي صورت گيرد. البته تاکيد مي‌کنم که اين نقاشي‌ها نسبت به قبل پيشرفته است، اما هنوز از جايگاه آرماني ما فاصله دارد.سومين دوسالانه ملي ديوارنگاري شهري- شاهدان شهر از 15 بهمن ماه همزمان با گشايش نمايشگاه آثار دوسالانه در موسسه فرهنگي هنري صبا آغاز بکار کرد و تا 30 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.


اهالي موسيقي فکر مي‌کنند مميزم
محمدعلي بهمني که قرارست امسال در جشنواره موسيقي فجر تجليل شود معتقد است وقتي شعر شاعر را اشتباه مي‌خوانند انگار به فرزند او آسيب رسانده‌اند.
محمدعلي بهمني شاعر و ترانه‌سرا که قرار است در اختتاميه سي‌امين جشنواره موسيقي فجر مورد تجليل قرار بگيرد در گفتگو با مهر از آشنايي خود با حوزه موسيقي از کودکي سخن گفت و بيان کرد: من از کودکي با شعر آشنا شدم اما با اين حال از همان دوران يعني از حدود 13 يا 14 سالگي هم کار در حوزه ترانه را شروع کردم.اين شاعر در پايان با اشاره به تجليلي که قرار است از وي انجام شود، گفت: من مدت زيادي است که در جمع اهالي موسيقي هستم البته بعد از حضورم در شوراي شعر و ترانه بعضي من را بيشتر مميز مي‌دانند تا کارشناس با اين حال دليل اين بزرگداشت هنوز براي خود من جا نيفتاده است.


نمايش آثار رنگين کماني هنرمند آلماني
موزه معاصر تهران به زودي پذيراي نمايشگاهي از آثار اتو پينه هنرمند آلماني است که با استفاده از دود و آتش آثارش را آفريده و بزرگترين اثر خود را به همراه اثري ملهم از مسجد اصفهان به ايران آورده است.
موزه هنرهاي معاصر تهران صبح سه شنبه ميزبان مهماناني از کشور آلمان بود که آمده اند تا نمايشگاهي از آثار اتوپينه هنرمند آلماني را در اين موزه برپا کنند. نشست خبري نمايشگاه آثار اتوپينه هنرمند آلماني صبح سه شنبه 28 بهمن ماه با حضور ميشاييل فرايهر فون اونگرن - اشتنبرگ سفير اين کشور در ايران، مجيد ملانوروزي مديرکل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد، تيل برکنر مدير گالري «برکنر» در آلمان و هانيس گونتر تورن مدير هنري اين نمايشگاه در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.نمايشگاه آثار هنري اتوپينه هنرمند آلماني با عنوان «رنگين کمان» سه شنبه 5 اسفندماه ساعت 17 در موزه هنرهاي معاصر تهران گشايش مي يابد و تا 28 فروردين ماه سال 94 ادامه دارد.


آثار نويسندگان ايراني در هند
موسسه بين‌المللي الهدي با 70 اثر از 16 ناشر ايراني در زبان‌هاي روسي، انگليسي، فارسي، فرانسه، ازبکي و اردو در نمايشگاه کتاب هند شرکت کرد.
موسسه بين‌اللملي الهدي با حدود 70 اثر از 16 ناشر عضو گروه انتشاراتي الهدي در موضوعات ادبيات،‌ هنر،‌ تاريخ،‌ فلسفه، آموزش زبان فارسي و‌ سبک زندگي، به زبان‌هاي فارسي،‌ انگليسي،‌ روسي،‌ فرانسه، ازبکي و اردو در نمايشگاه بين‌المللي کتاب هند شرکت کرد. گروه انتشاراتي الهدي با مشارکت موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران در نمايشگاه کتاب هند حاضر شده است.نمايشگاه کتاب هند از 25 بهمن‌ماه آغاز شده و تا سوم اسفندماه همزمان با 22 فوريه‌ ادامه دارد.آثار گروه انتشاراتي الهدي،‌ همچنين از 6 تا 16 اسفندماه سال‌جاري در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب مسقط،‌ پايتخت عمان عرضه مي‌شود.‌ همچنين اين گروه انتشاراتي در فروردين‌ماه 1394 در نمايشگاه کتاب تونس شرکت مي‌کند.


 حواشي جشنواره فيلم فجرهمچنان ادامه دارد
 واکنش خانه‌سينما به چندوچون برگزاري اختتاميه فيلم فجر 

هرچند سي و سومين دوره جشنواره فيلم فجر تمام شد؛ اما حواشي اين جشنواره همچنان ادامه دارد. يکي از حواشي پررنگ جشنواره؛ عدم شرکت اعضاي هيات مديره خانه‌سينما در مراسم اختتاميه بود. فرهاد توحيدي(رئيس هيات مديره خانه‌سينما) در اين‌باره مي‌گويد که دلايل متقني براي نيامدن به اختتاميه داشتند.
رئيس هيات مديره خانه‌سينما درباره دلايل حضور نيافتن هيات مديره خانه‌سينما در اختتاميه سي و سومين دوره جشنواره فيلم فجر گفت: نخست آنکه براي خانه‌سينما با 31 صنف و بيش از پنج هزار عضو فقط 50 کارت مراسم اختتاميه ارسال شده بود. ناگفته پيداست که اين تعداد کارت حتي تناسبي با حضور حداقل نمايندگان اصناف سينمايي نداشت. معتقديم که صاحبان اصلي جشنواره فيلم فجر سينماگران ايران و اعضاي صنوف سينمايي هستند. زماني که آن‌ها نتوانند در مراسم شرکت کنند حضور ما نيز جايز نيست.وي درمورد دلايل ديگر عدم حضور در مراسم اختتاميه گفت: اظهارات برخي از سينماگران ازجمله آقاي بهروز افخمي و تشکيک در نتايج آراي مردمي و سکوت ستاد برگزاري جشنواره و دبير جشنواره فيلم فجر در اين‌باره دليل ديگر عدم شرکت در مراسم اختتاميه بود.توحيدي تاکيد کرد: آيين‌نامه نحوه بررسي آراي مردمي در جشنواره امسال قبل از آغاز جشنواره در اختيار تهيه‌کنندگاني که در بخش سوداي سيمرغ فيلم داشتند؛ قرار گرفته بود و همه تهيه‌کنندگان از مفاد آيين‌نامه مطلع شده بودند.وي ادامه داد: آيين‌نامه صراحت داشت فيلم‌هايي که در سه روز اول جشنواره به نمايش درنيامده باشند از جريان راي‌گيري مردمي کنار گذاشته خواهند شد. براي عمل به ميثاق مشترک بر همين سياق رفتار شد. بنابر مفاد آيين‌نامه سه تهيه‌کننده به‌عنوان کميته ناظر بر سلامت روند راي‌گيري و شمارش آرا به انتخاب تهيه‌کنندگان صاحب فيلم در بخش سوداي سيمرغ نظارت مي‌کردند که در مصاحبه‌هاي جداگانه سلامت راي‌گيري و شمارش آراي مردمي را تاييد کردند.توحيدي افزود: بنابراين اظهارات آقاي افخمي هم غير منصفانه بود و هم غيراخلاقي. با تاکيد بر اينکه هيچکس مصون از خطا نيست؛ از آقاي افخمي مي‌خواهيم که اسناد و مدارک خود دال بر تقلب در شمارش آرا يا اعلام نتايج آن را به ستاد برگزاري جشنواره فجر يا خانه‌سينما ارايه کنند تا قطعا مورد رسيدگي قرار گيرد. در غيراين صورت اظهارات ايشان را در شوراي صيانت خانه‌سينما پيگيري خواهيم کرد.توحيدي با اشاره به بازتاب‌هاي اختتاميه در رسانه‌ها اظهار داشت: در غياب صاحبان اصلي جشنواره کساني در مراسم اختتاميه بودند که کوچک‌ترين سنخيتي با سينما نداشتند.رئيس هيات مديره خانه‌سينما همچنين با اشاره به زمان برگزاري مجمع عمومي خانه‌سينما گفت: اين مجمع روز 11 اسفند برگزار خواهد شد. گزارش عملکرد گزارش مالي و اظهار نظر بازرس به اضافه ملحقات ديگر آماده شده تا در اختيار اصناف عضو قرار گيرد. مطابق مفاد اساسنامه اصناف نيز مي‌بايد نمايندگان خود را براي حضور در مجمع انتخاب و اعلام کنند.وي ادامه داد: در مجمع عمومي علاوه بر بررسي گزارش عملکرد انتخاب سه عضو شوراي صيانت، ‌ بررسي پيشنهاد و عضويت کانون پخش‌کنندگان سينما و برگزاري انتخابات اعضاي هيات مديره و بازرس به‌عنوان دستور جلسه تعيين شده است.توحيدي درباره نامزدي اعضاي هيات مديره فعلي در انتخابات پيش رو گفت:‌‌ همانطور که قبلا اعلام کردم قصد حضور مجدد در هيات مديره را ندارم و نامزد نخواهم شد. تا آنجا که از تصميم ساير همکارانم در هيات مديره مطلعم آن‌ها نيز قصد نامزدي ندارند.وي ادامه داد: آقاي عسگرپور؛ مديرعامل خانه سينما نيز تا آنجا که مي‌دانم تمايلي براي ادامه فعاليت در اين سمت ندارند.


 «اشيا از آنچه در آيينه مي‌بينيد...» در جشنواره «زنان» فرانسه 

فيلم سينمايي «اشيا از آنچه در آيينه مي‌بينيد به شما نزديکترند» به کارگرداني نرگس آبيار در جشنواره بين‌المللي فيلم «زنان» فرانسه نمايش داده مي‌شود.فيلم سينمايي «اشيا از آنچه در آيينه مي‌بينيد به شما نزديکترند» که نخستين تجربه فيلمسازي نرگس آبيار به شمار مي‌رود در سي و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم «زنان» که از تاريخ 13 اسفند تا 2 فروردين در فرانسه برگزار مي‌شود، نمايش داده مي‌شود.اين فيلم در دو تاريخ 24 و 26 اسفندماه در اين جشنواره سينمايي نمايش دارد و گلاره عباسي بازيگر به عنوان نماينده اين فيلم سينمايي در فرانسه حضور مي‌يابد.جشنواره بين‌المللي فيلم «زنان» فرانسه از مهمترين جشنواره‌هاي فيلم مربوط به زنان در دنيا به شمار مي‌آيد. پخش بين‌المللي فيلم «اشيا از آنچه در آيينه مي‌بينيد به شما نزديکترند» را عليرضا شاهرخي به عهده دارد.


 واکنش اداره کل ارشاد اصفهان به حواشي يک کنسرت؛
 آنها که با موسيقي شجريان مخالفند، سنت را نمي‌شناسند 

گروه ادب و هنر- برگزاري کنسرت همايون شجريان در اصفهان همچنان دستخوش اتفاقاتي است که در فضاي موسيقي تازگي ندارد.ساعاتي پس از برگزاري کنسرت همايون شجريان انتشار گسترده خبري مبني بر تجمع اعتراض‌آميز برخي در مقابل سالن کنسرت در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي حواشي را به همراه داشت.
متن خبري که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد بدين مضمون بود: «ساعاتي پيش کنسرتي با نوازندگي عده‌اي در سالن نگين سپاهان‌شهر برگزار شده بود که با تجمع تعدادي از امت حزب‌الله و در پي مخالفت آيت‌الله مهدوي با برگزاري کنسرت، در ورودي سالن مواجه شد و سپس با حضور فرماندهي انتظامي شهرستان اصفهان و تعهد مسئولان برگزاري کنسرت مبني بر عدم تک‌خواني زن، امت حزب‌الله به تجمع خود پايان دادند.تجمع کنندگان در شعارهاي خود خواستار استعفاي حجت‌الاسلام قطبي مدير‌کل اداره ارشاد به دليل صدور مجوز کنسرت شدند.» متن بالا در مدت زمان کوتاهي در رسانه‌هاي جمعي و شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد و عده‌اي در اين ميان خود را در جايگاه کارشناس ديدند و آغازگر تحليل ابعاد مختلف اين جريان بدون داشتن حداقل اطلاعات صحيح از آن شدند.
حرف و نقل‌ها در اين ميان زياد بود، عده‌اي اين حرکت را سازمان‌دهي شده و از قبل طراحي شده توسط منتقدان حجت‌الاسلام قطبي مي‌دانستند، برخي عملکرد اين جمعيت را به سرعت زير سؤال بردند و بعضي ديگر بر آتش شايعات دامن زدند و علت اين امر را تک‌خواني زنان عنوان کردند.مدتي است خبرهايي پيرو دادن مجوز تک‌خواني زنان از سوي وزارت ارشاد در بوته نقد رسانه‌ها قرار گرفته بود و نظرات اشخاص حقوقي کشور پيرامون اين امر و مواضع مسئولان امر بسيار متفاوت بود.
البته هنوز تمام ابعاد اتفاقي که در سپاهان‌شهر افتاد مشخص نيست و اطلاع دقيقي از ماوقع جريان رخ داده در دست نيست اما گويا زيرسؤال بردن عملکرد مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد و درخواست براي استعفاي وي در دستور کار بوده است.
کنسرت مذکور متعلق به همايون شجريان بوده است که به مدت دو شب اجراي برنامه در اصفهان داشته است، در نخستين نگاه بر طبق روال گذشته مشخص است که در تيم موسيقي همايون شجريان تک‌خواني زني وجود ندارد اما در شبکه‌هاي اجتماعي به گونه‌اي ديگر منتشر شده است، البته طبق انتشار مواضع امت حزب‌الله و سخنان مديرکل اداره ارشاد اصفهان، اين تجمع به نشانه اعتراض به پوشش شرکت‌کنندگان در اين کنسرت بوده است.
اما از سوي ديگر افزايش صدور مجوزهاي کنسرت موسيقي به طور چشمگيري در اين دولت، باعث به وجود آمدن حساسيت‌هايي براي برخي از مردم مؤمن شد که عملکرد وزارت ارشاد را مورد نقد قرار دادند.
اتفاقات حاشيه اي برگزاري کنسرت همايون شجريان که البته به نظر مي‌رسد رنگ و بويي سياسي نيز دارد، منتج به واکنش مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان شد.
براساس متني که در «ايسنا» منتشر شده، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين محمد قطبي مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان با انتشار بيانيه‌اي، نسبت به حاشيه‌هاي کنسرت همايون شجريان واکنش نشان داد و معترضان را به گفت‌وگو و تمکين به قانون دعوت کرد.در اين بيانيه آمده است: «از دور بانگي شنيدند، نفس‌زنان دويدند، چيزي نديدند، خجالت کشيدند.هميشه لازم نيست براي مديريت دنياي مدرن از سنت عبور کرد، بلکه گاه مي‌توان با بهره‌گيري از سنت، مدرن را مديريت کرد.
نسل نوخاسته در فضاي وايبر، اندرويد، ماهواره، گجت و اپليکيشن زندگي مي‌کند و بسياري از سنت‌ها و آيين‌هاي نسل پيش از خود را نديده و با آن غريبه است. تا جايي که گاه گذشته را در تعارض با خواسته‌ها و تمايلات امروز خود مي‌پندارد. اين، نه از خيره‌سري اين نسل بلکه از ضعف مديريت ما نسل پيشين است که زيبايي‌هاي سنت را در صندوقچه‌هاي چوبي مخفي کرده و هرگز اجازه نداديم فرزندان‌مان با آن آشنا شوند.
موسيقي سنتي، بومي و محلي ايران که، نه يک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسيقي غربي بلندتر و راست‌قامت‌تر است با همين رفتارهاي بچه‌گانه ما به حاشيه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بي‌وقفه آهنگ و موسيقي غرب و غربي واقع‌شده‌اند نه پناهگاه سنتي موسيقايي مناسبي دارند و نه طاقت پرهيز از موسيقي بيگانه.
امروز تنها راه مديريت ذائقه موسيقايي نسل نوخاسته، بهره‌گيري از موسيقي بومي و محلي است، همان که سال‌هاي سال با آواز پيشکسوتان اين مرز و بوم تا بلنداي تاريخ ايران‌زمين قد کشيده است. از لالايي مادران تا سنج و دهل عزاداران و از ني کسايي تا آواز تاج، از ربناي شجريان تا ايران ايران رويگري، از ناقاره و کرناي حرم رضوي تا ترمپت و دمام تعزيه، همه و همه نشان از پشتوانه قوي و ساختاري استوار دارد.
نواي گلوي همايون شجريان يکي از قله‌هاي موسيقي سنتي معاصر به حساب مي‌آيد که با آن و نواهاي مشابه آن مي‌توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خويش آشنا سازيم و سپر بلاي‌مان باشد در مقابل آنچه از ناکجاآباد بر ما پرتاب مي‌شود.آنان که با اجراي موسيقي همايون شجريان موافق نيستند، يا سنت را نمي‌شناسند يا موج موسيقي مدرن را و يا از قدرت موسيقي سنتي در برابر موسيقي بيگانه بي‌خبرند.
کاش اين مدعيان در مقابل مداحي پاپ ذاکر و ذاکرها صف مي‌کشيدند و از اين‌که ذائقه بچه مذهبي‌هاي عاشق امام حسين عليه‌السلام آلوده به موسيقي پاپ شود مانع مي‌شدند. کاش اجازه نمي‌دادند ريتم شور عزاداري را به جاي تک ضرب پنجه پور و سه ضرب حاج صادق بگذارند.
اجراي همايون شجريان که با حمايت صريح شخص آقاي استاندار صورت گرفت، نشاني بود از اقتدار آواز ايراني و موسيقي محلي، اجرايي بود که با بندبند قوانين کشور مطابقت داشت و حريم‌ها و حرمت‌ها را رعايت کرده بود. آنان‌که اعتراض دارند يا قانون را نمي‌شناسند يا خود را بالاتر از قانون مي‌پندارند.
ما معتقديم قانون در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعي است و حتي اگر جايي هم کسي تشخيص متفاوت داشته باشد نمي‌بايست در مقابل قانون بايستد و با اردوکشي و يارگيري و تحريک چند جوان ترم اولي روي نيمکت بايستد تا قدش بلند شود.
هرکس، با هر نام و نشاني، با هر قد و قواره‌اي، با هر ميزان سوادي، با هر شکل و شمائلي، با هر دغدغه و لق لقه‌اي، با هر حامي و پشتيباني، با هر رنگ و زباني، حرفي براي گفتن دارد يا احساس مي‌کند قانوني زير پا رفته يا ادعاي فهم بيشتري دارد يا نياز به ديده شدن دارد يا عربده‌اي در گلويش گير کرده يا انديشه‌اي در فکرش پنهان شده يا منطقي بر زبانش جاري است، بيايد تا با هم گفت‌وگو کنيم.
گفت‌وگو؛ لااقل بنده نه اردو کشي بلدم و نه داد مي‌کشم، مي‌شنوم و در حد عقل خودم پاسخ مي‌دهم، حرف حق را مي‌پذيرم و زير بار زور نمي‌روم. قدم را بلندتر از قانون نمي‌دانم و تفسير شرع را به اهلش مي‌سپارم، نه اجتهاد مي‌کنم و نه هيجان‌زده مي‌شوم.
کاش چهار انگشت فاصله را زودتر طي مي‌کرديد و قبل از ديدن قضاوت نمي‌کرديد، که شرمنده شويد.
شايد حالا فهميده باشيد که «شنيدن کي بود مانند ديدن».
دنبال خواننده زن مي‌گشتيد، نوازندگان با حجاب ديديد. دنبال رقص و لعاب مي‌گشتيد. چهار کلام حرف حساب شنيديد. کلاه گشادي سرتان رفت.»


زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا