جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي

اخبار


افزايش 50 درصدي ترانزيت کالا از بنادر


سکه 16 هزارتومان ديگر ارزان شد


ارزش معاملات فرابورس از يک هزار و 651 ميليارد ريال عبور کرد

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام كرد:
آغاز حذف يارانه پردرآمدها


 اخبار 

رتبه اول بيمه آسيا در گروه مؤسسات بيمه اي
بيمه آسيا در هفدهمين سال رتبه بندي يکصد شرکت برتر درگروه موسسات بيمه اي رتبه اول را کسب کرد.
براساس اعلام سازمان مديريت صنعتي، بيمه آسيا در هفدهمين سال رتبه بندي يکصد شرکت برتر با فروش 19283/9ميليارد ريال در سال 1392،رتبه اول در گروه موسسات بيمه اي را کسب کرد.بنا براين گزارش در مراسمي که با حضور رضا رحماني رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، سيدرضا نوروززاده رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، مجتبي رجب بيگي مديرعامل سازمان مديريت صنعتي و مديران اقتصادي کشور در مرکز همايش هاي بين‌المللي صداوسيما برگزار شد، اسامي يکصد شرکت برتر ايران اعلام شد.در بخش شاخص هاي مورد استفاده در رتبه بندي گزارش ويژه همايش شرکت هاي برتر ايران IMI-100درخصوص رتبه بندي شرکت هاي بيمه اي، مجموع درآمدهاي بيمه اي و در آمد حاصل از سرمايه گذاري اين شرکت ها لحاظ شده است.همچنين در بخش روش شناسي رتبه بندي شرکت هاي برتر ايران، هدف از رتبه بندي شرکت هاي برتر ايران “شفاف سازي فضاي کسب و کار و جايگاه اقتصادي شرکت هاي ايران و رتبه بندي آن ها از نظر ميزان تاثيرگذاري در اقتصاد ملي، با هدف گسترش رقابت در فضاي کسب و کار بنگاه هاي اقتصادي” اعلام شده است.گفتني است بيمه آسيا با در اختيار داشتن بيش از 10 درصد از سهم بازار صنعت بيمه و بيش از يکصد شعبه و سه هزار نمايندگي در سراسر کشور به عنوان بزرگ ترين بيمه خصوصي کشور، همه ساله در بين يکصد شرکت برتر قرار دارد.


گوشت گوسفندي گران شد
رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي با اشاره به افزايش قيمت اين نوع گوشت، از قاچاق دام به کشورهاي عراق و امارات خبر داد.
علي اصغر ملکي در گفتگو با مهر با بيان اينکه قيمت گوشت گوسفندي طي 2 الي 3 هفته گذشته افزايش پيدا کرده است، اظهار داشت: در حال حاضر قيمت هرکيلوگرم شقه بدون دنبه عرضه به مشتري، حدودا بين 29 هزار تا 29 هزار و 500 تومان است.وي در مورد علل افزايش قيمت گوشت گوسفندي اضافه کرد: هم اکنون در روزهاي پاياني سال 93 قرار داريم و دام‌هايي که در اين سال پرورش يافته بودند به تدريج روبه اتمام هستند البته براي ماه آينده پيش بيني مي‌کنيم که بره نو به بازار عرضه شود و تا حدي اين مساله را پوشش دهد ضمن اينکه ورود بره‌هاي جديد به بازار معمولا از 15 اسفندماه انجام مي‌گيرد.وي در پاسخ به اين پرسش که قيمت فعلي تا پايان سال ثابت مي‌ماند يا خير؟ گفت: اين مساله مشخص نيست و بايد ديد در آينده چه پيش خواهد آمد ضمن اينکه درحال حاضر با خروج غيرمجاز دام از کشور مواجه هستيم که درصورت جلوگيري از اين امر، مشکلاتمان کمتر است اما در غير اين صورت ممکن است قيمت‌ها مقداري افزايش يابد.ملکي با بيان اينکه قاچاق دام از ايران به کشورهاي عراق و امارات انجام مي‌گيرد، افزود: ما اين موضوع را به مسئولان اطلاع رساني کرديم تا از آن جلوگيري شود.وي در پاسخ به اين پرسش که با توجه به عرضه بره‌هاي نو به بازار در اسفندماه، امکان کاهش قيمت گوشت گوسفندي براي شب عيد وجود دارد يا خير؟ گفت: گوشت گوسفندي ارزان نمي‌شود چراکه ايام عيد و هوا خنک است بنابراين گوشت مصرف مي‌شود و نبايد توقع ارزاني داشت.


پرداخت بيش از 548 ميليارد ريال خسارت آتش سوزي وحوادث طبيعي توسط بيمه دانا
بيمه دانا 548 ميليارد و 650 ميليون ريال خسارت آتش سوزي و حوادث طبيعي به بيمه گذاران خود پرداخت کرده است.
مديريت بيمه هاي آتش سوزي از سال 1391 تا پايان مرداد ماه سال جاري به 6 بيمه گذار عمده خود به دليل وقوع حريق، زلزله و سنگيني برف، خسارت پرداخت کرده است.عليرضا ضيايي پور مدير بيمه هاي آتش سوزي اعلام کرد: از مجموع خسارات پرداختي، مبلغ 505 ميليارد ريال مربوط به خسارت زلزله و سنگيني برف منازل مسکوني خانواده شهدا و ايثارگران طي سال هاي 92 و 93، 15 ميليارد ريال مربوط به خسارت وقوع حريق در انبار دارويي يکي از بيمارستان هاي تابعه دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، 12 ميليارد ريال مربوط به سانحه بروز آتش سوزي در کارخانه نوشابه سازي شهد همرهان گستر در سال 92، 8 ميليارد و 600 ميليون ريال مربوط به وقوع حريق در کارخانه کارتن سازي محمود گلشادي در قم، 4 ميليارد و 200 ميليون ريال مربوط به سانحه آتش سوزي در داروسازي ارس بازار آمل و 3 ميليارد و 850 ميليون ريال نيز مربوط به وقوع حادثه آتش سوزي در مجموعه فرهنگي – ورزشي موج خروشان مشهد در مرداد ماه سال 93 است.وي افزود: بيمه دانا در مجموع به 6 بيمه گذار عمده خود مبلغ 548 ميليارد و 650 ميليون ريال خسارت آتش سوزي پرداخت کرده است.


تحقق 100 درصدي توليد خودرو سراتو در سايپا
از شهريور ماه سال جاري تا پايان دي ماه تعداد 1068 دستگاه خودرو سراتو در شرکت سايپا توليد شد.
100 درصد اهداف تعيين شده در توليد خودرو سراتو در شرکت سايپا از شهريور ماه تا پايان دي ماه سال جاري محقق شده است. با توجه به امکانات مناسب، کيفيت عالي و قيمت ايده آل اين خودرو، استقبال از پيش فروش آن بسيار خوب بوده و همچنين شرکت سايپا در سال آينده روند افزايش توليد اين خودرو با افزايش درصد ساخت داخل اين خودرو را در دستور کار قرار داده است. گفتني است با توجه به تنوع محصولي که در گروه خودرو سازي سايپا ايجاد شده است، خودرو سراتو توانسته جايگاه ويژه اي در بين خودورهاي هم کلاس خود در بازار رقابتي ايران به دست آورد.


 افزايش 50 درصدي ترانزيت کالا از بنادر 

مدير کل ترانزيت و تعرفه سازمان بنادر و دريانوردي با اشاره به افزايش 50 درصدي ترانزيت کالاي نفتي و غيرنفتي از بنادر کشور، گفت: تحفيف 50 درصدي در بنادر کشور به کالاي ترانزيتي داده مي‌شود.
خسرو سرايي در خصوص ترانزيت هاي دريايي اظهار داشت: در 10 ماهه سال 92 حدود 6 ميليون تن کالا از بنادر کشور ترانزيت شد که اين رقم در 10 ماهه امسال به حدود 9 ميليون تن رسيده است که افزايش 50 درصدي را در ترانزيت کالا نشان مي‌دهد.
وي با بيان اينکه در ترانزيت کالاي غيرنفتي، بندر شهيد رجايي شاخص است، گفت: در ترانزيت مواد نفتي بندر امام خميني از بنادر مهم کشور به شمار مي‌رود ضمن آنکه در بنادر اميرآباد و انزلي هم نقش خوبي در ترانزيت کالا دارند.
مدير کل ترانزيت و تعرفه سازمان بنادر و دريانوردي با تاکيد بر اينکه ظرفيت‌هاي لازم براي ترانزيت کالا در بنادر ايجاد شده است، بيان کرد: الان حدود 28 ميليون تن ظرفيت ترانزيت در بنادر کشور داريم که اين رقم قابل افزايش است و محدوديتي براي ترانزيت کالا نداريم. سرايي با بيان اينکه از سالها پيش 50 درصد تخفيف را در بنادر کشور به کالاهاي ترانزيتي اعطا مي‌کنيم، بيان کرد: وقتي کالاي ترانزيتي دو سر در بندر شمال و جنوب عبور کند صد در صد تخفيف مي‌گيرد.


 سکه 16 هزارتومان ديگر ارزان شد 

طلا در بازار جهاني با کاهش تقاضا از سوي چين و صعود دلار که تقاضا براي اين فلز ارزشمند را محدود کرد، با کاهش روبرو شد.
هر اونس طلا براي تحويل فوري در معاملات سه شنبه بازار سنگاپور حداکثر 0.5 درصد کاهش يافت و به 1226 دلار رسيد و تا سال 12 و 35 دقيقه ظهر به وقت محلي 1228 دلار معامله شد.در بازار نيويورک هر اونس طلا براي تحويل در آوريل به 1227 دلار رسيد.
طلا روز دوشنبه براي سومين روز معامله متوالي افزايش يافته بود که طولاني‌ترين روند صعودي در شش هفته گذشته بود اما بازارها در چين از روز چهارشنبه به مدت يک هفته به مناسبت تعطيلات سال نوي چيني تعطيل خواهند بود که به معناي کاهش تقاضاي خريد از سوي اين کشور به عنوان دومين مصرف کننده بزرگ طلا در جهان خواهد بود.همچنين دلار قوي‌تر که معاملات طلا به دلار را براي خريداران ارزهاي خارجي گران مي‌کند، صعود اين فلز را محدود کرد.
اين فلز زرد از ابتداي امسال تاکنون تحت تاثير نگراني‌ها نسبت به بحران بدهي يونان و بي‌ثباتي مجدد در منطقه يورو، اقدام بانک‌هاي مرکزي اروپا و آسيا در اجراي تدابير محرک مالي براي پشتيباني از رشد اقتصادي که احتمال به تعويق افتادن افزايش نرخ‌هاي بهره در آمريکا را مطرح کرد 3.7 درصد رشد کرده است.
در بازار فلزات ارزشمند ديگر، هر اونس نقره براي تحويل فوري 0.4 درصد کاهش يافت و به 17.2094 دلار رسيد. هر اونس پلاتين 0.5 درصد کاهش يافت و به 1203 دلار رسيد و هر اونس پالاديم با 0.1 درصد کاهش، 788 دلار معامله شد.
سکه 16 هزار تومان ارزان شد
بر همين اساس در بازار ديروز سکه تمام با 16 هزار تومان کاهش به قيمت 978 هزار تومان و هر دلار آمريکا با 28 تومان کاهش 3402 داد و ستد مي‌شود.
به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار به قيمت 99 هزار و 634 تومان در بازار عرضه مي‌شود. همچنين نيم سکه 495 هزار تومان و ربع سکه 268 هزار و 500 تومان فروخته مي‌شود.همچنين هر اونس طلا در بازار نيويورک روند کاهشي را درپيش گرفته و براي تحويل در آوريل 1227 دلار معامله مي‌شود.


 ارزش معاملات فرابورس از يک هزار و 651 ميليارد ريال عبور کرد 

در روز گذشته 94 ميليون و 390 هزار ورقه بهادار در بازار فرابورس خريد و فروش و ارزش معاملات بالغ بر يک هزار و 651 ميليارد ريال شد.به گزارش روابط عمومي فرابورس ايران، در روز 28 بهمن ماه، 94 ميليون و 390 هزار ورقه بهادار در 21 هزار و 50 نوبت داد و ستد شد و طي آن ارزش کل معاملات بازار فرابورس به يک هزار و 651 ميليارد و 460 ميليون ريال رسيد.روز گذشته بانک حکمت ايرانيان با معامله 8 ميليون و 510 هزار سهم بيشترين حجم معاملات را به نام خود ثبت کرد و بيشترين ارزش معاملات با رقم 43 ميليارد و 780 ميليون ريال متعلق به شرکت قاسم ايران بود.


 رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام كرد:
 آغاز حذف يارانه پردرآمدها 

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي از اجرايي شدن حذف يارانه پردرآمدها خبر داد و گفت که يارانه افراد خارج از کشور به طور کامل حذف شده است.
محمدباقر نوبخت در حاشيه همايش اقتصاد مقاومتي درباره اقدامات دولت براي حذف يارانه بگيران بنا بر تکليف قانون بودجه اظهار کرد: بنا بر بند و تبصره 21 قانون بودجه سال 1393 به دولت اجازه داده شده که يارانه نقدي را تنها به افراد نيازمند پرداخت کند. بر اين اساس در 10 ماه گذشته تلاش کرديم تا با تکميل منابع و بانک هاي اطلاعاتي نسبت به اين موضوع اقدام کنيم.وي با بيان اين‌که شناسايي و حذف پر درآمدها با دقت کامل انجام مي‌شود، افزود: از 40 پايگاه اطلاعاتي که در اختيار داشتيم افرادي را که براي ما محرز شد از درآمد کافي برخوردار بوده و يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني تاثير بر زندگي آن ها ندارد را در ليست کساني که بايد از دريافت يارانه حذف شوند قرار داديم.رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي اشاره اي هم به تعداد يارانه بگيراني که تاکنون حذف شده اند داشت و گفت:‌يارانه افراد خارج از کشور را براساس گزارش‌هايي که در اختيار داشتيم به طور کامل حذف کرده‌ايم، اما پر درآمدهاي داخل کشور نيز به تدريج در حال حذف شدن هستند.در عين حال که اين اقدام با دقت کافي انجام مي‌شود تا در حذف يارانه بگيران پر درآمد هم تبعيضي ايجاد نشده و تنش‌زا نباشد.نوبخت درباره ايراداتي که برخي از نمايندگان مجلس نسبت به مصوبه اخير کميسيون تلفيق و توافق دولت براي حذف يارانه خانوارهاي با درآمد 2.5 ميليون تومان داشته اند عنوان کرد: اين موضوع در هفته آينده در مجلس مورد بررسي قرار خواهد گرفت و در نهايت با بحث و بررسي هايي که انجام مي‌شود نقايص آن برطرف شده و اجرايي خواهد شد که اين مصوبه مي‌تواند تکميل کننده برنامه دولت براي اجراي هر چه سريع تر قانون هدفمندي يارانه‌ها باشد.
سرمايه‌گذاري 158 هزار ميلياردي در سال آينده
وي در همايش اقتصاد مقاومتي نيز با تاکيد بر اين‌که اجراي سياست‌هاي ابلاغي اصل 44 مخاطبان عام و خاص دارد گفت: اين سياست‌ها خواسته براي دولت تعريف و تبيين نشده است، بلکه بايد همه مردم بر اجراي آن شراکت داشته باشند و هيچ مسوولي از اجراي آن شانه خالي نکند.رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي با بيان اين‌که بودجه سال 1394 براساس سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي تبيين شده است، عنوان کرد: با توجه به رشد اقتصادي منفي که در دو سال گذشته پشت سر گذاشته ايم در سال آينده هدف رشد اقتصادي مثبت 2.5 درصدي است.نوبخت با بيان اين‌که با سرمايه‌گذاري که دولت در سال 1394 در نظر گرفته به طور قابل ملاحظه‌اي به اهداف خود در رشد اقتصادي نزديک خواهد شد، يادآوري کرد: بر اين اساس 48 هزار ميليارد تومان براي بودجه‌هاي عمراني، 7000 ميليارد تومان از محل صندوق توسعه ملي براي مهار آب هاي مرزي، 55 هزار ميليارد تومان از سوي دولت و 103 هزار ميليارد تومان از سوي شرکت هاي دولتي که در مجموع به 158 هزار ميليارد تومان خواهد رسيد براي سال آينده سرمايه‌گذاري مي‌شود.همه دستگاه‌ها برنامه اجراي اقتصاد مقاومتي را در دست دارندرئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با اشاره به وظيفه سنگين سازمان مديريت و برنامه ريزي در اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي خاطرنشان کرد: ما در اين سازمان هر 24 بند سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي را تفکيک کرده و وظيفه هر دستگاه را متناظر با بندهاي آن مشخص کرديم.وي ادامه داد: دستگاه‌هاي مربوطه براي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به سازمان مديريت و برنامه ريزي فراخوانده شده و مسووليت‌هاي اجرايي را به آن ها ابلاغ و موظف کرديم که برنامه هاي کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص و اعلام کنند. بر اين اساس اکنون برنامه دستگاه‌ها در دوره ميان مدت براي سال 1393 و 1394 به منظور اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در اختيار آن‌ها است و برنامه بلند مدت که مربوط به برنامه ششم مي‌شود نيز تبيين و موظف بر اجراي آن خواهند شد.


زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا