جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي

اخبار


بازگرداندن ارزش به پول ملي از اهداف اتاق بازرگاني


بهره برداري از 7 ايستگاه تقويت فشار گاز تا پايان سال آينده


توسعه صنايع پايين دستي متانول نيازمند حمايت صندوق توسعه ملي است

قائم مقام وزير نفت اعلام کرد:
افزايش سطح مصرف انرژي در 4 سال گذشته


 اخبار 

ارائه توانمندي هاي سايپا در نمايشگاه بغداد
اولين نمايشگاه اختصاصي ايران در کشور عراق با حضور پر قدرت گروه خودروسازي سايپا در شهر بغداد آغاز به کار کرد.
اولين نمايشگاه کالاهاي توليد ايران با حضور بيش از 260 شرکت ايراني و با حضور مهندس محسن صالحي نيا، معاون وزير صنعت معدن و تجارت، قائم مقام وزير تجارت عراق و سعيد مدني، مدير عامل گروه خودروسازي سايپا و جمعي از مديران ارشد حوزه صنعت و خودرو آغاز به کار کرد.در اين نمايشگاه گروه خودروسازي سايپا با هدف بهره برداري از فرصت هاي ايجاد شده در کشور عراق در حوزه هاي مختلف خودرو، قطعه، خدمات فني و مهندسي شرکت کرده است.بر اساس اين گزارش شرکت هاي سايپا، پارس خودرو، ستکو، سيکو، سايپا يدک و سازه گستر در اين نمايشگاه حاضر و به ارائه دست آوردها و توانمندي هاي خود پرداخته اند.گروه سايپا با عرضه محصولات تيبا، تيبا 2، ريچ، آريو و خودرو مخصوص معلولين در اين نمايشگاه حضوري پرقدرت داشته و توانسته نظر بازديدکنندگان را به خود جلب کند.در مراسم افتتاح اين نمايشگاه، قائم مقام وزير تجارت عراق محصولات سايپا را اقتصادي و مورد توجه مردم عراق دانست و گفت: با توجه به حضور خوب محصولات گروه سايپا در عراق و استقبال از اين محصولات در تلاشيم که با مذاکره با مديران گروه سايپا بتوانيم مدلهاي جديد از محصولات سايپا را به عراق بياوريم.وي افزود: خودرو تيبا 2 بسيار مورد توجه خانواده هاي عراقي قرار گرفته است و با توجه به توانمندي هاي اين خودرو و بهره مندي از قيمت مناسب، مصرف سوخت پائين و خدمات گسترده و ارزان بسيار مورد استقبال قرار گرفته است.


يازدهمين جشنواره پايانه هاي فروشگاهي بانک رفاه کارگران آغاز شد
يازدهمين جشنواره پايانه هاي فروشگاهي بانک رفاه کارگران از تاريخ 18/11/1393 آغاز شد.
همه پايانه هاي فروشگاهي که حساب تسويه آنها در بانک رفاه کارگران است با داشتن حداقل 10 تراکنش 50 هزار ريالي مي توانند در اين جشنواره شرکت کنند. در اين جشنواره هر هفته 5 هزار فقره جايزه نقدي و جمعاً به ارزش 13 ميليارد ريال به برندگان اهداء خواهد شد. جوايز به صورت نقدي بوده و حداکثر يک هفته پس از انجام قرعه کشي به حساب برندگان واريز خواهد شد.


در طرح 76 بانک مسکن فراهم شد:
امکان فک رهن در قبال افتتاح انواع سپرده هاي بلند مدت
مشتريان بانک مسکن مي‌توانند در طرح 76 بانک مسکن درقبال افتتاح انواع سپرده هاي بلند مدت فک رهن نمايند.
در طرح 76 بانک مسکن که به مناسبت سالروز تاسيس اين بانک و طي ماه هاي بهمن و اسفند ماه سال جاري اجرا مي‌شود؛ امکان فک رهن از وثيقه ملکي تسهيلات فروش‌اقساطي مسکن و جعاله در قبال افتتاح انواع سپرده هاي بلندمدت بدون محدوديت زماني مدت باقي‌مانده اقساط فراهم گرديد.مشتريان بانک مسکن مي‌توانند از طريق مرکز ارتباط با مشتريان بانک مسکن، سايت بانک مسکن و شعب اين بانک در سراسر کشور از جزئيات بيشتر اين طرح مطلع شوند.


صعود 49 پله‌اي بانک آينده در رتبه بندي 100 شرکت‌ برتر ايران
در رتبه بندي شرکت هاي برتر اعلام شد؛ بانک آينده 49 پله صعود کرد
در رتبه بندي شرکت‌هاي برتر سال1392، بانک خصوصي آينده با 49 پله صعود نسبت به سال 1391 به رتبه 37 در جدول رتبه بندي 100 شرکت برتر رسيده است. همچنين “مجيد درويش” رئيس مرکز رتبه‌بندي سازمان مديريت صنعتي ايران، با اشاره به برترين گروه‌هاي صنعتي در سال گذشته، از سهم 23 درصدي گروه فرآورده‌هاي نفتي در فروش خبر داد و گفت: بيشترين دارايي‌هاي کشور با 54 درصد در اختيار بانک‌هاست.


 بازگرداندن ارزش به پول ملي از اهداف اتاق بازرگاني 
نويسنده : مهندس امير محسني

پول ملي و ارزش آن براي هر اقتصادي مهم است. در واقع مي‌توان گفت،” حفظ ارزش پول ملي” و “بالا نگه داشتن ارزش پول ملي” هر دو از مقوله‌هاي مهم اقتصادي است که تاثير زيادي بر توسعه اقتصادي کشور دارد.
براي يافتن راهکاري درست بايد کارشناسي و ريشه اي موضوع را تحليل نمود. در اين بررسي مي‌توان گفت، سال 91 سال سخت و تاريكي براي اقتصاد كشور بود و ما دشواري‌هاي زيادي را از لحاظ اقتصادي در اين سال تجربه كرديم.كاهش ارزش پول ملي هم يکي از اصلي‌ترين معضل هاي اقتصادي در آن سال بود. تصميمات و سياست‌هايي كه در اين سال اتخاذ شد بخشي از دلايل اين مسئله بود اما تنها دليل كاهش ارزش پول ملي، نبودند. اگر توجه داشته باشيد ما از سال 80 در بودجه‌هاي سنواتي براي ارز نرخ ثابت و ايستايي تعريف كرديم.
در هيچ كشوري در بودجه نرخ ارز را بدون توجه به ديگر عوامل بين‌المللي نظير نرخ تورم جهاني پيش‌بيني نمي‌كنند و براي آن عدد ثابتي در نظر نمي‌گيرند. از سال 80 ما چنين رويه اي را به اشتباه پي گرفتيم در صورتي كه بايد هرساله در بودجه سنواتي نرخ ارز را تعديل مي‌كرديم. به بيان بهتر به صورت طبيعي و با توجه به معادلات اقتصاد جهاني نرخ دلار در كشور بايد در سال چيزي حدود 6 تا 7 درصد افزايش پيدا مي‌كرد. يعني بايد در سال حدود 70 تومان به نرخ دلار افزوده مي‌شد. اين اتفاق رخ نداد و ما تا سال 91 به اين رويه ادامه داديم، بنابراين هرساله بر فشردگي بر روي قيمت دلار افزوده شد و ناگهان در سال 91 اين حجم انباشه منفجر شد. يعني ما به دليل جلوگيري از افزايش اندك هر ساله نرخ دلار مجبور شديم كه اين افزايش قيمت تجميع شده را به يكباره بپذيريم. بنابراين يكي از دلايل، جلوگيري كردن از تعديل نرخ دلار و آوار شدن اين نرخ به يك باره در طول يك‌سال بود. همين موضوع ارزش پول ملي موجود در جيب‌هاي مردم را به سرعت كاهش داد و جيب‌هاي آنها را به يکباره خالي كرد.
از سوي ديگر عواملي نظير بي توجهي به اقدامات جبراني از سوي دولت اين امر را تشديد كرد. نكته سومي كه ارزش پولي ملي ما را كاهش داد تقاضاي كاذب در كشور بود. سياست‌هاي اقتصادي ما در طول سال‌هاي گذشته به شكلي بوده كه تقاضاي كاذب ايجاد كرده‌ است. يعني نيازمندي ما به كالاهاي مختلف يك عدد مشخصي‌است اما در واقع 2 تا 3 برابر آن تقاضاي كاذب داريم. در يك كلام مي‌توان گفت كه سوزاندن اعتماد عمومي نسبت به پول ملي نتيجه نصف شدن ارزش پول ملي است كه ريشه در تصميمات غلط و سوء مديريت دولت هاي قبل و سيستم بانكي كشور دارد.
در نتيجه بروز اين روند، قيمت کالاهاي سرمايه‌اي و با دوام از جمله ارز، طلا و سهام بالا رفت و بازار بيش از پيش حبابي و اقتصاد کشور را تحت تاثير قرار داد.
با روي کار آمدن دولت آقاي روحاني و با همکاري مداوم اتاق در پيشبرد تجارت و بازرگاني، طي اين مدت ارزش صادرات غيرنفتي کشور به 42 ميليارد و 584 ميليون دلار و ارزش واردات به 43 ميليارد و 677 ميليون دلار رسيد، که ارزش صادرات غيرنفتي طي اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 24 درصد رشد دارد در حالي که ميزان واردات نيز به لحاظ ارزشي در مقايسه با مدت ده ماهه سال گذشته حدود 15.44 درصد افزايش نشان مي‌دهد که همين امر نشانه خوبي براي رونق گرفتن اقتصاد و جلوگيري از روي آوردن به تقاضاي کاذب و حبابي شدن بازارهاست.
در هر حال نکته اينجاست که اگر تحريم هاي اقتصادي سايه اش از سر اقتصاد کشور کوتاه شود مطمئنا مسائل و مشکلات بانکي کشور حل و فصل خواهد شد. از سوي ديگر نقل و انتقال پول به کشورهاي ديگر و خريد کالاهاي ارزان تر امکان پذير شده و هم مانع خروج سرمايه ايراني ها به خارج از کشور مي‌شود و از طرفي ورود سرمايه خارجي نيز با افزايش مواجه خواهد شد و به اين ترتيب ارزش دوباره به پول ملي باز خواهد گشت.
در اين ميان، اتاق بازرگاني بايد نماينده واقعي بخش خصوصي باشد به شکلي که سياست هاي دولت را کنترل کرده و آن را وادار به حمايت از بخش خصوصي کند. همچنين در اتاق بازرگاني فعالان اقتصادي مي‌توانند نظراتشان را از طريق اتاق به مجلس و دولت منتقل و دغدغه هاي بخش خصوصي را بر طرف نمايند که يکي از اين دغدغه ها باز گرداندن ارزش به پول ملي با حمايت از بخش خصوصي و توليد است.


 بهره برداري از 7 ايستگاه تقويت فشار گاز تا پايان سال آينده 

شرکت ملي گاز ايران با هدف انتقال و تامين پايدار گاز، بهره برداري از هفت ايستگاه تقويت فشار گاز را تا پايان سال آينده در دستور کار قرار داده است.
مديرعامل شرکت ملي گاز ايران اظهار کرد: از ابتداي امسال ايستگاه‌هاي بيجار، همدان، خيرگو و دشت به بهره برداري رسيده و ايستگاه دهق نيز با آرايش 1+3 در روزهاي آينده وارد شبکه انتقال گاز مي‌شود.حميدرضا عراقي با بيان اين که ايستگاه تقويت فشار پل کله نيز تا يک ماه آينده به بهره برداري مي‌رسد، ياد آور شد: اين تاسيسات با آرايش 1+3 روي خط چهارم سراسري تعريف شده و گاز ورودي يکهزار و 66 پوند بر اينچ مربع (PSI) را به يکهزار و 305 پوند بر اينچ مربع افزايش مي‌دهد.به گفته وي، هر توربين اين تاسيسات با توان 25 مگاوات ظرفيت انتقال بيش از 30 ميليون مترمکعب در روز را دارد.معاون وزير نفت در امور گاز تصريح کرد: اين پروژه ها به دليل نبود منابع مالي در چند سال گذشته تعطيل شده بود و از پارسال ساخت آنها بر اساس اولويت بندي آغاز و در برنامه تعريف شده به بهره برداري مي‌رسند.عراقي با اشاره به برنامه هاي سال آينده اين شرکت گفت: اجراي پروژه خط ششم سراسري و بهره برداري از پنج ايستگاه تقويت فشار خط هشتم سراسري از جمله مهم‌ترين برنامه هاي کاري سال آينده شرکت ملي گاز ايران است.


 توسعه صنايع پايين دستي متانول نيازمند حمايت صندوق توسعه ملي است 

معاون مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين که بزرگترين طرح متانول جهان (پتروشيمي متانول کاوه) در بندر دير در حال اجراست، گفت: توسعه صنايع پايين دستي متانول در منطقه دير نيازمند حمايت از صندوق توسعه ملي است. حسن پيوندي، ديروز در بازديد از بزرگترين طرح متانول جهان (پتروشيمي متانول کاوه) در بندر دير، اظهارکرد: با توجه به ظرفيت بالاي موجود در اين پروژه، پتانسيل مناسبي براي توسعه صنايع پايين دستي که تامين کننده اهداف اقتصاد مقاومتي است، به وجود مي‌آيد.وي با اشاره به ظرفيت توليد 2 ميليون تني متانول کاوه گفت: در اين پروژه سرمايه‌گذاري سنگيني در بخشهاي بالادستي توليد متانول صورت گرفته است که اين پروژه را به عنوان بزرگترين طرح متانول جهان مطرح کرده است.


 قائم مقام وزير نفت اعلام کرد:
 افزايش سطح مصرف انرژي در 4 سال گذشته 

قائم مقام وزير نفت گفت: شدت انرژي کشور در چهارسال گذشته نه تنها کاهش نيافته بلکه بر مقدار آن افزوده شده است.
سيدکاظم وزيري هامانه صبح روز گذشته در همايش مصرف بهينه، خريد صرفه جويي انرژي با اشاره به گذشت يک سال از زمان ابلاغ سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي، گفت: اين در حالي است که در سه بند (4، 8 و 15) از اين سياست‌ها، موضوع بهينه سازي مصرف و کاهش شدت انرژي مورد تاکيد مقام معظم رهبري قرار گرفته است.وي با بيان اين که پيش از آن نيز در سال 88 ايشان در بند هفت سياستهاي کلي اصلاح الگوي مصرف دستيابي به هدف کاهش 50 درصدي در شدت انرژي را تا پايان برنامه ششم توسعه ترسيم کرده اند، افزود: با وجود اقدام‌هاي صورت گرفته از سوي مجلس در تصويب قانون 75 ماده اي اصلاح الگوي مصرف انرژي اجراي آن در سالهاي بعد به طور جدي پيگيري نشد و نتيجه آن شد که شدت انرژي کشور نه تنها روند کاهشي نداشت بلکه در چهار سال گذشته بر مقدار آن افزوده شده است.قائم مقام وزير نفت با بيان اين که طبق دستور مقام معظم رهبري شدت انرژي بايد تا پايان برنامه پنجساله ششم اقتصادي کشور به نصف کاهش يابد، افزود: شدت انرژي سال پايه يعني سال 1389 که يک بشکه معادل نفت خام به ازاي توليد ناخالص ملي يک ميليون ريال به ارزش ريال سال 1383 بوده است که اين رقم بايد به نيم بشکه معادل نفت خام به ازاي يک ميليون ريال توليد ناخالص ملي کاهش يابد.هامانه تصريح کرد: تحقق هدف ياد شده يعني اين که در سال‌هاي باقيمانده تا پايان برنامه ششم توسعه مصرف انرژي بايد 6 هزار و 200 ميليون بشکه معادل نفت خام کاهش يابد.
قائم مقام وزير نفت با بيان اين‌که براي اجراي اين هدف در اين مدت زمان کوتاه تا پايان برنامه ششم همه بخش‌هاي اقتصادي کشور (صنعت، خدمات، کشاورزي، حمل و نقل و ساختمان) بايد تلاش کنند و هرکدام از آنها بايد سهمي از اين کاهش مصرف و شدت انرژي داشته باشند افزود: براي رسيدن به چنين هدفي به حدود 230 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز است که ارزش ميزان انرژي صرفه جويي شده، بسيار بيشتر از آن يعني بيش از يکهزار ميليارد دلار در طول دوره طرح‌هاي بهينه سازي خواهد بود.به گفته هامانه، با اجراي اين برنامه‌ها 3,5 ميليون فرصت شغلي تخصصي و مولد ايجاد مي‌شود که دستاورد بسيار مهمي است و از انتشار 2 هزار و 200 ميليون تن معادل کربن آلاينده‌هاي زيست محيطي جلوگيري مي‌شود.وي با بيان اين‌که براي دستيابي به هدف تعيين شده و جبران کم کاري گذشته راهي جز کار مضاعف و مشارکت جدي همه دستگاههاي مسئول در فرصت باقيمانده نيست، گفت: در اين ارتباط پارسال دولت با همراهي مجلس در قالب بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 93 سازوکار ابتکاري براي اجراي طرحهاي کلان بهينه سازي مصرف انرژي ارائه کرد که سرآغازي براي ايجاد کسب و کار مولد در اين حوزه است.قائم مقام وزير نفت با بيان اين که طراحي اين سازوکار به گونه‌اي است که بخشهاي اقتصادي غيردولتي، سرمايه‌گذاري و اجراي طرح‌هاي بهينه‌سازي انرژي را به عهده مي‌گيرند، تصريح کرد: دولت بازپرداخت سرمايه‌گذاري اين بخش‌ها را از محل صرفه جويي حاصل با نرخ موجه وقابل توجه تضمين مي‌کند.وزيري هامانه با اشاره به اين‌که براي اجراي بند ق تاکنون بيش از 70 ميليارد دلار طرح به شوراي اقتصاد ارسال شده است، اظهارکرد: حدود 30 ميليارد دلار از اين مقدار مربوط به 12 طرح پروژه‌هاي بهينه سازي است و تاکنون 10 ميليارد دلار آن به تصويب رسيده و از سوي شوراي اقتصاد ابلاغ شده و باقي مانده طرحها نيز در حال بررسي است.وي افزود: اين طرح‌ها به گونه‌اي انتخاب شده است که علاوه بر کاهش مصرف انرژي و کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي منجر به ايجاد مشاغل مولد و پايدار شده است و رفاه شهروندان را ارتقا مي‌دهد.قائم مقام وزير نفت به طرح‌هاي ارتقاي کارايي در موتورخانه‌هاي ساختمان‌هاي اداري، تجاري و مسکوني، توسعه حمل و نقل عمومي و ريلي، جايگزيني خودروهاي فرسوده، برقي کردن چاههاي آب کشاورزي، توسعه گازرساني به استان سيستان و بلوچستان و ديگر مناطق دور افتاده شهري و روستايي اشاره کرد و گفت: طرح‌هاي اشاره شده در صورت اجرا، در طول عمر مفيد خود کاهش معادل 350 ميليارد مترمکعب مصرف گاز طبيعي و 400 ميليون تن معادل دي اکسيد کربن را به دنبال خواهد داشت.


زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا