جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي

غرب و اسلحه


اخبار

دولت آمريکا دسترسي به اطلاعات مذاکرات هسته اي را محدود کرد؛
انتقاد نخست‌وزير رژيم صهيونيستي از تصميم جديد آمريکا

سفير ايران در آذربايجان تشريح کرد؛
دستاوردهاي سفر يک روزه ظريف به باکو

تحريم‌ اقتصادي يمن روي ميز شوراي همکاري خليج فارس؛
انصارالله يمن: شوراي امنيت در خدمت القاعده است


مصر به دنبال تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديد عليه داعش


ديدار پوتين با دوستان اروپايي

يک شرکت امنيت اينترنتي مدعي سرقت اطلاعاتي از کشورها توسط آمريکا شد؛
گزارش روسي از جاسوسي آمريکايي در ايران


 غرب و اسلحه 
نويسنده : نويسنده: عبدالمحسن يوسف جمال مترجم: سيد محسن ساري

غرب براي حل بحران هاي کشورهاي عربي رويه خاصي دارد: ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير. براي روشن شدن موضوع لازم است که به موارد زير توجه شود:
- غرب درليبي پس از آنکه با بمباران هوايي در اين کشور دخالت نظامي کرد؛ پس از کشته شدن معمر قذافي طرف هاي درگير را مسلح کرد و تا به امروز همچنان سلاح ارسال مي‌کند و بي شک اين امر موجب خواهد شد که جنگ هاي ليبي و کشتار مردم بي دفاع ادامه يابد.
- غرب در سوريه با شفافيت بيشتري عمل کرد و با ارسال سلاح و آموزش شورشيان از مخالفان بشاراسد حمايت مي‌کند و وقتي روشن شد که در صفوف شورشيان افرادي از القاعده، داعش و النصره حضوري جدي دارند و توانستند به سلاح ارتش به اصطلاح آزاد دست يابند ارسال سلاح به ديگر گروه هاي مخالف را آغاز کرد و اين امر يعني ادامه درگيري ها.
- در عراق وقتي داعش بر موصل دست يافت غرب شتابان به مسلح کردن کردها اقدام کرد.
- در اوکراين غرب بنابه شيوه هميشگي ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير را آغاز کرد.
اکنون روشن مي‌شود که اگر در آينده در جهان عرب مشکلي پيش آيد؛ راه حل پيشنهادي غرب ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير خواهدبود.از اين رو مي‌توان پرسيد که آيا اتخاذ اين شيوه تنها يک راه حل براي پايان دادن به بحران هاست يا اينکه عاملي براي پيشبرد اهداف خاص براي ادامه درگيري هاست؟!بنابراين کشورهاي عربي بايد از ايجاد درگيريهاي طولاني مدت پرهيز کنند؛ زيرا ادامه درگيري ها نابودي و ويراني شهرها را درپي خواهد داشت.کشورهاي عربي بايد به دنبـــــال يافتن راه حل هايي باشند که آن ها را از توسل به راه حل هاي غربي بي نيازکند. زيرا سلاح هرگز نمي‌تواند از بين برنده مشکلات باشد و راه حل صحيح در پذيرش يکديگر و کوتاه آمدن طرف هاي درگير در ايجاد زمينه هاي مشترک براي انجام مذاکرات سازنده خواهد بود.
هرچند اختلافات عربي-عربي بسيار زياد است و با منافع بين‌المللي نيز تداخل دارد ولي عقل و منطق حکم مي‌کند پيش از آن که اختلافات عميق تر شوند راه حل هاي ارائه شده از سوي کشورهاي خارجي بخصوص غرب که هدف اصلي آن ادامه جنگ و درگيري است به کار گرفته نشوند و به راه حل منطقي و عقلاني اتکا شود.
منبع: القبس چاپ کويت


 اخبار 

دستور انگليس به نظاميان خود؛
قبل از اسارت به دست داعش خودکشي کنيد
فرماندهي ارتش انگليس به نيروهاي ويژه خود که در چارچوب ائتلاف ضد داعش فعاليت مي‌کنند، دستور داد پيش از آنکه توسط داعش به اسارت گرفته شوند خودکشي کنند.
به نوشته روزنامه ديلي استار، فرماندهي ارتش انگليس به نظاميان خود که در چارچوب ائتلاف ضد داعش در سوريه وعراق فعاليت مي‌کنند دستور داده تا آخرين گلوله خود را حفظ کنند و در صورتي که احساس کردند امکان دارد توسط داعش اسير شوند خودکشي کنند. چرا که در صورت اسير شدن نجات آن‌ها محال است.نيروهاي نخبه انگليس نيز دستوراتي را دريافت کرده‌اند مبني بر اينکه بهتر است به جاي اسير شدن يا به گروگان گرفته شدن توسط داعش تا کشته شدن آخرين نيرو بجنگند. فرماندهان نيروي هوايي انگليس اعلام کردند که در صورت اسير شدن نيروهاي انگليسي توسط داعش نجات آن‌ها محال است چرا که داعش گروگان‌هايش را از مکاني به مکان ديگر منتقل مي‌کند و مشخص کردن اماکن آن‌ها مشکل است و از طرفي به اسارت گرفتن نيروهاي ائتلاف بين‌المللي به منزله جايزه بزرگي براي داعش است.يک منبع به روزنامه ديلي استار اعلام کرد: به نيروهاي ويژه انگليس ابلاغ شده که در صورت اسارت پيش از سوزانده شدن و اعدام به دست داعش شکنجه خواهند شد ودر نتيجه هيچ فرصتي يا راهي براي نجات آن‌ها وجود نخواهد داشت.اين دستورات فرماندهي ارتش انگليس پس از سوزانده شدن معاذ الکساسبه، خلبان اردني به دست داعش صادر شد.


قرارداد نظامي 2/ 5 ميليارد يورويي فرانسه و مصر
فرانسه اولين قرارداد فروش جنگنده‌هاي رافائل خود را به مصر در قاهره امضا کرد که به موجب آن پاريس 24 فروند جنگنده رافائل و يک ناو چندمنظوره و نيز موشک‌هاي توليد شرکت «ام بي دي ايه» را به قاهره تحويل خواهد داد.
به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز، اين قرارداد خريد با حضور عبدالفتاح سيسي، رئيس‌جمهوري مصر و صدقي صبحي، وزير دفاع اين کشور و ژان ايو لودريان، وزير دفاع فرانسه و هيات همراه وي به امضا رسيد. ارزش اين قرارداد 2/ 5 ميليارد يورو برآورد شده است.در نشستي دو جانبه، رويکردهاي دو طرف درباره تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي بررسي درباره راه‌هاي نابودي تروريسم و پيامدهاي آن براي امنيت و آرامش منطقه گفتگو شد.با اين قرارداد خريد، مصر پس از فرانسه اولين کشوري خواهد بود که جنگنده‌هاي رافائل و يک ناوچه از نوع فريم را در اختيار دارد.در اين نشست وزير دفاع فرانسه کشته شدن مصري‌ها به دست داعش را به دولت مصر تسليت گفت.


مردم کره شمالي تولد کيم جونگ ايل را جشن گرفتند
مردم کره شمالي هفتاد و سومين سالگرد تولد کيم جونگ ايل، رهبر پيشين اين کشور را جشن گرفتند.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، مردم کره شمالي با برگزاري فستيوال‌هاي مختلف از جمله نهمين نمايشگاه سالانه “کيمجونگيلا” در پيونگ يانگ تولد رهبر پيشين خود را جشن گرفتند.کيم جونگ ايل در دسامبر 2011 درگذشت.اجراي عمليات آکروباتيک، ساخت تنديس‌هاي يخي، استخر پارتي و انتشار تصاويري از کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي از ديگر مراسم برگزار شده بود.خبرگزاري رسمي کره شمالي نيز تصاويري از گردش کيم جونگ اون را در چندين مرکز در حال ساخت و پرواز با هواپيماي جديد رياست‌جمهوري منتشر کرد.


نخستين عمليات تبادل اسرا ميان پيشمرگ‌ها و داعش
مسئولان کرد عراق از نخستين عمليات تبادل اسرا ميان پيشمرگ‌ها و داعش خبر دادند.
به گزارش شبکه العربي الجديد، يک افسر عالي رتبه کرد که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که پيشمرگ‌ها بيش از 80 تن از اعضاي داعش را که اخيرا در جنگ کرکوک بازداشت کرده‌ بودند را آزاد کرده‌اند و در مقابل داعش نيز برخي از نيروهاي پيشمرگ را آزاد کرده است.به گفته اين مسئول کرد، انجام مقدمات معامله تبادل اسرا از روزهاي گذشته آغاز شده بود اما کاملا به صورت محرمانه صورت گرفت تا از مداخله طرف‌هاي ديگر در اين معامله ممانعت به عمل آيد.


 دولت آمريکا دسترسي به اطلاعات مذاکرات هسته اي را محدود کرد؛
 انتقاد نخست‌وزير رژيم صهيونيستي از تصميم جديد آمريکا  

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در پي تصميم دولت آمريکا براي محدود کردن ارائه اطلاعات به اين رژيم درباره مذاکرات هسته‌اي از سياست‌هاي دولت آمريکا انتقاد کرد.
به نوشته روزنامه اورشليم پست، بنيامين نتانياهو، ضمن سخنراني در کنفرانس روساي سازمان‌هاي بزرگ يهوديان آمريکا ضمن انتقاد از اين تصميم دولت آمريکا ابراز نگراني کرد اگر توافق هسته‌اي با ايران خوب است چه نيازي به پنهان‌کاري وجود دارد؟ اوايل هفته جاري گزارش دادند دولت آمريکا تصميم گرفته است به دليل ترس از درز اطلاعات مربوط به مذاکرات هسته‌اي ايران توسط مقامات اسرائيلي ارائه اين اطلاعات به اسرائيلي‌ها را به شدت محدود کند.دولت آمريکا همچنين نگران است که اسرائيل از اين اطلاعات براي تضعيف مذاکرات و به نفع خود سوءاستفاده کند.روزنامه واشنگتن پست در اين‌باره نوشت: اين نگراني مقامات آمريکايي از آنجايي حاصل شده است که پيش از اين اطلاعاتي مبني بر اين‌که آمريکا با چه تعداد سانتريفيوژ در ايران موافقت کرده منتشر شده بود. واشنگتن بر اين باور است که اسرائيل دست به انتشار اين اطلاعات زده است و از اين‌رو مقامات ‌آمريکايي به اين نتيجه رسيده‌اند که نمي‌توانند همانند گذشته با اسرائيلي‌ها درباره مذاکرات هسته‌اي شفاف باشند.يک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريکا پس از انتشار اين خبر گفت که کاخ سفيد چنين تصميم نگرفته و آمريکا هنوز با مقامات اسرائيلي درباره مذاکره هسته‌اي رايزني مي‌کند.به نوشته اورشليم پست،‌ فيليپ گوردون هماهنگ کننده خاور ميانه در کاخ سفيد روز دوشنبه با يوسي کوهن مشاور امنيت ملي و يووال اشتاينيتز وزير اطلاعات و امور استراتژيک اسرائيل در بيت‌المقدس ديدار کرده است.نخست وزير رژيم صهيونيستي همچنين روز دوشنبه در مراسم معرفي رئيس تازه ستاد کل ارتش با اشاره به وضعيت کنوني خاورميانه ابراز نگراني کرد ايران مي‌تواند در اين شرايط امپراطوري خود را بنا کند.به گزارش ايسنا، رژيم صهيونيستي به دليل ترس از حصول يک توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 و نگراني از افزايش قدرت ايران در منطقه همواره با هرگونه مذاکرات هسته‌اي ميان اين کشورها مخالفت کرده و اصلي‌ترين منتقد آن بشمار مي‌آيد.نتانياهو از زمان آغاز اين مذاکرات همواره نسبت به حصول توافقي که به ايران اجازه دهد ظرفيت‌ هسته‌اي‌اش را حفظ کند ابراز نگراني کرده است. اين در حالي است که رژيم صهيونيستي خود تنها دارنده سلاح هسته‌اي در منطقه خاور ميانه و عامل بي‌ثباتي در منطقه محسوب مي‌شود.


 سفير ايران در آذربايجان تشريح کرد؛
 دستاوردهاي سفر يک روزه ظريف به باکو 

سفير ايران در باکو از برگزاري اجلاس آتي معاونين وزراي خارجه کشورهاي حاشيه درياي خزر در ماه آينده در باکو خبر داد.
محسن پاک آيين، سفير ايران در باکو در گفتگو با ايسنا، درباره دستاوردهاي سفر يک روزه ظريف به جمهوري آذربايجان و ديدار با مقامات سطوح عالي آذري گفت: ديدارهاي رسمي صبح روز دوشنبه آغاز شد. محمدجواد ظريف با الهام علي اف رييس جمهور، اوقتاي اسداف رييس مجلس ملي، آرتور راسي زاده نخست وزير و المار محمدياروف وزير خارجه آذربايجان ديدار کرد. طرفين در اين ديدارها درباره اجراي توافقات در زمينه هاي مختلف از جمله همکاري هاي اقتصادي في مابين رايزني کردند. همچنين در باره مسايل منطقه‌اي گفت‌وگو شد و دو کشور ديدگاه‌هاي مشترک خود در خصوص مبارزه با افراط‌گري و تروريسم را مورد تاکيد قرار دادند و درخصوص امنيت منطقه‌اي، مبارزه با تروريسم محورهايي براي همکاري مشخص شد.وي ادامه داد: در اين ديدارها بر همبستگي ايران و آذربايجان از نظر تاريخي، زباني، ديني و فرهنگي تأکيد شد. همچنين مسأله تقويت مناسبات دوجانبه مورد مذاکره قرار گرفت. همچنين، وضعيت حل و فصل مناقشه ارمنستان و آذربايجان به اطلاع مهمان رسانده شد. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان نيز در اين ديدار گفت: در دو سال اخير نزديک به 20 وزير ايراني به آذربايجان سفر نموده است. توسعه مناسبات دوجانبه در همه زمينه ها ضروري به نظر مي‌رسد..سفير ايران در باکو اضافه کرد: در مجموع گفت‌وگوهاي دوجانبه در اين سفر را مي‌توان موفقيت آميز ارزيابي کرد.مناسبات ما با آذربايجان در حد قابل قبولي است. در آداب و رسوم ما شباهت زيادي وجود دارد. ما مي‌خواهيم که اين مناسبات بيشتر از اين توسعه يابد. در دو سال اخير بيش از 20 وزير ايراني به آذربايجان سفر کرده است. ما بايد در خصوص مبارزه مشترک با تروريسم و تأمين امنيت در منطقه همکاري داشته باشيم. اجلاس آتي معاونين وزراي خارجه کشورهاي حاشيه درياي خزر ماه آينده در باکو برگزار خواهد شد و در چارچوب اين اجلاس قرار است ديدارهاي دوجانبه اي برگزار شود و اميدواريم تفاهمات خوبي انجام شود. برگزاري نشست سه جانبه معاونين وزراي خارجه ترکيه، آذربايجان و ايران نيز در دستور کار است و نشست آتي در آينده نزديک در ايران برگزار خواهد شد.


 تحريم‌ اقتصادي يمن روي ميز شوراي همکاري خليج فارس؛
 انصارالله يمن: شوراي امنيت در خدمت القاعده است 

يکي از رهبران برجسته جنبش انصارالله يمن اعلام کرد که قطعنامه شوراي امنيت که در آن از جنبش انصارالله خواسته شده بود از نهادهاي دولتي و مناطق تحت کنترل خود عقب‌نشيني کند در خدمت القاعده است. در همين حال نماينده دائم يمن در قاهره خواهان تاخير در برگزاري نشست فوق‌العاده وزراي خارجه عرب شد که قرار است امروز براي بررسي اوضاع يمن برگزار شود.
محمد البخيتي، عضو شوراي سياسي جنبش انصارالله (حوثي‌ها) اعلام کرد که درخواست شوراي امنيت براي عقب‌نشيني جنبش انصارالله از نهادهاي دولتي در واقع خوش خدمتي به القاعده‌اي است که در تلاش است دست به وحشيانه‌ترين جنايت‌ها در حق مردم بزند اما اين امر هيچ‌گاه رخ نخواهد داد چراکه ما گردن اين ملت را به تکفيري‌ها و تروريست‌ها تقديم نخواهيم کرد.وي در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي عنوان داشت: ما تاکيد داريم که روابط يمن با خارج به ويژه با کشورهاي برادر خوب باشد و هرگونه اقدامات خصمانه چه اقتصادي يا نظامي با معامله به مثل روبه‌رو خواهد شد.وي افزود: طرف‌هاي خارجي اين بار نخواهند توانست تصميم خود را بر اراده ملت يمن تحميل کنند چراکه اين ملت آگاه است و با فرهنگ قرآني و فرهنگ جهادي درست مسلح شده است.
البخيتي عنوان داشت: اين طرف‌هاي خارجي هستند که انقلاب 2011 را دور زده و طرح شوراي همکاري خليج فارس را تحميل کردند که نظام و ثروت را ميان سران نظام سابق با احزاب فراکسيون اللقاء المشترک تقسيم کرد و همچنين فاسدان را در قبال پيگرد قانوني مصون ساخت. ما در مسير مبارزه با فساد و از بين بردن تروريسم گام‌هاي محکمي خواهيم برداشت و اين قبيل قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ما را از اراده‌مان باز نخواهد داشت.وي تصريح کرد: تلاش برخي از کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس و ابرقدرت‌ها براي اعمال تحريم‌ها عليه يمن و اينکه برخي از طرف‌هاي داخلي نيز اين رويکرد را تاييد مي‌کند، حکايت از توطئه‌اي عليه کشور ما دارد و اين مساله مردم را وادار مي‌کند تا از عبدالملک حوثي، رهبر جنبش انصارالله حمايت به عمل آورند.اين اظهارات چندين ساعت پس از آن صورت گرفت که اعضاي شوراي امنيت به پيش‌نويس قطعنامه‌اي راي دادند که در آن از جنبش مردمي انصارالله خواسته شده است تا قدرت را رها کند.
در همين حال جنبش انصارالله در بيانيه‌اي اعلام کرد: کميته انقلابي از شوراي امنيت مي‌خواهد تا به اراده ملت يمن و حاکميت اين کشور احترام بگذارد و واقعبينانه عمل کرده و اقدامات خود را با تکيه بر منابع گمراه‌کننده اتخاذ نکند.کميته انقلابي يمن نيز تعجب خود را نسبت به مواضع شوراي همکاري خليج فارس که غيرقابل توجيه بود، اعلام کرد و تاکيد داشت که اين اقدامات به اين حد رسيد که از شوراي امنيت درخواست شد تا در امور يمن مداخله کند.کميته انقلابي در مقابل از موضع مثبت روسيه و چين و مواضع تمامي کشورهايي که خواهان صلح بوده و خوار شدن ملت‌ها را نمي‌پذيرند، قدرداني کرد.از سوي ديگر کميته انقلابي وابسته به جنبش انصارالله اعلام کرد که با تشکيل کميته عالي انقلابي براي اداره امور کشور موافقت کرده است. اين اقدام پس از نشست روز گذشته در کاخ رياست‌جمهوري در صنعاء صورت گرفت.
روزنامه المسيره وابسته به جنبش انصارالله اسامي 15 عضو از جمله دو زن را منتشر ساخته و اعلام کرد که آنها براي تشکيل کميته عالي کانديدا هستند که محمد الحوثي رياست آن را برعهده خواهد داشت.در اين روزنامه همچنين فعاليت‌هاي اين کميته و ماموريت‌هايش که براي پيگيري اوضاع کشور تا زمان تشکيل نهادهاي آن براساس بيانيه قانون اساسي است، اعلام کرد: اين کميته همچنين بر مسائل امنيتي، مالي و اقتصادي نظارت خواهد داشت و اقدامات لازم را براي حل و فصل هرگونه مشکلي با هماهنگي کميته امنيتي اتخاذ مي‌کند و از ماموريت‌هاي آن نيز پيگيري روند فعاليت‌ها در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و نهادهاي کشور است.از سوي ديگر، نماينده دائم يمن در قاهره خواهان تاخير در برگزاري نشست فوق‌العاده وزراي خارجه اتحاديه عرب شد که قرار است امروز براي بررسي اوضاع يمن برگزار شود.نمايندگي يمن در يادداشتي از دبيرکل اتحاديه عرب خواست تا اين نشست فوق‌العاده وزراي خارجه را به تعويق بيندازد تا اين فرصت براي تلاش‌هاي جمال بن عمر، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور يمن در جريان تماس‌هايش با گروه‌هاي سياسي مختلف به وجود آيد تا آنها به راه‌حل توافقي براي برون‌رفت از بحران کنوني دست يابند.در پي اين يادداشت نبيل العربي، دبيرکل اتحاديه عرب نشستي را با معاونان ارشد خود جهت گفتگو در مورد اين درخواست صنعاء برگزار کرد.دبيرکل اتحاديه عرب با تاکيد بر اينکه اسرار دارد نشست شوراي اتحاديه عرب در اين خصوص برگزار شود، افزود: اگر برگزاري آن در سطح وزرا ممکن نباشد، نشست اين شورا در سطح نمايندگان برگزار خواهد شد و رايزني‌ها در حال حاضر در اين خصوص در جريان است.از سوي ديگر ناديه السقاف، وزير اطلاع‌رساني در دولت مستعفي يمن در صفحه خود در توييتر اعلام کرد که اوضاع جسماني عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهوري مستعفي يمن به دليل بيماري قلبي وي نابسامان است و او هرچه سريعتر بايد براي درمان سفر کند.السقاف عنوان داشت که وي و دو وزير ديگر ملاقاتي با عبد ربه منصور هادي داشتند.


 مصر به دنبال تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديد عليه داعش 

به دنبال اعدام 21 مسيحي مصري به دست داعش در ليبي جنگنده‌هاي مصري حملاتي را عليه آن آغاز کرده‌اند. مسوولان مصري اعلام کرده‌اند که تمامي گزينه‌ها براي جنگ عليه داعش روي ميز است. همچنين مصر به دنبال تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديدي عليه داعش است تا به حملات هوايي عليه داعش در ليبي بپردازد. اما با اين حال با توجه به اوضاع سياسي ليبي و پيشروي‌هاي داعش مشخص نيست که حملات مصر نتايج خوبي را به دنبال خواهد داشت يا خير.
روزنامه لبناني الاخبار در گزارشي با عنوان «مصر در پي تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديدي است»، نوشت: مصر در حال حاضر با داعش آن هم در کشوري مثل ليبي که حاکميت آن از بين رفته و طرف‌هاي مختلفي بر آن حکومت مي‌کنند، مواجه است. قاهره که به مشارکت در جنگ عليه داعش فکر مي‌کرد اعدام مسيحيان مصري فرصتي به آن داد تا اقدامي را آغاز کند که پيشتر بايد مردم اين کشور با آن موافقت مي‌کردند همانطور که اردن به دنبال اعدام معاذ الکساسبه، خلبان اين کشور به دست داعش دست به حملات گسترده عليه آن زد.
در نتيجه مصر تصميم گرفت تا وارد جنگي عليه تروريسم شود که از نظر زماني و طرف‌هاي شرکت‌کننده در آن نامحدود باشد. در واقع کشوري که به مشارکت مستقيم در جنگ ائتلاف ضدداعش فکر نمي‌کرد و تنها به حمايت لجستيکي و اطلاعاتي مي‌پرداخت پس از آنکه جنگ در سيناء را واجب ديد به طرف اصلي در انجام حملات هوايي عليه تروريست‌ها تبديل شد. اما چرا اين جنگ، جنگي است که از نظر زماني و اقدامات و طرف‌هاي شرکت‌کننده در آن نامحدود است؟ مي‌توانيم دو جواب به اين سوال بدهيم. يکي اينکه مصر براي اولين بار و حداقل به طور آشکار بدون چارچوب زماني مشخص دست به حملات خارج از مرزهاي خود مي‌زند. دوم اينکه ساختار جغرافيايي و قبيله‌اي ليبي که در آن گروه‌هاي مختلفي با هم درگير هستند و ساختار سياسي کشور در آن بين شرق و غرب تقسيم شده است، مسا‌له‌اي است که مي‌تواند به ما در رسيدن به پاسخ اين سوال کمک کند.در همين راستا يک منبع ديپلماتيک عالي‌رتبه در مصر اعلام کرد که قاهره تلاش مي‌کند تا ائتلاف بين‌المللي جديدي را با مشارکت فرانسه، ايتاليا، عربستان، کويت و امارات براي شرکت در حملات هوايي در ليبي تشکيل دهد.
به گزارش اين منبع، مذاکراتي ميان مصر و روسيه نيز براي دستيابي به حمايت اين کشور از عمليات ارتش مصر در ليبي در حال جريان است.


 ديدار پوتين با دوستان اروپايي 

رئيس‌جمهوري روسيه روزگذشته براي ديدار با رهبر مجارستان به اين کشور سفر کرد. سفر ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه به مجارستان در حالي است که حدود 2000 تن از معترضان عصر دوشنبه در مرکز شهر بوداپست، پايتخت عليه سفر پوتين دست به راهپيمايي اعتراضي زده و از ويکتور اوربان، رئيس‌جمهوري مجارستان خواستند تا «پوتيني شدن» مجارستان را متوقف کند.گابور واگو، سازمان‌دهنده اين تظاهرات گفت: به ستوه آوردن جامعه مدني، فساد و افزايش اليگارشي نشان مي‌دهد که ما به شدت در حال نزديک شدن به مدل روسيه و دور شدن از مدل اروپايي هستيم.افزايش حمايت‌ها از روسيه با وجود تهاجم اين کشور به اوکراين در ميان برخي از کشورهاي شرق اروپا ديده مي‌شود و اين براي پوتين که از سوي بسياري از کشورها به ويژه غرب به خاطر نقشش در بحران اوکراين مورد انتقاد است، از اين جهت اهميت دارد که نشان مي‌دهد هنوز در داخل اتحاديه اروپا دوستاني دارد.


 يک شرکت امنيت اينترنتي مدعي سرقت اطلاعاتي از کشورها توسط آمريکا شد؛
 گزارش روسي از جاسوسي آمريکايي در ايران 

گروه ايران و جهان- گزارش تازه يک شرکت امنيت اينترنتي نشان مي‌دهد که دستگاه اطلاعاتي آمريکا از چند سال پيش، از طريق نصب نرم‌افزارهاي مخفي در هاردديسک توليدي شرکت‌هاي بزرگي راه تجسس در کامپيوترهاي مورد استفاده در بسياري از کشورهاي جهان را براي خود هموار کرده است.
متخصصان امنيت ديجيتال در کمپاني کاسپرسکي در نشست بزرگ تحليلگران امنيت از کشف يکي از شيوه‌هاي قديمي اما ناشناخته جاسوسي آژانس امنيت ملي آمريکا (NSA) خبر داده‌اند که همه معادلات و تصورات پيشين درباره جاسوسي ديجيتال را به هم مي‌ريزد. به گفته آن ها اکثر هارد ديسک‌هاي دنيا از سال‌ها پيش در ديدرس آژانس امنيت ملي آمريکا بوده است. به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، محققان سايبري و جاسوسان سابق گفتند، سازمان امنيت ملي آمريکا راهي را براي پنهان کردن ابزار جاسوسي در داخل سخت افزارهاي ساخت توليد کنندگان ارشد پيدا کرده‌اند که اين آژانس را قادر مي‌سازد تا از اکثر کامپيوترهاي جهان جاسوسي کند.کمپاني کاسپرسکي يک گروه بين‌المللي از حدود 200 کشور در سراسر جهان است. مقر اين شرکت در مسکو است، اين کمپاني بيشتر در زمينه کشف آنتي‌ويروس‌ها فعاليت مي‌کند و رتبه چهارم در جهان را در اين راستا دارد.براساس گزارش کاسپرسکي، قابليت خواندن اطلاعات اکثر هارد ديسک‌هاي موجود در جهان، از طريق يک نرم‌افزار جاسوسي جاسازي‌شده در غيرقابل پيش‌بيني‌ترين اعماق هارد ديسک‌هاي توليد کمپاني وسترن ديجيتال، سي‌گيت و توشيبا و... براي سازمان امنيت ملي آمريکا فراهم مي‌شود؛ کمپاني‌هايي که بخش بزرگي از هاردهاي جهان را توليد مي‌کنند و تاکنون همگي از وجود چنين پروژه‌اي ابراز بي‌اطلاعي کرده‌اند. گفته مي‌شود اجراي اين پروژه احتمالا از سال 2001 يا شايد حتي از سال 1996 آغاز شده باشد.به اين ترتيب آژانس امنيت ملي آمريکا از دست‌کم 14 سال پيش قابليت جاسوسي و نفوذ به اکثر هارد ديسک‌هاي موجود در جهان را داشته است.بررسي کد اين نرم‌افزار نشان مي‌دهد که سال‌ها از توسعه اين برنامه جاسوسي مي‌گذرد و قربانيان آن در بيش از 30 کشور دنيا رويت شده‌اند و بيشترين ميزان آلودگي به اين بدافزار جاسوسي هم در سيستم‌هاي کامپيوتري ايران به چشم مي‌خورد. روسيه، پاکستان، افغانستان، مالي، سوريه، يمن و الجزيره از ديگر قربانيان بزرگ اين شيوه شگفت‌انگيز و ناشناخته جاسوسي ديجيتال‌ هستند.
پشت پرده حمله استاکس نت
موسسات دولتي، سازمان‌هاي نظامي، کمپاني‌هاي مخابراتي، بانک‌ها، شرکت‌هاي فعال در حوزه انرژي، متخصصان انرژي اتمي، رسانه‌نگاران و فعالان اسلام‌گرا از مهم‌ترين اهداف اين پروژه جاسوسي بوده‌اند.کاسپرسکي از آوردن نام کشوري که پشت اين کمپين جاسوسي قرار دارد، امتناع کرد اما گفت، اين کمپين ارتباط نزديکي با بدافزار "استاکس نت"، سلاح سايبري تحت رهبري آژانس امنيت ملي آمريکا دارد که از آن براي حمله به تاسيسات غني سازي اورانيوم ايران استفاده شد.کاسپرسکي در گزارش تکان‌دهنده خود درباره اين نرم‌افزار جاسوسي، به کشور يا کشورهايي که ممکن است در توسعه آن نقش داشته باشند اشاره‌اي نکرده، اما از ارتباط مستقيم و معني‌دار آن با استاکس‌نت پرده برداشته؛ بدافزار ويرانگري که با هدف مختل کردن چرخه غني‌سازي در ايران طراحي شده بود و کد مخرب آن به تاسيسات غني‌سازي اورانيوم وارد شد.استاکس‌نت پيش‌تر به عنوان بزرگ‌ترين و هوشمندترين جاسوس‌افزار دنيا شناخته مي‌شد که به گمان متخصصان در نتيجه همکاري تنگاتنگ چندين سازمان اطلاعاتي فوق‌پيشرفته طراحي شده است، حالا اطلاعات تازه‌ نشان مي‌دهد که از تبار اين نرم‌افزار مرموز جاسوسي است.
تأييد صحت گزارش کاسپرسکي
يکي از کارکنان پيشين سازمان امنيت ملي آمريکا در گفتگو با رويترز، صحت اطلاعات منتشرشده از سوي کاسپرسکي را تاييد کرده و گفته کارکنان اين سازمان جاسوسي از نظر اهميت، آن را در حد استاکس‌نت رده‌بندي مي‌کردند. يکي ديگر از مقامات اطلاعاتي آمريکا نيز گفته که از دستيابي به تکنيک جاسازي اين جاسوس‌افزار در هارد ديسک‌ها باخبر بوده، اما مطلع نيست که مشخصا در چه پروژه‌هايي از آن بهره‌گيري شده است.سخنگوي آژانس امنيت ملي آمريکا اعلام کرده که از انتشار گزارش کاسپرسکي باخبر است، اما در محافل عمومي درباره آن اظهار نظر نخواهد کرد.کمپاني کاسپرسکي جزئيات فني مرتبط با اين نرم‌افزار و پروژه عظيم جاسوسي مبتني بر آن را هم منتشر کرده تا موسساتي که سيستم‌ها و شبکه‌هاي کامپيوتري‌شان به آن آلوده است، بتوانند براي کشف و حذف آن اقدام کنند. برخي از سيستم‌ها از سال 2001 به اين بدافزار آلوده بوده‌اند و از قربانيان قديمي اين پروژه محسوب مي‌شوند.
انتقادات به آژانس امنيت ملي آمريکا
با افشاگري کاسپرسکي درباره پروژه‌اي که سال‌ها ناشناخته مانده، به نظر مي‌رسد بار ديگر آژانس امنيت ملي آمريکا زير باران انتقادات و حملات قرار خواهد گرفت. افشاگري‌هاي اسنودن در دو سال گذشته اين سازمان جاسوسي را در موقعيتي سخت قرار داده، اما آنچه حالا افشا شده در سطحي فراتر از آن داده‌ها است و قربانيان بالقوه بسياري در سراسر جهان دارد.نفوذ در اين ابعاد براي بسياري از متخصصان و پژوهشگران امنيت در جهان تصورپذير هم نبود و حالا بايد منتظر پي‌آمدهاي شوکي بود که با انتشار اين گزارش تکان‌دهنده به دنياي امنيت وارد شده و در روزهاي آينده با بازتاب گسترده در رسانه‌هاي جهاني به افکار عمومي جهان وارد خواهد شد. به گزارش دويچه‌وله، متخصصان کاسپرسکي مي‌گويند تکنيکي که براي جاسازي اين جاسوس‌افزار در هارد ديسک‌ها استفاده شده آن‌قدر پيشرفته است که توانسته سال‌ها خود را از همه رادارها پنهان نگه دارد، در حالي که اين کد ويرانگر به گونه‌اي درون نرم‌افزار پيش‌فرض هارد (Firmware) جاسازي شده که با هر بار روشن شدن کامپيوتر، اتوماتيک کد نفوذ به هارد آن را هم اجرا مي‌کند و اين يعني دسترسي به اين سيستم متصل به هارد ديسک در همه طول زمان روشن بودن آن ميسر است؛ به عبارت ساده‌تر دسترسي کامل و بي‌فيلتر به همه اطلاعات ذخيره شده روي ديسک، در هر زماني که مشغول فعاليت است.اگرچه طراحان اين کد عملا مي‌توانستند به بخش بزرگي از کامپيوترهاي روي زمين نفوذ کنند، اما گزينشي عمل کرده‌اند و آن را به گونه‌اي ساخته‌اند که امکان کنترل از راه دور سيستم‌ها و شبکه‌هاي مهم خارجي را فراهم کند.دسترسي به کد اصلي (منبع) هاردها پيش‌نياز پروژه‌اي در اين حد از پيچيدگي و خبرگي است. هنوز مشخص نيست که آژانس امنيت ملي آمريکا چگونه به اين کدهاي تماما محرمانه دسترسي پيدا کرده است. مديران همه کمپاني‌ها هرگونه همکاري با آژانس امنيت ملي آمريکا در اين زمينه را رد کرده‌اند. مدير کمپاني سي‌گيت گفته بعيد مي‌داند که راهي براي تزريق کد خارجي به محصولات اين شرکت وجود داشته باشد.برخي از متخصصان مي‌گويند اين سازمان جاسوسي احتمالا از روش‌هاي قانوني و با بهره‌گيري از فرصت‌هاي موجود در پنتاگون براي بررسي امنيتي کدها، به کد منبع اين کمپاني‌ها دسترسي يافته و در طول زمان مناسب‌ترين راه‌ها براي نفوذ را يافته و سپس با جاسازي آنها، همه محصولات را پيشاپيش آلوده به دست بسياري از مشتريان در جهان رسانده است.کاسپرسکي طراحان اين کد شگفت‌انگيز را به خاطر فرمول‌هاي بسيار پيچيده‌اي که در رمزگذاري استفاده کرده‌اند، «گروه معادله» (The Equation Group) خوانده است.


زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا