جستجو
  نسخه شماره 2559 - 1391/12/27 - يک شنبه 27 اسفندماه ‌1391 - 5 جمادي الاولي1434- 17 مارچ 2013   صفحه اصلي
 ائتلاف مرغ و پسته و سرنگ  
نويسنده : فضل الله ياري

اتفاقات اين سال ها، ماه‌ها و روزها ي کشورقابليت آن را دارد که هر چيزي را در کانون تحولات و توجهات قرار دهد. مسئولان سياست ساز و سياست باز، در هر چيزي ناتوان باشند در يک موضوع قدرتمندترين سياستمداران جهان اند و آن اين است که از هر چيز بي ربطي مي‌توانند عنصري سياسي بسازند.
بنگريد به چيزهايي که در چند سال گذشته توانستند به لطف مسئولان، از حوزه اختصاصي خود به صحنه پرهياهوي سياسي کشور نقل مکان کنند.
همين چند ماه پيش بود که «مرغ» اين موجود منجمد و بال و پر بسته توانست از درون سردخانه‌هاي کشوربه عمق فضاي سياسي ايران پرواز کند و در کنار تلاش براي حل بحران مديريت جهان در دستور کارهيات دولت قرار گيرد. يا درلا به لاي مباحث مربوط به استيضاح وزرا و سئوال ازرئيس جمهور يک پاي ثابت گفت وگو و رايزني در کميسيون‌ها و صحن علني مجلس شود. در فضاي رسانه اي نيز اظهار نظر سياسيون و فعالان رسانه نشان مي‌داد که اين موجود مرده توانسته است به عنصري زنده در فضاي سياسي و رسانه اي کشور بدل شود.
چندي نگذشت که تخم مرغ، گوشت، پودر لباسشويي، لبنيات و..... نيز به صف شدند تا نام خود را در رديف عناصر تاثيرگذار در فضاي سياسي ايران ثبت کنند. امري که در زمان خود مي‌توانست به شعارهاي محوري حتي براي کانديدا‌هاي رياست جمهوري نيز بدل شود.
فرار رسيدن عيد باستاني نوروز امسال اين فرصت را به عنصري جديد داد تا از سفره خالي و خيالي مردم ايران به فضاي سياسي ايران پرتاب شود؛ پسته اين روزها نيز دوران طلايي خود را سپري مي‌کند. اين موجود ايراني خوش طعم و خوش خنده اين روزها مي‌تواند در کنار غلامعلي حدادعادل،علي اکبر ولايتي، محمدباقر قاليباف، علي لاريجاني، محمدرضا عارف، حسن روحاني، محمود احمدي نژاد،مادر هو گو چاوز مرحوم و... هدف تحليل‌ها و تفسيرهاي رسانه اي و سياسي قرار گيرد. لبخندش را که از قبل آماده کرده است و مي‌تواند در کنار لبخند نامزدهاي ريز و درشت انتخابي به دوربين‌ها و ميکرفون‌ها چشمک بزند.
اما گويي تحولات ايران آنقدر‌ها به اين موجودات وفا نمي‌کند که تا مدت‌ها آنها را در معرض توجه قرار دهد. چرا که هرلحظه چيزي در آستين دارد تا رو به افکار عمومي آن را معرفي کند.
در چند روز گذشته مسئولان کشور دست به کار شدند و عنصري جديد را به حوزه سياسي وارد کردند تا عناصر پيشين به بي اعتباري دوران، بيشتر پي ببرند. سرنگ‌هاي زنگ زده،کمبود داروي بيهوشي، پنيسيلين چيني و افزايش تعرفه درمان در يک ائتلاف بي حرف و حديث به ميدان آمدندتا حضور خود را به رخ مردم ايران بکشند.
در چند روز گذشته افزايش تعرفه درمان، مباحث مربوط به کمبود داروي بيهوشي و ورود سرنگ هابي آلوده و زنگ زده به چرخه درمان مردمي که اين روزها با گراني ماجراها دارند، تکميل ضلع ديگري از ائتلافي بود که عملکرد برخي از مسئولان عليه مردم سامان داده است. مردمي که البته اين روزهاي منتهي به انتخابات در حال صعود به جايگاه «ولينعمتي» خود هستند تا حضور پرشوري در اين عرصه مهم داشته باشند.
اين ايام که ائتلاف‌هاي ريز و درشت در فضاي سياسي کشور در حال شکل گرفتن است،اين مکانيسم مهم جايي در حل معضلات مردم پيدا نکرده است. گويي اين شيوه مرسوم سياست ورزي تنها به درد زمان انتخابات مي‌خورد.
توصيه‌هاي برخي از مسئولان در روزهاي گذشته مبني بر نخريدن پسته، اگرچه مردم ناتوان از خريد اين موجود خندان را به يک اجماع رسانده است، اما خدا کند مسئولان همين موضع را درباره داروها نيز نداشته باشند. مثلا از مردم خواسته شود که بدون داروي بي هوشي عزيزان خود را به دست جراحان بسپارند و حتي آن چنان که دربرابر گراني توصيه مي‌کنند، اينجا نيز از مردم بخواهند که « تحمل کنند» و با همين سرنگ‌هاي آلوده و زنگ زده« بسازند».
به نظر مي‌رسد که مسئولاني که در جايگاه‌هاي برآمده از حق مردم تکيه زده اند، بايد تلاش‌هايي بيش از توصيه و نصيحت و اندرز، از خود نشان دهند.بايد همان قدر که بر اصول سياسي و حمايت از دوستان و نزديکان داخلي و خارجي خود مي‌ايستند، بر استيفاي حق مردمان اين سامان نيز ايستادگي کنند.
تلخي‌هايي که اين روزهاي منتهي به عيد نوروز به کام مردمان اين سرزمين ريخته مي‌شود، بيش از آن است که با توصيه و نصيحت از زهر آن کاسته شود. بخشي از روحيه ائتلاف پذيري مسئولان بايد در اين مسير سرمايه گذاري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
ادب و هنر
ائتلاف مرغ و پسته و سرنگ