جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي
 واکنش اداره کل ارشاد اصفهان به حواشي يک کنسرت؛
 آنها که با موسيقي شجريان مخالفند، سنت را نمي‌شناسند 

گروه ادب و هنر- برگزاري کنسرت همايون شجريان در اصفهان همچنان دستخوش اتفاقاتي است که در فضاي موسيقي تازگي ندارد.ساعاتي پس از برگزاري کنسرت همايون شجريان انتشار گسترده خبري مبني بر تجمع اعتراض‌آميز برخي در مقابل سالن کنسرت در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي حواشي را به همراه داشت.
متن خبري که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد بدين مضمون بود: «ساعاتي پيش کنسرتي با نوازندگي عده‌اي در سالن نگين سپاهان‌شهر برگزار شده بود که با تجمع تعدادي از امت حزب‌الله و در پي مخالفت آيت‌الله مهدوي با برگزاري کنسرت، در ورودي سالن مواجه شد و سپس با حضور فرماندهي انتظامي شهرستان اصفهان و تعهد مسئولان برگزاري کنسرت مبني بر عدم تک‌خواني زن، امت حزب‌الله به تجمع خود پايان دادند.تجمع کنندگان در شعارهاي خود خواستار استعفاي حجت‌الاسلام قطبي مدير‌کل اداره ارشاد به دليل صدور مجوز کنسرت شدند.» متن بالا در مدت زمان کوتاهي در رسانه‌هاي جمعي و شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد و عده‌اي در اين ميان خود را در جايگاه کارشناس ديدند و آغازگر تحليل ابعاد مختلف اين جريان بدون داشتن حداقل اطلاعات صحيح از آن شدند.
حرف و نقل‌ها در اين ميان زياد بود، عده‌اي اين حرکت را سازمان‌دهي شده و از قبل طراحي شده توسط منتقدان حجت‌الاسلام قطبي مي‌دانستند، برخي عملکرد اين جمعيت را به سرعت زير سؤال بردند و بعضي ديگر بر آتش شايعات دامن زدند و علت اين امر را تک‌خواني زنان عنوان کردند.مدتي است خبرهايي پيرو دادن مجوز تک‌خواني زنان از سوي وزارت ارشاد در بوته نقد رسانه‌ها قرار گرفته بود و نظرات اشخاص حقوقي کشور پيرامون اين امر و مواضع مسئولان امر بسيار متفاوت بود.
البته هنوز تمام ابعاد اتفاقي که در سپاهان‌شهر افتاد مشخص نيست و اطلاع دقيقي از ماوقع جريان رخ داده در دست نيست اما گويا زيرسؤال بردن عملکرد مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد و درخواست براي استعفاي وي در دستور کار بوده است.
کنسرت مذکور متعلق به همايون شجريان بوده است که به مدت دو شب اجراي برنامه در اصفهان داشته است، در نخستين نگاه بر طبق روال گذشته مشخص است که در تيم موسيقي همايون شجريان تک‌خواني زني وجود ندارد اما در شبکه‌هاي اجتماعي به گونه‌اي ديگر منتشر شده است، البته طبق انتشار مواضع امت حزب‌الله و سخنان مديرکل اداره ارشاد اصفهان، اين تجمع به نشانه اعتراض به پوشش شرکت‌کنندگان در اين کنسرت بوده است.
اما از سوي ديگر افزايش صدور مجوزهاي کنسرت موسيقي به طور چشمگيري در اين دولت، باعث به وجود آمدن حساسيت‌هايي براي برخي از مردم مؤمن شد که عملکرد وزارت ارشاد را مورد نقد قرار دادند.
اتفاقات حاشيه اي برگزاري کنسرت همايون شجريان که البته به نظر مي‌رسد رنگ و بويي سياسي نيز دارد، منتج به واکنش مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان شد.
براساس متني که در «ايسنا» منتشر شده، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين محمد قطبي مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان با انتشار بيانيه‌اي، نسبت به حاشيه‌هاي کنسرت همايون شجريان واکنش نشان داد و معترضان را به گفت‌وگو و تمکين به قانون دعوت کرد.در اين بيانيه آمده است: «از دور بانگي شنيدند، نفس‌زنان دويدند، چيزي نديدند، خجالت کشيدند.هميشه لازم نيست براي مديريت دنياي مدرن از سنت عبور کرد، بلکه گاه مي‌توان با بهره‌گيري از سنت، مدرن را مديريت کرد.
نسل نوخاسته در فضاي وايبر، اندرويد، ماهواره، گجت و اپليکيشن زندگي مي‌کند و بسياري از سنت‌ها و آيين‌هاي نسل پيش از خود را نديده و با آن غريبه است. تا جايي که گاه گذشته را در تعارض با خواسته‌ها و تمايلات امروز خود مي‌پندارد. اين، نه از خيره‌سري اين نسل بلکه از ضعف مديريت ما نسل پيشين است که زيبايي‌هاي سنت را در صندوقچه‌هاي چوبي مخفي کرده و هرگز اجازه نداديم فرزندان‌مان با آن آشنا شوند.
موسيقي سنتي، بومي و محلي ايران که، نه يک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسيقي غربي بلندتر و راست‌قامت‌تر است با همين رفتارهاي بچه‌گانه ما به حاشيه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بي‌وقفه آهنگ و موسيقي غرب و غربي واقع‌شده‌اند نه پناهگاه سنتي موسيقايي مناسبي دارند و نه طاقت پرهيز از موسيقي بيگانه.
امروز تنها راه مديريت ذائقه موسيقايي نسل نوخاسته، بهره‌گيري از موسيقي بومي و محلي است، همان که سال‌هاي سال با آواز پيشکسوتان اين مرز و بوم تا بلنداي تاريخ ايران‌زمين قد کشيده است. از لالايي مادران تا سنج و دهل عزاداران و از ني کسايي تا آواز تاج، از ربناي شجريان تا ايران ايران رويگري، از ناقاره و کرناي حرم رضوي تا ترمپت و دمام تعزيه، همه و همه نشان از پشتوانه قوي و ساختاري استوار دارد.
نواي گلوي همايون شجريان يکي از قله‌هاي موسيقي سنتي معاصر به حساب مي‌آيد که با آن و نواهاي مشابه آن مي‌توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خويش آشنا سازيم و سپر بلاي‌مان باشد در مقابل آنچه از ناکجاآباد بر ما پرتاب مي‌شود.آنان که با اجراي موسيقي همايون شجريان موافق نيستند، يا سنت را نمي‌شناسند يا موج موسيقي مدرن را و يا از قدرت موسيقي سنتي در برابر موسيقي بيگانه بي‌خبرند.
کاش اين مدعيان در مقابل مداحي پاپ ذاکر و ذاکرها صف مي‌کشيدند و از اين‌که ذائقه بچه مذهبي‌هاي عاشق امام حسين عليه‌السلام آلوده به موسيقي پاپ شود مانع مي‌شدند. کاش اجازه نمي‌دادند ريتم شور عزاداري را به جاي تک ضرب پنجه پور و سه ضرب حاج صادق بگذارند.
اجراي همايون شجريان که با حمايت صريح شخص آقاي استاندار صورت گرفت، نشاني بود از اقتدار آواز ايراني و موسيقي محلي، اجرايي بود که با بندبند قوانين کشور مطابقت داشت و حريم‌ها و حرمت‌ها را رعايت کرده بود. آنان‌که اعتراض دارند يا قانون را نمي‌شناسند يا خود را بالاتر از قانون مي‌پندارند.
ما معتقديم قانون در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعي است و حتي اگر جايي هم کسي تشخيص متفاوت داشته باشد نمي‌بايست در مقابل قانون بايستد و با اردوکشي و يارگيري و تحريک چند جوان ترم اولي روي نيمکت بايستد تا قدش بلند شود.
هرکس، با هر نام و نشاني، با هر قد و قواره‌اي، با هر ميزان سوادي، با هر شکل و شمائلي، با هر دغدغه و لق لقه‌اي، با هر حامي و پشتيباني، با هر رنگ و زباني، حرفي براي گفتن دارد يا احساس مي‌کند قانوني زير پا رفته يا ادعاي فهم بيشتري دارد يا نياز به ديده شدن دارد يا عربده‌اي در گلويش گير کرده يا انديشه‌اي در فکرش پنهان شده يا منطقي بر زبانش جاري است، بيايد تا با هم گفت‌وگو کنيم.
گفت‌وگو؛ لااقل بنده نه اردو کشي بلدم و نه داد مي‌کشم، مي‌شنوم و در حد عقل خودم پاسخ مي‌دهم، حرف حق را مي‌پذيرم و زير بار زور نمي‌روم. قدم را بلندتر از قانون نمي‌دانم و تفسير شرع را به اهلش مي‌سپارم، نه اجتهاد مي‌کنم و نه هيجان‌زده مي‌شوم.
کاش چهار انگشت فاصله را زودتر طي مي‌کرديد و قبل از ديدن قضاوت نمي‌کرديد، که شرمنده شويد.
شايد حالا فهميده باشيد که «شنيدن کي بود مانند ديدن».
دنبال خواننده زن مي‌گشتيد، نوازندگان با حجاب ديديد. دنبال رقص و لعاب مي‌گشتيد. چهار کلام حرف حساب شنيديد. کلاه گشادي سرتان رفت.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا