جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي
 غرب و اسلحه 
نويسنده : نويسنده: عبدالمحسن يوسف جمال مترجم: سيد محسن ساري

غرب براي حل بحران هاي کشورهاي عربي رويه خاصي دارد: ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير. براي روشن شدن موضوع لازم است که به موارد زير توجه شود:
- غرب درليبي پس از آنکه با بمباران هوايي در اين کشور دخالت نظامي کرد؛ پس از کشته شدن معمر قذافي طرف هاي درگير را مسلح کرد و تا به امروز همچنان سلاح ارسال مي‌کند و بي شک اين امر موجب خواهد شد که جنگ هاي ليبي و کشتار مردم بي دفاع ادامه يابد.
- غرب در سوريه با شفافيت بيشتري عمل کرد و با ارسال سلاح و آموزش شورشيان از مخالفان بشاراسد حمايت مي‌کند و وقتي روشن شد که در صفوف شورشيان افرادي از القاعده، داعش و النصره حضوري جدي دارند و توانستند به سلاح ارتش به اصطلاح آزاد دست يابند ارسال سلاح به ديگر گروه هاي مخالف را آغاز کرد و اين امر يعني ادامه درگيري ها.
- در عراق وقتي داعش بر موصل دست يافت غرب شتابان به مسلح کردن کردها اقدام کرد.
- در اوکراين غرب بنابه شيوه هميشگي ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير را آغاز کرد.
اکنون روشن مي‌شود که اگر در آينده در جهان عرب مشکلي پيش آيد؛ راه حل پيشنهادي غرب ارسال سلاح به يکي از طرف هاي درگير خواهدبود.از اين رو مي‌توان پرسيد که آيا اتخاذ اين شيوه تنها يک راه حل براي پايان دادن به بحران هاست يا اينکه عاملي براي پيشبرد اهداف خاص براي ادامه درگيري هاست؟!بنابراين کشورهاي عربي بايد از ايجاد درگيريهاي طولاني مدت پرهيز کنند؛ زيرا ادامه درگيري ها نابودي و ويراني شهرها را درپي خواهد داشت.کشورهاي عربي بايد به دنبـــــال يافتن راه حل هايي باشند که آن ها را از توسل به راه حل هاي غربي بي نيازکند. زيرا سلاح هرگز نمي‌تواند از بين برنده مشکلات باشد و راه حل صحيح در پذيرش يکديگر و کوتاه آمدن طرف هاي درگير در ايجاد زمينه هاي مشترک براي انجام مذاکرات سازنده خواهد بود.
هرچند اختلافات عربي-عربي بسيار زياد است و با منافع بين‌المللي نيز تداخل دارد ولي عقل و منطق حکم مي‌کند پيش از آن که اختلافات عميق تر شوند راه حل هاي ارائه شده از سوي کشورهاي خارجي بخصوص غرب که هدف اصلي آن ادامه جنگ و درگيري است به کار گرفته نشوند و به راه حل منطقي و عقلاني اتکا شود.
منبع: القبس چاپ کويت


نسخه چاپي ارسال به دوستان
زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا