جستجو
  نسخه شماره 6085 - 1393/11/29 - چهارشنبه 29 بهمن 1393   صفحه اصلي
 مصر به دنبال تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديد عليه داعش 

به دنبال اعدام 21 مسيحي مصري به دست داعش در ليبي جنگنده‌هاي مصري حملاتي را عليه آن آغاز کرده‌اند. مسوولان مصري اعلام کرده‌اند که تمامي گزينه‌ها براي جنگ عليه داعش روي ميز است. همچنين مصر به دنبال تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديدي عليه داعش است تا به حملات هوايي عليه داعش در ليبي بپردازد. اما با اين حال با توجه به اوضاع سياسي ليبي و پيشروي‌هاي داعش مشخص نيست که حملات مصر نتايج خوبي را به دنبال خواهد داشت يا خير.
روزنامه لبناني الاخبار در گزارشي با عنوان «مصر در پي تشکيل ائتلاف بين‌المللي جديدي است»، نوشت: مصر در حال حاضر با داعش آن هم در کشوري مثل ليبي که حاکميت آن از بين رفته و طرف‌هاي مختلفي بر آن حکومت مي‌کنند، مواجه است. قاهره که به مشارکت در جنگ عليه داعش فکر مي‌کرد اعدام مسيحيان مصري فرصتي به آن داد تا اقدامي را آغاز کند که پيشتر بايد مردم اين کشور با آن موافقت مي‌کردند همانطور که اردن به دنبال اعدام معاذ الکساسبه، خلبان اين کشور به دست داعش دست به حملات گسترده عليه آن زد.
در نتيجه مصر تصميم گرفت تا وارد جنگي عليه تروريسم شود که از نظر زماني و طرف‌هاي شرکت‌کننده در آن نامحدود باشد. در واقع کشوري که به مشارکت مستقيم در جنگ ائتلاف ضدداعش فکر نمي‌کرد و تنها به حمايت لجستيکي و اطلاعاتي مي‌پرداخت پس از آنکه جنگ در سيناء را واجب ديد به طرف اصلي در انجام حملات هوايي عليه تروريست‌ها تبديل شد. اما چرا اين جنگ، جنگي است که از نظر زماني و اقدامات و طرف‌هاي شرکت‌کننده در آن نامحدود است؟ مي‌توانيم دو جواب به اين سوال بدهيم. يکي اينکه مصر براي اولين بار و حداقل به طور آشکار بدون چارچوب زماني مشخص دست به حملات خارج از مرزهاي خود مي‌زند. دوم اينکه ساختار جغرافيايي و قبيله‌اي ليبي که در آن گروه‌هاي مختلفي با هم درگير هستند و ساختار سياسي کشور در آن بين شرق و غرب تقسيم شده است، مسا‌له‌اي است که مي‌تواند به ما در رسيدن به پاسخ اين سوال کمک کند.در همين راستا يک منبع ديپلماتيک عالي‌رتبه در مصر اعلام کرد که قاهره تلاش مي‌کند تا ائتلاف بين‌المللي جديدي را با مشارکت فرانسه، ايتاليا، عربستان، کويت و امارات براي شرکت در حملات هوايي در ليبي تشکيل دهد.
به گزارش اين منبع، مذاکراتي ميان مصر و روسيه نيز براي دستيابي به حمايت اين کشور از عمليات ارتش مصر در ليبي در حال جريان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
زير يک
سياست داخلي
جامعه و شهروند
ادب و هنر
توليدوتجارت
بازاروسرمايه
حوادث
ايران زمين
درنگ
نفت وانرژي
جهان ورزش
ايران وجهان
بازارچه
سربلندي جهاني ايران بااقناع ومدارا