Go تاریخ 1385/09/01 - چهارشنبه اول آذر 1385/ 30 شوال 1427/ 22 نوامبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 80

با اميد به جهش در تحول صنعتي و ايجاد صدها شغل
عمليات اجرايي مجتمع پتروشيمي گلستان درآق قلا آغاز شد


حرکات دولت ثبات ندارد 4 برکناري مهم طي فقط 6 هفته


براي انتخاب نماينده دوم گرگان در مجلس بايد طرح دو فوريتي به تصويب برسد


 با اميد به جهش در تحول صنعتي و ايجاد صدها شغل
 عمليات اجرايي مجتمع پتروشيمي گلستان درآق قلا آغاز شد 

غلامرضا ولي پور

اقتصاد گلستان- مراسم آغاز عمليات اجرايي مجتمع عظيم پتروشيمي گلستان با حضور جمعي از مردم استان و مسوولان کشوري و محلي صبح چهارشنبه 85/8/24 در سالن ورزشي امام خميني (ره) آق قلا برگزار شد. در اين مراسم که محمد عباسي، وزير تعاون نيز حضور داشت، نجابت، معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران، گفت: در مجموعه طرحهاي پتروشيمي که توسط دولت در استانهاي مختلف مصوب شده، گلستان اولين استاني است که اجراي آن را آغاز مي کند .وي افزود: با احداث اين مجتمع سالانه يک ميليون تن کود اوره توليد خواهد شد و با توجه به اينکه مصرف استان و منطقه 650 هزار تن است که 350 هزار تن مازاد آن را مي توان صادر کرد.
معاون وزير نفت منبع تامين سوخت اين مجتمع عظيم را از خط لوله گاز سراسري و خريد گاز از کشورهاي همسايه عنوان کرد و گفت: اميدواريم ظرف سه سال آينده اين مجتمع به مرحله بهره برداري برسد. در ابتداي اين مراسم علي محمد شاعري، استاندار گلستان با بيان اينکه پروژه پتروشيمي نقطه عطفي براي توسعه استان مي باشد، وعده داد: احداث مجتمع پتروشيمي باعث تحول در اقتصاد استان شده و گلستان را از محروميت خارج مي کند.
وي افزود: اين پروژه از کليدي ترين مصوبات هئيت دولت در استان بوده که در مدت کمتر از هشت ماه به مرحله اجرا» رسيد. شاعري ميزان سرمايه گذاري در مجتمع پتروشيمي را 400 صد ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: پذيره نويسي سهام پتروشيمي از اول آذرماه آغاز مي شود و صد درصد سرمايه اين پروژه مردمي است.
آخوند عبدالحي ميرزاعلي، امام جمعه آق قلا که در اين مراسم حضور داشت در گفتگوئي کوتاه به خبرنگار ما گفت: آغاز عمليات اجرائي مجتمع پتروشيمي را به همه مردم استان تبريک مي گويم و از زحمات استاندار، نمايندگان مجلس و کليه کساني در راستاي رفع محروميت و جهش در جهت حل مشکل اشتغال منطقه حرکت نمودند تشکر مي کنم. ميرزاعلي اظهار داشت: اميدوارم مسوولان تمام سعي و همت خود را براي هرچه زودتر به ثمر رسيدن مجتمع بکار ببندند. شايان ذکر است مجتمع بزرگ پتروشيمي شمال کشور در 20 کيلومتري شمال آق قلا و در زميني به مساحت 500 هکتار و اعتباري بالغ بر 400 ميليارد تومان و اشتغالزايي 7 هزار نفر اجرا» خواهد شد.  ظاهرا زميني که براي اين طرح در نظر گرفته شده همان مکاني است که 4 سال قبل گفته شد قرار است پالايشگاه نفت احداث شود. اما اکنون گفته مي شود که آن پالايشگاه فقط صحبت بوده و هيچ طرح مشخص و مصوبي نداشته است. 


 حرکات دولت ثبات ندارد 4 برکناري مهم طي فقط 6 هفته 

سخن سردبير

هفته گذشته، يک ماه پس از هيجان و شايعه ناشي از خبرسازي رييس جمهور، محمود احمدي نژاد، ناگهان اعلام شد فرهاد رهبر، مهمترين معاون رييس جمهور و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي (که از بسياري وزارتخانه ها مهمتر است) برکنار شده و برقعي به جاي او منصوب شده است.
اين تغيير قابل درک و تصور اما ناگهاني در شرايطي اعلام و انجام شد که طي دو هفته پياپي قبل از آن دو وزير ديگر کابينه «برادر حاج محمود» به تازگي برکنار شده بودند و احمدي نژاد براي جايگزيني آنان بسيار تلاش کرده بود. کمتر از دو ماه قبل نيز احمدي نژاد، مجبور شده بود در آستانه دو انتخابات مهم خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي، علي جنتي را که به تنگ نظري و گرايش شديد سياسي به محافظه کاران مشهور بود از سمت معاونت سياسي وزارت کشور که منصبي حساس و مهم و در حد يک وزارتخانه بود، برکنار کند و جايش را به مشاور نزديک خود يعني سيدمجتبي ثمره هاشمي، بدهد. به اين ترتيب در مجموع 4 برکناري مهم طي فقط 5 يا 6 هفته در دولت انجام شده است. ترکيب دولت و اظهارات و تصميم هاي ناگهاني احمدي نژاد اين انتظار را ايجاد مي کند که دولت او بار ديگر و بزودي دچار تغيير و ترميم شود. 
در آخرين بخش از اين تغييرات صبح يک شنبه 14 آبان 85 مجلس شوراي اسلامي به دومين عضو جديد کابينه راي اعتماد داد. به اين ترتيب محمد عباسي، نماينده ي گرگان و آق قلا که از چاک دلان و چاکران جناح راست شناخته مي شود، به جاي محمد ناظمي اردکاني، وزير تعاون شد.
هرچند ظاهرا ناظمي اردکاني علاقه اي هم به کناره گيري از اين مقام نداشت و اساسا معلوم هم نشد چرا اين وزيري که سال گذشته راي نسبتا بالايي از مجلس گرفته بود و هيچ دليلي هم براي استعفا يا برکناري اش وجود نداشت، مثل ساير برنامه ها و تصميمات ناگهاني محمود احمدي نژاد، به صورت غيره منتظره و به روش غيرمنطقي و تا حدودي با بي اعتنايي (و در واقع با بي احترامي) برکنار شد.
گرچه محمود احمدي نژاد با اشاره به 191 راي که نمايندگان هفته ي گذشته به وزير جديد رفاه داده بودند به نمايندگان گفت: «حتما اين راي اعتماد در سرعت و قوت تصميم گيري وزير رفاه و دولت تاثيرگذار است و انشا» ا... با راي بالا به آقاي عباسي نيز به پيشبرد برنامه هاي گسترده دولت در بخش تعاون کمک خواهيد کرد.» اما نمايندگان اين توصيه ي رئيس جمهور را ناديده گرفتند و به وزير جديد تعاون 36 راي کمتر از وزير رفاه دادند. و به اين ترتيب هفته گذشته پنجمين نماينده ي مجلس نيز به جمع اعضاي دولت پيوست. محمد عباسي، نماينده گرگان، با راي 155 نفر از همکارانش به عنوان جانشين محمد ناظمي اردکاني به وزارت تعاون نقل مکان کرد. مراسم معارفه ي دوشنبه 15 آبانماه برگزار شد در حالي که به علت نارضايي ناظمي اردکاني مراسم توديع وي به روش معمول صورت نگرفت.
دو هفته قبل وزير رفاه به ناچار و بدون بيان دليلي، جاي خود را به عبدالرضا مصري، نماينده ي ديگري از مجلس، داده بود.
تغيير وزير تعاون در روزهاي گذشته با ابهامها و شايعه هاي بسياري همراه بود که هنوز هم ادامه دارد. در حالي که انتظار مي رفت وزير پيشين، محمد ناظمي اردکاني با استعفا» راه گزينش وزير جديد را هموار کند او از انجام اين کار خودداري کرد. به گفته ي منابع خبري ناظمي اردکاني فعاليت يکساله ي خود را قابل دفاع مي داند و معتقد است وزير پيشنهادي، مزيتي بر او ندارد. و البته هيچ ديگر هم مزيتي براي وزير جديد تعاون ذکر نکرده حتي رييس جمهور! جز آنکه عباسي خودش حدود سه سال قبل مدعي شده بوده که از نمايندگي دانشگاه امريکايي هاوايي در ايران مدرک دکترا گرفته است و البته روزنامه «ارزشي» کيهان از حدود سه سال تا حالا مرتبا داد مي زند که اين دانشگاه غيرقانوني است، و مقامات مختلف وزارت علوم هم همصدا با کيهان همين حرف را تکرار مي کنند.
در شايعات و اخبار گنگ مربوط به تغيير وزير رفاه، روابط عمومي وزارت تعاون اعلام کرد که ناظمي اردکاني نه استعفا» داده و نه برکنار شده است. به گفته ي احد اميرمحمدي، مديرکل روابط عمومي وزارت تعاون «استعفا» يا برکناري ناظمي اردکاني مطرح نيست و مسئله تنها يک تغيير، جابه جايي و واگذاري مسئوليت است.»
محمود احمدي نژاد نيز هنگام دفاع از عباسي در مجلس اظهار داشت «ناظمي اردکاني برادر مومن، خوب و از ياران دولت است که در جاي ديگر مسئوليت پذيرفته و همکاري خود را ادامه مي دهد.» هرچند گفته  شده که قرار است وزير پيشين تعاون به رياست شوراي عالي مناطق آزاد کشور منصوب شود که رئيس کنوني آن حسين صادق عابدين از ابتداي شهريور ماه استعفا داده است، اما خود وزير رفاه هيچگونه اظهارات روشني نداشته و بيشتر سکوت کرده است و درباره ادامه ماندن او در دولت کاملا ترديد وجود دارد.
رئيس جمهور هنگام معرفي وزير تعاون با اشاره به اين که «امروز سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور کمتر از 5 درصد بوده است» وظايف آينده ي اين وزارتخانه را سنگين، مهم و پرحجم خواند. با اين همه برخي از کارشناسان ترديد دارند که اساسا وجود وزارتخانه اي به نام تعاون ضروري باشد. منتقدان بر اين اعتقادند که با وجود وزارت تعاون، وزارتخانه هاي ذيربط ديگر مسئوليتي در قبال بخش تعاون بر عهده نمي گيرند.» به علاوه سالهاست که دستگاه عريض و طويل ديگري به سازمان تعاوني روستاها در کشور وجود دارد که تحت نظر وزارت کشاورزي است و ارتباطي چنداني با وزارت تعاون هم ندارد.
در خلال دو هفته ي گذشته و در کنار تغييرات کابينه، دولت تصميم هاي ديگري نيز اتخاذ کرده که به گمان بسياري از ناظران و نمايندگان مجلس شتابزده و غيرمترقبه بوده است. آنچنان که محمدرضا باهنر که از خود سرکردگان فراکسيون اصولگرايان (راستگرايان) و نايب رئيس مجلس هفتم است هفته گذشته برخي تصميم هاي دولت از جمله تغييرات در کابينه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «برخي تصميمات مانند عدم تغيير ساعت رسمي کشور، تغيير ساعات کار بانک ها و تغيير وزيران و تعطيلات غيرمترقبه بدون توجه به افکار عمومي، نه تنها در زندگي مردم تاثير مثبت ندارد بلکه ممکن است داراي تبعات منفي هم باشد.» او همچنين تاکيد کرده که «تصميمات قوه مجريه در سرنوشت مردم بسيار مهم است لذا انتظار مي رود نظام تصميم گيري دولت به نحوي باشد که تصميمات پخته تر و کارشناسي شده تر باشد.»
به گزارش سايت خبري مجلس در حالي که در جلسه ي راي اعتماد به وزير پيشنهادي دولت دو نماينده در دفاع از او سخن گفتند، نماينده ي اردبيل با انقتاد از اين انتخاب آن را عملي سياسي و خلاف شايسته سالاري خواند. بنا بر اين گزارش، نورالدين پيرموذن در مخالفت با تصميم رئيس جمهور گفت «پشت پرده معرفي محمد عباسي براي وزارت تعاون روابط سياسي پنهاني نهفته است که اين روند براي آينده مديريت کشور ناگوار است.» او همچنين افزود: «در حالي وزير تعاون رفت که توضيحي به مجلس در اين خصوص داده نشد و وزير جديد به نحوي معرفي شد که از دلايل اين تغيير چيزي آشکار نشد.
در پايان اين نکته نيز گفتني است که دو وزيري که تاکنون تغيير يافته اند هيچ يک انتخاب اول رئيس جمهور براي اين منصب ها نبودند و به دنبال عدم راي اعتماد مجلس به پيشنهادهاي نخست احمدي نژاد، با چند ماه تاخير سال گذشته به مجلس معرفي شده و راي اعتماد گرفته بودند.


 براي انتخاب نماينده دوم گرگان در مجلس بايد طرح دو فوريتي به تصويب برسد 

غلامرضا ولي پور

اقتصاد گلستان- با توجه به انتصاب محمد عباسي، نماينده گرگان و آق قلا به سمت وزير تعاون و خالي شدن يک کرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي، براي انتخاب نماينده دوم گرگان بايد طرح دو فوريتي به تصويب مجلس برسد.
سيدسبحان حسيني حيدرآبادي، ديگر نماينده گرگان و آق قلا در مجلس شوراي اسلامي در مراسم آغاز طرح مجتمع پتروشيمي در آق قلا در گفتگويي کوتاه با اعلام مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: در اين خصوص و درباره احتمال برگزاري انتخابات مياندوره اي مجلس براي تعيين نماينده دوم گرگان و آق قلا در مجلس، تاکنون اقدام خاصي صورت نگرفته است. وي افزود: چه به عنوان تنها نماينده تا پايان مجلس هفتم باقي بمانم و چه با انتخابات مياندوره اي نماينده دوم تعيين شود، تاثيري در انجام وظائف من نداشته و در خدمت همه مردم هستم.