Go تاریخ 1385/09/01 - چهارشنبه اول آذر 1385/ 30 شوال 1427/ 22 نوامبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 80


بزرگترين باغ زيتون ايران با 1300 هکتار وسعت در گنبدکاووس است


در گلستان 70 هکتار کيوي کشت ميشود

گامي تازه در جهت توسعه صنعت استان
عمليات اجرايي ايجاد شهرک صنعتي بندرترکمن آغاز شد


توليد 1500 ملکه زنبور عسل در گلستان


برداشت بادام زميني از مزارع شهرستان مينودشت


3 ميليارد تومان بودجه استان گلستان براي اشتغال مجدد مقرري بگيران بيمه بيکاري


 بزرگترين باغ زيتون ايران با 1300 هکتار وسعت در گنبدکاووس است 

اقتصاد گلستان -  اين باغ که در منطقه چپرقويمه بخش مرکزي اين شهرستان قرار دارد، مجهز به سيستم آبياري قطره اي و وابسته به کميته امداد امام است.
هم اکنون زيتون 700 هکتار از اراضي اين باغ قابل برداشت است. قرار است سال آينده در 600 هکتار باقي مانده اين باغ نيز درخت زيتون کاشته شود.
آب مورد نياز بزرگترين باغ زيتون ايران از 22 کيلومتري و از رود گرگان به اين باغ منتقل و تامين مي شود.
يک کارشناس مسئول باغباني جهاد کشاورزي گنبدکاووس درباره خدمات جهاد کشاورزي به متقاضيان احداث باغ زيتون گفته است: براي ايجاد باغ زيتون مديريت جهاد کشاورزي به ازاي هر هکتار 10 ميليون ريال تسهيلا ت از محل تبصره قانون برنامه و بودجه با بازپرداخت 10 ساله به کشاورزان علا قه مند پرداخت مي کند.
اين کارشناس افزود: علا وه بر اين به متقاضيان احداث باغ زيتون، خدمات فني، و توزيع نهال رايگان ارائه مي شود.
اکنون در شهرستان گنبدکاووس 4878 هکتار باغ زيتون احداث شده وجود دارد که از اين ميزان باغ زيتون 850 هکتار آن پارسال ايجاد شده است.
نخستين باغ زيتون در گنبدکاووس به وسعت دو هکتار در سال 75 احداث شد.


 در گلستان 70 هکتار کيوي کشت ميشود 

اقتصاد گلستان-  وسعت باغهاي کيوي استان گلستان به 70 هکتار مي رسد که در سال جاري از اين ميزان 40 درصد به مرحله باردهي رسيده است.
مرتضي صادقي، مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي گلستان، سه شنبه گذشته در مصاحبه با خبرنگار ايرنا پيش بيني کرد: از اين سطح، بين 800 تا يک هزار تن ميوه کيوي برداشت شود.
رشد ميوه کيوي از اواخر اسفند آغاز شده و کار برداشت آن تا آخر آذر به پايان مي رسد.کشت کيوي در استان گلستان، براي نخستين بار، 17 سال قبل، در سطح نيم هکتار در شهرستان بندرگز، انجام شد و به دليل سازگاري خوب آن با شرايط آب و هوايي استان، توسعه يافت.
با توسعه باغات گلستان، سالانه بين 20 تا 30 هکتار به وسعت باغهاي کيوي استان اضافه مي شود. 90 تا 95 درصد کيوي کشت شده در گلستان از رقم "هايوارد" است. مدير باغباني گلستان با بيان اين که، کشت و کار کيوي در استان، صنعت نوپايي است و تحقيقات خاصي براي توسعه آن انجام نشده، اعلام کرد: سازمان جهاد کشاورزي، سياست تشويقي خاصي را براي آن در نظر ندارد. صادقي افزود: غير از آن چه که خود باغدار انجام مي دهد، حمايت اين سازمان، صرفا ارايه توصيه هاي فني و کشاورزي به باغدار است.
وي دليل اين امر را، آماده نبودن فضاي مصرف داخلي و نيز صادرات اين ميوه، در استان، عنوان کرد و گفت: چنانچه برنامه هاي حمايتي نظير تسهيلات بانکي ارايه شود، ميزان عرضه و توليد از تقاضا فراتر رفته و باغدار متضرر مي شود. قيمت کيوي، براساس عرضه و تقاضا در بازار تعيين شده و اکنون بر روي درخت، 380 تومان و در بازار مصرف، دو تا 2/5 برابر اين نرخ، عرضه مي شود.
وسعت کل باغهاي ميوه استان گلستان به 35 هزار هکتار و ميزان توليد به 170 هزار تن مي رسد.از نظر وسعت باغات، زيتون با 12 هزار و 500 هکتار رتبه نخست را دارد، اما از نظر توليد، به ترتيب مرکبات و ميوه هاي هسته دار نظير، آلو، هلو و شليل، رتبه هاي اول را دارند.
از سال 71 به بعد نيز، طرح کشت درختان مثمر، در اراضي شيبدار، نظير گردو، فندق و توت، با هدف توليد محصول و نيز تثبيت خاک، در استان گلستان اجرا شده است.


 گامي تازه در جهت توسعه صنعت استان
 عمليات اجرايي ايجاد شهرک صنعتي بندرترکمن آغاز شد 

اقتصاد گلستان- عمليات اجرايي ايجاد شهرک صنعتي بندرترکمن (پنج پيکر) پس از توقف 14 ساله در غرب استان گلستان با مساحت 50 هکتار آغاز شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت شهرکهاي صنعتي گلستان اين اقدام گامي ديگر در جهت توسعه صنعتي استان مي باشد که عمليات اجرايي آن با حضور مسوولان استان و شهرستان آغاز گرديده است و هم اکنون پروژه هاي عمراني آن از قبيل اجراي زهکشي، زيرسازي و خيابان کشي، خط انتقال برق، طراحي شبکه فاضلاب در حال اجرا» و انجام مي باشد. بدين ترتيب در سالجاري عمليات اجرايي سه شهرک صنعتي به مساحت 150 هکتار و طرح توسعه به مساحت 160 هکتار با مجموع مساحت 310 هکتار يعني معادل آنچه که در سنوات گذشته کار شده بود شروع و اجرا» گرديد. علي پورنبوي، مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي گلستان نيز ضمن تشکر از تلاش هاي مسوولان و همکاران اين موفقيت را به تمام مردم منطقه تبريک گفته و اين رويداد را نقطه عطفي جهت پيشرفت صنعتي استان و رفع مشکل بيکاري شهرستان بندرترکمن اعلام نمود.


 توليد 1500 ملکه زنبور عسل در گلستان 

تصاد گلستان- به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان گلستان در نيمه نخست سال 85 تعداد 1496 فروند ملکه زنبور عسل در ايستگاه پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل تحت پوشش اين معاونت توليد شده است. بر اساس گزارش فوق به علت نامساعد بودن شرايط جوي، از ملکه هاي توليدي تنها 300 فروند آن بارور و توزيع شده است. ايستگاه فوق با داشتن 5 نيروي انساني و تعداد 150 کندو قادر است سالانه 2500 فروند ملکه توليد و بين زنبورداران توزيع نمايد. اين ايستگاه يکي از مهمترين مراکز توليد ملکه زنبور عسل در کشور است که در شهرستان بندرگز قرار دارد و در سال آينده بنا است که توليد ملکه به بخش خصوصي محول شود و در اين ايستگاه تنها امور اصلاح نژاد زنبور عسل انجام خواهد شد.


 برداشت بادام زميني از مزارع شهرستان مينودشت 

يحيي فارسياني - گاليكش

اقتصاد گلستان- عمليات برداشت بادام زميني از سطح بيش از 500 هکتار از مزارع شهرستان مينودشت آغاز شد. خرمالي کارشناس مسئول پنبه و دانه هاي روغني مديريت جهادکشاورزي مينودشت ضمن اعلام اين مطلب گفت: با توجه به مستعد بودن اراضي و شرايط آب و هوائي بيش از يک دهه است که در اين منطقه بادام زميني کشت مي شود. وي اعلام داشت: سال گذشته بيش از 35000 تن بادام زميني در اين شهرستان توليد شده است و پيش بيني مي شود با توجه به عدم بارش باران کافي در فصول بهار و تابستان و مواجه شدن با خشکسالي توليد اين محصول در سال جاري تا 1000 تن تقليل يابد. وي خاطر نشان ساخت بادام زميني داراي 40-50 درصد پروتئين باکيفيت و کم روغن بوده و علوفه آن به علت دارا بودن پروتئين بالا و باکيفيت مورد استفاده دام قرار مي گيرد.


 3 ميليارد تومان بودجه استان گلستان براي اشتغال مجدد مقرري بگيران بيمه بيکاري 

اقتصاد گلستان- سومين جلسه استاني طرح اشتغال مجدد مقرري بگيران بيمه بيکاري با حضور کريمي، مديرکل پيشگيري از بيکاري کارگران و بيمه بيکاري وزارت کار و امور اجتماعي، و مديران کل استاني در دفتر معاون برنامه ريزي، اداري و مالي استانداري گلستان برگزار شد.
در اين جلسه ربيعي، رئيس سازمان کار و آموزش فني و حرفه اي استان گزارشي از روند اجرايي اين طرح در استان ارائه داد و از تفاهم بسيار عالي بين دستگاههاي اجرايي حاضر در اين کميته به ويژه سازمان تامين اجتماعي، بانک رفاه کارگران استان و سازمان کار خبر داد.
وي گفت: در 2 جلسه برگزار شده تاکنون 8 متقاضي مطرح و 7 طرح آن تصويب و يک طرح به دليل ناپايدار بودن کارگاه، رد شد. ربيعي افزود: 7 طرحي که تصويب شده 104 نفر از مقرري بگيران بيمه بيکاري را مشغول به کارخواهد کرد.
همچنين در ادامه جلسه، کريمي اظهار داشت: تا کنون 20 استان براي اجراي اين طرح بازديد شده است. وي اعتبار استان را 30 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: هدف از اين طرح اشتغال افراد مقرري بگير و تثبيت اشتغال موجود و رونق اقتصادي واحدهاي توليدي و صنعتي است. سقف اعطاي اين تسهيلات براي کارگاه هاي 50 نفر شاغل به دستور وزير حذف گرديده و تمام واحدهاي توليدي، صنعتي، کشاورزي، تعاوني و ... مي توانند از اين تسهيلات بهره مند شوند.