Go تاریخ 1385/09/01 - چهارشنبه اول آذر 1385/ 30 شوال 1427/ 22 نوامبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 80


مدرسه علميه خيرخوجه سفلي
18 سال تلاش، 65 ; طلبه، 2 دانش آموخته و 4 مدرس

در سطح شهر گرگان 11 دوربين بر کار آمد و شد خودروها نظارت دارند


بازجويي از 21 روزنامه نگار ايراني در پي سفر آموزشي به خارج
دو خبرنگار گرگاني در فرودگاه تهران بازجويي شدند

تغذيه کودکان را جدي بگيريم


 مدرسه علميه خيرخوجه سفلي 
 18 سال تلاش، 65 ; طلبه، 2 دانش آموخته و 4 مدرس

گزارش از خبرنگار افتخاري، منيژه توکلي

اشاره: روستاي خيرخوجه، در بخش مرزي اينچه برون و در فاصله 70 کيلومتري شمال گندکاووس قرار دارد. اهالي اين روستا عمدتا از طريق دامداري و قدري هم کشاورزي و توليد صنايع دستي امرار معاش مي  کنند. اين بخش مرزي و نيز روستاي خيرخوجه، نظر به قهر طبيعت و عدم توجه مسوولان استاني و کشوري، در رديف نقاط محروم و کم درآمد استان قرار دارند و جا دارد که در جهت رفع محروميت و براي ايجاد مراکز توليدي اشتغال زا در اين منطقه، با توجه به استعداد ها و توانمندي هاي آن اقدام لازم به عمل آورند. گزارش و گفتگوي زير درباره مدرسه روستاي علميه خيرخوجه است که در اين منطقه فعال است.

محمدبردي آخوندتوکلي، ساکن روستاي خيرخواجه سفلي است. او در سال 1368 از مدرسه علميه عرفاني چاروايلقي، زير نظر مدرس حال محمد آخوند بنديشه، درس خوانده و فارغ التحصيل شده است. او از آن زمان تاکنون به تدريس در مدرسه ديني خيرخوجه مشغول است.
- لطفا بفرماييد که تا کنون چند طلبه از اين مدرسه فارغ التحصيل شده اند و در حال حاضر چند طلبه داريد؟
 در سال 1382 دو طلبه از اين مدرسه فارغ التحصيل شدند که در حال حاضر در همين مکان تدريس مي کنند. تعداد طلبه ها نيز 65 نفر مي باشد. اميد است در سال 1386 چند نفر ديگر فارغ التحصيل شوند.
- ساختمان جديد مدر
سه در چه سالي آغاز شد؟
  در روز 12 اسفند 1367 طي مراسمي با حضور استاد حاج يارمحمد آخوندنظري، مسئول مدرسه علميه عرفاني قره بلاغ و جمعي از روحانيون، مدرسان، طلاب و معتمدين محلي و قشرهاي مختلف مردم. تمام هزينه هاي ساختماني اين مدرسه با خودياري اهالي خير اين منطقه، به خصوص مرحوم ملا خوجه بردي، تامين شده است.
- در حال حاضر تعداد مدرسان چند نفر است و شما با چه مشکلاتي روبرو هستيد ؟
 به غير از بنده 3 مدرس هم هستند، به نام هاي ارازجان آخوند تواني، ستارآخوند دوگونچي و عبدالغفار آخوند ارازگلدي. اگر در رابطه با مشکلات سخن بگويم. ما مشکل مالي، آبرساني و نانوايي داريم. روستا نانوايي ندارد و اين موجب سختي براي طلاب اين مدرسه است. همانطور که گفتم 65 نفر طلبه در اين حوزه مشغول تحصيل هستند. قبلا که تعداد طلاب کم بود، زنان اين روستا و روستاهاي همجوار به نوبت در خانه هايشان براي طلاب نان مي پختند و مي آوردند، و اکنون هم تعداد طلبه ها زياد شده، هنوز هم زنان روستايي براي طلبه ها نان مي پزند، و از طرفي دو طلبه  مامور شده اند که هر روز صبح با وسيله اي به داشلي برون بروند و از نانوايي آن محل نان تهيه کنند. مشکل آبرساني داريم، هنوز بعد از گذشت 28 سال از پيروزي انقلاب اسلامي اين روستا آب آشاميدني سالم ندارد.
مشکلات مالي نيز مثل هميشه دامن گير مدرسه براي تامين مخارج طلاب است. خدا را شکر با همياري افراد خير اين مشکل کمي رفع مي شود. ولي هنوز کار ساختمان مدرسه کامل نشده است و ما دست به سوي افراد خير دراز مي کنيم و مي خواهيم که ما را کمک کنند.
- وضعيت تحصيلي طلبه ها چگونه است؟
 سال تحصيلي طلبه ها هر ساله از اول شهريور ماه شروع و آخر ارديبهشت تمام مي شود و بعد تعطيلات تابستاني از راه مي رسد و هر ماه نيز يک بار از صبح روز سه شنبه تا ظهر جمعه مدرسه تعطيل مي شود و بقيه روز ها طلبه ها به طور شبانه روزي و رايگان، زير نظر مدرسان درس مي خوانند. تعطيلي هر سال با مراسم خاصي همراه است که در آن اعضاي خانواده طلاب، اهالي و بزرگان محلي، روحانيان، فرهنگيان و مسئولان ادارات شرکت مي کنند. در اين مراسم جشن و شادي، آئين مولودخواني اجرا و کارنامه هاي طلاب داده مي شود و به شاگردان ممتاز جوايزي اهدا» مي  شود.
 در ايام تعطيلات تابستاني نيز کلاس هاي قرائت قرآن و آموزش هاي ديني در اين حوزه تشکيل مي شود.
- اگر در پايان حرفي خاصي داريد بفرماييد.
 از شما به عنوان خبرنگار اقتصاد گلستان، از شهر گنبدکاووس به اين روستاي مرزي و دور افتاده و محروم آمده ايد، تشکر مي کنم. از خداوند متعال براي همه خبرنگاران و نشريات که خادمان جامعه هستند و براي کارکنان و خوانندگان اين نشريه سلامت و توفيق آرزو دارم. اميدوارم مسوولان استانداري و ادارات، به اين منطقه مرزي و محروم، توجه خاصي داشته باشند و ما را از مزايا و امکانات استاني بي نصيب نگذارند. و اميدواريم که همواره پرچم اسلام بر فراز ايران عزيز در اهتزاز باشد.


 در سطح شهر گرگان 11 دوربين بر کار آمد و شد خودروها نظارت دارند  

رستم جرجاني

اقتصاد گلستان- در نشستي که  سه شنبه  85/8/30 در محل پليس 197 گرگان برگزار شد، سرهنگ سيدمحمدرضا ضيايي، فرمانده پليس راهنمايي و رانندگي گلستان گفت: که اين نهاد متولي ترافيک(آمدوشد) و حمل و نقل است و براي ترافيک 3 اصل مهم (آموزش، مهندسي ترافيک و اجراي مقررات) در نظر گرفته شده است وي افزود: بايد به مردم آموزش بدهيم تا بايدها و نبايدها را اجرا کنند که در اين امر با تلاش آموزش و پرورش و بهزيستي آموزشها را به سطح مدارس و مهدکودکها  و مربيان انتقال داده ايم مجموع آنها در راستاي کار اين نيرو در آيين نامه راهنمايي و رانندگي آمده است.
ضيايي در مورد آموزش گفت: در قسمت آموزش تعداد 47 واحد آموزشي راهنمايي و رانندگي در سطح استان مشغول به کار است. وي در مورد مراحل آموزش افزود: آموزش، از سه قسمت تشکيل شده است.
1- آيين نامه، که راننده چطور براند.
2- وسيله نقليه، ارکان آن چيست و از چه قسمتهايي تشکيل شده است.
3- اگر حادثه اي رخ دهد به آن آموزش کمک هاي اوليه داده شود.
وي گفت: شناسايي نقاط حادثه خيز در داخل شهر توسط نيروهاي راهنمايي و رانندگي و در خارج شهر توسط پليس راه انجام مي شود. ضيايي افزود: علت طولاني شدن رفع معايب توسط پليس راهنمايي و رانندگي و طولاني شدن کارها، هماهنگي با سازمانهاي ديگر است و چون متولي و تصميم گيري برعهده چند سازمان است بر مبناي آن رفع يا انجام آن کار هم طول مي کشد. وي در ادامه افزود: بحث پارک بان به زودي در خيابان خميني گرگان به اجرا در خواهد آمد. وي گفت در سال گذشته در استان جمعا 4296 موتورسيکلت در پارکينگ راهنمايي و رانندگي خوابانده شده است و 27212 جلد گواهينامه پايه 2 و موتور صادر شده است، 211 جلد گواهينامه تراکتور و ويژه صادر شده است، 5487 جلد گواهينامه تعويض و 1050 جلد هم المثني صادر شده است و در 8 ماه گذشته 450 دستگاه موتورسيکلت شماره گذاري شده است. وي  افزود: در قسمت تصادفات در استان در 8 ماه گذشته 6832 فقره تصادفات بوجود آمده است که فقط 12 فقره آن تصادفات فوتي بوده است که نسبت به سال قبل کاهش داشته که دليل آن هم اجباري بودن کمربند ايمني براي رانندگان، کلاه ايمني براي راکبان موتورسيکلت، جداسازي جريانهاي ترافيکي، اصلاح نقاط حادثه خيز و آموزشهايي که از طريق صداوسيما و به خصوص مطبوعات به مردم ارائه شده است.
وي در مورد تصادفات اضافه کرد: سرنشينان خودروها 33 درصد فوتي، که 61 درصد آن بر اثر ضربه سر بوده است.
راکبان موتورسيکلت 23 درصد فوتي، که 64 درصد آن بر اثر ضربه سر بوده است.
عابران پياده، 21/04 درصد فوتي و رانندگان وسايل نقليه چه در داخل شهرو چه در خارج از شهر 18/05 درصد فوتي، که در آن 57 درصد بر اثر ضربه سر بوده است.
ضيايي در ادامه گفت: از تاريخ 85/8/15 طرح تبديل گواهينامه هاي يک ساله به 5 ساله اجرا شده است و دارندگان گواهينامه موقت يک ساله وظيفه دارند که يک ماه قبل از انقضا» مدت اعتبار گواهينامه نسبت به تعويض آن اقدام نمايند و در هر شهري که در آن واحد پليس10+ وجود داشته باشد به آن جا مراجعه شود که در گرگان در سه مکان، پشت دادگاه انقلاب، بلوار کاشاني و رسالت (تقاطع شهيد رجايي) واقع شده است و جايي که پليس10+ وجود ندارد به دفاتر پستي مراجعه شود.
وي گفت: دوربين هاي مداربسته تا فاصله 3 يا 4 کيلومتري را زير نظر دارند و در  سطح شهر 11 دوربين کنترل نامحسوس به کار گرفته شده است و همچنين دستگاه کنترل سرعت هم در جاده ناهارخوران به زودي راه اندازي خواهد شد. وي گفت: ايستگاه راديو پيام با همکاري شهرداري و صداوسيما در مرکز کنترل هوشمند مستقر خواهد شد که براي پيام رساني راديويي براي شهروندان است.
ضيايي در پايان، از مردم خواست که حتما خودروها را در پارکينگ هاي در نظر گرفته شده بگذارند و رانندگان از بستن کمربند ايمني پرهيز نکنند.


 بازجويي از 21 روزنامه نگار ايراني در پي سفر آموزشي به خارج 
 دو خبرنگار گرگاني در فرودگاه تهران بازجويي شدند

اقتصاد گلستان- بيست ويک روزنامه نگار ايراني پس از بازگشت از سفري آموزشي به خارج از کشور، در فرودگاه مهرآباد تهران مورد بازجويي سه ساعته ماموران اطلاعاتي قرار گرفتند.
انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران به اين اقدام اعتراض کرده و طي بيانيه اي اعلام کرده است که حق خود را براي شکايت از مقاماتي که در فرودگاه با روزنامه نگاران برخورد کردند براي خود محفوظ مي داند و خواهان توقف برخوردهايي از اين قبيل است. اين روزنامه نگاران از سوي انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران و به دعوت بنيادي غيرانتفاعي به نام «ارتباطات براي توسعه (سي.اف.دي)» در هلند به اين کشور دعوت شده بودند تا در دوره اي آموزشي در زمينه روزنامه نگاري به مدت دوهفته شرکت کنند.
يکي از اين روزنامه نگاران که نخواست نامش فاش شود به يک خبرگزاري  گفت در بازگشت از اين سفر و پس از آنکه هواپيماي حامل آنان ساعت دو و پانزده دقيقه بامداد دوشنبه 29 آبان در فرودگاه مهرآباد تهران به زمين نشست، هنگام کنترل گذرنامه، کليه 21 خبرنگار را از ديگر مسافران جدا کردند و با تفکيک جنسيتي به اتاقک هاي بخش گذرنامه بردند.به گفته وي، ماموران وزارت اطلاعات ابتدا دوربين ها، فيلم، عکس، رايانه هاي دستي، دستنوشته ها و دفترچه هاي تلفن و تمامي وسائل ضبط صوت و همچنين ارز خارجي را که همراه آنان بودند از روزنامه نگاران گرفتند و ضبط کردند.
اين روزنامه نگار همچنين گفت که پس از اقدامات اوليه و امضاي صورت جلسه، پرسشنامه هايي به آنها داده شد که در آنها سوالاتي از اين قبيل مطرح گرديده بود: "چرا به اين سفر رفتيد؟ از طرف کجا رفتيد؟ ميزبانان شما چه کساني بودند؟ چه کارهايي انجام داديد؟".
اين روزنامه نگار مي افزايد ماموران وزارت اطلاعات ساعت پنج و نيم بامداد هر 21 روزنامه نگار را مرخص کردند اما اين پايان ماجرا نبود، زيرا دقايقي بعد ماموران حراست فرودگاه تمامي خبرنگاران را مورد بازجويي مجدد قرار دادند و اين بار سوالات را با جزئيات بيشتري از آنها پرسيدند و پاسخ سوالات را به صورت مکتوب خواستند. آن گونه که اين روزنامه نگار گفته، عمده سوالات ماموران حراست فرودگاه عبارت بود از اينکه: "هدفتان از سفر چه بود؟ چه برنامه هاي خاصي برايتان تدارک ديدند؟ آيا از مکان و جاي خاصي بازديد کرديد؟ با چه افرادي در هلند ديدار داشتيد؟ هزينه اي که براي هر کدامتان صرف شد چه قدر بود و از چه منبعي تامين شده بود؟ شما ( هر خبرنگار) چقدر هزينه کرديد"؟
از جمله سوالاتي که از اين روزنامه نگاران پرسيده شده اين بوده که آيا به محله موسوم به ردلايت (چراغ قرمز) شهر آمستردام که فحشا در آن آزاد است رفته اند يا نه؟
يکي از اين روزنامه نگاران مي گويد بازجويي کنندگان با وجود سوالاتي که مي پرسيدند خود اطلاعات دقيقي از جزئيات سفر آنها داشتند. از برخي از اين روزنامه نگاران همچنين درباره راديو زمانه پرسيده شده که راديويي تازه تاسيس به زبان فارسي در هلند است.
اين روزنامه نگاران پس از آنکه پرسشهاي شان خوانده شد و جزئيات بيشتري نيز از آنان به صورت کتبي و شفاهي پرسيده شد، بين ساعات هفت ونيم تا هشت ونيم صبح از حراست فرودگاه اجازه خروج گرفتند و به آنان گفته شد که براي بازجويي هاي بعدي احضار خواهند گرديد و براي عودت وسائل ضبط شده با آنها تماس گرفته خواهد شد.
طي يک سال گذشته، چند موسسه رسانه اي اروپايي دوره هاي آموزشي براي روزنامه نگاران ايراني در کشورهاي ترکيه، انگلستان و هلند برگزار کرده اند که شرکت اين روزنامه نگاران در آنها واکنش برخي مطبوعات محافظه کار را برانگيخت.
اما به نظر مي رسد نخستين بار باشد که روزنامه نگاران به دليل شرکت در اين دوره هاي آموزشي رسما مورد بازخواست مراجع امنيتي قرار مي گيرند.
روزنامه نگاراني که در دوره آموزشي هلند شرکت کرده بودند به انتخاب انجمن صنفي روزنامه نگاران به اين دوره اعزام شده بودند و شامل گروهي از روزنامه نگاران نشريات سراسري و همچنين تعدادي از روزنامه نگاران محلي شهرستان گرگان بودند. سرپرستي اين گروه را بهروز گرانپايه به عهده داشت که چهار سال پيش مدتي را به اتهام جاسوسي در بازداشت گذراند. موسسه «ارتباطات براي توسعه» که شرکت کنندگان دوره آموزشي آن در بازگشت به ايران مورد بازجويي قرارگرفته اند خود را نهادي متشکل از گروهي از روزنامه نگاران معرفي مي کند که به آموزش روزنامه نگاران کشورهاي آفريقا و خاورميانه مي پردازد. اين موسسه در شهر اوترخت هلند استقرار دارد.
دولت هلند در سال 2004 ميلادي که رياست دوره اي اتحاديه اروپا را در دست داشت بودجه اي به مبلغ 15 ميليون يورو به منظور برگزاري دوره هاي آموزشي براي روزنامه نگاران داخل ايران و همچنين راه اندازي شبکه هاي راديويي و سايت هاي اينترنتي به زبان فارسي در خارج از ايران اختصاص داد.


خبرنگار اقتصاد گلستان مي افزايد:
ظاهرا بعضي از ماموران امنيتي در گرگان حدود يک ماه پيش، و قبل از آن که دو تن از خبرنگاران عضو انجمن صنفي مطبوعات گرگان، به نامهاي رايجي و هراتي، به اين سفر اعزام شوند، از اين دو پرسش هايي کرده و به آنان تذکراتي داده بودند و به نظر مي رسد تا حدودي قصد داشتند آنان را از انجام اين سفر منصرف کنند که البته هيچگونه توجيه عقلي و منطقي و قانوني براي خواسته وجود نداشته است و آن دو خبرنگار که علي القاعده افرادي کاملا عادي و موجه هستند، به سفري که حق طبيعي شان بوده رفته اند اما در بازگشت و در فرودگاه تهران، دچار مشکلاتي شده اند که در خبر بالا ذکر شد.
اقتصادگلستان به سهم خود اين حرکات و رفتار ماموران امنيتي و انتظامي با خبرنگاران را زشت، عقب مانده، غيرعقلاني  و غير قانوني مي داند و خواهان توقف و اصلاح اين رفتارها است.


 تغذيه کودکان را جدي بگيريم 

گزينش از:سبحان بردي قره داشلي -آق قلا

همه پدر و مادرها و مسوولان بايد به مقدار و نحوه تغذيه کودکان توجه جدي داشته باشند. هر گونه بي توجهي در اين زمينه موجب نارسايي در رشد جسمي و ذهني کودکان مي شود که در آينده علاوه بر بروز بيماري ها و خسارات روحي و بدني، هرينه هاي کلان درمان و نگهداري از کودک يا جوان بيمار را به پدر و مادر و به جامعه تحميل مي کند.  
نيازهاي چهار گروه غذايي در دوران مدرسه عبارتند از:
2 يا 3 فنجان شير، 60 يا90 گرم گوشت در روز، 4 يا 5 بار ميوه و سبزيجات و حدود 300 يا 400 گرم نان و غلات.
عادات و رفتار غذا  خوردن
به دليل اين که کودکان در سن مدرسه داراي فعاليت ها و مشغوليت  بسياري هستند ممکن است غذاخوردن را فراموش کنند، به خصوص يکي از مهمترين وعده هاي غذايي که ممکن است دچار فراموشي شود خوردن صبحانه است، حتي اگر مواد غذايي در مدرسه همراه داشته باشند ممکن است از آن استفاده نکنند و بعد از مدرسه خوراکي هايي را جهت تامين انرژي مصرف کنند که ارزش غذايي ندارد. البته عادات خوب غذا خوردن با تقليد از بزرگترها در محيط توسط کودک ياد گرفته مي شود. جو دوستانه و لذيذ بودن غذا بهترين روش براي ايجاد انگيزه اشتهاي کودک است، لذا به والدين توصيه مي شود:
1- محيط آرامي را براي کودک در هنگام صرف غذا فراهم کنند.
2 -کودکان را تشويق به خوردن موادي نمايند که براي سلامتي آنان  مفيد هستند، به خصوص اين که علاقه کودک را در نظر بگيرند.
3- درباره ارزش موادغذايي توضيح دهند و آن ها را از خوردن موادي که ارزش غذايي ندارد منع نمايند.
4- غذاهاي اساسي با ارزش غذايي بالا را به کودکان شناسانده و اين مهارت را در آن ها ايجاد کنند که بتوانند غذاهاي بي ارزش را از غذاهايي که ارزش بالايي دارند تشخيص دهند.
5- بهتر است براي ناهار از غذاهاي گرم استفاده شود از صرف غذاهاي يخچالي اجتناب گردد.
6- دقت شود غذاهاي بسته بندي شده و آماده هميشه ممکن است ارزش غذايي لازم را نداشته باشد.
به  هر حال لازم است اين مساله را در نظر داشته باشيم که غذاها بايد متناسب با رشد و تکامل کودک در نظر گرفته شود و به اندازه اي باشد که نياز روزانه بدن را تامين نمايد. موادغذايي اضافي باعث چاقي در کودک خواهد شد.
اختلالات مرتبط به سو» تغذيه در دوران مدرسه:
يکي از مواد مهمي که امروزه به عنوان يک مشکل مطرح مي شود تاثير تلويزيون بر الگوي تغذيه کودک مي باشد. تماشاي تلويزيون مي تواند تاثيرات آموزشي سو» بر وضعيت تغذيه اي دانش آموزان داشته باشد، زيرا:
1- هنگام تماشاي تلويزيون به دليل محدود شدن فعاليت کودک، بدن وي انرژي کمتري مصرف مي کند.
2- دقت کودک را براي انجام فعاليت ها انرژي زا را مي گيرد.
3- باعث مصرف موادغذايي کالري زا در هنگام تماشا مي شود که منجر به پوسيدگي دندان ها مي شود، به طوري که عوامل فوق در نهايت باعث چاقي مي شوند.
محققان ارتباط قوي را بين ميزان کلسترول خون و تماشاي تلويزيون يافته اند به اين ترتيب که 29 درصد موارد چاقي با کاهش ساعات تماشا به کمتر از يک ساعت در روز کاهش يافته است، ضمن اين که مشخص شده کودکاني که بيش از 2 ساعت در روز تلويزيون تماشا مي کنند کلسترول خون بالاتري نسبت به بچه هاي فعال دارند. در مجموع کمبودهاي مواد مغذي در اين سنين بيشتر ناشي از عدم دريافت کافي غذا و يا نامناسب بودن نوع و کيفيت غذاي مصرفي است.
يکي از مشکلات اساسي ديگر در رابطه با نوع موادغذايي کمبود فقر آهن است که باعث ايجاد عوارضي در کودک مي شود. اين عوارض عبارتند از:
1- اختلال در تکامل و هماهنگي سيستم اعصاب حرکتي
2- اختلال در تکامل گفتاري
3- کاهش قدرت يادگيري و افت تحصيلي
4- اثرات فيريولوژيکي و رفتاري (بي تفاوتي، خستگي، بي حسي و..)
5- کاهش مقاومت بدن در مقابل عفونت ها
مشکل ديگري که کودکان را تهديد مي  کند، سو» تغذيه پروتئين  کالري است که اغلب به دليل نرسيدن مواد غذايي فاقد ارزش غذايي مي باشد، البته عواملي مانند عفونت هاي انگلي و يا عفونت هاي مزمن و يا مشکلات عاطفي نيز در اين موارد دخالت دارند. همچنين ممکن است در کودکان محصل مشکلات تغذيه اي ديگري مانند چاقي، بي اشتهايي عصبي و يا گرسنگي شديد غيرطبيعي نيز بروز کند.
باتوجه به آنچه بيان شد لازم است به تمامي دانش آموزان و والدين آگاهي هاي لازم در جهت تغذيه صحيح داده شود. خوشبختانه يکي از گام هاي موثري که انجام شده است گنجاندن مطالب آموزشي در کتاب هاي درسي است که مي تواند بسيار مفيد باشد، اما کفايت نمي کند. لذا بايد برنامه هاي آموزشي وسيعي براي والدين نيز گذاشته شود تا آگاهي هاي لازم را در اين مورد کسب نمايند، زيرا والدين اولين و مهمترين الگوي تغذيه اي کودک مي باشند.
منابع:  1- کليات خدمات بهداشتي، ترجمه دکتر حسين شجاعي تهراني
2- مجموعه آموزشي تغذيه کودکان در سنين مدرسه