Go تاریخ 1385/09/01 - چهارشنبه اول آذر 1385/ 30 شوال 1427/ 22 نوامبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 80

 مدرسه علميه خيرخوجه سفلي 
 18 سال تلاش، 65 ; طلبه، 2 دانش آموخته و 4 مدرس

گزارش از خبرنگار افتخاري، منيژه توکلي

اشاره: روستاي خيرخوجه، در بخش مرزي اينچه برون و در فاصله 70 کيلومتري شمال گندکاووس قرار دارد. اهالي اين روستا عمدتا از طريق دامداري و قدري هم کشاورزي و توليد صنايع دستي امرار معاش مي  کنند. اين بخش مرزي و نيز روستاي خيرخوجه، نظر به قهر طبيعت و عدم توجه مسوولان استاني و کشوري، در رديف نقاط محروم و کم درآمد استان قرار دارند و جا دارد که در جهت رفع محروميت و براي ايجاد مراکز توليدي اشتغال زا در اين منطقه، با توجه به استعداد ها و توانمندي هاي آن اقدام لازم به عمل آورند. گزارش و گفتگوي زير درباره مدرسه روستاي علميه خيرخوجه است که در اين منطقه فعال است.

محمدبردي آخوندتوکلي، ساکن روستاي خيرخواجه سفلي است. او در سال 1368 از مدرسه علميه عرفاني چاروايلقي، زير نظر مدرس حال محمد آخوند بنديشه، درس خوانده و فارغ التحصيل شده است. او از آن زمان تاکنون به تدريس در مدرسه ديني خيرخوجه مشغول است.
- لطفا بفرماييد که تا کنون چند طلبه از اين مدرسه فارغ التحصيل شده اند و در حال حاضر چند طلبه داريد؟
 در سال 1382 دو طلبه از اين مدرسه فارغ التحصيل شدند که در حال حاضر در همين مکان تدريس مي کنند. تعداد طلبه ها نيز 65 نفر مي باشد. اميد است در سال 1386 چند نفر ديگر فارغ التحصيل شوند.
- ساختمان جديد مدر
سه در چه سالي آغاز شد؟
  در روز 12 اسفند 1367 طي مراسمي با حضور استاد حاج يارمحمد آخوندنظري، مسئول مدرسه علميه عرفاني قره بلاغ و جمعي از روحانيون، مدرسان، طلاب و معتمدين محلي و قشرهاي مختلف مردم. تمام هزينه هاي ساختماني اين مدرسه با خودياري اهالي خير اين منطقه، به خصوص مرحوم ملا خوجه بردي، تامين شده است.
- در حال حاضر تعداد مدرسان چند نفر است و شما با چه مشکلاتي روبرو هستيد ؟
 به غير از بنده 3 مدرس هم هستند، به نام هاي ارازجان آخوند تواني، ستارآخوند دوگونچي و عبدالغفار آخوند ارازگلدي. اگر در رابطه با مشکلات سخن بگويم. ما مشکل مالي، آبرساني و نانوايي داريم. روستا نانوايي ندارد و اين موجب سختي براي طلاب اين مدرسه است. همانطور که گفتم 65 نفر طلبه در اين حوزه مشغول تحصيل هستند. قبلا که تعداد طلاب کم بود، زنان اين روستا و روستاهاي همجوار به نوبت در خانه هايشان براي طلاب نان مي پختند و مي آوردند، و اکنون هم تعداد طلبه ها زياد شده، هنوز هم زنان روستايي براي طلبه ها نان مي پزند، و از طرفي دو طلبه  مامور شده اند که هر روز صبح با وسيله اي به داشلي برون بروند و از نانوايي آن محل نان تهيه کنند. مشکل آبرساني داريم، هنوز بعد از گذشت 28 سال از پيروزي انقلاب اسلامي اين روستا آب آشاميدني سالم ندارد.
مشکلات مالي نيز مثل هميشه دامن گير مدرسه براي تامين مخارج طلاب است. خدا را شکر با همياري افراد خير اين مشکل کمي رفع مي شود. ولي هنوز کار ساختمان مدرسه کامل نشده است و ما دست به سوي افراد خير دراز مي کنيم و مي خواهيم که ما را کمک کنند.
- وضعيت تحصيلي طلبه ها چگونه است؟
 سال تحصيلي طلبه ها هر ساله از اول شهريور ماه شروع و آخر ارديبهشت تمام مي شود و بعد تعطيلات تابستاني از راه مي رسد و هر ماه نيز يک بار از صبح روز سه شنبه تا ظهر جمعه مدرسه تعطيل مي شود و بقيه روز ها طلبه ها به طور شبانه روزي و رايگان، زير نظر مدرسان درس مي خوانند. تعطيلي هر سال با مراسم خاصي همراه است که در آن اعضاي خانواده طلاب، اهالي و بزرگان محلي، روحانيان، فرهنگيان و مسئولان ادارات شرکت مي کنند. در اين مراسم جشن و شادي، آئين مولودخواني اجرا و کارنامه هاي طلاب داده مي شود و به شاگردان ممتاز جوايزي اهدا» مي  شود.
 در ايام تعطيلات تابستاني نيز کلاس هاي قرائت قرآن و آموزش هاي ديني در اين حوزه تشکيل مي شود.
- اگر در پايان حرفي خاصي داريد بفرماييد.
 از شما به عنوان خبرنگار اقتصاد گلستان، از شهر گنبدکاووس به اين روستاي مرزي و دور افتاده و محروم آمده ايد، تشکر مي کنم. از خداوند متعال براي همه خبرنگاران و نشريات که خادمان جامعه هستند و براي کارکنان و خوانندگان اين نشريه سلامت و توفيق آرزو دارم. اميدوارم مسوولان استانداري و ادارات، به اين منطقه مرزي و محروم، توجه خاصي داشته باشند و ما را از مزايا و امکانات استاني بي نصيب نگذارند. و اميدواريم که همواره پرچم اسلام بر فراز ايران عزيز در اهتزاز باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان