Go تاریخ 1385/09/01 - چهارشنبه اول آذر 1385/ 30 شوال 1427/ 22 نوامبر 2006/ سال دوم نسخه شماره 80

 بازجويي از 21 روزنامه نگار ايراني در پي سفر آموزشي به خارج 
 دو خبرنگار گرگاني در فرودگاه تهران بازجويي شدند

اقتصاد گلستان- بيست ويک روزنامه نگار ايراني پس از بازگشت از سفري آموزشي به خارج از کشور، در فرودگاه مهرآباد تهران مورد بازجويي سه ساعته ماموران اطلاعاتي قرار گرفتند.
انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران به اين اقدام اعتراض کرده و طي بيانيه اي اعلام کرده است که حق خود را براي شکايت از مقاماتي که در فرودگاه با روزنامه نگاران برخورد کردند براي خود محفوظ مي داند و خواهان توقف برخوردهايي از اين قبيل است. اين روزنامه نگاران از سوي انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران و به دعوت بنيادي غيرانتفاعي به نام «ارتباطات براي توسعه (سي.اف.دي)» در هلند به اين کشور دعوت شده بودند تا در دوره اي آموزشي در زمينه روزنامه نگاري به مدت دوهفته شرکت کنند.
يکي از اين روزنامه نگاران که نخواست نامش فاش شود به يک خبرگزاري  گفت در بازگشت از اين سفر و پس از آنکه هواپيماي حامل آنان ساعت دو و پانزده دقيقه بامداد دوشنبه 29 آبان در فرودگاه مهرآباد تهران به زمين نشست، هنگام کنترل گذرنامه، کليه 21 خبرنگار را از ديگر مسافران جدا کردند و با تفکيک جنسيتي به اتاقک هاي بخش گذرنامه بردند.به گفته وي، ماموران وزارت اطلاعات ابتدا دوربين ها، فيلم، عکس، رايانه هاي دستي، دستنوشته ها و دفترچه هاي تلفن و تمامي وسائل ضبط صوت و همچنين ارز خارجي را که همراه آنان بودند از روزنامه نگاران گرفتند و ضبط کردند.
اين روزنامه نگار همچنين گفت که پس از اقدامات اوليه و امضاي صورت جلسه، پرسشنامه هايي به آنها داده شد که در آنها سوالاتي از اين قبيل مطرح گرديده بود: "چرا به اين سفر رفتيد؟ از طرف کجا رفتيد؟ ميزبانان شما چه کساني بودند؟ چه کارهايي انجام داديد؟".
اين روزنامه نگار مي افزايد ماموران وزارت اطلاعات ساعت پنج و نيم بامداد هر 21 روزنامه نگار را مرخص کردند اما اين پايان ماجرا نبود، زيرا دقايقي بعد ماموران حراست فرودگاه تمامي خبرنگاران را مورد بازجويي مجدد قرار دادند و اين بار سوالات را با جزئيات بيشتري از آنها پرسيدند و پاسخ سوالات را به صورت مکتوب خواستند. آن گونه که اين روزنامه نگار گفته، عمده سوالات ماموران حراست فرودگاه عبارت بود از اينکه: "هدفتان از سفر چه بود؟ چه برنامه هاي خاصي برايتان تدارک ديدند؟ آيا از مکان و جاي خاصي بازديد کرديد؟ با چه افرادي در هلند ديدار داشتيد؟ هزينه اي که براي هر کدامتان صرف شد چه قدر بود و از چه منبعي تامين شده بود؟ شما ( هر خبرنگار) چقدر هزينه کرديد"؟
از جمله سوالاتي که از اين روزنامه نگاران پرسيده شده اين بوده که آيا به محله موسوم به ردلايت (چراغ قرمز) شهر آمستردام که فحشا در آن آزاد است رفته اند يا نه؟
يکي از اين روزنامه نگاران مي گويد بازجويي کنندگان با وجود سوالاتي که مي پرسيدند خود اطلاعات دقيقي از جزئيات سفر آنها داشتند. از برخي از اين روزنامه نگاران همچنين درباره راديو زمانه پرسيده شده که راديويي تازه تاسيس به زبان فارسي در هلند است.
اين روزنامه نگاران پس از آنکه پرسشهاي شان خوانده شد و جزئيات بيشتري نيز از آنان به صورت کتبي و شفاهي پرسيده شد، بين ساعات هفت ونيم تا هشت ونيم صبح از حراست فرودگاه اجازه خروج گرفتند و به آنان گفته شد که براي بازجويي هاي بعدي احضار خواهند گرديد و براي عودت وسائل ضبط شده با آنها تماس گرفته خواهد شد.
طي يک سال گذشته، چند موسسه رسانه اي اروپايي دوره هاي آموزشي براي روزنامه نگاران ايراني در کشورهاي ترکيه، انگلستان و هلند برگزار کرده اند که شرکت اين روزنامه نگاران در آنها واکنش برخي مطبوعات محافظه کار را برانگيخت.
اما به نظر مي رسد نخستين بار باشد که روزنامه نگاران به دليل شرکت در اين دوره هاي آموزشي رسما مورد بازخواست مراجع امنيتي قرار مي گيرند.
روزنامه نگاراني که در دوره آموزشي هلند شرکت کرده بودند به انتخاب انجمن صنفي روزنامه نگاران به اين دوره اعزام شده بودند و شامل گروهي از روزنامه نگاران نشريات سراسري و همچنين تعدادي از روزنامه نگاران محلي شهرستان گرگان بودند. سرپرستي اين گروه را بهروز گرانپايه به عهده داشت که چهار سال پيش مدتي را به اتهام جاسوسي در بازداشت گذراند. موسسه «ارتباطات براي توسعه» که شرکت کنندگان دوره آموزشي آن در بازگشت به ايران مورد بازجويي قرارگرفته اند خود را نهادي متشکل از گروهي از روزنامه نگاران معرفي مي کند که به آموزش روزنامه نگاران کشورهاي آفريقا و خاورميانه مي پردازد. اين موسسه در شهر اوترخت هلند استقرار دارد.
دولت هلند در سال 2004 ميلادي که رياست دوره اي اتحاديه اروپا را در دست داشت بودجه اي به مبلغ 15 ميليون يورو به منظور برگزاري دوره هاي آموزشي براي روزنامه نگاران داخل ايران و همچنين راه اندازي شبکه هاي راديويي و سايت هاي اينترنتي به زبان فارسي در خارج از ايران اختصاص داد.


خبرنگار اقتصاد گلستان مي افزايد:
ظاهرا بعضي از ماموران امنيتي در گرگان حدود يک ماه پيش، و قبل از آن که دو تن از خبرنگاران عضو انجمن صنفي مطبوعات گرگان، به نامهاي رايجي و هراتي، به اين سفر اعزام شوند، از اين دو پرسش هايي کرده و به آنان تذکراتي داده بودند و به نظر مي رسد تا حدودي قصد داشتند آنان را از انجام اين سفر منصرف کنند که البته هيچگونه توجيه عقلي و منطقي و قانوني براي خواسته وجود نداشته است و آن دو خبرنگار که علي القاعده افرادي کاملا عادي و موجه هستند، به سفري که حق طبيعي شان بوده رفته اند اما در بازگشت و در فرودگاه تهران، دچار مشکلاتي شده اند که در خبر بالا ذکر شد.
اقتصادگلستان به سهم خود اين حرکات و رفتار ماموران امنيتي و انتظامي با خبرنگاران را زشت، عقب مانده، غيرعقلاني  و غير قانوني مي داند و خواهان توقف و اصلاح اين رفتارها است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان