نسخه شماره 80 - 1385/07/17 - دوشنبه
صفحه اصلي شناسنامه
روي جلد
آرشيو

ارتباط با ما
جستجوي پيشرفته
برو

 ورزشي براي هميشه 
نويسنده : «بهنام نيک­پيام»

بدن­سازي و پرورش اندام از جمله رشته­هايي است که شايد کمتر به چشم آمده و معنا و مفهوم خاصي در بين بسياري از مردم نداشته باشد و اصولاً همين ديدگاه ناقص و عدم آگاهي نسبت به آن باعث شده که در مواردي وجود و حضور آن را باور نداشته باشند!

رشته­اي که زيبايي، زيباسازي، شادابي و طراوت محصول ممتاز آن است اما گاهي با همين امتياز مهم و منحصر به فرد آنقدر کم­اهميت برخورد مي­شود که تقريباً در آستانه فراموشي قرار مي­گيرد.

پرورش اندام، براي ساختن اندام، براي يکنواخت شدن عضلات و آهنگ منظم آن و به داشتن بدني قبراق، سرحال و بانشاط کمک مي­کند که همين اندام آماده و تنومند مي­تواند ناشي از يک بدن­سازي خوب و منطقي باشد. بدن­سازي مقوله­اي بسيار مهم در امور تيم­داري که در پيشرفت فردي و تيمي بسيار مفيد و مثمر مي­باشد. بازيکنان رشته­هاي مختلف ورزشي اعم از مبارزات انفرادي و يا تيمي براي حضور فعال در ميدان و براي جنگيدن و آمادگي بالاي بدني نيازمند بدن­سازي خوب، اصولي و منطقي مي­باشند.

اما اينکه بدن­سازي چگونه، توسط چه کسي و با چه روش علمي و تجربي انجام شود بسيار مهم است و همين امر مي­تواند نقطه قوت و يا ضعف بسياري از افراد و يا تيم­ها باشد. مبناي اين کار مهم هم نحوه و چگونگي ارائه بسياري از افراد و رشته­هاي ورزشي در شرايط سخت تمرينات و رقابت­ها به خوبي عملکرد بدن­سازي خود را نشان داده و مشخص مي­نمايند که چقدر کار اصولي و علمي بر روي بدن آنها انجام شده است. همواره لحظات حساس و دقايق نيمه­پاياني و تقريباً پاياني مسابقات انفرادي و يا تيمي نشانگر اين امر مهم و البته حساس است وقتي که ورزشکار از اواسط رقابت و يا دقايق پاياني اُفت کرده و کم مي­آورد دقيقاً همه نگاه­ها به سمت بدن­سازي معطوف مي­شود که چرا ورزشکاران ما نتوانستند به موقع، خوب و يا شرايط روز دنيا به بدن­سازي بپردازند و ده­ها اما و اگر ديگر که تير تيز پيکان به سمت اين عارضه نشانه مي­رود.

پس بدن­ساز خوب کسي است که تمام تلاش و هم و غم خود را معطوف مسايل علمي، منطقي و تجربي روز دنيا کرده و در حد بضاعت بکوشد که بدن ورزشکاران را فعال، پويا و پرتحرک به بار آورده و آنها را آنگونه بسازد که جوابگوي نيازهاي فردي و تيمي و علاقه­مندان آنها باشد.

با ذکر مقدمه فوق و هدف از اين بسترسازي، معرفي يک ورزشکار پيشکسوت و مربي باتجربه اين رشته ورزشي است. سيديعقوب حاجي ميرقاسمي متولد سال 1341 در مرزنکلاته گرگان که پس از حضور در جامعه ورزش گرگان، فعاليت خود را از فوتبال در کوچه و پس­کوچه­هاي روستاي مرزنکلاته شروع کرد اما در همان آغاز ورزش فوتبال متوجه يک استعداد ورزشي ديگر در خود شد و آن سرعت زياد و دوندگي خوب بود که در کنار فوتبال به مسابقات دو و ميداني آموزشگاه­ها نيز پرداخته و تا حد قهرماني در سطح استان هم مي­رسد.

گرچه چند سالي را به دو و ميداني فوتبال پرداخت اما وجود يک باشگاه قديمي و شايد قديمي­ترين باشگاه گرگان و استان و حضور پدر ورزش گرگان حاج آقا سيدين که انواع رشته­هاي ورزشي در آنجا به شکلي پسنديده قوت گرفت موجب جذب سيديعقوب حاجي ميرقاسمي به رشته زيباي پرورش اندام و بدن­سازي شد. سيديعقوب سال­ها به عنوان يک ورزشکار به ورزش­هاي پرورش اندام پرداخت که پشتکار و تلاش قابل توجه او باعث شد که خيلي زود عناوين قهرماني در سطح آموزشگاه­ها، شهرستان­ و استان (مازندران سابق) را از آن خود کرد و به عبارتي شهره آفاق شد به طوري که در مدت زمان کوتاه در جاي جاي استان وي را شناختند و مسئوليت وي سنگين­تر شد.

از سال 1355 تا سال 1381 را بايد اوج فعاليت­هاي ورزشي سيديعقوب حاجي ميرقاسمي دانست که طي اين 26 سال وي در کنار مسابقات ورزشي، کاربري­گري را نيز به عهده داشتته و به تربيت شاگردان در اين رشته هم پرداخته است که ماحصل بسياري از ورزشکاران موفق و تيم­هاي موفق گرگان و استان مي­باشد که با بدن­سازي وي به موفقيت­هايي هم رسيده­اند.

وي بارها به عناوين قهرماني گرگان، استان و کشور دست يافته است شايد بتوان گفت 15 سال در مازندران و گرگان در وزن 65 کيلوگرم آقايي کرد که پس از سال 81 به طور جدي کاربري­گري در رشته بدن­سازي را شروع کرد و در باشگاه­هاي سيدين، رسالت و باشگاه سادات که مؤسس آن خودش بود شروع به فعاليت کرد که در باشگاه سادات توانست امکانات خوبي هم ايجاد کند و هم­اکنون در باشگاه­هاي هلال­احمر گرگان و مدرسه کاراته گرگان در رده­هاي نوجوانان و جوانان و بزرگسالان کار بدن­سازي را به طور منظم دنبال مي­کند. هفته­اي تقريباً 6 روز به اين کار مشغول است زندگي روزمره را از طريق تلاش و فعاليت شخصي با وسيله نقليه خود (تاکسي) مي­گذراند و چشمداشت آنچناني هم از کسي و يا باشگاهي ندارد.

سيديعقوب که در کارنامه خود افتخارات خارجي و بين­المللي هم دارد همواره تلاش مي­کند که تمام تجارب و اندوخته­هاي خويش را در اختيار جوانان بگذارد.

حضور در چند کشور و تور نخست بين­المللي به عنوان ورزشکار و مربي و حتي ناظر کارنامه خوب و مثبتي از وي به جا گذاشته که انشاءالله مسئولين محترم استان بتوانند به خوبي از اين سوابق و کارنامه مثبت ورزشي استفاده کنند.

از نکات جالب توجه ديگر اين که سيديعقوب حاجي ميرقاسمي از جمله داوران خوب و موفق بين­المللي رشته کبدي هم مي­باشد که حضور وي در نهمين دوره مسابقات کبدي آسيا در آذر 84 مؤيد تلاش مستمر وي مي­باشد.

سيديعقوب حاجي ميرقاسمي به حضور سالم ورزشکاران و پاکي رشته بدن­سازي از عارضه­اي به نام دوپينگ بسيار تأکيد دارد و معتقد است که بايد با شدت با اين بلاي خان مان سوز (دوپينگ) برخورد شود تا فضاي صميمي، سالم در محيط ورزشي حاکم شود.

وي همچنين معتقد است که جايگاه رشته بدن­سازي نسبت به سنوات قبل بهتر شده اما تا رسيدن به آن جايگاه واقعي فاصله زياد دارد بنابراين بايد تلاش­هاي جدي­تري بکار گرفته شود تا به آرمان­ها و اهداف خود برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان