نسخه شماره 291 - 1390/07/25 - دوشنبه
صفحه اصلي شناسنامه
روي جلد
آرشيو

ارتباط با ما
جستجوي پيشرفته
برو

 پيستهاي خراب گلستان جان اسبهاي اصيل را مي گـيرد  

مهر: کورس پاييزه اسبدواني گلستان در آق قلا نيز رو به پايان است؛ ولي از مرمت و نوسازي مجموعه هاي ورزشي مهد سوارکاري کشور خبري نيست و اين امر گاه موجب تلف شدن اسب و يا آسيب ديدگي چابکسوار مي شود. گلستان سه مجموعه اسبدواني در شهرستانهاي گنبد کاووس، آق قلا و بندرترکمن دارد که اين مجموعه ها نيازمند بازسازي هستند. سابقه برگزاري کورسهاي اسبدواني در گلستان به سال 1353 برمي گردد و اين رشته ورزشي به جزئي از فرهنگ و سنت اهالي منطقه از جمله ترکمنهاي اين استان مبدل شده است.

سالانه چهار کورس در مجموعه هاي ورزشي اين استان برگزار مي شود و کورس اسبدواني گنبد کاووس از کورسهاي مطرح کشوري است که چابکسواراني از سراسر کشور در آن رقابت مي کنند. از بين مجموعه هاي اسبدواني استان، دو فصل مسابقات در بهار و پائيز در مجموعه سوارکاري گنبد کاووس، يک کورس تابستانه بندر ترکمن و يک کورس نيز در آق قلا برگزار مي شود. رئيس مجموعه هاي سوارکاري گلستان در اين زمينه گفت: تاکنون تلاشها براي بازسازي مجموعه هاي سوارکاري استان نتيجه اي نداد.

حکيم ايگدري افزود: اميدواريم با انتخاب دکتر عباسي به عنوان وزير ورزش توجه اصولي براي مرمت مجموعه هاي سوار کاري استان شود. وي عنوان کرد: از وزير ورزش و امور جوانان و مسئولان شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي انتظار توجه ويژه به ورزش اول استان را داريم. ايگدري بيان داشت: بازسازي و توسعه مجموعه سوارکاري گنبدکاووس که يکي از قديمي ترين و بزرگترين مجموعه هاي سوارکاري کشور است حداقل به بيش از دو ميليارد تومان اعتبار نياز دارد که با روند فعلي اداره آن امکان پذير نيست.

رئيس مجموعه هاي سوارکاري گلستان گفت: مجموعه اسبدواني گنبد کاووس نيز که بزرگترين مجموعه ورزشي سوارکاري استان و شمال است، 40 سال از ساخت آن مي گذرد و نياز شديد به بازسازي دارد. ايگدري، نامناسب بودن پيست و زمين مسابقه مجموعه هاي اسبدواني از جمله گنبد را از دغدغه هاي ديرينه دانست و گفت: زمين مسابقه خاکي و غيراستاندارد است که موجب آسيب ديدگي اسبها و چابکسواران مي شود. رئيس مجموعه اسبدواني گنبد کاووس عنوان کرد: براي مرمت زمين مسابقه پيشنهاد چمن کاري شد که هنوز اعتباري به اين بخش تخصيص داده نشده است.

وي يادآور شد: دپار مسابقات نيز خراب و مربوط به دهه هاي قبل است و موجب مشکلاتي شده است که نياز است مدرن و به روز شود. فرسودگي اصطبل ها، نامناسب بودن جايگاه تماشاگران به عنوان ارکان اصلي مسابقات، نبود مراکز و امکانات تفريحي و رفاهي براي ارائه خدمات به گردشگران و علاقمندان به ورزش سوارکاري در اين مجموعه ها همچنان دغدغه است. گلستان سه مجموعه اسبدواني در شهرهاي گنبد، آق قلا و بندرترکمن دارد و اکنون اين مجموعه ها تحت پوشش و نظارت شرکت تجهيز و توسعه اماکن ورزشي کشور قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان