نسخه شماره 291 - 1390/07/25 - دوشنبه
صفحه اصلي شناسنامه
روي جلد
آرشيو

ارتباط با ما
جستجوي پيشرفته
برو

 اسدالله عسگر اولادي:
 گرگان؛ ميزباني مناسب براي اجلاس ICBC  

چهارمين جلسه کميته اجرايي اجلاس ICBC

پنج شنبه گذشته استان گلستان ميزبان اسدالله عسگراولادي رييس اتاق مشترک ايران و روسيه و دبير اجلاس بين المللي ICBC بود که در فرودگاه گرگان مود استقبال هيئت ريسه؛ اعضاي هيات نمايندگان اتاق گرگان و بازرگانان فعال استان قرار گرفت. به گزارش روابط عمومي اتاق گرگان عسگراولادي و هيئت همراه به منظور دعوت رسمي از استان گلستان براي ميزباني اجلاس سيزدهم ICBC به گرگان سفر کرده و با اقدامات انجام شده در خصوص ميزباني اجلاس که ارديبهت سال 91 در گرگان برگزار مي شود قرار گرفت. عسگر اولادي و همراهان در اين سفر يک روزه ضمن شرکت در چهارمين جلسه کميته اجرايي استاني اجلاس و ديدار با فعالان اقتصادي استان از نمايشگاه توانمنديهاي کشاورزي استان بازديد کرد.اولين برنامه کاري دبير اجلاس ICBC در گرگان حضور در چهارمين جلسه ي کميته اجرايي استاني بود که در سالن کنفرانس اتاق گرگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اتاق گرگان، در ابتداي اين نشست که با حضور اعضاي کميته اجرايي استاني اجلاس سيزدهم برگزار شد دامغاني رييس اتاق گرگان ضمن خوش آمد به مهمانان، با تشريح نحوه ي چگونگي برگزاري اجلاس در گرگان به تشريح اهداف مد نظر پرداخت و گفت: تلاش داريم با ميزباني اجلاس و برگزاري همزمان نمايشگاه توانمديها، شاهد يک جهش اقتصادي در استان باشيم. در ادامه ي اين جلسه عسگراولادي ضمن تقدير از تلاش هيئت رييسه اتاق گرگان در آمادگي براي ميزباني اجلاس گفت: من اطمينان دارم که گلستان از هر لحاظ براي ميزباني اجلاس سيزدهم مناسب است. رييس اتاق مشترک ايران و روسيه همچنين با اشاره به تاريخچه ي تشکيل اتاق ايران و روسيه و اجلاس ICBC دستاوردهاي آن را براي کشورهاي عضو در زمينه هايي نظير حمل و نقل، تعرفه گمرک، ويزا و .. بسيار مفيد دانسته، اظهار اميدواري کرد اجلاس سيزدهم بتواند نتايجي بهتر براي حل مشکلات موجود به همراه داشته باشد. در اين جلسه که با حضور هيات نمايندگان اتاق گرگان برگزار شد؛ ظهيري عضو هيات نمايندگان اتاق تهران، فاطمه مقيمي عضو هيات نمايندگان اتاق ايران، تيز هوش رييس اتاق رشت نيز به بيان ديدگاهها، تجربيات و نقطه نظرات مرتبط پرداختند.

 

نشست با فعالان اقتصادي استان:

ديدار با هيات نمايندگان اتاق گرگان و بازرگانان و فعالان اقصادي ديگر برنامه عسگر اولادي در سفر به گرگان بود که با حضور علاقمندان و در محيطي صميمي برگزار شد. اسدالله عسگر‌اولادي در اين نشست صميمي با تاکيد بر لزوم گسترش مبادلات تجاري با کشورهاي منطقه اظهار داشت: به رغم همه ي محدوديتها، بايد همگان به گونه اي عمل کنيم که ارزش کل صادرات کشور در پايان سال به رقم 50 ميليارد دلار برسد. دبير اجلاس بين المللي ICBC با توجه به ميزباني گرگان در سيزدهمين دوره ي اين اجلاس خاطر نشان کرد: سيزدهمين دوره اجلاسICBC با هدف بررسي مشکلاتي همچون تعرفه‌ها، واردات و صادرات، حمل و نقل، هواپيمايي، ويزا، اقامت‌ها، ممنوعيت کالاهاي بين کشورها برگزار مي‌شود تا چالش‌هاي پيش رو برطرف شود.

 

به عقيده ي وي افزايش حجم مبادلات ايران به ويژه استان گلستان با کشورهاي CIS يکي از اهداف اجلاس سيزدهم است

وي در اين باره تصريح کرد: اين اجلاس در 15 سال پيش در پنج کشور ايران، روسيه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربايجان شکل گرفته است و هر ساله در يک منطقه برگزار مي‌شود که تاکنون سه بار در ايران در شهرهاي تهران، مشهد و رشت برگزار شده است. عسگراولادي با بيان اينکه اتاق بازرگاني صنايع و معادن ، مسئول برگزاري اين اجلاس است، عنوان کرد: دو سال پياپي رياست اين دوره به کشور ايران واگذار شده است و برگزاري چنين اجلاس‌هايي را مفيد مي‌دانم و معتقدم که چهارمين اجلاس در استان گلستان مفيدتر خواهد بود. وي از برگزاري نمايشگاهي از توانمندي‌هاي استان گلستان در حاشيه سيزدهمين اجلاس خبر داد و افزود: اجلاس منطقه‌اي ICBC در استان گلستان سه الي چهار روز به طول خواهد انجاميد که اميدوارم اجلاس ارزنده‌اي براي کشورهاي منطقه ارائه دهيم و اين اطمينان وجود دارد اجلاس پيش رو، نقطه عطفي براي درک بهتر مسائل و برطرف کردن مشکلات موجود باشد. ‌رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه با بيان اينکه برگزاري اين اجلاس در توليد، نقش ارزنده‌اي خواهد داشت، خاطرنشان کرد: انتظارم از اين اجلاس توفيق است چرا که در مي‌يابيم نياز منطقه چيست تا در رفع آن کوشا باشيد. در ادامه اين جلسه عسگراولادي خطاب به فعالان اقتصادي و صادرکنندگان استاني حاضر در جلسه با بيان اين که نبايد بحران‌هاي مختلفي را که پشت سر گذاشته ايم به فراموشي بسپاريم اظهار داشت: در مواجهه با مشکلات و بحران‌ها نبايد از ادامه کار و فعاليت اقتصادي بازماند چرا که اين مشکلات هيچگاه ابدي نخواهند بود. با عبور از بحرانهاي اقتصادي ايران همواره پيروز ابدي است. وي ملت ايران را توليدکننده و کارآفرين 2 هزار ساله معرفي کرد و يادآور شد: تاريخ حاکيست کار‌آفريني در ذات ملت ايران سابقه‌اي ديرينه دارد. دبير اجلاس منطقه‌اي ICBC و رئيس اتاق ‌مشترک ايران و روسيه کلمه تجارت را مشتق از پنج حرف معنادار دانست و افزود: "ت" کلمه تجارت نشان از تجربه مي‌باشد که از ممارست در يک کار به دست مي‌آيد و سطر کارهاي اقتصادي است، "ج" جرات و جسارت داشتن، "ا" اعتماد به نفس و يکي از اصول تجارت است، "ر" رافت و مهرباني با طرفين کار و در نهايت "ت" توکل به خدا که در اين بين مي‌توانيم به هدفمان دست يابيم.

 

کارآفريني در اقتصاد و توسعه پايدار

در ادامه نشست با فعالان اقتصادي مشاور رئيس اتاق ايران در امور زنان کارآفرين و عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران نيز به بيان شاخص هاي يک کارآفرين برگزيده پرداخت. سيده‌ فاطمه مقيمي ضمن تشريح نقش‌ کارآفرينان در جوامع گفت: کارآفرين در فرهنگ لغات شهامت شکل‌دهي يک فعاليت و مواجهه با مخاطرات آن را دارد. وي تصريح کرد: نوآوري با ايجاد فعاليتهايي از قبيل ارائه کالاي جديد، گشايش بازارهاي جديد، يافتن منابع جديد و ايجاد هر گونه تشکيلات نو در صنعت پديد مي‌آيد. کارآفرين مي‌تواند سيستم جديدي در صنعت ايجاد کند. مشاور رئيس اتاق ايران در امور زنان کارآفرين و عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران گفت: کارآفرين مي‌تواند با ارائه کالا و خدمات نوين، سيستم جديدي در صنعت ايجاد کند. دکتر سيده‌ فاطمه مقيمي در نشست صميمي با فعالان اقتصادي در اتاق بازرگاني صنايع و معادن استان گلستان اظهار داشت: جوامع با ايجاد خلاقيت و نوآوري در کسب و کار به شکوفايي و جهش اقتصادي دست مي‌يابند. وي با تاکيد بر اينکه فعالان عرصه اقتصادي بايد در ارائه خدماتشان نوآوري را سرلوحه خود قرار دهند خاطرنشان کرد: اگر با سبک قديم روند توليد را بپيماييد پيشرفتي در اين مسير عايدتان نخواهيد شد، از اين رو بايد با مقتضيات زمان پيش رويد و بازار جديدي ايجاد کنيد. مشاور رئيس اتاق ايران در امور زنان کارآفرين و عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران نيروي انساني را بزرگ‌ترين سرمايه اجتماعي قلمداد کرد و افزود: نيروي انساني به عنوان يک موتور محرکه مي‌تواند با خلاقيت و نوانديشي دست به فعاليت‌هايي بزند که چرخه اقتصادي جامعه را پويا و فعال کند. مقيمي با بيان اينکه توسعه اشتغال همراه با مباحث مختلف مطرح مي‌شود گفت: برخي صادرات را مبناي توسعه اقتصاد يک کشور عنوان مي‌کنند و عده‌اي توحيد را محور توسعه و شکوفايي اقتصاد مي‌دانند که در موارد گوناگون به عنوان منشا اصلي و باروري اقتصادي از آن ياد مي‌شود. وي يادآور شد: کارآفريني يک فرآيند است که نمي‌توان آن را در يک مقطع خاص بررسي کرد بنابراين ارتباطات و روابط بين اجزاي اصلي اين فرآيند را بايد بهتر شناخت و با منابع و فرصت‌ها ارتباط ايجاد کرد. مقيمي تصريح کرد: هر انساني زمينه کارآفرين شدن را دارد اما بايد به اين نتيجه برسد که با کدام مقوله کسب و کار مي‌تواند خواسته خود را عجين کند و عواملي چون خودباوري، ريسک‌پذيري، خلاقيت، از هيچ به همه چيز رسيدن، آينده‌نگري، هدايت و رهبري و ميل به نتيجه داشتن را در خود پرورش دهد. مشاور رئيس اتاق ايران در امور زنان کارآفرين از کارآفرين به عنوان يک فرآيندي ياد کرد که نمي توان آن را در يک مقطع خاص بررسي نمود و تصريح کرد: کارآفرينان بايد بين منابع و فرصتها ارتباط ايجاد کنند، فرصتها را شکار و منابع را رصد کنند. وي با اشاره به ضرورت کارآفريني خاطر نشان ساخت: رشد تعداد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و به دنبال آن افزايش نرخ بيکاري در اين جامعه، کمبود شغل در بخش عمومي، افزايش مشارکت اجتماعي اقتصادي زنان و رشد تمايلات خويش فرمايي کارآفريني را در جامعه تعريف مي‌کند. مقيمي ضمن تشريح تمايز بين اشتغالزايي و کارآفريني تاکيد کرد: کارآفرين در پي يافتن طرح به بهره‌برداري از آن طرح مي‌پردازد. عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران گفت: اشتغال مي‌تواند در تعادل اقتصاد پويا نقش به سزايي داشته باشد چرا که با بالا رفتن سطح اشتغال کيفيت خانوار نيز بهبود مي‌يابد.

 

اکتفا نکردن به توليدات داخلي رمز تسخير بازارهاي جهاني

دبير اجلاس منطقه‌اي ICBC و رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه گفت: براي تسخير بازارهاي جهاني نبايد به توليدات داخل کشور اکتفا کرد. اسدالله عسگر اولادي در حاشيه بازديد از هشتمين نمايشگاه بين‌المللي ماشين‌الات کشاورزي و ادوات، تجهيزات و صنايع وابسته در مصاحبه مطبوعاتي با خبرنگاران اظهار داشت: براي اينکه بازارهاي جهاني را در اختيار بگيريم بايد تحريم‌ها را دور بزنيم. وي با اشاره به اينکه در صادرات برون‌مرزي بايد به نيازهاي کشور همسايه توجه شود بر اين نکته تاکيد کرد و افزود: بايد به توانايي‌هاي خود در زمينه توليد بنگريم و با اين نگاه نيازهاي آنها را برآورده کنيم. دبير اجلاس منطقه‌اي ICBC و رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه تصريح کرد: در صادرات برون‌مرزي بايد سه اصل کيفيت، بسته‌بندي و خوش قولي مورد توجه قرار بگيرد چه اينکه اگر اين موارد را وجهه همت خود قرار ندهيم مي‌تواند خود آغاز يک شکست باشد. عسگراولادي خطاب به فعالان عرصه اقتصادي با تاکيد بر اينکه بايد قول شان با فعل شان يکسان باشد بيان داشت: مبادا در قراردادي به قول خود عمل نکنيد چرا که شکست اقتصادي را براي خود رقم مي‌زنيد. وي افزود: هر چند از تحريم‌ها ناراضي هستيم روي پاي خود مي ايستيم و اگر داراي اعتقادات قوي باشيم خدا را در همه احوال ناظر بر کار خود مي دانيم. عسگراولادي با بيان تاثيرات مثبت اجلاس و نمايشگاه ICBC و نقش آن در اقتصاد استان و کشور؛ مسئول برگزاري اين اجلاس را اتاق بازرگاني گرگان معرفي کرد و افزود: دو سال پياپي رياست اين دوره به کشور ايران واگذار شده است و برگزاري چنين اجلاس‌هايي را مفيد مي‌دانم و معتقدم که چهارمين اجلاس در استان گلستان مفيدتر خواهد بود. رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه با اشاره به اينکه هر چه به جلو پيش مي‌رويم، مشکلات‌ بهتر طبقه‌بندي مي‌شوند، اضافه کرد: بنا داريم نمايشگاه توانمندي‌هاي استان گلستان را براي مدعوين که حدود 200 نفر اعضاي داخلي و 50 نفر آنان خارجي هستند در محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي استان گلستان دائر کنيم. وي بيان کرد: اين اجلاس در استان گلستان سه الي چهار روز به طول خواهد انجاميد که اميدوارم اجلاس ارزنده‌اي براي کشورهاي منطقه ارائه دهيم و اين اطمينان وجود دارد اجلاس پيش رو، نقطه عطفي براي درک بهتر مسائل و برطرف کردن مشکلات موجود خواهد بود. ‌رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه با بيان اينکه برگزاري اين اجلاس در توليد، نقش ارزنده‌اي خواهد داشت، خاطرنشان کرد: انتظارم از اين اجلاس توفيق است چرا که درپي آن مي‌يابيم نياز منطقه چيست تا در رفع آن کوشا باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان