نسخه شماره 291 - 1390/07/25 - دوشنبه
صفحه اصلي شناسنامه
روي جلد
آرشيو

ارتباط با ما
جستجوي پيشرفته
برو

 وفايي مدير کل دامپزشکي گلستان گفت:
 بايد جهاد اقتصادي را بين خانواده بزرگ دامپزشکي گسترش داد 

وفايي مدير کل دامپزشکي گلستان درمراسم روز 14 مهر ضمن تبريک روز دامپزشکي گفت: بدون شک بنيان نهادن چنين روزي نشانه اهميت و ضرورت تجليل از مقام دامپزشکان و تأکيدي بر نقش مؤثر ، مستمر و حساس آنان در ارتقاي سلامت و بهداشت عمومي جامعه است. محمود رضا وفايي افزود: از آنجا که شعار امسال روز جهاني دامپزشکي نيز به تنوع خدمات و گستره وسيع فعاليتهاي دامپزشکان اشاره دارد بايد عموم مردم را از اين دامنه بي کران آگاه نمود که دامپزشکان علاوه بر تلاش در جهت کاهش آلام حيوانات ، در حوزه پيشگيري از وقوع بيماري هاي مشترک بين دام و انسان نيز در صف اول مسئوليت قرار داشته و تأثير چشمگيري بر حفظ ايمني و سلامت غذا دارند. وي افزود: اميد است اين روز در کنار چهاردهم مهرماه ، نقطه عطفي براي سربلندي و شکوه حرفه دامپزشکي باشد و آسمان امسال که با تدبير مقام معظم رهبري (مدظله العالي) سال جهاد اقتصادي مي باشد ، ستاره درخشان جهاد اقتصادي را بين اعضاي خانواده بزرگ دامپزشکي در جهت معرفي تنوع خدمات اين حرفه به خود ببيند و در حريم مهرورزي دولت عدالت گستر جمهوري اسلامي ايران، شاهد فتح بيش از پيش قله هاي افتخارات در گستره فعاليت هاي متنوع دامپزشكي استان باشيم.

مدير کل دامپزشکي استان گلستان گفت: مرکز تشخيص بيماريهاي اسب در کشور در 3 فازبا اعتباري افزون بر 14 ميليارد رالا در حال احداث است . وفايي بيان داشت: اسب ترکمن يکي از اصيل ترين اسبها است که بازار خاورميانه را تحت پوشش قرار داده است. وي از احداث و تجهيز آزمايشگاه دامپزشکي و بهبود کيفي شير در مرکز استان خبر داد و اظهار داشت: اين مرکز با اعتباري افزون بر 10 ميليارد رالم تا آخر سالجاري راه اندازي خواهد شد. وي از تجميع چهار کشتارگاه سنتي شهرستان هاي نوکنده ,بندر گز ,بندرترکمن وگميشان به مرکزيت استان در يک کشتارگاه صنعتي خبر داد و اذعان داشت: طي 6 ماهه سالجاري حدود 50 تن مواد غذايي مصرف گذشته را معدوم کرديم. وي به کارهاي انجام شده در بحث آبزي پروري وپرورش ميگو اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:حدود 70 هکتار ميگو پرورش يافته و 400 هکتار ميگو زير کشت توسط کارشناسان دامپزشکي استان نظارت شدند.

ژوي از راه اندازي درمانگاه مرجع دامپزشکي در مرکز استان خبر داد و بيان داشت:با احداث اين مرکز در امر درمان دام و طيور مشکلات برطرف خواهد شد. اين مسئول گلستاني گفت: سيستم gis طيور بر اساس اطلاعات جغرافيايي راه انداز ي شده است که توسط اين سيستم در هر ساعت ازشبانه روز بيماري هاي دام و طيور را مورد رصد و پايش قرار مي‌دهد. به گفته وفايي نژاد: توسط سيستم gis در آينده نزديک، کنترل دام و آبزيان نيز توسط اين سيستم انجام خواهد شد. وي به اقدامات انجام شده سالجاري اشاره کرد و افزود : نزديک به 16 هزار و 32 واحد توليد ، توزيع ونگهداري عرضه مواد غذايي مورد بازديد قرار گرفتند، همچنين حدود 95 تن فرآورده هاي فاسد بوده که با حکم مراجع غذايي ضبط و معدوم ساز ي شده است.

 وي در ادامه اظهار داشت: حدود 62 هزار و63 راس گوسفند در کشتارگاه هاي استان نظارت بهداشتي شده است، همچنين نزديک به 11 هزار و 706 مورد فرآورده هاي دامي خام دامي در سطح استان توزيع شده است. وي بيان داشت : در سال جاري تعداد8 هزار و 957 راس گاو، گوساله و شتر در کشتارگاههاي استان نظارت و کنترل شدند. وي اضافه کرد :در سالجاري در بحث طيور دام نزديک به 17 ميليون قطعه جوجه ريزي انجام شده است که تعداد در سال گذشته 14 ميليون قطعه بوده است. وي از نمونه برداري حدود 8 هزار و 35 مورد طي 6 ماهه امسال خبر داد و اضافه کرد :نزديک به 39 هزار و855 راس گاو و گوساله مورد سمپاشي قرار گرفتند . مدير کل دامپزشکي استان گلستان گفت: حدود 7 هزار و 744 قلاده مورد آزمايش بيماري قرار گرفتند .

وفايي افزود: خوشبختانه در حال حاضر بيماري هاي نوپديده مشترک در حوزه انسان ودام در سطح استان وجود ندارد . وي اظهار داشت در حال حاضر حدود 11 کشتارگاه سنتي , يک کشتارگاه صنعتي دام و 10 کشتارگاه صنعتي صنعتي طيور در استان فعال است . وي خاطر نشان کرد :سازمان دامپشکي جزء معدود دستگاه هايي است که در کل مجموع دستگاههاي جهاد کشاورزي بيشترين برون سپاري و واگذاري را به بخش خصوصي را انجام داده است. وي از افزايش 8 درصدي اعتبارات دامپزشکي نسبت به سال جاري خبر داد و بيان داشت: کمبود نيرو از مهمترين از مهمترين مشکلات دامپزشکي استان است. سوخته سرايي معاون توسعه مديريت ومنابع انساني استانداري استان گلستان در ادامه اين مراسم گفت: در چرخه توليد محصولات دامي هم به لحاظ اکيزگي ,بهداشت و سلامت و هم به لحاظ شرعي بودن بسيار در جامعه مهم مي باشد و رعايت اين امر موجب اين ميشود که ما جامعه اي سالم داشته باشيم.

وي افزود: تغذيه سالم براي جامعه رشد و شکوفايي مي آورد و به همين دليل حفاظت و کنترل به لحاظ بيماري هاي مشترک ميان انسان ها وحيوانات بسيار اهميت دارد . سوخته سرايي بيان داشت:مجموعه کساني که در مسير غذاي سالم براي انسن ها ، خدمات ارزنده اي را براي مردم ايفا مي کنند بسيار محترم و با ارزش محسوب نمي شوند. وي گفت: استان گلستان با توجه به ظرفيت هايي که دارد مي تواند قطب دامپروري در کشور شود همچنان که ما در توليد ماهيان خاوياري اول هستيم مي توانيم با گسترش فعاليت هاي دامپروري خود در کشور به رتبه يک برسيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان